Pa prostu / Па-просту

 • Płacz zwanoŭ

  21. Samaabarona i śmierć Żyda Berszki (1)

  Vielkija Aziarania, szto ŭ hminie Krynki, za Niemcami vielmi ciarpieli ad partyzantaŭ, usiakaj maści bandytaŭ i zładziejaŭ. Dajszło da taho, sztu ludzi zarhanizawali tut samaabaronu...ЧЫТАЦЬ ДАЛЕЙ / CZYTAJ DALEJ

Po pudlaśki / По-пудляські

 • Kinoman

  7. Moja klasa

  Časom lepi vtečy z lekciji v školi i poveselitisie z kolegami, bo teper, koli ja ohladajusie nazad, moju vsmiêsku vyklikajut ne škôlny ociênki, a vspominki. P. J. Abdul Kalam) U 1970-ch liêtach u Liceji nr 9 u Hajnuvci byli štyry rumnobiêžny klasy po pryblizno 30…ЧЫТАЦЬ ДАЛЕЙ / CZYTAJ DALEJ

RSS і Facebook

ЗАПІСЫ ЧАСУ (IX.2023)

У Беларусі

 • Злучаныя з сабою каталіцкі і праваслаўныя крыжы ў Варнянах на Гарадзеншчыне varnyany.www.by
  Злучаныя з сабою каталіцкі і праваслаўныя крыжы ў Варнянах на Гарадзеншчыне
  varnyany.www.by
 • Polski dezerter Emil Czeczko, który w 2021 r. uciekł do Białorusi, gdzie w następnym roku popełnił samobójstwo, został patronem jednej z ulic Grodna. Znajduje się przy niej m.in. polski konsulat. 
 • 31 sierpnia na 3,5 roku kolonii karnej ogólnego rygoru została skazana dziennikarka Łarysa Szczyrakowa, która relacjonowała m.in. protesty w 2020 r. Oskarżono ją o współpracę z „organizacjami ekstremistycznymi” i „destabilizację sytuacji w państwie”.
 • Państwowy Komitet Graniczny Republiki Białoruś oraz MSZ w Mińsku wydały oświadczenie, w którym napisano, iż 1 września „polski śmigłowiec wojskowy Mi-24 przekroczył granicę państwową na bardzo niskiej wysokości, wleciał na głębokość do 1200 metrów na terytorium Białorusi, a następnie zawrócił”. W związku z tą sytuacją do MSZ w Mińsku został wezwany polski charge d’affaires w Białorusi Wojciech Filimonowicz. Białoruskie MSZ wezwało też „Warszawę do podjęcia środków w celu zapobieżenia podobnym incydentom w przyszłości”. Polski rzecznik Dowództwa Operacyjnego Rodzaju Sił Zbrojnych ppłk Jacek Goryszewski w odpowiedzi na zarzuty Mińska oświadczył, iż polskie służby zbadały sytuację i ustalono, że taki incydent nie miał miejsca. 
 • Od 1 do 6 września trwały w Białorusi (w obwodzie mińskim i brzeskim) ćwiczenia wojskowe z udziałem żołnierzy z pięciu państw Organizacji Układu o Bezpieczeństwie Zbiorowym. W manewrach o kryptonimie „Bojowe Braterstwo 2023” uczestniczyły Białoruś, Rosja, Kazachstan, Kirgistan i Tadżykistan.
 • Aleksander Łukaszenka podpisał dekret, w myśl którego obywatele Białorusi, którzy na stałe nie mieszkają w kraju, nie będą mogli uzyskać, wymienić lub odnowić dokumentu tożsamości w ambasadach i konsulatach za granicą. Zgodnie z zapisami dekretu, białoruscy emigranci będą mogli wyrobić dokumenty tylko na terytorium kraju. W tym celu będą musieli udać się do urzędu w miejscu ostatniego zameldowania. Nowe przepisy pozbawiają też przebywających na emigracji Białorusinów możliwości zdalnej sprzedaży nieruchomości czy samochodów, nawet jeśli ustanowili pełnomocnika w kraju. Pełnomocnictwa wydane w instytucjach dyplomatycznych oraz te, które zostały sporządzone przez zagranicznych notariuszy, będą uznawane za nieważne. Biuro Praw Człowieka ONZ oficjalnie ostrzegło władze w Mińsku, że wprowadzenie zakazu wydawania paszportów narusza prawa tysięcy Białorusinów przebywających na emigracji.
 • Кукла-манекен вартуе на беларускім баку мяжы з Польшчай Фота з Фейсбука
  Кукла-манекен вартуе на беларускім баку мяжы з Польшчай Фота з Фейсбука
 • 12 września z wizytą w Mińsku gościli przedstawiciele resortów obrony czternastu państw Afryki. Jak poinformowało ministerstwo obrony, celem wizyty było zapoznanie się z możliwościami Białorusi w zakresie rozwoju współpracy w sferze wojskowej. Tydzień wcześniej do Mińska przybył prezydent Gwinei Równikowej Teodoro Obiang, który spotkał się z Aleksandrem Łukaszenką.
