- W dniach 5-6 października w Wilnie rozpoczął się Festiwal Książki Intelektualnej PRADMOVA. Zgromadzili się na nim wydawcy książek białoruskich z różnych krajów, w tym z Białorusi, a także pisarze, artyści, muzycy. Cały Festiwal PRADMOVA zaplanowany jest na dwa miesiące w czterech miastach. Po Wilnie na 19 i 20 października znalazł się w Berlinie, od 16 do 17 listopada – trafił do Warszawy, od 30 listopada do 1 grudnia – Poznania. 2 i 3 listopada wydarzenie zaplanowano w formie online. Festiwal to przede wszystkim prezentacje książek i spotkania z pisarzami, ale także kursy, warsztaty i wieczory muzyczne.
- 30 września rząd Litwy przekazał dokumenty do Biura Prokuratora Międzynarodowego Trybunału Karnego, aby rozpocząć śledztwo dotyczące zbrodni przeciwko ludzkości popełnionych przez Aleksandra Łukaszenkę. Znaczną część materiałów umożliwiających podjęcie tego kroku zostało zebranych przez białoruską opozycję na emigracji.
- Brytyjski koncern chemiczno-spożywczy Unilever wycofał się z Rosji i Białorusi. Marki tego koncernu obecne były w Rosji od 1991 r. Szacuje się, że mimo wojny w Ukrainie i sankcji nałożonych na Rosję, ponad 900 europejskich firm nadal jest obecnych na rosyjskim rynku.
- W dniach 22-24 października w Kazaniu w rosyjskim Tatarstanie odbył się szczyt państw BRICS (ang. Brazil, Russia, India, China, South Africa). Wśród uczestników obecni byli m.in. przywódca Chin, premier Indii, prezydent Turcji, oraz gospodarz spotkania Władimir Putin. BRICS to związek grupy państw oparty na współpracy finansowej i gospodarczej. Początkowo do grupy należała Brazylia, Rosja, Indie, Chiny oraz RPA, lecz z czasem dołączyły także Iran, Egipt, Zjednoczone Emiraty Arabskie i Etiopia. Aktualnie o dołączenie stara się również m.in. Turcja i Białoruś. Grupa BRICS ma być alternatywą dla dominacji Stanów Zjednoczonych i Zachodu w światowej gospodarce, co szczególnie forsuje Putin w obliczu gospodarczej izolacji Rosji i nakładanych na nią sankcji z powodu zaatakowania Ukrainy.