Pa prostu / Па-просту

 • Płacz zwanoŭ

  13. Jak zhinuŭ „Tiszka”

  Szkoła ŭ Haradku ad 20 wieraśnia 1970 r. maje imia bratoŭ partyzantaŭ Michała i Alaksandra Chrenoŭskich z niedalokaha Dzierniakowa. Jak maładych jaszcze kawaleraŭ zastrelili ich Niemcy padczas abławaŭ u tutejszych lasach. Dla miascowych życielej stalisa jany hierojami. Na staroncy szkoły ŭ Internecie pra patronaŭ jest...ЧЫТАЦЬ ДАЛЕЙ / CZYTAJ DALEJ

Po pudlaśki / По-пудляські

 • Ne može byti!

  Pameť na trochu dovš

  Тварь ли я дрожащая или право имею… (Ф.М. Достоевский) – Ja svoju mamu pometaju słabo, – tichim hołosom načała rozkazuvati Lila. – Dobre, što maju para zdymkuv, to choč znaju, jak vyhladała. Ale rozkažu tobiê jeji historyju, to može takim sposobom pameť ob jôj ostanetsie...ЧЫТАЦЬ ДАЛЕЙ / CZYTAJ DALEJ

RSS і Facebook

ЗАПІСЫ ЧАСУ (I.2023)

