Pa prostu / Па-просту

 • Płacz zwanoŭ

  21. Samaabarona i śmierć Żyda Berszki (1)

  Vielkija Aziarania, szto ŭ hminie Krynki, za Niemcami vielmi ciarpieli ad partyzantaŭ, usiakaj maści bandytaŭ i zładziejaŭ. Dajszło da taho, sztu ludzi zarhanizawali tut samaabaronu...ЧЫТАЦЬ ДАЛЕЙ / CZYTAJ DALEJ

Po pudlaśki / По-пудляські

 • Kinoman

  7. Moja klasa

  Časom lepi vtečy z lekciji v školi i poveselitisie z kolegami, bo teper, koli ja ohladajusie nazad, moju vsmiêsku vyklikajut ne škôlny ociênki, a vspominki. P. J. Abdul Kalam) U 1970-ch liêtach u Liceji nr 9 u Hajnuvci byli štyry rumnobiêžny klasy po pryblizno 30…ЧЫТАЦЬ ДАЛЕЙ / CZYTAJ DALEJ

RSS і Facebook

ЗАПІСЫ ЧАСУ (I.2023)

На Падляшшы

 • Funkcjonariusz Straży Granicznej www.podlaski.strazgraniczna.pl/
  Funkcjonariusz Straży Granicznej
  www.podlaski.strazgraniczna.pl/
 • Od 1 stycznia nie obowiązuje już zakaz wstępu do dwustumetrowej strefy przy polsko-białoruskiej granicy. Obecnie weszło w życie rozporządzenie wojewody podlaskiego, wydane we wrześniu 2021 r., w sprawie zakazu przebywania na całym odcinku pasa drogi granicznej na granicy z Białorusią, czyli na granicy zewnętrznej UE. Zgodnie z ustawą o ochronie granicy państwowej chodzi o obszar o szerokości 15 metrów w głąb kraju, licząc od linii granicy państwowej. Zakaz ten nie dotyczy jedynie właścicieli gruntów leżących w pasie drogi granicznej oraz oznakowanych szlaków turystycznych i kąpielisk. Teren oznaczony będzie tablicami: „Pas drogi granicznej – wejście zabronione”.
 • 5 stycznia Prawosławny Ośrodek Miłosierdzia Eleos przygotował jak co roku wigilię dla osób ubogich i samotnych. W jadłodajni w Białymstoku spotkało się około sześćdziesięcioro podopiecznych tego ośrodka.
 • Kolejna ofiara śmiertelna na polsko-białoruskiej granicy. Według niepotwierdzonych oficjalnie informacji, jest nią 31-letni uchodźca z Jemenu, który 7 stycznia zmarł z wyczerpania w lesie po polskiej stronie. To 31. śmiertelna ofiara od początku kryzysu migracyjnego na wschodniej granicy.
 • 8 stycznia, w drugi dzień prawosławnego Bożego Narodzenia, w VI LO w Białymstoku odbyło się świąteczne spotkanie dla uchodźców z Ukrainy. Wzięło w nim udział łącznie blisko sześciuset osób, w tym czterysta dzieci. Zorganizowano je z inicjatywy prezydenta Białegostoku Tadeusza Truskolaskiego, przy wsparciu finansowym UNICEF-u.
 • 11 stycznia w białostockim klubie Beer&History odbyło się spotkanie ze znanym białoruskim pisarzem i poetą Uładzimiram Arłovam.
 • Zabawy z okazji juliańskiego Nowego Roku jak co roku odbywały na całym Podlasiu. Nocne imprezy popularne były szczególnie w Białymstoku, ale również w Hajnówce, Bielsku Podlaskim i mniejszych miejscowościach. Białoruskie Radio Racja i Radio Białystok tradycyjnie z 13 na 14 stycznia przygotowały specjalne wielogodzinne audycje muzyczne na tę okazję.
 • 14 stycznia w Bielskim Domu Kultury odbył się premierowy pokaz filmu pt. „Odrodzenie Ikony. Studium Ikonograficzne w Bielsku Podlaskim” w reżyserii Piotra Łozowika. To kolejny obraz tego twórcy, który skupia się na tematyce prawosławia i białoruskości na Podlasiu.
 • Mieszkańcy wsi Ciełuszki w gminie Zabłudów wystąpili do Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego z wnioskiem o wpisanie do rejestru zabytków wiejskiego cmentarza z zespołem krzyży. Jest to m.in. ich reakcja na decyzję IPN-u, nakazującej usunięcie jednego ze znajdujących się tam krzyży w ramach akcji dekomunizacyjnej. Krzyż znajduje się w miejscu dawnej mogiły żołnierzy radzieckich, których szczątki ekshumowano. W latach 1986-2022 figurował w rejestrze zabytków.
 • Gmina Michałowo została laureatem tegorocznej Nagrody im. Prezydenta Pawła Adamowicza, przyznawanej za odwagę w krzewieniu wolności, solidarności i równości – poinformowano 13 stycznia podczas spotkania, które odbyło się w Europejskim Centrum Solidarności w Gdańsku. Uhonorowano ją za zaangażowanie w niesienie pomocy uchodźcom na granicy polsko-białoruskiej podczas trwającego od lata 2021 r. kryzysu migracyjnego. Wręczenie nagrody odbędzie się 8 lutego w Brukseli na posiedzeniu Europejskiego Komitetu Regionów.
 • 16 stycznia przed konsulatem białoruskim w Białymstoku odbyła się akcja solidarności z dziennikarzem i działaczem Związku Polaków na Białorusi Andrzejem Poczobutem. Jej organizatorami byli Związek Polaków na Białorusi oraz Podlaski Oddział Stowarzyszenia „Wspólnota Polska”. W akcji wzięli udział m.in. przedstawiciele diaspory białoruskiej Białegostoku oraz mniejszości białoruskiej w Polsce.
 • W dniach 18-25 stycznia trwał doroczny Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan. W Białymstoku z tej okazji odbyły się ekumeniczne nabożeństwa w prawosławnych i katolickich świątyniach.
 • 19 stycznia w auli VII Liceum Ogólnokształcącego im. Nauczycieli Tajnego Nauczania w Białymstoku odbyła się prapremiera spektaklu „Przeżyto”. Scenariusz sztuki, opowiadającej o zjawisku migracji wśród młodzieży ze Wschodu, został przygotowany przez uczniów w wieku 14-18 lat z Polski, Białorusi i Ukrainy, którzy także wystąpili w nim jako aktorzy-amatorzy. Reżyserką przedstawienia jest Daria Szydłowska, pochodząca z Mińska zawodowa aktorka. Ilustracje, użyte jako rekwizyty, namalowała 15-letnia Alisa Sikorska z Białorusi, muzykę przygotował młody białoruski artysta Daniil Medeliajew, choreografię Tatsiana Januszkewicz (wszyscy mieszkają w Polsce). Spektakl „Przeżyto” powstał w ramach projektu „Wielokulturowa szkoła”, prowadzonego przez Fundację „POLZA”. Został on wsparty z Funduszy EOG w ramach Programu Aktywni Obywatele – Fundusz Regionalny.
 • 20 stycznia, z okazji 160-rocznicy wybuchu powstania styczniowego, przy pomniku Konstantego Kalinowskiego w Mostowlanach w gminie Gródek miejscowe władze na czele z wójtem Wiesławem Kuleszą oddali hołd bohaterowi trzech narodów: białoruskiego, polskiego i litewskiego. Kalinowski urodził się w Mostowlanach, a gródecki dom kultury nosi jego imię. Przywódca powstania na Litwie i Białorusi został stracony przez władze carskie 23 marca 1864 r. w Wilnie.
 • Szlak turystyczny nowożytnych świątyń prawosławnych w Białymstoku, który powstał w lipcu 2019 r., powiększył się o trzy kolejne punkty. Znalazły się na nim: cerkiew Zaśnięcia Najświętszej Marii Panny przy ul. P. Grzybowskiego, cerkiew św. Jerzego przy ul. K. Pułaskiego 36 oraz cerkiew św. Proroka Eliasza przy ul. ks. St. Suchowolca. Wszystkie świątynie oznakowano tablicami informacyjnymi, a opis szlaku, liczącego obecnie sześć obiektów, znajdzie się także na stronie internetowej miasta Białystok.
 • 720 tys. zł z budżetu województwa podlaskiego na rok 2023 zarezerwowano na upowszechnianie wiedzy i historii o mniejszościach narodowych i etnicznych, wspieranie inicjatyw kulturalnych, a także przygotowywanie wydawnictw naukowych i literackich w językach mniejszości. Wnioski o dofinansowanie można było składać od 5 do 31 stycznia.

