Pa prostu / Па-просту

 • Płacz zwanoŭ

  23. Zabytaja tragedia kala Krynak (1)

  U viosaczcy Trejgli niedaloka Krynak za sanacji żyli bahatyja haspadare Jurczeni, jakija mieli 23 ha ziamli. „Bahatyroŭ” u czerwcu 1941 r. enkavudzisty vyvieźli na Sibir (viarnulisa ŭ 1946 r.). Z hetaj pryczyny pośle pajszła ŭ vioscy i vakolicy nizhoda. Syn „kułakoŭ” Edzik za sanacji byŭ…ЧЫТАЦЬ ДАЛЕЙ / CZYTAJ DALEJ

Po pudlaśki / По-пудляські

 • Kinoman

  11. Jabłyka i pomarančy

  Knižki i filmy podôbny do jabłyk i pomarančuv. Odny i druhi naležat do ovocuv, ale smakujut preč po-raznomu. (Steven King) To było tohdy, jak ja brontavsie hołodny po Krystijaniji, siêtum divovidnum miêsti, kotoroho čołoviêk ne pokine, poka vono ne nakłade na joho svojoji pôznaki… Siêty… ЧЫТАЦЬ ДАЛЕЙ / CZYTAJ DALEJ

RSS і Facebook

ЗАПІСЫ ЧАСУ (IX.2023)

У Беларусі

 • Злучаныя з сабою каталіцкі і праваслаўныя крыжы ў Варнянах на Гарадзеншчыне varnyany.www.by
  Злучаныя з сабою каталіцкі і праваслаўныя крыжы ў Варнянах на Гарадзеншчыне
  varnyany.www.by
 • Polski dezerter Emil Czeczko, który w 2021 r. uciekł do Białorusi, gdzie w następnym roku popełnił samobójstwo, został patronem jednej z ulic Grodna. Znajduje się przy niej m.in. polski konsulat. 
 • 31 sierpnia na 3,5 roku kolonii karnej ogólnego rygoru została skazana dziennikarka Łarysa Szczyrakowa, która relacjonowała m.in. protesty w 2020 r. Oskarżono ją o współpracę z „organizacjami ekstremistycznymi” i „destabilizację sytuacji w państwie”.
 • Państwowy Komitet Graniczny Republiki Białoruś oraz MSZ w Mińsku wydały oświadczenie, w którym napisano, iż 1 września „polski śmigłowiec wojskowy Mi-24 przekroczył granicę państwową na bardzo niskiej wysokości, wleciał na głębokość do 1200 metrów na terytorium Białorusi, a następnie zawrócił”. W związku z tą sytuacją do MSZ w Mińsku został wezwany polski charge d’affaires w Białorusi Wojciech Filimonowicz. Białoruskie MSZ wezwało też „Warszawę do podjęcia środków w celu zapobieżenia podobnym incydentom w przyszłości”. Polski rzecznik Dowództwa Operacyjnego Rodzaju Sił Zbrojnych ppłk Jacek Goryszewski w odpowiedzi na zarzuty Mińska oświadczył, iż polskie służby zbadały sytuację i ustalono, że taki incydent nie miał miejsca. 
 • Od 1 do 6 września trwały w Białorusi (w obwodzie mińskim i brzeskim) ćwiczenia wojskowe z udziałem żołnierzy z pięciu państw Organizacji Układu o Bezpieczeństwie Zbiorowym. W manewrach o kryptonimie „Bojowe Braterstwo 2023” uczestniczyły Białoruś, Rosja, Kazachstan, Kirgistan i Tadżykistan.
 • Aleksander Łukaszenka podpisał dekret, w myśl którego obywatele Białorusi, którzy na stałe nie mieszkają w kraju, nie będą mogli uzyskać, wymienić lub odnowić dokumentu tożsamości w ambasadach i konsulatach za granicą. Zgodnie z zapisami dekretu, białoruscy emigranci będą mogli wyrobić dokumenty tylko na terytorium kraju. W tym celu będą musieli udać się do urzędu w miejscu ostatniego zameldowania. Nowe przepisy pozbawiają też przebywających na emigracji Białorusinów możliwości zdalnej sprzedaży nieruchomości czy samochodów, nawet jeśli ustanowili pełnomocnika w kraju. Pełnomocnictwa wydane w instytucjach dyplomatycznych oraz te, które zostały sporządzone przez zagranicznych notariuszy, będą uznawane za nieważne. Biuro Praw Człowieka ONZ oficjalnie ostrzegło władze w Mińsku, że wprowadzenie zakazu wydawania paszportów narusza prawa tysięcy Białorusinów przebywających na emigracji.
 • Кукла-манекен вартуе на беларускім баку мяжы з Польшчай Фота з Фейсбука
  Кукла-манекен вартуе на беларускім баку мяжы з Польшчай Фота з Фейсбука
 • 12 września z wizytą w Mińsku gościli przedstawiciele resortów obrony czternastu państw Afryki. Jak poinformowało ministerstwo obrony, celem wizyty było zapoznanie się z możliwościami Białorusi w zakresie rozwoju współpracy w sferze wojskowej. Tydzień wcześniej do Mińska przybył prezydent Gwinei Równikowej Teodoro Obiang, który spotkał się z Aleksandrem Łukaszenką.
 • 15 września Ministerstwo Zasobów Naturalnych Białorusi opublikowało apel do polskiego społeczeństwa, wzywający do oddania głosu w nadchodzącym referendum za likwidacją ogrodzenia w Puszczy Białowieskiej. Apel to dzieło Społecznej Rady Koordynacyjnej ds. Środowiska, podporządkowanej w pełni władzom (wszystkie niezależne organizacje ekologiczne zostały zlikwidowane po stłumieniu powyborczych protestów w 2020 r.) – Drodzy sąsiedzi, przyjaciele! Apelujemy do Państwa o poparcie likwidacji bariery pomiędzy dwiema częściami naszej jedynej, wpisanej na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO „Puszczy Białowieskiej” podczas głosowania w nadchodzącym referendum – napisano m.in. na stronie ministerstwa.
 • 17 września w całym kraju obchodzono z pompą „Dzień Jedności Narodowej”, odbywający się rocznicę napaści ZSRR na Polskę w 1939 r. Łukaszenka ustanowił to święto po stłumieniu powyborczych protestów w 2021 r. Atak sowiecki na Polskę nazywany jest w reżimowej białoruskiej propagandzie „wyzwoleńczym pochodem Armii Czerwonej”.
 • W miejscowości Worniany pod Ostrowcem na Grodzieńszczyźnie miejscowi katolicy i prawosławni postawili na cmentarzu dwa krzyże – prawosławny i katolicki, złączone poprzeczną belką. Inicjatorem był miejscowy proboszcz katolicki ks. Wiktar Zachareuski. Pomysł poparł miejscowy proboszcz prawosławny o. Mikałaj Uciekałka.
 • Такога ў Польшчы ўжо не пабачыш. Але на дарогах у Беларусі конны воз сустрэць яшчэ можна. На здымку зробленым на Гродзеншчыне – селянін вяртаецца з працы на цялезе Фота Сяргея Аляксандровіча
  Такога ў Польшчы ўжо не пабачыш. Але на дарогах у Беларусі конны воз сустрэць яшчэ можна. На здымку зробленым на Гродзеншчыне – селянін вяртаецца з працы на цялезе
  Фота Сяргея Аляксандровіча
 • Białoruś zaproponowała Polsce wspólne… manewry wojskowe. Z tą nieoczekiwaną propozycją wystąpił wiceszef sekretarza stanu Rady Bezpieczeństwa Białorusi Paweł Murawiejka. Jego zdaniem podczas ewentualnych ćwiczeń można brać pod uwagę kwestie obrony przeciwlotniczej w ramach ochrony wspólnej granicy, kwestie bezpieczeństwa granic, zagrożeń transgranicznych. Polskie władze nie skomentowały słów białoruskiego urzędnika. 
 • 20 września Białoruski Sąd Najwyższy przychylił się do wniosku Ministerstwa Sprawiedliwości o likwidację Białoruskiej Partii Socjaldemokratycznej (Hramada). Na początku miesiąca odrzucił on skargę utworzonej jeszcze w 1991 r. Hramady na odmowę ponownego zarejestrowania partii przez Ministerstwo Sprawiedliwości, który to obowiązek narzuciła wprowadzona w lutym 2023 r. ustawa.
 • W Białorusi pozostało tylko nieco ponad 2 tys. rosyjskich żołnierzy, wynika z informacji przekazanych przez niezależną grupę Biełaruski Hajun, monitorującej ruchy rosyjskich wojsk w tym kraju. Demontowane są również namioty, które miały być przeznaczone dla Wagnerowców (ostatecznie przybyła ich dużo mniejsza liczba niż zakładano). Ponadto właściwie przestał istnieć tzw. komponent rosyjskich wojsk lotniczych w Białorusi – pozostał tu z tej puli tylko jeden samolot szturmowy Su-25. 
 • Białoruś znalazła się na przedostatnim miejscu pod względem wysokości wynagrodzeń w krajach Euroazjatyckiej Wspólnoty Gospodarczej – wynika z danych opublikowanych przez Euroazjatycką Komisję Gospodarczą. Za Białorusią pozostał tylko Kirgistan. Średnie miesięczne wynagrodzenie brutto przez sześć miesięcy od początku roku wyniosło w przeliczeniu na złotówki w Rosji 3824 zł, w Kazachstanie – 3260 zł, w Armenii – 2804,57 zł, w Białorusi – 2645,74 zł, a w Kirgistanie – 1 535,36 zł.