На Падляшшы

 • Funkcjonariusz Straży Granicznej www.podlaski.strazgraniczna.pl/
  Funkcjonariusz Straży Granicznej
  www.podlaski.strazgraniczna.pl/
 • Od 1 stycznia nie obowiązuje już zakaz wstępu do dwustumetrowej strefy przy polsko-białoruskiej granicy. Obecnie weszło w życie rozporządzenie wojewody podlaskiego, wydane we wrześniu 2021 r., w sprawie zakazu przebywania na całym odcinku pasa drogi granicznej na granicy z Białorusią, czyli na granicy zewnętrznej UE. Zgodnie z ustawą o ochronie granicy państwowej chodzi o obszar o szerokości 15 metrów w głąb kraju, licząc od linii granicy państwowej. Zakaz ten nie dotyczy jedynie właścicieli gruntów leżących w pasie drogi granicznej oraz oznakowanych szlaków turystycznych i kąpielisk. Teren oznaczony będzie tablicami: „Pas drogi granicznej – wejście zabronione”.
 • 5 stycznia Prawosławny Ośrodek Miłosierdzia Eleos przygotował jak co roku wigilię dla osób ubogich i samotnych. W jadłodajni w Białymstoku spotkało się około sześćdziesięcioro podopiecznych tego ośrodka.
 • Kolejna ofiara śmiertelna na polsko-białoruskiej granicy. Według niepotwierdzonych oficjalnie informacji, jest nią 31-letni uchodźca z Jemenu, który 7 stycznia zmarł z wyczerpania w lesie po polskiej stronie. To 31. śmiertelna ofiara od początku kryzysu migracyjnego na wschodniej granicy.
 • 8 stycznia, w drugi dzień prawosławnego Bożego Narodzenia, w VI LO w Białymstoku odbyło się świąteczne spotkanie dla uchodźców z Ukrainy. Wzięło w nim udział łącznie blisko sześciuset osób, w tym czterysta dzieci. Zorganizowano je z inicjatywy prezydenta Białegostoku Tadeusza Truskolaskiego, przy wsparciu finansowym UNICEF-u.
 • 11 stycznia w białostockim klubie Beer&History odbyło się spotkanie ze znanym białoruskim pisarzem i poetą Uładzimiram Arłovam.
 • Zabawy z okazji juliańskiego Nowego Roku jak co roku odbywały na całym Podlasiu. Nocne imprezy popularne były szczególnie w Białymstoku, ale również w Hajnówce, Bielsku Podlaskim i mniejszych miejscowościach. Białoruskie Radio Racja i Radio Białystok tradycyjnie z 13 na 14 stycznia przygotowały specjalne wielogodzinne audycje muzyczne na tę okazję.
 • 14 stycznia w Bielskim Domu Kultury odbył się premierowy pokaz filmu pt. „Odrodzenie Ikony. Studium Ikonograficzne w Bielsku Podlaskim” w reżyserii Piotra Łozowika. To kolejny obraz tego twórcy, który skupia się na tematyce prawosławia i białoruskości na Podlasiu.
 • Mieszkańcy wsi Ciełuszki w gminie Zabłudów wystąpili do Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego z wnioskiem o wpisanie do rejestru zabytków wiejskiego cmentarza z zespołem krzyży. Jest to m.in. ich reakcja na decyzję IPN-u, nakazującej usunięcie jednego ze znajdujących się tam krzyży w ramach akcji dekomunizacyjnej. Krzyż znajduje się w miejscu dawnej mogiły żołnierzy radzieckich, których szczątki ekshumowano. W latach 1986-2022 figurował w rejestrze zabytków.
 • Gmina Michałowo została laureatem tegorocznej Nagrody im. Prezydenta Pawła Adamowicza, przyznawanej za odwagę w krzewieniu wolności, solidarności i równości – poinformowano 13 stycznia podczas spotkania, które odbyło się w Europejskim Centrum Solidarności w Gdańsku. Uhonorowano ją za zaangażowanie w niesienie pomocy uchodźcom na granicy polsko-białoruskiej podczas trwającego od lata 2021 r. kryzysu migracyjnego. Wręczenie nagrody odbędzie się 8 lutego w Brukseli na posiedzeniu Europejskiego Komitetu Regionów.
 • 16 stycznia przed konsulatem białoruskim w Białymstoku odbyła się akcja solidarności z dziennikarzem i działaczem Związku Polaków na Białorusi Andrzejem Poczobutem. Jej organizatorami byli Związek Polaków na Białorusi oraz Podlaski Oddział Stowarzyszenia „Wspólnota Polska”. W akcji wzięli udział m.in. przedstawiciele diaspory białoruskiej Białegostoku oraz mniejszości białoruskiej w Polsce.
 • W dniach 18-25 stycznia trwał doroczny Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan. W Białymstoku z tej okazji odbyły się ekumeniczne nabożeństwa w prawosławnych i katolickich świątyniach.
 • 19 stycznia w auli VII Liceum Ogólnokształcącego im. Nauczycieli Tajnego Nauczania w Białymstoku odbyła się prapremiera spektaklu „Przeżyto”. Scenariusz sztuki, opowiadającej o zjawisku migracji wśród młodzieży ze Wschodu, został przygotowany przez uczniów w wieku 14-18 lat z Polski, Białorusi i Ukrainy, którzy także wystąpili w nim jako aktorzy-amatorzy. Reżyserką przedstawienia jest Daria Szydłowska, pochodząca z Mińska zawodowa aktorka. Ilustracje, użyte jako rekwizyty, namalowała 15-letnia Alisa Sikorska z Białorusi, muzykę przygotował młody białoruski artysta Daniil Medeliajew, choreografię Tatsiana Januszkewicz (wszyscy mieszkają w Polsce). Spektakl „Przeżyto” powstał w ramach projektu „Wielokulturowa szkoła”, prowadzonego przez Fundację „POLZA”. Został on wsparty z Funduszy EOG w ramach Programu Aktywni Obywatele – Fundusz Regionalny.
 • 20 stycznia, z okazji 160-rocznicy wybuchu powstania styczniowego, przy pomniku Konstantego Kalinowskiego w Mostowlanach w gminie Gródek miejscowe władze na czele z wójtem Wiesławem Kuleszą oddali hołd bohaterowi trzech narodów: białoruskiego, polskiego i litewskiego. Kalinowski urodził się w Mostowlanach, a gródecki dom kultury nosi jego imię. Przywódca powstania na Litwie i Białorusi został stracony przez władze carskie 23 marca 1864 r. w Wilnie.
 • Szlak turystyczny nowożytnych świątyń prawosławnych w Białymstoku, który powstał w lipcu 2019 r., powiększył się o trzy kolejne punkty. Znalazły się na nim: cerkiew Zaśnięcia Najświętszej Marii Panny przy ul. P. Grzybowskiego, cerkiew św. Jerzego przy ul. K. Pułaskiego 36 oraz cerkiew św. Proroka Eliasza przy ul. ks. St. Suchowolca. Wszystkie świątynie oznakowano tablicami informacyjnymi, a opis szlaku, liczącego obecnie sześć obiektów, znajdzie się także na stronie internetowej miasta Białystok.
 • 720 tys. zł z budżetu województwa podlaskiego na rok 2023 zarezerwowano na upowszechnianie wiedzy i historii o mniejszościach narodowych i etnicznych, wspieranie inicjatyw kulturalnych, a także przygotowywanie wydawnictw naukowych i literackich w językach mniejszości. Wnioski o dofinansowanie można było składać od 5 do 31 stycznia.

