Pa prostu / Па-просту

  • Płacz zwanoŭ

    23. Zabytaja tragedia kala Krynak (4)

    Syne, kab adkapać ich, paprasili Bronisia Czarnamysaho z susiednich Klabanaŭcaŭ. Toj uziaŭ z saboju jaszcze dvoch mużczyn i noczu pajechali na miesca tragedii. Kali paczali raskopvać jamu, z siaredziny trysnuła kroŭ. Pamału vyciahnuli dva trupy Sidaroviczaŭ i pa cichu pryviaźli ich da Kundziczaŭ. Myła ich…ЧЫТАЦЬ ДАЛЕЙ / CZYTAJ DALEJ

Po pudlaśki / По-пудляські

  • Kinoman

    13. Stan nevyznačanosti

    Orła wrona nie pokona! [Antykomunistyčne hasło v vojennum stani v Pôlščy.] Statut Białoruskiego Zrzeszenia Studentów (BAS) pisavsie mnoju miêseci dva. Odnočasno my začali vyšukuvati „našych” studentuv u akademikach raznych vyžšych škôł u Varšavi i psychologično pudhotovlati jich do toho, što budemo rejestrovati biłoruśku studenćku organizaciju… ЧЫТАЦЬ ДАЛЕЙ / CZYTAJ DALEJ

RSS і Facebook

ЗАПІСЫ ЧАСУ (IV.2024)

У Беларусі

  • Фота з Інтэрнету
    Фота з Інтэрнету
  • 20 красавіка ў Беларусі прайшоў рэспубліканскі суботнік. У Гомелі вырашылі ўспомніць пачатак такой ідэі ў савецкі час. Дырэктар аднаго з гомельскіх прадпрыемстваў характарызаваўся на Леніна, які выйшаў на першы суботнік, каб прыбіраць бярвенні з тэрыторыі Крамля. Іншы мясцовы дырэктар сыграў ролю Сталіна і з грузавіка, якім праехаў па цэнтральнай вуліцы Гомеля, заклікаў працоўных да дысцыпліны і парадку.

  • Osadzonego w kolonii karnej Andrzeja Poczobuta odwiedziła Andżelika Borys. Zdaniem komentatorów to spotkanie liderów Związku Polaków w Białorusi jest wynikiem negocjacji reżimu z Zachodem w celu uwolnienia więźniów politycznych.

  • Od 28 marca obywatele Białorusi nie mogą posiadać ani nawet przechowywać jakichkolwiek cywilnych dronów. Podpisany we wrześniu 2023 r. dekret przewidywał okres sześciu miesięcy na odsprzedanie posiadanych dronów organizacjom lub indywidualnym przedsiębiorcom, mającym państwową licencję na używanie tego sprzętu lub przekazanie dronów upoważnionej organizacji wskazanej przez rząd. Organizacje i osoby prywatne mające państwową licencję w celu sprowadzenia dronów z zagranicy muszą obecnie uzyskać specjalne zezwolenie Departamentu Lotnictwa Ministerstwa Transportu i Komunikacji, który prowadzi ewidencję takich urządzeń.

  • 2 kwietnia podczas wizyty w Grodnie Aleksander Łukaszenka oświadczył, iż Białoruś intensywnie przygotowuje się do wojny, ale… nie chce walczyć. Powtórzył znaną już narrację o „zagrożeniu z Zachodu”, w tym z Polski. Mimo że, jak powiedział, armia czyni odpowiednie przygotowania, to Białoruś nie będzie agresorem. – Nie musimy nikomu zagrażać. Nie potrzebujemy obcej ziemi – podkreślił białoruski dyktator.

  • 7 kwietnia weszła w życie ustawa, która m.in. pozwoli osobom skazanym i odsiadującym wyroki pozbawienia wolności na odbywanie w armii służby kontraktowej. Nowelizacja prawa wprowadza również zmiany w dotychczasowych przepisach o służbie wojskowej i mobilizacji. Na przykład wezwanie przed komisję wojskową rozsyłane będzie sms-em. Ponadto zaostrzono kary za uchylanie się od służby wojskowej – podniesiono je z dwóch do trzech lat więzienia.

  • Aleksander Łukaszenka podjął decyzję o wzmocnieniu bezpieczeństwa rafinerii w Mozyrzu. Swoje postanowienie uzasadnił możliwym zagrożeniem atakami na ten cenny strategiczny obiekt ze strony Ukrainy i Polski. W okolice Mozyrza skierowano systemy obrony powietrznej.

