Pa prostu / Па-просту

 • Płacz zwanoŭ

  23. Zabytaja tragedia kala Krynak (1)

  U viosaczcy Trejgli niedaloka Krynak za sanacji żyli bahatyja haspadare Jurczeni, jakija mieli 23 ha ziamli. „Bahatyroŭ” u czerwcu 1941 r. enkavudzisty vyvieźli na Sibir (viarnulisa ŭ 1946 r.). Z hetaj pryczyny pośle pajszła ŭ vioscy i vakolicy nizhoda. Syn „kułakoŭ” Edzik za sanacji byŭ…ЧЫТАЦЬ ДАЛЕЙ / CZYTAJ DALEJ

Po pudlaśki / По-пудляські

 • Kinoman

  11. Jabłyka i pomarančy

  Knižki i filmy podôbny do jabłyk i pomarančuv. Odny i druhi naležat do ovocuv, ale smakujut preč po-raznomu. (Steven King) To było tohdy, jak ja brontavsie hołodny po Krystijaniji, siêtum divovidnum miêsti, kotoroho čołoviêk ne pokine, poka vono ne nakłade na joho svojoji pôznaki… Siêty… ЧЫТАЦЬ ДАЛЕЙ / CZYTAJ DALEJ

RSS і Facebook

ЗАПІСЫ ЧАСУ (VI.2024)

У Беларусі

 • Музей-сядзіба Васіля Быкава ў вёсцы Бычкі на Віцебшчыне Вікіпедыя
  Музей-сядзіба Васіля Быкава ў вёсцы Бычкі на Віцебшчыне
  Вікіпедыя

  Przypadająca 19 czerwca setna rocznica urodzin wybitnego pisarza Wasila Bykaua w Białorusi pozostała niemalże niezauważona. Tylko jedna agencja informacyjna na końcu serwisu podała, że z tej okazji w muzeum zmarłego w 2003 r. pisarza zostanie otwarta z tej okazji okolicznościowa wystawa. Tego dnia media państwowe nieprzerwanie od dłuższego czasu informowały przede wszystkim o przygotowaniach do obchodów 3 lipca 80. rocznicy wyzwolenia Mińska spod hitlerowskiej okupacji, którą to datę w kalendarzu Łukaszenka w 1996 r. polecił ustanowić jako Dzień Niepodległości Białorusi. 

 • Od 17 czerwca mińskie elitarne liceum przy Białoruskim Uniwersytecie Państwowym nosi imię Feliksa Dzierżyńskiego. Ten bolszewik polskiego pochodzenia był wykonawcą polityki tzw. czerwonego terroru w Rosji Sowieckiej, założycielem budzącej postrach Czeki, czyli politycznej policji, słynącej z bezwzględności i okrucieństwa.
 • 19 czerwca Centrum Obrony Praw Człowieka „Wiasna” 15 kolejnych osób uznało za więźniów politycznych. Wśród nich znalazł się obywatel Polski Tomasz Biaroza. Latem ubiegłego roku był on sądzony za zamkniętymi drzwiami za szpiegostwo. Przedstawiciele „Wiasny” ustalili, że trafił on do kolonii karnej, ale nie wiadomo gdzie i na jak długo. Za nowego więźnia politycznego uznana też została obywatelka Litwy i Białorusi Alona Romanovskiene. Przed zatrzymaniem była ona szefową działu promocji w białoruskim sanatorium Belarus w Druskiennikach na Litwie. Została skazana na sześć lat kolonii karnej również za szpiegostwo. W białoruskich aresztach i więzieniach przebywa obecnie 1411 więźniów politycznych. 
 • Свята-Духаўскі сабор у Мінску Фота Сяргея Аляксандровіча
  Свята-Духаўскі сабор у Мінску
  Фота Сяргея Аляксандровіча

  20 czerwca sąd w Mińsku skazał zaocznie na 20 lat kolonii karnej o zaostrzonym rygorze Franka Wiaczorkę – głównego doradcę liderki emigracyjnego gabinetu białoruskiego, Swiatłany Cichanoskiej. Sąd uznał go winnym zawiązania spisku w celu przejęcia władzy państwowej drogą niekonstytucyjną, organizacji masowych niepokojów na terenie Białorusi, publicznego wzywania do przejęcia władzy w kraju, terroryzmu i innych działań godzących w bezpieczeństwo kraju, stworzenia i kierowania formacją ekstremistyczną i strukturą wchodzącą w skład formacji terrorystycznej czy obrazę Łukaszenki.

 • Po utracie dostępu do portów w krajach bałtyckich z powodu sankcji, a do portów ukraińskich z powodu wojny, Białorusi udało się jednak zastąpić utracone trasy rosyjskimi portami na Bałtyku. W 2023 r. całkowita wielkość przeładunku białoruskich ładunków przez rosyjską infrastrukturę morską osiągnęła 14,1 mln ton. W 2022 r. przed wybuchem wojny Białoruś wysyłała przez Ukrainę i kraje bałtyckie ponad 18 mln ton towarów. Zdaniem białoruskich i rosyjskich ekspertów w ciągu dwóch lat przez rosyjskie porty przepływać będzie ponad 20 mln ton eksportu z Białorusi.

Пакінуць адказ

Ваш адрас электроннай пошты не будзе апублікаваны.

Календарыюм

Гадоў таму

 • ў ліпені-жніўні

  710 – перамога дружын Давыда Гарадзенскага у 1314 г. над войскамі крыжакоў пад Наваградкам. 625 – 12 жніўня 1399 г. паражэньне войск Вялікага Княства Літоўскага на чале з князем Вітаўтам у бітве супраць войскаў Залатой Арды на рацэ Ворскла. 510 …ЧЫТАЦЬ ДАЛЕЙ / CZYTAJ DALEJ

Календарыюм / Kalendarium

Сёньня

 • (169) – 19.07.1855 г. у Кахачыне пад Оршай памёр Тамаш Зан (нарадзіўся 21.12.1796 г. у Мясоце Наваградзкага пав.), паэт-рамантык, сябра Адама Міцкевіча. З 1841 г. жыў у Кахачыне каля Оршы. Пахаваны ў Смалянах – магіла захавалася.
 • (81) –  19.07.1943 г. у Ніжне-Амурскім ГУЛАГу загінуў Сяргей Дарожны (сапр. Серада, нар. 25.02.1909 г. у Слоніме), паэт, друкаваўся з 1925 г., выйшла некалькі зборнікаў паэзіі ды перакладаў.

Новы нумар / Novy numer

Папярэднія нумары

Усе правы абаронены; 2024 Czasopis