Pa prostu / Па-просту

  • Płacz zwanoŭ

    21. Samaabarona i śmierć Żyda Berszki (2)

    Savieckaje vojsko i pahraniczniki spaczatku ŭsich ludziej z hetych troch viosak vyvieźli za Śvisłacz na zborny punkt u Nieparożnicach. Zahadali im usio z saboju zabrać, szto tolko mahli ŭziać na furmanku. Pośle saviety mieli ich parassyłać dalej u Biełaruś. Raptam pryjszoŭ zahad, szto kali chto…ЧЫТАЦЬ ДАЛЕЙ / CZYTAJ DALEJ

Po pudlaśki / По-пудляські

  • Kinoman

    9. Miastu H. na do widzenia

    Jeszcze mi tylko spacer pozostał Wąską aleją przez zielony park Wiatr w drzewach szemrze ledwie przebudzony Tak jak wczoraj, przedwczoraj, od lat Tak dziwna ta chwila brakuje słów… (Budka Suflera, „Memu miastu na do widzenia”, 1974) Nedaleko od mojoho liceja byv neveliki park, utisnuty… ЧЫТАЦЬ ДАЛЕЙ / CZYTAJ DALEJ

RSS і Facebook

ЗАПІСЫ ЧАСУ (III.2024)

На Падляшшы

  • 25 сакавіка старшыня Беларускага саюза ў РП Яўген Вапа (злева) традыцыйна ўручыў бел-чырвона-белыя букеты кветак асобам, якія ў мінулым годзе праявілі асаблівыя заслугі для беларускай справы. Такія ўзнагароды атрымалі: тэхнічны рэдактар тыднёвіка „Ніва” Адам Паўлоўскі (непрысутны), кіраўнік хабу „Новая зямля” ў Беластоку Надзея Салаўёва , сакратар аб’яднання АБ-БА Пётр Мулярчык ды стараста Гайнаўскага павету Андрэй Скепка, якога прадстаўляў дырэктар Гайнаўскага белліцея Ігар Лукашук (пры мікрафоне). Фота Юркі Хмялеўскага
    25 сакавіка старшыня Беларускага саюза ў РП Яўген Вапа (злева) традыцыйна ўручыў бел-чырвона-белыя букеты кветак асобам, якія ў мінулым годзе праявілі асаблівыя заслугі для беларускай справы. Такія ўзнагароды атрымалі: тэхнічны рэдактар тыднёвіка „Ніва” Адам Паўлоўскі (непрысутны), кіраўнік хабу „Новая зямля” ў Беластоку Надзея Салаўёва , сакратар аб’яднання АБ-БА Пётр Мулярчык ды стараста Гайнаўскага павету Андрэй Скепка, якога прадстаўляў дырэктар Гайнаўскага белліцея Ігар Лукашук (пры мікрафоне). Фота Юркі Хмялеўскага
  • Na polsko-białoruskiej granicy, po dość spokojnym zimowym okresie, wraz z nadejściem ciepłej pogody zauważalnie wzrosła liczba nielegalnych przekroczeń (w marcu zdarzało się nawet ponad sto w ciągu doby). To również skutek zamknięcia przejść na granicy Finlandii i Rosji, dokąd migranci kierowali się pod koniec ubiegłego roku. 
  • 4 marca przedstawiciele centrów kultury i działacze organizacji pozarządowych z Podlasia spotkali się w Białymstoku podczas dyskusji o roli animacji kultury w poszukiwaniu tożsamości i budowaniu wspólnot, w tym mniejszości narodowych. Dyskusję przygotowała organizacja Forum Kraków, która podobne wydarzenia organizuje w całej Polsce. 
  • 10 marca w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Bielsku Podlaskim odbyła się prezentacja książki Iwony Zinkiewicz „Szastały i Stryki. Mój pierwszy świat”. Na 600 stronach autorka opisała te dwie położone na zachód od Bielska Podlaskiego tzw. wsie mieszczańskie (dwie z sześciu należących do Bielska), których mieszkańcy korzystali z praw mieszczan bielskich, nie odrabiali pańszczyzny, posiadali ziemię i mogli ją dysponować. Książkę, która zawiera  ogromną ilość informacji o dawnych mieszkańcach, sporządzonych w oparciu o metryki cerkiewne, wydało Stowarzyszenie Muzeum Małej Ojczyzny w Studziwodach.
  • 10 marca w cerkwi Narodzenia NMP w Gródku odbył się koncert muzyki cerkiewnej z okazji 100-lecia Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego. Występów chórów z Supraśla i Białegostoku wysłuchali nie tylko parafianie, ale też zaproszeni goście, w tym przedstawiciele MSWiA i władz lokalnych.
  • 25 сакавіка ў Дзень волі Бельскі белліцэй імя Браніслава Тарашкевіча адзначаў юбілей 80-годдзя. На здымку – віншаванні і герб Пагоні перадае старшыня апазіцыйнага Народнага антыкрызіснага ўпраўлення Павел Латушка Фота з Фейсбука
    25 сакавіка ў Дзень волі Бельскі белліцэй імя Браніслава Тарашкевіча адзначаў юбілей 80-годдзя. На здымку – віншаванні і герб Пагоні перадае старшыня апазіцыйнага Народнага антыкрызіснага ўпраўлення Павел Латушка
    Фота з Фейсбука
  • 13 marca zainicjowano w Hajnówce zbiórkę podpisów pod wnioskiem o referendum lokalne w sprawie Puszczy Białowieskiej. Inicjatorzy – głównie samorządowcy, jednocześnie kandydaci w kwietniowych wyborach z miasta i powiatu – są przeciwni projektowi ustawy, zaprezentowanemu w lutym w Senacie. Ich przedstawicielką jest m.in. kandydatka PiS do podlaskiego sejmiku Anna Łabędzka, kojarzona ze środowiskami, które organizowały w Hajnówce marsze żołnierzy wyklętych, gloryfikujące Romualda Rajsa ps. „Bury”, odpowiedzialnego za pacyfikację w 1946 r. białoruskich wsi w regionie. Mimo to do inicjatywy przyłączyli się starający się o reelekcję wójtowie okolicznych gmin oraz radni powiatowi, w tym urzędujący starosta. 
  • 14 marca w powiecie hajnowskim, w lesie nieopodal granicy polsko-białoruskiej, Straż Graniczna odnalazła zwłoki młodego mężczyzny (nielegalnego imigranta). To prawdopodobnie kolejna 59. ofiara kryzysu migracyjnego i humanitarnego, jaki trwa od lata 2021 r. 