 • 15 września Ministerstwo Zasobów Naturalnych Białorusi opublikowało apel do polskiego społeczeństwa, wzywający do oddania głosu w nadchodzącym referendum za likwidacją ogrodzenia w Puszczy Białowieskiej. Apel to dzieło Społecznej Rady Koordynacyjnej ds. Środowiska, podporządkowanej w pełni władzom (wszystkie niezależne organizacje ekologiczne zostały zlikwidowane po stłumieniu powyborczych protestów w 2020 r.) – Drodzy sąsiedzi, przyjaciele! Apelujemy do Państwa o poparcie likwidacji bariery pomiędzy dwiema częściami naszej jedynej, wpisanej na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO „Puszczy Białowieskiej” podczas głosowania w nadchodzącym referendum – napisano m.in. na stronie ministerstwa.
 • 17 września w całym kraju obchodzono z pompą „Dzień Jedności Narodowej”, odbywający się rocznicę napaści ZSRR na Polskę w 1939 r. Łukaszenka ustanowił to święto po stłumieniu powyborczych protestów w 2021 r. Atak sowiecki na Polskę nazywany jest w reżimowej białoruskiej propagandzie „wyzwoleńczym pochodem Armii Czerwonej”.
 • W miejscowości Worniany pod Ostrowcem na Grodzieńszczyźnie miejscowi katolicy i prawosławni postawili na cmentarzu dwa krzyże – prawosławny i katolicki, złączone poprzeczną belką. Inicjatorem był miejscowy proboszcz katolicki ks. Wiktar Zachareuski. Pomysł poparł miejscowy proboszcz prawosławny o. Mikałaj Uciekałka.
 • Такога ў Польшчы ўжо не пабачыш. Але на дарогах у Беларусі конны воз сустрэць яшчэ можна. На здымку зробленым на Гродзеншчыне – селянін вяртаецца з працы на цялезе Фота Сяргея Аляксандровіча
  Такога ў Польшчы ўжо не пабачыш. Але на дарогах у Беларусі конны воз сустрэць яшчэ можна. На здымку зробленым на Гродзеншчыне – селянін вяртаецца з працы на цялезе
  Фота Сяргея Аляксандровіча
 • Białoruś zaproponowała Polsce wspólne… manewry wojskowe. Z tą nieoczekiwaną propozycją wystąpił wiceszef sekretarza stanu Rady Bezpieczeństwa Białorusi Paweł Murawiejka. Jego zdaniem podczas ewentualnych ćwiczeń można brać pod uwagę kwestie obrony przeciwlotniczej w ramach ochrony wspólnej granicy, kwestie bezpieczeństwa granic, zagrożeń transgranicznych. Polskie władze nie skomentowały słów białoruskiego urzędnika. 
 • 20 września Białoruski Sąd Najwyższy przychylił się do wniosku Ministerstwa Sprawiedliwości o likwidację Białoruskiej Partii Socjaldemokratycznej (Hramada). Na początku miesiąca odrzucił on skargę utworzonej jeszcze w 1991 r. Hramady na odmowę ponownego zarejestrowania partii przez Ministerstwo Sprawiedliwości, który to obowiązek narzuciła wprowadzona w lutym 2023 r. ustawa.
 • W Białorusi pozostało tylko nieco ponad 2 tys. rosyjskich żołnierzy, wynika z informacji przekazanych przez niezależną grupę Biełaruski Hajun, monitorującej ruchy rosyjskich wojsk w tym kraju. Demontowane są również namioty, które miały być przeznaczone dla Wagnerowców (ostatecznie przybyła ich dużo mniejsza liczba niż zakładano). Ponadto właściwie przestał istnieć tzw. komponent rosyjskich wojsk lotniczych w Białorusi – pozostał tu z tej puli tylko jeden samolot szturmowy Su-25. 
 • Białoruś znalazła się na przedostatnim miejscu pod względem wysokości wynagrodzeń w krajach Euroazjatyckiej Wspólnoty Gospodarczej – wynika z danych opublikowanych przez Euroazjatycką Komisję Gospodarczą. Za Białorusią pozostał tylko Kirgistan. Średnie miesięczne wynagrodzenie brutto przez sześć miesięcy od początku roku wyniosło w przeliczeniu na złotówki w Rosji 3824 zł, w Kazachstanie – 3260 zł, w Armenii – 2804,57 zł, w Białorusi – 2645,74 zł, a w Kirgistanie – 1 535,36 zł.

Пакінуць адказ

Ваш адрас электроннай пошты не будзе апублікаваны.

Календарыюм

Гадоў таму

 • у лютым

  185 – 12 (24).02.1839 г. быў скліканы сабор вуніяцкай царквы, які прыняў рашэньне пра яе далучэньне да праваслаўнай царквы. Каля 1,5 мільёна вернікаў (на беларускіх землях) было далучана да праваслаўя, частка з вуніятаў стала рыма-католікамі. Вунія на землях Каралеўства Польскага …ЧЫТАЦЬ ДАЛЕЙ / CZYTAJ DALEJ

Календарыюм / Kalendarium

Сёньня

 • (137) – 27.02.1887 г. у в. Новы Двор, Менскага павету нар. Алесь Гарун (сапр. прозьвішча Аляксандр Прушынскі), дзеяч беларускага нацыянальнага руху, пісьменьнік, журналіст. Адзін са стваральнікаў Беларускай Народнай Рэспублікі, беларускага войска. Памёр 28.07.1920 г. у Кракаве, пахаваны на Ракавіцкіх могілках.

Новы нумар / Novy numer

Папярэднія нумары

Copyright © 2024 Czasopis