- 9 grudnia reżim Łukaszenki zwolnił kolejnych 29 więźniów politycznych. Według białoruskiego Centrum Obrony Praw Człowieka „Wiasna” za kratami nadal przebywa 1283 więźniów politycznych, a równolegle do ułaskawień trwają aresztowania kolejnych osób.
- 10 grudnia na 4 lata kolonii karnej została skazana przez sąd w Mińsku Wolha Radziwonawa, dziennikarka zatrzymana 7 marca 2024 r. Zarzucono jej znieważenie prezydenta, dyskredytację Białorusi oraz wzniecanie wrogości na tle społecznym. Radziwonawa współpracowała jako dziennikarka-freelancerka z białoruskimi i zagranicznymi mediami.
- 15 grudnia wyszła na wolność Antanina Kanawaława, odbywająca karę 5,5 roku kolonii karnej za rzekomą organizację masowych zamieszek w 2020 r. Była już więźniarka polityczna pracowała w 2020 r. przy kampanii wyborczej kandydatki na prezydenta Swiatłany Cichanouskiej. Została skazana w maju 2021 r. wraz z mężem, który wciąż pozostaje za kratami.
- 18 grudnia Aleksander Łukaszenka złożył do Centralnej Komisji Wyborczej dokumenty jako ostatni z kandydatów w nadchodzących wyborach prezydenckich. Wcześniej zrobili to przewodniczący Republikańskiej Partii Pracy i Sprawiedliwości Aliaksandar Chiżniak, przewodniczący Komunistycznej Partii Białorusi Siarhiej Syrankoŭ, lider LDPR Aleh Hajdukiewicz i Hanna Kanapackaja. Oficjalna rejestracja kandydatów kończy się 31 grudnia.
- Białoruś jest zainteresowana udziałem w przyszłych rokowaniach pokojowych między Rosją i Ukrainą – ogłosił publicznie wiceminister spraw zagranicznych Juryj Ambraziewicz. – Zależy nam na uzyskaniu gwarancji własnego bezpieczeństwa. Ostateczne porozumienia muszą koniecznie uwzględniać także interesy strony białoruskiej – powiedział Ambraziewicz.
- Urzędnicy od ideologii wzięli się za Święta Bożego Narodzenia i jego symbole. Najważniejszymi postaciami wykorzystywanymi w bożonarodzeniowym marketingu mają być Dziadek Mróz i Śnieżynka. Europejski i amerykański Święty Mikołaj i renifery są niemile widziane, nawet na sklepowych wystawach. Ponadto ministerstwo kultury stworzyło świąteczną playlistę zawierającą utwory współczesnych wykonawców krajowych i rosyjskich, a także kompozycje radzieckie. Puszczanie popularnych utworów zagranicznych (zachodnich) wykonawców zaleca się wykluczyć lub przynajmniej ograniczyć do minimum.