Pa prostu / Па-просту

  • Płacz zwanoŭ

    21. Samaabarona i śmierć Żyda Berszki (2)

    Savieckaje vojsko i pahraniczniki spaczatku ŭsich ludziej z hetych troch viosak vyvieźli za Śvisłacz na zborny punkt u Nieparożnicach. Zahadali im usio z saboju zabrać, szto tolko mahli ŭziać na furmanku. Pośle saviety mieli ich parassyłać dalej u Biełaruś. Raptam pryjszoŭ zahad, szto kali chto…ЧЫТАЦЬ ДАЛЕЙ / CZYTAJ DALEJ

Po pudlaśki / По-пудляські

  • Kinoman

    9. Miastu H. na do widzenia

    Jeszcze mi tylko spacer pozostał Wąską aleją przez zielony park Wiatr w drzewach szemrze ledwie przebudzony Tak jak wczoraj, przedwczoraj, od lat Tak dziwna ta chwila brakuje słów… (Budka Suflera, „Memu miastu na do widzenia”, 1974) Nedaleko od mojoho liceja byv neveliki park, utisnuty… ЧЫТАЦЬ ДАЛЕЙ / CZYTAJ DALEJ

RSS і Facebook

ЗАПІСЫ ЧАСУ (I.2024)

У Беларусі

  • 23 студзеня супрацоўнікі КДБ зладзілі па ўсёй Беларусі масавыя ператрусы, допыты і затрыманні сваякоў палітвязняў. Паводле праваабаронцаў „Вясны” пад пераслед трапіла сама меней 160 чалавек Ілюстрацыйнае фота
    23 студзеня супрацоўнікі КДБ зладзілі па ўсёй Беларусі масавыя ператрусы, допыты і затрыманні сваякоў палітвязняў. Паводле праваабаронцаў „Вясны” пад пераслед трапіла сама меней 160 чалавек
    Ілюстрацыйнае фота
  • Centrum Praw Człowieka Wiasna podało dane za rok 2023, dotyczące liczby skazanych z przyczyn politycznych. Ukarano co najmniej 1603 osoby na łącznie blisko 3 tys. lat pozbawienia i ograniczenia wolności. Wśród nich 73 proc. to mężczyźni, a 27 proc. kobiety. Najwięcej spraw dotyczyło tzw. organizacji zamieszek, w dalszej kolejności były znieważenie Aleksandra Łukaszenki i innych przedstawicieli władz oraz wzniecanie nienawiści.
  • Wraz z początkiem roku Mińsk przedłużył embargo na produkty z tzw. krajów nieprzyjaznych co najmniej do 31 grudnia 2024 r. Zostało ono nałożone od 1 stycznia 2022 r. Obejmuje m.in. wołowinę, baraninę, mięso z kóz, mięso solone, w formie bulionu, żywe świnie i wieprzowinę, subprodukty drobiowe, orzechy, jabłka, mleko i przetwory mleczne, warzywa, owoce. Na liście „krajów nieprzyjaznych” są państwa Unii Europejskiej, USA, Kanada, Norwegia, Albania, Islandia, Macedonia Północna, Wielka Brytania, Czarnogóra, Szwajcaria.
  • 3 stycznia Aleksander Łukaszenka podpisał poprawki do ustawy „O prezydencie Republiki Białoruś”, które gwarantują emerytowanemu prezydentowi oraz członkom jego rodziny immunitet z dożywotnią ochroną oraz prawo do nieruchomości państwowych, m.in. budynków oraz posiadłości. Nowa wersja ustawy zakłada też, że były przywódca nie będzie odpowiadać za jakiekolwiek przestępstwa, których dopuścił się podczas sprawowania urzędu. Taki sam immunitet przysługiwać ma jego rodzinie. Nienaruszalne będą też jego majątek, aktywa, a nawet korespondencja. Ten sam dokument zaostrza też wymagania stawiane przed przyszłymi kandydatami na prezydenta. Teraz będą musieli mieć co najmniej 40 lat, a nie jak poprzednio 35. Muszą też mieszkać w kraju na stałe od co najmniej 20 lat (poprzednio od 10 lat), co odbiera możliwość kandydowania całej opozycji emigracyjnej.
  • Aleksander Łukaszenka podpisał też nową ustawę, dotyczącą działalności organizacji religijnych. Teraz, aby zarejestrować krajowy związek wyznaniowy, konieczne będzie posiadanie wspólnot religijnych działających we wszystkich regionach i w Mińsku. Zwiększono również liczbę wspólnot wymaganych do założenia związku na szczeblu ogólnokrajowym. Wszystkie związki wyznaniowe muszą być w ciągu roku ponownie zarejestrowane.
  • Milicja w brutalny sposób zatrzymała trzech muzyków grupy „Nizkiz” z Mohylewa – lidera Alaksandra Ilina, basistę Siarhieja Kulsza i perkusistę Dzmitryja Chalaukina. Wkrótce potem rządowa stacja telewizyjna Białoruś 4 opublikowała wideo, w którym zmuszeni przez funkcjonariuszy artyści powiedzieli, że nagranie klipu do ich piosenki „Prawiły”, wspierającego protesty w Białorusi w 2020 r., to nie była ich inicjatywa. Wideo z piosenką, które miało na YouTube 1 mln odsłon, zostało usunięte.