  • 14 marca podczas prac ziemnych na budowie obwodnicy Bielska Podlaskiego natrafiono na palenisko, pochodzące prawdopodobnie z czasów rzymskich (II-III w. n.e.). Położone jest ono niespełna sto metrów od przebadanej 2021 r. podczas kompleksowych wykopaliskowych badań archeologicznych osady kultury trzcinieckiej z epoki brązu (1700-1000 r. p.n.e.). 
  • 17 marca w prawosławnej parafii św. Apostoła Jana Teologa w Dąbrowie Białostockiej odbył się wernisaż wystawy „Kolory prawosławia”. Wielkoformatowe fotografie ze zbiorów prawosławnego serwisu fotograficznego OrthPhoto.net zostały umieszczone na ogrodzeniu świątyni. Można na nich zobaczyć zdjęcia z Polski, Kenii, Bułgarii czy Serbii. 
  • 21 marca Sąd Okręgowy w Białymstoku skazał 17 osób (Polaków i Białorusinów), w tym celników, na kary od trzech miesięcy więzienia w zawieszeniu do dwóch lat i dziesięciu miesięcy bez zawieszenia za przemyt (głównie papierosów) w latach 2017-2018 na przejściu granicznym w Połowcach. Oskarżono ich ponadto o przynależność do zorganizowanej grupy przestępczej.
  • 22 marca zarząd województwa podlaskiego zadecydował o wsparciu łączną kwotą blisko 900 tys. zł. z budżetu województwa festiwale, publikacje, działania edukacyjne i inne inicjatywy w obszarze działalności mniejszości narodowych i etnicznych oraz języka regionalnego. Dotacje przyznano na 69 działań mniejszości białoruskiej, ukraińskiej, litewskiej i romskiej, a także na projekty związane z prawosławiem.
  • Książka „Jezus umarł w Polsce” Mikołaja Grynberga oraz tomik poezji „Obóz zabaw” Justyny Kulikowskiej zostały uhonorowane ex aequo Nagrodą Literacką Prezydenta Miasta Białegostoku im. Wiesława Kazaneckiego za rok 2023. Joannę Łępicką wyróżniono nagrodą za „Zeszyt ćwiczeń” – najlepszy ogólnopolski poetycki debiut roku. Uroczysta gala wręczenia nagród odbyła się 22 marca.
  • 24 marca w białostockiej cerkwi św. Apostoła Jana Teologa odbył się molebień w intencji białoruskiego narodu. Wydarzenie było jednym z elementów obchodów białoruskiego Dnia Wolności – 25 Sakawika.
  • Мітынг у Беластоку напярэдадні 106. угодкаў абвяшчэння Беларускай Народнай Рэспублікі Беларуская дыяспара Беластока
    Мітынг у Беластоку напярэдадні 106. угодкаў абвяшчэння Беларускай Народнай Рэспублікі
    Беларуская дыяспара Беластока
  • Tego samego dnia na Rynku Kościuszki w Białymstoku odbyła się pikieta z okazji 106. rocznicy ogłoszenia niepodległości przez Białoruską Republikę Ludową. Wzięli w niej udział zarówno przedstawiciele białoruskiej mniejszości narodowej na Podlasiu, jak i białoruska diaspora Białegostoku – Białorusini, którzy musieli wyjechać ze swojej Ojczyzny w obawie przed represjami ze strony reżimu Aleksandra Łukaszenki.
  • Głównym punktem obchodów Dnia Woli był koncert „Białoruski muzyczny krajobraz. Opowieść o wolności”. 25 marca w Filharmonii Podlaskiej przygotował go komitet organizacyjny 106. rocznicy Proklamacji Niepodległości Białorusi 25 marca 1918 r. , w którego skład wchodzi m.in. nowo powstałe Centrum Kultury Białoruskiej w Białymstoku. Wystąpiła specjalna na tę okoliczność utworzona białorusko-polska orkiestra symfoniczna „Classic-Modern Orchestra”. W programie koncertu znalazły się słynne kompozycje wybitnych kompozytorów Białorusi i Polski różnych epok. Zabrzmiały też utwory napisane specjalnie na to wydarzenie, poświęcone białoruskim więźniom politycznym i bohaterom walki o niezależność Białorusi. 
  • 25 marca II Liceum Ogólnokształcące z Białoruskim Językiem Nauczania im. Bronisława Taraszkiewicza w Bielsku Podlaskim obchodziło jubileusz 80-lecia działalności. Szkoła powstała we wrześniu 1944 r. jako 4-letnie Państwowe Gimnazjum Białoruskie i 2-letnie Państwowe Liceum Białoruskie. Było pierwszym w Polsce liceum, w którym wprowadzono dodatkową naukę języka białoruskiego.
  • Muzeum Ikon w Supraślu powiększy się o dodatkowy budynek. Powstanie on na działce sąsiadującej z monasterem, którą otrzymało w ubiegłym roku jako darowiznę. Znajduje się na niej budynek, w którym wcześniej mieściła się siedziba Parku Krajobrazowego Puszczy Knyszyńskiej. Muzeum dodatkową przestrzeń przeznaczy na działania wystawiennicze i edukacyjne. Do przetargu na dokumentację projektową (przeznaczono na to 800 tys. zł)  stanęło czternaście podmiotów. Wyłoniony wykonawca będzie miał osiem miesięcy na wykonanie projektu architektonicznego.
  • Straż Graniczna powołała zespoły poszukiwawczo-ratownicze migrantów. Ich zadaniem jest poszukiwanie i udzielanie pomocy osobom nielegalnie przedostającym się do Polski z Białorusi. Jednostki powstaną w Podlaskim i Nadbużańskim Oddziałach Straży Granicznej. W ich skład wejdą funkcjonariusze, bardzo dobrze znający teren, wyposażeni w odpowiedni sprzęt i posiadający kwalifikacje w udzielaniu pierwszej pomocy.
  • Straż Graniczna udaremniła kilka prób przemytu przez granicę polsko-białoruską przy użyciu balonów. W jednej z takich przesyłek w powiecie sokólskim znajdowało się 500 paczek papierosów bez polskich znaków akcyzy o wartości 8 tys. złotych.

