Pa prostu / Па-просту

 • Płacz zwanoŭ

  15. „Janeczak”

  Za Niemca wielmi niŭdziacznym było być sołtysam wioski. Naznaczali ich akupanty, kab życielam pieradawali ŭsiakija zahady nimieckaj administracji i Gestapa. Sałtyse byli asabisto adkaznyja za wykonwannie hetych kamandaŭ. Pieradusim mieli abawiazak dapilnawać, kab haspadare addawali Niemcam nałożanyja na ich kantyhienty zboża, miasa ci małaka i...ЧЫТАЦЬ ДАЛЕЙ / CZYTAJ DALEJ

Po pudlaśki / По-пудляські

 • Kinoman

  1. Hulkajučy na komunizm z-za šafy

  Morza szum, ptaków śpiew Złota plaża pośród drzew Wszystko to w letnie dni Przypomina ciebie mi Przypomina ciebie mi Sia-la-la-la-la-la-la-la-la-la Sia-la-la-la-la-la-la-la-la-la (Czerwone Gitary, Historia jednej znajomości, 1966) Uže ne pryhanu, jaki byv peršy film, kotory mniê dovełosie pohlediêti v svojôm žyci. Ale pomnitsie, što siête…ЧЫТАЦЬ ДАЛЕЙ / CZYTAJ DALEJ