  • 9 stycznia w kolonii nr 3 w Witebsku zmarł Wadzim Chraśko, 50-letni więzień polityczny. W sierpniu ubiegłego roku został skazany przez sąd w Mińsku na trzy lata pozbawienia wolności za finansowanie oponentów reżimu. Wyrok wydano, mimo że mężczyzna cierpiał na poważną chorobę. To już czwarta śmierć więźnia politycznego za kratami.
  • Działający od 2017 r. Wolny Uniwersytet Białoruski został uznany przez władze za „formację prowadzącą działalność ekstremistyczną”. KGB podjęło taką decyzję15 stycznia zarzucając placówce wrogą postawę wobec Białorusi przy wykorzystaniu licznych źródeł finansowania z Europy Zachodniej i USA. Uniwersytet powstał z inicjatywy wielu znaczących osobowości świata kultury, nauki i polityki, w tym noblistów Światłany Aleksijewicz i Alesia Bialackaha, pierwszego przywódcy niezależnej Białorusi Stanisława Szuszkiewicza, Aleksandra Milinkiewicza i Andżeliki Borys. Zajęcia na uczelni odbywają się online. 
  • 16 stycznia białoruskie KGB podjęło decyzję o uznaniu nadającego z Białegostoku białoruskiego Radia Racja za „formację ekstremistyczną”. Oznacza to, że udostępnianie, komentowanie i „lajkowanie” treści Radia Racja jest od tej pory w Białorusi zakazane i karalne. Na listę „ekstremistów” wpisano też z imienia i nazwiska osoby odpowiedzialne – dyrektora programowego Eugeniusza Wappę i Jaŭhiena Wałoszyna. 
  • Karta Polaka jest zagrożeniem dla bezpieczeństwa narodowego Białorusi – taką opinię w państwowej telewizji wyraził Alaksiej Biahun, wysoki rangą urzędnik MSW. Jego zdaniem, osoby otrzymujące Kartę Polaka rzekomo „składają odpowiednie zobowiązania, w tym na wierność narodowi polskiemu i Rzeczypospolitej Polskiej”, będąc tym samym nielojalnymi obywatelami swojej prawdziwej ojczyzny. Dodał, iż Białorusini powinni zwracać takie już otrzymane dokumenty i nie przyjmować nowych.
  • Białoruskie władze zlikwidowały dotychczas około dziesięciu polskich szkół w całym kraju. Uważane są one przez nie za „niebezpieczne miejsca, gdzie rozpowszechnia się wrogą polską propagandę przeciwko Białorusi”. Szczególną uwagę zwraca się na te placówki, gdzie jest duża liczba osób posiadających Kartę Polaka.
  • Broń jądrowa, Iskandery i „w ogóle dużo rakiet” otrzymała Białoruś od Rosji, o czym nie omieszkał poinformować Aleksander Łukaszenka 19 stycznia podczas spotkania w chińskiej fabryce samochodów Belgee w rejonie borysowskim. Białoruski dyktator podkreślił w swoim wystąpieniu, że rosyjska broń ma tylko odstraszać wrogów, a jej użycie obwarowane jest licznymi ograniczeniami. 
  • „Czujność i jeszcze raz czujność”. „Polska, Litwa i kraje bałtyckie są gorsze niż wojna na południu (Ukrainie)”. To m.in. słowa, które 23 stycznia wypowiedział Aleksander Łukaszenka podczas narady, dotyczącej bezpieczeństwa Białorusi. Białoruski dyktator wprost przyznał, że na zachodzie tworzone są jednostki, złożone z Białorusinów, których celem jest atak na własny kraj. 
  • 23 stycznia przez Białoruś przetoczyła się największa w ostatnim czasie fala represji. Zatrzymane zostały co najmniej 83 osoby (kolejnego dnia drugie tyle). Towarzyszyły temu wielogodzinne rewizje mieszkań. Celem reżimu stali się głównie więźniowie polityczni, którzy odbyli już kary oraz rodziny osób wciąż przebywających za kratami. Liderka emigracyjnego gabinetu Białorusi Swiatłana Cichanoŭskaja wezwała społeczność międzynarodową do reakcji na nową falę represji w jej kraju. Działania dyktatora potępiły władze Unii Europejskiej, a polskie MSZ zaproponowało objęcie Białorusi nowymi sankcjami.
  • 23 stycznia szef Centralnej Komisji Wyborczej Białorusi Ihar Karpienka ogłosił, że w czasie zbliżających się wyborów parlamentarnych zagraniczne punkty wyborcze nie zostaną w ogóle otwarte. Aby zagłosować, Białorusini, którzy wyjechali, będą musieli zarejestrować się w odpowiednim konsulacie i wrócić do kraju. Karpienka zapowiedział też stworzenie w Mińsku specjalnego lokalu wyborczego dla emigrantów.

