Pa prostu / Па-просту

  • Płacz zwanoŭ

    23. Zabytaja tragedia kala Krynak (4)

    Syne, kab adkapać ich, paprasili Bronisia Czarnamysaho z susiednich Klabanaŭcaŭ. Toj uziaŭ z saboju jaszcze dvoch mużczyn i noczu pajechali na miesca tragedii. Kali paczali raskopvać jamu, z siaredziny trysnuła kroŭ. Pamału vyciahnuli dva trupy Sidaroviczaŭ i pa cichu pryviaźli ich da Kundziczaŭ. Myła ich…ЧЫТАЦЬ ДАЛЕЙ / CZYTAJ DALEJ

Po pudlaśki / По-пудляські

  • Kinoman

    13. Stan nevyznačanosti

    Orła wrona nie pokona! [Antykomunistyčne hasło v vojennum stani v Pôlščy.] Statut Białoruskiego Zrzeszenia Studentów (BAS) pisavsie mnoju miêseci dva. Odnočasno my začali vyšukuvati „našych” studentuv u akademikach raznych vyžšych škôł u Varšavi i psychologično pudhotovlati jich do toho, što budemo rejestrovati biłoruśku studenćku organizaciju… ЧЫТАЦЬ ДАЛЕЙ / CZYTAJ DALEJ

RSS і Facebook

ЗАПІСЫ ЧАСУ (X.2024)

Pazdziernik’24 na Podlasiu: Jubileusz II Liceum Ogólnokształcącego, festiwali „Kierunek Wschód” i “Bardaŭskaja Vosień”