RSS і Facebook

У Беларусі

 • W nocy z 23 na 24 stycznia zmarł nagle Michał Aniempadystau, poeta i publicysta, a przede wszystkim wszechstronny artysta – fotograf, grafik, designer. To z jego inspiracji powstała pierwsza białoruska rock-opera „Narodny Album”, do której napisał libretto. Miał 53 lata.
 • Od stycznia redagowany za granicą (w Polsce) niezależny białoruski portal informacyjny charter97.org stał się niedostępny dla internautów w Białorusi. Ci mieszkańcy Białorusi, którzy próbują wejść na tę stronę, widzą informację, że portal został umieszczony na liście stron o ograniczonym dostępie. Adres jest też niedostępny dla użytkowników urządzeń mobilnych.
 • 24 lutego zakończyły się wybory do władz lokalnych. Według oficjalnych danych frekwencja była wysoka i wyniosła 77 proc. Zarówno w radach obwodowych, jak i w Mińsku nie zasiadł żaden przedstawiciel opozycji.
 • Białoruska armia powoła specjalną jednostkę ds. bezpieczeństwa informacyjnego i cybernetycznego – poinformował minister obrony Andrej Raukou. Ma rozpocząć swoją działalność jeszcze w tym roku.
 • W lutym w Mińsku odbył się czwarty festiwal niezależnej sztuki filmowej „Niefiltrowane kino”. Zaprezentowano na nim filmy dokumentalne, animowane i eksperymentalne. Pokazy były przeplatane warsztatami, wystawami i prezentacjami.
 • W marcu zarejestrowano w Mińsku prywatny uniwersytet, w którym nauczanie ma być prowadzone wyłącznie w języku białoruskim. Jego założycielem jest Towarzystwo Języka Białoruskiego (TBM), które na rektora uczelni powołało Aleha Trusaua, swego wieloletniego prezesa. Uniwersytet ma ruszyć za rok, a środki na działalność mają być pozyskiwane w kraju i za granicą.
 • W dniach 28 lutego – 4 marca odbyły się XXV Mińskie Targi Książki, największe tego typu wydarzenie w Białorusi z udziałem wystawców z 32 krajów. Na polskim stoisku zaprezentowano m.in. powieść „Jabłuszko” Sergiusza Piaseckiego, przetłumaczoną przez Wiktara Szukiełowicza na język białoruski. Tto pierwsza część słynnej „Trylogii złodziejskiej”, osadzonej w realiach Mińska sprzed stu lat.
 • 25 marca świętowano 100-lecie proklamowania Białoruskiej Republiki Ludowej. W wielu miejscach komitety organizacyjne obchodów porozumiały się z lokalnymi władzami i świętowanie przebiegło spokojnie – nawet zakazane biało-czerwono-białe flagi były tolerowane. Jednakże nie obyło się bez tzw. prewencyjnych aresztowań. W Mińsku przed świątecznym koncertem zatrzymano blisko sześćdziesiąt osób, a w innych miastach drugie tyle. Komisja Europejska ustami swojej rzeczniczki wyraziła zaniepokojenie tymi działaniami władz. Białoruskie MZS zapewniło, że wszystkie dozwolone imprezy odbyły się bez przeszkód.
 • Dano zielone światło dla koncertów dotychczas zakazanych muzyków. Legenda białoruskiej muzyki, Lawon Wolski, po dziesięciu latach przerwy mógł w kwietniu i maju wystąpić w siedmiu miastach Białorusi. Pierwszą od długiego czasu trasę koncertową po Białorusi obył też inny znany niezależny muzyk, Zmicier Wajciuszkiewicz.
 • 24 kwietnia prezydent Aleksander Łukaszenka wygłosił doroczne przemówienie, transmitowane przez telewizje i radio. Na sali białoruskiego przywódcy słuchali wysocy urzędnicy państwowi, dyrektorzy największych zakładów pracy, rektorzy uczelni i szefowie banków, a także przedstawicieli korpusu dyplomatycznego i mediów. Prezydent wskazywał na najważniejsze kwestie swoich rządów – walkę z korupcją, nowe projekty gospodarcze i dalszą współpracę z Rosją, UE i Chinami. Ogłosił też rezygnację z referendum konstytucyjnego.
 • 26 kwietnia w Mińsku odbył się doroczny marsz Czarnobylski Szlak. W tym roku był nie tylko upamiętnieniem słynnej katastrofy, ale też protestem ekologów przeciwko rozwojowi energetyki jądrowej w Białorusi. Organizatorami marszu było siedem partii politycznych i ruchów społecznych, zarówno prawicowych, jak i lewicowych.
 • 12 maja w byłym majątku Kościuszków w Mereczowszczyźnie odsłonięto pierwszy w Białorusi pomnik Tadeusza Kościuszki. Projekt monumentu odlanego na Ukrainie wykonał białoruski rzeźbiarz Henik Łojka. Pieniądze zbierali internauci na platformie crowdfoundingowej (niemal 700 osób wpłaciło ponad 22 tys. rubli – prawie 40 tys. zł).
 • W Białorusi wciąż regularnie wykonuje się wyroki śmierci. 16 maja rozstrzelano kolejne dwie osoby skazane za zabójstwa – Wiktara Lotawa i Alaksieja Michalenię. Białoruś jest jedynym krajem w Europie, w którym wykonuje się wyroki śmierci.
 • W dniach 23-25 maja w Mińsku odbyło się międzynarodowe forum Miński Dialog. Wzięło w nim udział ponad 350 osób z 40 krajów, w tym politycy, przedstawiciele międzynarodowych instytucji – Parlamentu Europejskiego, OBWE, NATO czy Eurazjatyckiej Komisji Gospodarczej, a także najważniejszych think tanków, zajmujących się polityką międzynarodową. Podczas sesji „Jak uczynić z Europy Wschodniej region współpracy, a nie konfrontacji” wystąpił prezydent Aleksander Łukaszenka. Dialog Miński (Minsk Dialogue) to pozarządowa inicjatywa ekspercka, która zajmuje się analizowaniem polityki międzynarodowej i bezpieczeństwa.
 • 29 maja Mińska Rada Miejska zatwierdziła nazwy nowych ulic i parków. W roku stulecia ogłoszenia niepodległości przez Białoruską Republikę Ludową władze postanowiły uhonorować m.in. dwie postacie zasłużone dla narodowej kultury i państwowości. Jedna z ulic otrzyma imię białoruskiego polityka, uczonego i publicysty Arkadzia Smolicza, inicjatora ogłoszenia niepodległości BRL, rozstrzelanego w 1938 r. przez NKWD, inna stołeczna arteria będzie nosić imię białoruskiego poety, krytyka i tłumacza, Alesia Dudara, także rozstrzelanego przez NKWD w 1937 r.
 • W dniach 1-3 czerwca odbył się festiwal Kultur Narodowych w Grodnie. Zaprezentowano na nim dorobek kilkunastu mniejszości narodowych zamieszkujących Białoruś, w tym również Polaków. Festiwal odbywa się co dwa lata.
 • Od 7 czerwca przestała ukazywać się w wersji papierowej Nasza Niwa, najstarsza białoruska gazeta ilustrowana. Od tej pory można ją czytać wyłącznie w sieci. Wydawca gazety określił to jako sukces, jednak wielu jej dotychczasowych wiernych czytelników uznało ten fakt za „smutną wiadomość”. Pierwszy numer Naszej Niwy ukazał się w 1906 r., a po długiej przerwie reaktywowano ją w 1991 r.
 • 6 чэрвеня выйшаў апошні нумар газеты „Наша ніва” на паперы і цалкам перайшла яна ў інтэрнэт як партал nn.by. Рэдакцыя патлумачыла такое рашэнне тым, што далейшае друкаванне выдання не мела б практычнага сэнсу. Газета з’яўляецца пераемніцай легендарнай „Нашай нівы”, якая выходзіла ў пач. 20. ст. у Вільні і была адноўлена ў 1991 г.
 • 10 czerwca Białoruś i Chiny podpisały porozumienie dotyczące ruchu bezwizowego. Odtąd Chińczycy mogą pojechać do Białorusi, a Białorusini do Chin na okres do 30 dni jedynie na podstawie paszportu. Nowe przepisy to efekt bezpośrednich rozmów prezydenta Aleksandra Łukaszenki z chińskim przewodniczącym Xi Jinpingiem. Białoruś zacieśniła współpracę gospodarczą z Państwem Środka, czego przejawem są kontrakty w branży spożywczej i motoryzacyjnej.
 • 12 czerwca Artur Michalski rozpoczął pełnienie misji ambasadora RP w Mińsku. Nowy ambasador nominację od ministra spraw zagranicznych Jacka Czaputowicza otrzymał17 maja. Artur Michalski jest absolwentem Akademii Teologii Katolickiej i doświadczonym dyplomatą. Od lat 90. pełnił ważne funkcje w polskich placówkach dyplomatycznych, m.in. w Moskwie, Waszyngtonie i Ottawie. Od sierpnia 2017 r. był dyrektorem Departamentu Wschodniego MSZ. Michalski zastąpił w Mińsku Konrada Pawlika.
 • W nocy z 12 na 13 czerwca nieznani sprawcy połamali i przewrócili krzyże, które obrońcy Kuropat ustawili obok dojazdu do restauracji „Pojediem Pojedim”, otwartej tydzień wcześniej. Lokal znajduje się ok. 50 metrów od miejsca masowych egzekucji z lat 30. XX w. Działacze, opiekujący się społecznie Kuropatami, zamierzają naprawić zniszczone krzyże.
 • Białoruskie władze poinformowały, że prąd z elektrowni jądrowej w Ostrowcu popłynie prawdopodobnie na początku przyszłego roku. Latem elementy elektrowni przejdą ostatnie testy, zaś pod koniec roku zostanie dostarczone do Ostrowca paliwo jądrowe.
 • W Białorusi spada poziom korupcji. Jak poinformowała organizacja Transparency International, zajmująca się badaniem zjawisk korupcyjnych na świecie, w ciągu roku Białoruś „podskoczyła” aż o 11 pozycji w rankingu percepcji korupcji – z 79 miejsca w 2016 r., na 68 w 2017. Polska uplasowała się na 36 pozycji, Ukraina na 130, a Rosja na 135 miejscu.