Пакінуць адказ

Ваш адрас электроннай пошты не будзе апублікаваны.

Календарыюм

Гадоў таму

  • ў красавіку

    980 – у 1044 г. пачаў княжаньне ў Полацку Усяслаў Брачыслававіч, званы Чарадзеем. Яго славутая дзейнасьць была апісана ў паэме „Слова аб паходзе Ігаравым”. 920 – у 1104 г. адбыўся вялікі паход кааліцыі князёў Кіеўскай Русі, арганізаваны Уладзімірам Манамахам на …ЧЫТАЦЬ ДАЛЕЙ / CZYTAJ DALEJ

Календарыюм / Kalendarium

Сёньня

  • (100) – 29.04.1924г. у Вільні памёр а. Міхаіл Пліс (нар. 15.08.1858 г. на Гарадзеншчыне), праваслаўны сьвятар і грамадзка-культурны беларускі дзеяч, прыхільнік беларусізацыі праваслаўнай царквы. У 1919-1923 гг. навучаў на беларускай мове Закону Божаму ў Віленскай Беларускай Гімназіі.
  • (93) – 29.04.1931 г. у Ленінградзе памёр Яўхім Карскі (нар. 20.12.1860 г. у в. Лаша на Гарадзеншчыне), беларускі вучоны – мовазнавец, фальклярыст, літаратуразнавец. Удзельік беларускага нацыянальнага руху. Пахаваны на Смаленскіх праваслаўных могілках у Пецярбурзе.

Новы нумар / Novy numer

Папярэднія нумары

Усе правы абаронены; 2024 Czasopis