Календарыюм

Гадоў таму

 • ў сакавіку

  520 – 4.03.1503 г. – памір’е (на 6 гадоў) паміж Вялікім Княствам Літоўскім і Вялікім Княствам Маскоўскім, паводле якога да Масквы адышло 29 гарадоў і 70 валасьцей, у тым ліку Чарнігаў, Бранск, Старадуб, Гомель. 160 – 11.03.1863 г. – царскі …ЧЫТАЦЬ ДАЛЕЙ / CZYTAJ DALEJ

Календарыюм / Kalendarium

Сёньня

 • (158) – 23.03.1865 г. у Валожыне, Ашмянскага павету нарадзіўся Стары Улас (Уладыслаў Сівы-Сівіцкі), паэт, празаік, зьбіральнік беларускага фальклёру. З 1907 г. друкаваўся ў „Нашай Ніве”, потым у заходнябеларускіх выданьнях. Памёр 30.09.1939 г. у Шашэльгішках на Віленшчыне. Пахаваны на могілках у Сужанах.
 • (128) – 23.03.1895 г. у Лугавой каля Капыля нар. Васіль Сташэўскі, драматург і празаік. Закончыў Несьвіжскую настаўніцкую сэмінарыю (1914) і Менскі настаўніцкі інстытут (1924). Працаваў настаўнікам у Оршы, з 1927 г. – адказным сакратаром літаратурнага аб'яднаньня "Маладняк", з 1929 г. –  аб'яднаньня „Полымя”. У гг. 1928-1929 працаваў у газэце „Савецкая Беларусь”. У 1937 г. рэпрэсіраваны і прыгавораны да вышэйшай меры
 • (98) – 23.03.1925 г. у в. Мора на Беласточчыне нарадзіўся Віктар Швед, паэт, актыўны дзеяч беларускага руху на Беласточчыне. Друкуецца з 1957 г. Дэбютаваў у „Ніве” вершам „Я беларус”. Аўтар многіх зборнікаў вершаў, сааўтар падручнікаў на беларускай мове. Жыве ў Беластоку. Віншуем Вас, спадар Віктар!
 • (45) – 23.03.1978 г. у Менску памёр Рыгор Шырма (нар. 8(20).01.1892 г. у в. Шакуны, Пружанскага  павету), харавы дырыжор, фальклярыст, грамадзкі дзеяч. Актыўна ўключыўся ў беларускі рух у 1922 г., дзейнічаў у Беларускім Выбарчым Камітэце. Пасьля стаў настаўнікам сьпеву ў Віленскай Беларускай Гімназіі, выхавацелем у інтэрнаце гімназіі. Грамадзка працаваў у Таварыстве Беларускай Школы. Выдаваў зборнікі беларускіх песьняў.

Новы нумар / Novy numer

Папярэднія нумары

Copyright © 2023 Czasopis