  • Sąd w Mińsku skazał na karę grzywny w wysokości 2000 rubli, czyli ok. 2500 zł Ninę Bahińską, legendarną białoruską babcię-opozycjonistkę demonstracyjnie noszącą biało-czerwono-białą flagę na przekór zakazom reżimu. Tym razem chodziło o małą plakietkę wpiętą w ubranie, której noszenie sąd potraktował jako „nieuprawnioną pikietę”. Ustalona przez sąd grzywna wielokrotnie przekracza wysokość emerytury, którą otrzymuje w Białorusi Nina Bahińska.

  • Chryścina „Kita” Czarankowa, znana białoruska wokalistka punkowa, która 11 kwietnia została wypuszczona z więzienia, uciekła do Polski. Nie jest jasne, jak przedostała się przez granicę i kto jej pomógł. Sama napisała na Instagramie: „Uwolniłam się 11 kwietnia, ale byłam zmuszona do milczenia, dopóki nie znajdę się w bezpiecznym miejscu. I teraz, po dwóch dniach najtrudniejszej drogi, jedynie z teczką na plecach, zostawiłam Białoruś za sobą”. Chryścina „Kita” Czarankowa została zatrzymana 22 marca 2022 r. i podstawie artykułu o „rozniecaniu nienawiści” została skazana na 2,5 roku pozbawienia wolności.

  • Po 1,5 roku pobytu w kolonii karnej na wolność wyszedł były kandydat na prezydenta Białorusi Andrej Dzmitryjeŭ. Lider ruchu „Mów prawdę” był kandydatem w wyborach prezydenckich w 2020 r. Zgodnie z oficjalnymi (sfałszowanymi) wynikami, zdobył 1,2 proc. głosów. Po rozpoczęciu represji wyjechał za granicę. Został zatrzymany po powrocie do Białorusi 11 stycznia 2023 r.

  • 24 kwietnia zebrał się Ogólnobiałoruski Zjazd Ludowy, powołany przez Aleksandra Łukaszenkę. Białoruski dyktator, który został zarazem jego przewodniczącym, w długim przemówieniu na forum Zjazdu nie szczędził gróźb i oskarżeń, skierowanych w stronę NATO i całego Zachodu. Szczególnie oberwało się Polsce, Litwie i Stanom Zjednoczonym, którzy rękoma białoruskiej emigracji zamierzają, zdaniem Łukaszenki, zaatakować Białoruś. Dostało się również emigrantom – Łukaszenka otwarcie powiedział, że konsekwencje ich działań będą ponosić rodziny, które nie wyjechały. Dodał też, że wspomniani emigranci „mogą zapomnieć” o swoim majątku pozostawionym w Białorusi. Czyt.

  • 25 kwietnia szef KGB Iwan Tertel przekazał informację o rzekomej próbie ataku dronów na Białoruś od strony Litwy. Jego zdaniem ich celem był Mińsk i najbliższe okolice. Przekazał również informację, iż białoruskie służby udaremniły wspomniany atak. Władze litewskie zaprzeczyły jakimkolwiek doniesieniom o dronach z Litwy atakujących Białoruś. Przedstawiciele Litewskich Sił Zbrojnych nazwali wypowiedzi szefa białoruskiego KGB „dezinformacją i bredniami”.

  • Według najnowszych danych Narodowego Komitetu Statystycznego (stan z 1 stycznia 2024 r.) ludność Białorusi wynosi 9 155 978 osób. Oznacza to, że w ciągu roku spadła o 44 639. Nieznacznie, ale jednak, zmniejszyła się liczba mieszkańców stolicy – według stanu na 1 stycznia tego roku wynosi 1 992 862 osób, a więc o 2609 osób mniej niż rok temu. W dłuższej perspektywie spadek liczby ludności jest bardziej widoczny – od 2020 r. jest to ponad 250 tys., czyli niemal 3 proc. Zdaniem komentatorów, jedną z ważnych przyczyn tego stanu rzeczy jest emigracja obywateli z przyczyn politycznych.

  • Centrum Praw Człowieka Wiasna podało dane dotyczące aresztowań na tle politycznym za pierwszy kwartał 2024 r. Okazuje się, że w Białorusi zatrzymano aż 987 takich osób, najwięcej w styczniu (406). W białoruskich aresztach, koloniach karnych i więzieniach przetrzymywanych jest obecnie 1399 osób uznanych oficjalnie za więźniów politycznych.

