Pa prostu / Па-просту

 • Płacz zwanoŭ

  10. Abława na kamunistaŭ (3)

  Abławu ŭ Harkawiczach Niemcy zarhanizawali ŭ nacze. Akrużyli wiosku i ludziej zahnali ŭ szkołu. Śpiarsza zrabili pieratrus-rewizju ŭ 27-mi chatach. Chadzili z sołtysam, jaki wioŭ ich na padworki i kazaŭ, chto tam żywie...ЧЫТАЦЬ ДАЛЕЙ / CZYTAJ DALEJ

Po pudlaśki / По-пудляські

 • OMELAN

  Sud’ba czołowi͡͡ecza slipaja. Dyt’iatko jak rodytsia, to uże w den’ roduw w niebianskuj tietradi sud’bu jomu zapysujut. Tropinku żytia aż do smerti. I dorożka taja nawet’ jak pokruczona, powychrowana, to niezminna...ЧЫТАЦЬ ДАЛЕЙ / CZYTAJ DALEJ

RSS і Facebook

ЗАПІСЫ ЧАСУ (X.2022)

У Беларусі

 • Пробашч Чырвонага касьцёла ў Мінску кс. Уладзіслаў Завальнюк моліцца на прыступках апячатанага ўладамі каталіцкага храму Фота з Тэлеграм-канала
  Пробашч Чырвонага касьцёла ў Мінску кс. Уладзіслаў Завальнюк моліцца на прыступках апячатанага ўладамі каталіцкага храму
  Фота з Тэлеграм-канала
 • Białoruskie władze odbierają katolikom tzw. Czerwony Kościół w Mińsku. Parafia św. Szymona i Heleny jest jedną z największych i najstarszych w stolicy. Znacjonalizowany przez bolszewików budynek formalnie należy do państwa, choć od ponad 30 lat był dzierżawiony parafii. Po protestach 2020 r. władze zażądały od wspólnoty religijnej zapłacenia podatku od gruntu, który przerósł możliwości wiernych. Zakazano też korzystania z domu parafialnego, który pełnił funkcję tymczasowej świątyni i był miejscem spotkań mińskich katolików. Oficjalnym pretekstem do zamknięcia świątyni był niewielki pożar, który w tajemniczy sposób wybuchł 26 września w jej wnętrzu. Władze uznały, że spowodował on na tyle duże techniczne problemy, że stanowi zagrożenie dla wiernych, a kościół nie może nadal spełniać swojej roli.
 • Na początku października Aleksander Łukaszenka ogłosił w mediach o możliwych atakach na Białoruś przygotowywanych w Ukrainie. Po raz kolejny już dyktator pogroził potencjalnym napastnikom zdecydowaną odpowiedzią. Opozycyjne białoruskie gazety zaczęły pisać natomiast o możliwych operacjach wojskowych przeciwko Ukrainie planowanych z terytorium Białorusi. Świadczyć o tym może przerzucanie do Białorusi nowych rosyjskich jednostek.
 • 6 października sąd w Mińsku ogłosił wyroki w sprawie kierownictwa niezależnej agencji informacyjnej BiełaPAN. Czworo oskarżonych – dyrektor BiełaPAN Dzmitryj Naważyłau i redaktorka naczelna agencji Iryna Leŭszyna oraz Andrej Alaksandrau i Iryna Złobina – zostali skazani na kary od 4 do 14 lat pobytu w koloniach karnych.
 • Szef unijnego przedstawicielstwa w Białorusi Dirk Schuebel poinformował o definitywnym zakończeniu pracy na tym stanowisku. Władze w Mińsku odmówiły mu przedłużenia akredytacji dyplomatycznej. Ambasador UE był zmuszony opuścić Białoruś w czerwcu 2021 r. „na prośbę” białoruskich władz w reakcji na unijne sankcje, wprowadzone w związku ze sfałszowaniem wyborów prezydenckich i łamaniem praw człowieka przez reżim Łukaszenki. Obecnie placówką unijną w Mińsku kieruje charge d’affaires Evelina Schulz.
 • Po przyznaniu Pokojowej Nagrody Nobla Alesiowi Bialackamu głos zabrało białoruskie MSZ. Ustami swego rzecznika Anatola Hłaza wyraziło brak zainteresowania tym faktem, zarzucając Komitetowi Noblowskiemu skrajne upolitycznienie tej najbardziej prestiżowej nagrody świata. Reżimowe władze po raz kolejny – po Noblu dla Światłany Aleksijewicz – pokazały swoją pogardę dla najbardziej docenianych na świecie Białorusinów, którzy podkreślają swoją niezależność.
 • Od 10 października przewoźnicy drogowi zarejestrowani w Unii Europejskiej będą mogli ubiegać się o zezwolenia na międzynarodowy transport drogowy towarów w Republice Białorusi – poinformowało Ministerstwo Transportu Białorusi. Przewoźnik musi wystąpić do białoruskiego Inspektoratu Transportu, autoryzować swoje osobiste konto w automatycznym systemie zezwoleń, wystawić w automatycznym systemie fakturę na żądaną liczbę zezwoleń i zapłacić za zamówienie przelewem na wskazane konto. Koszt wydania takiego zezwolenia przez inspektorat transportu wynosi 15 jednostek podstawowych (czyli łącznie 480 rubli białoruskich – ok. 940 zł). Przypomnijmy, iż od 16 kwietnia 2022 r. obowiązywał zakaz przekraczania granicy białoruskiej przez ciężarówki zarejestrowane w UE.