  • Вучні Гайнаўскага белліцэя падчас святкаванняў 75-годдзя школы  www.racyja.com
    Вучні Гайнаўскага белліцэя падчас святкаванняў 75-годдзя школы
    www.racyja.com
  • W dniach 28-29 września II Liceum Ogólnokształcące z Dodatkowym Nauczaniem Języka Białoruskiego w Hajnówce obchodziło jubileusz 75-lecia swego istnienia połączony z V Zjazdem Absolwentów. W uroczystościach uczestniczyli przedstawiciele władz województwa podlaskiego i starostwa hajnowskiego, a także reprezentujący białoruską opozycję na emigracji wieloletni dyplomata Paweł Łatuszka. Historia szkoły rozpoczęła się w 1949 r., kiedy to powołano do życia jednostkę oświatową o nazwie Szkoła Podstawowa i Liceum Ogólnokształcące z Białoruskim Językiem Nauczania w Hajnówce. 
  • 28 września w Białostockim Ośrodku Kultury odbył się wernisaż wystawy „Móc spokojnie zasnąć”. Prezentuje ona projekt dokumentalny fotografa Piotra Wójcika oraz białoruskiej dziennikarki i uchodźczyni politycznej Iryny Arachoŭskiej. Wspólnie stworzyli oni portret społeczności białoruskich imigrantów, którzy wyjechali z rodzinnego kraju w poszukiwaniu bezpiecznego życia. Wystawa będzie czynna do 7 listopada.
  • W dniach 30 września – 7 października odbyła się ósma edycja festiwalu „Kierunek Wschód” – przeglądu teatralnego prezentującego kulturę pogranicza, w tym przedstawienia zza wschodniej granicy Polski, a także z Ameryki. W trakcie tegorocznego wydarzenia można było obejrzeć spektakle teatrów z Litwy, Gruzji, Macedonii Północnej, Czech, USA oraz niezależnych artystów białoruskich. Organizatorem przedsięwzięcia jest Teatr Dramatyczny im. A. Węgierki w Białymstoku, a jednym z tegorocznych partnerów było Centrum Kultury Białoruskiej w Białymstoku. 
  • „Бардаўская восень 2024” у Бельскім доме культуры www.racyja.com
    „Бардаўская восень 2024” у Бельскім доме культуры
    www.racyja.com
  • Na początku października rząd wydał zgodę na utworzenie dwóch nowych gmin w kraju. Jedno z rozporządzeń dotyczy utworzenia gminy Grabówka w województwie podlaskim. Nowa jednostka administracyjna zacznie funkcjonować 1 stycznia 2025 r. Gmina Grabówka będzie wyodrębniona z gminy Supraśl. Jej powierzchnia wyniesie 6464,42 ha, liczba mieszkańców to 10 047 osób. Siedziba znajdzie się w miejscowości Zaścianki.
  • 5 października w Dubiczach Cerkiewnych odbył się pierwszy szkolny festiwal integracyjny „Babinaje leta. Biełaruskija intehracyi” dla dzieci i rodziców szkół, w których nauczany jest język białoruski. Uczestniczy wydarzenia mogli m.in. wziąć udział w warsztatach garncarskich i kulinarnych dla dzieci i dorosłych, szkoleniu z bezpiecznego poruszania się w sieci, spotkaniach rękodzielniczych i śpiewaczych. Organizatorami imprezy byli: Szkoła Podstawowa w Dubiczach Cerkiewnych i Centrum Kultury Białoruskiej w Białymstoku. 
  • 7 października w Białoruskim Hubie „Novaja Ziamla” w Białymstoku wiceprezydent miasta Marek Masalski spotkał się z przedstawicielami diaspory z Białorusi. Rozmawiano o propozycjach działań na rzecz większej integracji tego środowiska z białostoczanami i wspólnych inicjatywach kulturalnych. Rozważano o tym, jak uchodźcy z Białorusi mogą wzbogacić wielokulturowe oblicze Białegostoku i możliwościach finansowego wsparcia dla ich inicjatyw z budżetu miasta.
  • 8 października w tym miejscu spotkań diaspory odbyła się zorganizowana przez Centrum Kultury Białoruskiej prezentacja tomiku wierszy Uładzimira Arłowa „Śvieciacca vokny dy nikoha za jimi” wydrukowanego łacińską czcionką. Arłoŭ to jeden z najbardziej znanych współczesnych białoruskich pisarzy i poetów, którego książki, tłumaczone na liczne języki, wydawane są w całej Europie.  