Пакінуць адказ

Ваш адрас электроннай пошты не будзе апублікаваны.

Календарыюм

Гадоў таму

  • ў траўні

    770 – у 1254 г. быў падпісаны мірны дагавор паміж вялікім князем Міндоўгам і галіцка-валынскім князем Данілам Раманавічам. 740 – разгром у 1284 г. войскамі літоўскага князя Рынгальда мангола-татарскіх войск каля вёскі Магільна. 530 – у 1494 г. у Гародні …ЧЫТАЦЬ ДАЛЕЙ / CZYTAJ DALEJ

Календарыюм / Kalendarium

Сёньня

  • (939) – у 1085 г. дружыны Полацкага княства на чале з князем Усяславам Чарадзеем абаранілі беларускія землі ад захопніцкага нашэсьця князя кіеўскага Усяслава Манамаха. Захопнікі зьнішчылі Менск. Як пісаў кіеўскі летапісец „Не засталося ні чалавека, ні жывёлы”.
  • (908) – у 1116 г. нашэсьце на землі Дрыгавічоў і Крывічоў дружын кіеўскага князя Уладзіміра Манамаха. Захопнікі здабылі ды разбурылі, між іншым, Друцак, дзе усё насельніцтва захапілі ў няволю і загналі на заселеньне паўднёвай Кіеўшчыны.
  • (530) – у 1494 г. у Гародні быў пабудаваны кляштар бернардзінцаў.

Новы нумар / Novy numer

Папярэднія нумары

Усе правы абаронены; 2024 Czasopis