 • 14 października Białoruś wprowadziła „reżim operacji antyterrorystycznej”, a powodem  tego mają być „informacje o planowanych prowokacjach ze strony sąsiednich państw”. Decyzję do publicznej wiadomości podał minister spraw zagranicznych Uładzimir Makiej. Ogłoszony stan daje białoruskim siłom bezpieczeństwa szerokie uprawnienia, w tym np. prawo do zatrzymań w celu weryfikacji tożsamości, wydawanie zakazu przemieszczania się, podsłuchiwania i kontroli wszelkiej komunikacji oraz nieograniczonego wstępu agentów służb państwowych w dowolne miejsce.
 • Białoruski parlament uchwalił prawo ograniczające swobodny wyjazd z kraju i uzależnił go od zgody KGB oraz wojskowych organów państwa. I tak np. wszyscy poborowi, a także obywatele do 27 roku życia, którzy ze względów zdrowotnych nie odbyli służby wojskowej, będą mogli wyjechać poza granice kraju jedynie za zgodą wojskowej komendy uzupełnień. KGB zaś będzie mogło ograniczyć wyjazd Białorusinom z kraju na pół roku, jeśli będzie to „sprzeczne z interesami bezpieczeństwa narodowego Republiki Białoruś”.
 • W połowie października opublikowano projekt amnestii dla więźniów, którą Aleksander Łukaszenka zapowiedział już 17 września – z okazji ogłoszonego Dnia Jedności Narodowej.  Nowe prawo nie obejmie jednak więźniów skazanych na podstawie „politycznych” artykułów Kodeksu Karnego („rozpalanie nienawiści”, „masowe zamieszki”, „działania poważnie naruszające porządek społeczny”, „udział w ugrupowaniu ekstremistycznym”, „obraza głowy państwa”), czyli praktycznie wszystkich skazanych więźniów politycznych w Białorusi.
 • 17 października sąd w Grodnie skazał na 25 lat więzienia Mikałaja Aŭtuchowicza, przedsiębiorcę z Wołkowyska, oskarżonego o terroryzm i planowanie zamachu stanu. Na ławie oskarżonych obok niego zasiadło jeszcze 11 osób. Również one zostały przez sąd potraktowane bardzo surowo. Dziewięć dostało kary od 15 do 20 lat więzienia, dwie – 2,5 roku. 25 lat kolonii karnej dla Awtuchowicza to najsurowszy wyrok, jaki kiedykolwiek wydano w Białorusi wobec więźnia politycznego.
 • 21 października Komitet Śledczy wszczął tzw. „postępowanie szczególne” wobec opozycyjnych działaczy na emigracji. Objęci nim zostali m.in.: Swiatłana Cichanoŭskaja, Мaryja Maroz, Paweł Łatuszka, Wolha Kawalkowa, Siarhiej Dyleŭ Liderce Cichanoŭskiej władze postawiły zarzuty aż z dziesięciu artykułów, w tym dotyczących obalenia ustroju, przygotowywania i udziału w zamieszkach, tworzenia i kierowania organizacjami ekstremistycznymi. Nowe prawo, wprowadzone w białoruskim kodeksie karnym w lipcu tego roku, daje sądowi możliwość przeprowadzenia procesu zaocznego, bez udziału osób postawionych w stan oskarżenia.
 • 24 października Aleksander Łukaszenka podpisał dekret o wystąpieniu Białorusi z Poszerzonej Częściowej Umowy w sprawie Sportu, podpisanej w ramach Rady Europy w 2007 r. Oficjalnie podaje się, że powodem tej decyzji jest zawieszenie udziału Białorusi we wszystkich porozumieniach Rady Europy.
 • Białoruski laptop „Horizont” trafi do masowej produkcji i będzie dostępny zarówno w kraju, jak i na rynkach państw dawnego ZSRR. Zaprezentowany publicznie przez Łukaszenkę komputer posiada tylko 10 proc. białoruskich komponentów. Ma kosztować średnio około 1300 rubli (2,5 tys. zł).

Календарыюм

Гадоў таму

 • ў сьнежні

  1160 – 862 год. Першыя летапісныя зьвесткі пра Смаленск як адзін з гарадоў крывічоў, продкаў беларусаў. 785 – 1237 год. Разгром войскамі князя Данілы Раманавіча крыжацкіх рыцараў пад Драгічынам на Бугу. 660 – У 1362 годзе войскі Старабеларускай Дзяржавы (Вялікага …ЧЫТАЦЬ ДАЛЕЙ / CZYTAJ DALEJ

Новы нумар / Novy numer

Папярэднія нумары

Copyright © 2022 Czasopis