  • 12 października w Bielskim Domu Kultury odbył się koncert z okazji 60-lecia działalności Chóru Pieśni i Tańca „Wasiloczki”. Sala zapełniła się sympatykami białoruskiej muzyki, nie zabrakło też przedstawicieli władz lokalnych i wojewódzkich, którzy wręczyli członkom zespołu liczne nagrody, medale i odznaczenia. Chór powstał w listopadzie 1964 r. z inicjatywy działaczy Białoruskiego Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego, działa przy Bielskim Domu Kultury.
  • 16 października w Hajnowskim Domu Kultury odbył się pokaz filmu i debata w ramach projektu „100 lat autokefalii. 1000 lat historii”. Zrealizowany w formie edukacyjnej prezentacji film przedstawia historię prawosławia na południowych i wschodnich obszarach Polski i Rzeczpospolitej Obojga Narodów. W debacie uczestniczyli m.in. profesorowie Aleksander Naumow i Marek Ławreszuk. Realizatorem projektu i organizatorem spotkania było Stowarzyszenie Orthnet – administrator serwisu internetowego Cerkiew.pl. Wcześniej podobne wydarzenie odbyło się 8 października w Siemiatyczach. 
  • Намеснік прэзідэнта Беластока Марэк Масальскі пацікавіўся праблемамі пражываючай у горадзе беларускай дыяспары Фота Управы горада Беластока
    Намеснік прэзідэнта Беластока Марэк Масальскі пацікавіўся праблемамі пражываючай у горадзе беларускай дыяспары
    Фота Управы горада Беластока
  • 17 października w Niemirowie (gm. Mielnik) przy granicy polsko-białoruskiej odbyła się konferencja prasowa ministra spraw wewnętrznych i administracji Tomasza Siemoniaka oraz wiceszefa MSWiA Czesława Mroczka i wiceministra obrony narodowej Cezarego Tomczyka poświęcona „modernizacji zabezpieczenia granicy”. Zapowiedziano zbudowanie trwałej struktury i infrastruktury, która stale i skutecznie chronić będzie polskiej granicy. 
  • W nocy z 17 na 18 października w Białymstoku na ul. Przemysłowej spadł balon z podczepionym ładunkiem. W środku zabezpieczonej przez policję paczki znajdowało się 30 tys. sztuk papierosów bez polskich znaków akcyzy. Pochodzącą prawdopodobnie z Białorusi przesyłką zajęły się odpowiednie służby.
  • 18 października Muzeum i Ośrodek Kultury Białoruskiej w Hajnówce zorganizowało drugi z tegorocznych koncertów (pierwszy odbył się miesiąc wcześniej) „Muzyka biez zaściaroh / Muzyka bez zastrzeżeń”. Na scenie wystąpił m.in. zespół „Volski” Lawona Wolskiego.
  • Гурт „Volski” ў Беларускім музеі ў Гайнаўцы www.racyja.com
    Гурт „Volski” ў Беларускім музеі ў Гайнаўцы
    www.racyja.com
  • 20 października w Kuraszewie (gm. Czyże) odbyła się 29. edycja Jesiennych Spotkań z Folklorem Białoruskim. Świetlica Wiejska wypełniła się mieszkańcami gminy Czyże oraz sąsiadujących. Na scenie wystąpiły białoruskie zespoły z Podlasia, można było też zobaczyć tradycyjne obrzędy w wykonaniu zespołu „Wasiloczki” z Bielska Podlaskiego.
  • W dniach 25 i 27 października w Bielsku Podlaskim, Hajnówce i Białymstoku odbył się 29. Festiwal Białoruskiej Poezji Śpiewanej i Piosenki Autorskiej „Bardaŭskaja Vosień”. W Bielskim Domu Kultury zaprezentowano projekt „Bez ojczyzny” z udziałem Uładzimira Niaklajewa, Dźmitryja Duchanawa i Alexandry Konofalskiej, oraz wręczono Nagrodę imienia Michała Aniempadystawa, a na scenie wystąpiły zespoły VERAMI i NAVIBAND. W ramach festiwalu w II Liceum Ogólnokształcącym z Dodatkowym Kształceniem Języka Białoruskiego w Hajnówce odbyło się m.in. spotkanie z pisarzem i poetą Uładzimirem Niaklajewem, natomiast w Białostockim Teatrze Lalek miała miejsce białostocka premiera filmu dokumentalnego autorstwa Marka Włodzimirowa „Pobyć w tym czasie, który minął” o bielskiej białoruskiej poetce Nadziei Artymowicz oraz spotkanie z reżyserem filmu. Organizatorem festiwalu jest Fundacja TUTAKA.