Календарыюм

Гадоў таму

 • ў красавіку

  895 – У летапісах пад 1128 годам упершыню ўспамінаецца горад Гародня (Городен, Городня, Гродна) ужо як значны абарончы, гаспадарчы й культурны цэнтар, сталіца Гарадзенскага Княства, якім валодаў князь Усевалад Давыдавіч. Улада яго прасьціралася таксама на землі паўночна-ўсходняй Беласточчыны ды паўднёва-ўсходнюю …ЧЫТАЦЬ ДАЛЕЙ / CZYTAJ DALEJ

Календарыюм / Kalendarium

Сёньня

 • (979) – у 1044 г. пачаў княжаньне ў Полацку Усяслаў Брачыслававіч, званы Чарадзеем. Яго славутая дзейнасьць была апісана ў паэме „Слова аб паходзе Ігаравым”.
 • (727) – у 1296 г., узімку ды вясною, крыжакі на чале з магістрам Райбэргам (загінуў потым у бітве зь беларускімі воямі) і Зуцвэртам напалі на Гарадзенскае Княства. Асабліва цяжкія страты панесьлі жыхары цяперашняй Аўгустоўшчыны, Дуброўшчыны ды Сакольшчыны.
 • (475) – 1.04.1548 г. памёр Жыгімонт І Стары, вялікі князь ВКЛ і кароль Польшчы (нар. 1.01.1467 г.). Пры ім быў уведзены Статут Вялікага Княства Літоўскага 1529 г.
 • (146) – 1.04.1877 г. у Дабрасельцах на Гарадзеншчыне нар. Васіль Захарка, прэзыдэнт Беларускай Народнай Рэспублікі ў 1928-1943 гг. З 1923 г. жыў у Празе Чэскай, дзе памёр 14.03.1943 г. і пахаваны там на Альшанскіх могілках.
 • (80) – 1.04.1943 г. у бэрлінскай турме памёр а. Антон Неманцэвіч (нар. 8.02.1893 г. у Пецярбургу), першы экзарх беларускай уніяцкай царквы (1939), уніяцкі сьвятар ў Альбэртыне і ў Сынкавічах, рэдактар часопіса „Да злучэньня” (1932 – 1937) і „Злучэньне” (1938).
 • (77) – 1.04.1946 г. у Ватэнштаце (Нямеччына) выйшаў першы нумар часопіса „Шляхам жыцьця”, рэдагаваны Хведарам Ільляшэвічам.
 • (34) – 01.04.1989 г. у Гданьску быў заснаваны гурток Беларускага Аб’яднаньня Студэнтаў. Старшынёй стала Ірына Гаданчук.

Новы нумар / Novy numer

Папярэднія нумары

Copyright © 2023 Czasopis