  • Białoruś ogłosiła nową doktrynę wojskową i koncepcję bezpieczeństwa narodowego. Pokrywa się ona z tezami wygłaszanymi w ostatnim czasie przez Aleksandra Łukaszenkę, który grozi wojną (obwiniając Zachód o eskalację), a jednocześnie próbuje przedstawić się jako swego rodzaju orędownik pokoju. W koncepcji znajdują się m.in. takie punkty jak integracja eurazjatycka czy wskazanie na zagrożenie „ekstremizmem” i „neonazizmem”. Jest również mowa o rosyjskiej broni jądrowej, jako o własnej, której celem jest odstraszanie ewentualnych agresorów.

  • Jeden z największych producentów żywności na świecie, francuski Danone, wycofuje się z Białorusi. Koncern był właścicielem trzech białoruskich podmiotów prawnych: Danone Szkłów, Danone Prużana i DanoneBieł. Znane zachodnie koncerny rozpoczęły wycofywanie się Białorusi po napaści Rosji na Ukrainę. Tylko w zeszłym roku opuściły ją m.in.: Nokia, Siemens, Volvo i British American Tobacco; Eriksson jest w trakcie likwidacji.

  • Ministerstwo Kultury w Mińsku przekazało UNESCO raport dotyczący białoruskiego dudziarstwa jako elementu dziedzictwa kultury niematerialnej. Jego celem jest wpisanie dudziarstwa na listę światowego dziedzictwa niematerialnego UNESCO. Na terenie Białorusi jest ono obecne od co najmniej XV w., a do połowy XX w. dudy były tam jednym z najpopularniejszych instrumentów. Według państwowych statystyk, obecnie grą na dudach zajmuje się już tylko 30 profesjonalnych i około 100 amatorskich muzyków.

Пакінуць адказ

Ваш адрас электроннай пошты не будзе апублікаваны.

Календарыюм

Гадоў таму

  • У лістападзе

    505 – 1519 г. Заканчэньне пабудовы Барысаглебскай царквы ў Навагарадку, помніка архітэктуры готыкі. 445 – 1579 г. Пераўтварэньне Віленскай Езуіцкай Акадэміі ў Віленскі Унівэрсытэт – першы унівэрсытэт ва ўсходняй Эўропе. 405 – 1619 г. Надрукаваньне „Грамматики словенския правильная синтагма” Мялеція Сматрыцкага. 325 …ЧЫТАЦЬ ДАЛЕЙ / CZYTAJ DALEJ

Календарыюм / Kalendarium

Сёньня

  • (456) – У 1568 г. пачала дзейнасьць заблудаўская друкарня ў маёнтку Рыгора Хадкевіча, у якой друкаваліся кірылічныя кнігі, між іншым „Евангельле вучыцельнае” (1569) і „Псалтыр з Часасловам” (1570).
  • (208) – 4.11.1816 г. у мястэчку Кублічы каля Лепеля нар. Арцём Вярыга-Дарэўскі (пам. у ссылцы ў Сібіры ў 1884 г.), паэт, драматург, публіцыст. Быў сябрам У. Сыракомлі, В. Дуніна-Марцінкевіча. Пісаў на беларускай і польскай мовах. Запачаткаваў беларускія пераклады творчасьці А. Міцкевіча, між іншым пераклаў „Конрада Валенрода”.
  • (137) – 4.11.1887 г. у Капылі, Слуцкага павету нар. Зьміцер Жылуновіч (літаратурны псэўданім Цішка Гартны, замучаны савецкай бясьпекай 11.04.1937 г.), пісьменьнік, выдатны беларускі дзяржаўны дзеяч. Пісаць пачаў у 1908 г. у „Нашай Ніве”.
  • (109) – у лістападзе 1915 г. у выніку стараньняў беларускіх нацыянальных дзеячаў (падчас нямецкай акупацыі) пачалі адкрывацца на Віленшчыне першыя беларускія школы.
  • (95) – 4.11.1929 г. у в. Таргуны каля Докшыц нар. Сяргей Карніловіч, выпускнік Гімназіі імя Янкі Купалы ў Віндышбэргэрдорфе (Нямеччына). З 1949 г. жыў у эміграцыі ў Кліўленд (ЗША). Адзін з самых актыўных арганізатараў беларускага грамадзка-рэлігійнага жыцьця ў гэтым горадзе, між іншым

Новы нумар / Novy numer

Папярэднія нумары

Усе правы абаронены; 2024 Czasopis