Пакінуць адказ

Ваш адрас электроннай пошты не будзе апублікаваны.

Календарыюм

Гадоў таму

 • ў чэрвені

  530 – 1494 г. – атрыманьне горадам Высокае самакіраваньня паводле магдэбургскага права. 220 – 1.06.1804 г. у Наваспаскім на Смаленшчыне нар. Міхал Глінка, кампазітар, заснавальнік рускай клясычнай музыкі. Найбольш вядомыя яго творы: оперы „Жыцьцё за цара” (1836), „Руслан і Людміла” …ЧЫТАЦЬ ДАЛЕЙ / CZYTAJ DALEJ

Календарыюм / Kalendarium

Сёньня

 • (452) – 23.06.1572 г. у Кнышыне на Беласточчыне памёр Зыгмунт Аўгуст (нар. 1.08.1520 г.), апошні кароль Польшчы ды Вялікі князь літоўскі з роду Ягелёнаў.
 • (78) – 23.06.1946 г. заснаваньне ў Рэгенсбургу (Нямеччына) Крывіцкага Навуковага Таварыства імя Пранцішка Скарыны, якога старшынёй стаў др. Янка Станкевіч. Таварыства між іншым публікавала навуковы часопіс „Веда”.
 • (32) – 23.06.1992 г. у Варшаве быў падпісаны старшынёй Вышэйшай Рады Рэспублікі Беларусь Станіславам Шушкевічам і прэзыдэнтам Рэчыпаспалітай Польскай Лехам Валэнсам польска-беларускі Трактат пра добрае суседзтва і сяброўскае супрацоўніцтва

Новы нумар / Novy numer

Папярэднія нумары

Усе правы абаронены; 2024 Czasopis