Пакінуць адказ

Ваш адрас электроннай пошты не будзе апублікаваны.

Календарыюм

Гадоў таму

  • У лістападзе

    505 – 1519 г. Заканчэньне пабудовы Барысаглебскай царквы ў Навагарадку, помніка архітэктуры готыкі. 445 – 1579 г. Пераўтварэньне Віленскай Езуіцкай Акадэміі ў Віленскі Унівэрсытэт – першы унівэрсытэт ва ўсходняй Эўропе. 405 – 1619 г. Надрукаваньне „Грамматики словенския правильная синтагма” Мялеція Сматрыцкага. 325 …ЧЫТАЦЬ ДАЛЕЙ / CZYTAJ DALEJ

Календарыюм / Kalendarium

Сёньня

  • (282) – 6.11.1742 г. нар. Фабіян Саковіч (пам. каля 1787 г.), паэт, перакладчык, пэдагог.
  • (224) – 6.11.1800 г. у маёнтку Аборак каля Маладэчна нар. Леанард Ходзька, выдавец, гісторык, публіцыст, бібліёграф. Вучыўся ў Віленскім унівэрсытэце (1816-1817), быў членам таварыства філярэтаў. У1819-1822  гг. быў сакратаром Міхала Клеафаса Агінскага ў Залесьсі, у 1822 г. эміграваў за мяжу, з 1826 г. жыў у Парыжы. Напісаў м. інш.: паэму „Залесьсе” (1821), біяграфію А. Т. Б. Касьцюшкі (1837),  выдаў м. інш.: зборнікі твораў Адама
  • (162) – 6.11.1862 г. у фальварку Якушоўка памёр Віктар Каліноўскі (нар. 21.04.1833 г. у Мастаўлянах, пахаваны на старых могілках у Сьвіслачы), брат Кастуся. Быў членам Віленскай археаграфічнай камісіі і адным з пачынальнікаў рэвалюцыйнага руху.
  • (141) – 6.(18.)11.1883 г. у вёсцы Мікалаеўшчына каля Стаўбцоў нар. Язэп Лёсік (памёр у савецкай турме ў 1940 г.) – грамадзка–палітычны дзеяч, мовазнаўца, пісьменьнік, пэдагог. Вучыўся ў Маладзечанскай Настаўніцкай Сэмінарыі. З 1917 г. у Беларускай Сацыялістычнай Грамадзе, удзельнічаў у абвяшчэньні БНР у 1918 г., рэдагаваў газэты „Вольная Беларусь” (1917-1918), „Беларусь” (1920). У 20-ыя гады выкладаў беларускую мову ў Менску – у БДУ, у Пэдагагічным Тэхнікуме. Быў членам Інбелкульта і АН Беларусі. Напісаў м. ін.: „Практычную граматыку беларускае мовы” (1921), „Беларуская мова. Пачатковая граматыка”, „Беларуская мова. Правапіс” (1924), „Сінтаксіс беларускае мовы” (1925), „Граматыка беларускае мовы. Фанэтыка” (1926), „Граматыка беларускае мовы. Марфалогія” (1927). У 1930 г. пазбаўлены быў званьня акадэміка, арыштаваны і сасланы. У 1938 г. арыштаваны паўторна. Памёр 1.04.1940 г. у турме ў Саратаве.
  • (140) – 6.11.1884 г. у в. Мікалаеўшчына каля Стаўпцоў нар. Язэп Лёсік (пам. 1.04.1940 г. у Саратаве), выдатны грамадзкі й палітычны дзеяч, мовазнавец, пісьменьнік, пэдагог. У 1911 г. за незалежніцкую дзейнасьць сасланы ў Сібір. Падтрымліваў сувязь з „Нашай Нівай”, са ссылкі вярнуўся ў палове 1917 г.,
  • (137) – 6.11.1887 г. у фальварку Запольле, Слуцкага павету нар. Радаслаў Астроўскі, грамадзкі дзеяч, настаўнік. У 1924-1936 гг. быў дырэктарам Віленскай Беларускай Гімназіі, з 1928 г. па 1936 г. прапагандаваў ідэі супрацоўніцтва з санацыяй. У сьнежні 1943 г. стаў прэзыдэнтам Беларускай Цэнтральнай Рады. З 1956 г. жыў у ЗША. Быў галоўным ідэолёгам „бэцээраўскай” плыні беларускай палітычнай эміграцыі. Памёр 17.10.1976 г. у Бэнтан-Харбар, пахаваны на могілках сьв. Еўфрасіньні ў Саўт-Рывэры.
  • (112) – 6.11.1912 г. у фальварку Мачульня, Наваградзкага павету  нар. Віктар Войтанка, грамадзкі дзеяч, сьвятар, лекар. Выпускнік мэдычнага факультэту Віленскага Унівэрсытэту, член Беларускага Студэнцкага Саюзу. У час нямецкай акупацыі быў бурмістрам Баранавічаў, заснавальнікам мэдычнай школы ў Баранавічах. Пасьля вайны жыў у ЗША. У 1969 г. стаў (пасьля сьмерці бацькі) сьвятаром Беларускай Аўтакефальнай Праваслаўнай Царквы, быў актыўным грамадзкім дзеячам. Памёр 25.04.1972 г.
  • (84) – 6.11.1940 г. памёр у Вільні Лявон Вітан-Дубейкаўскі, архітэктар, грамадзкі дзеяч (нар. 7.07.1869 г у в. Дубейкава Мсьціслаўскага павету). Пахаваны на могілках Росы, на Літаратурнай горцы.
  • (44) – 6.11.1980 г. памёр у Нью Ёрку Станіслаў Станкевіч (нар. 23.02.1907 г. у Арлянятах на Ашмяншчыне), нацыянальны дзеяч, журналіст, гісторык, літаратуразнавец.

Новы нумар / Novy numer

Папярэднія нумары

Усе правы абаронены; 2024 Czasopis