Пакінуць адказ

Ваш адрас электроннай пошты не будзе апублікаваны.

Календарыюм

Гадоў таму

 • у лютым

  185 – 12 (24).02.1839 г. быў скліканы сабор вуніяцкай царквы, які прыняў рашэньне пра яе далучэньне да праваслаўнай царквы. Каля 1,5 мільёна вернікаў (на беларускіх землях) было далучана да праваслаўя, частка з вуніятаў стала рыма-католікамі. Вунія на землях Каралеўства Польскага …ЧЫТАЦЬ ДАЛЕЙ / CZYTAJ DALEJ

Календарыюм / Kalendarium

Сёньня

 • (556) – 29.02.1468 выданьне „Судзебніка” Казіміра IV – першага збору законаў Вялікага Княства Літоўскага.
 • (152) – 29.02.1872 г. у Крынках Аршанскага пав. нар. Вітольд Бялыніцкі-Біруля, вядомы мастак пэйзажыст. З 1947 г. жыў пад Менскам. Памёр 18.06.1957 г. у Твэры, пахаваны на Новадзявічых могілках у Маскве.
 • (116) – 29.02.1908 г. у Улан-Удзэ (Бур’яцыя) нар. Ядвіга Бяганская, пісьменніца і перакладчыца. У 1922 г. вярнулася з бацькамі ў Беларусь. Закончыла літаратурна-лінгвістычнае аддзяленьне пэдагагічнага факультэта Беларускага дзяржаўнага ўнівэрсытэта ў Менску (1930). У 1936 г. дэбютавала вершамі ў часопісе „Малады араты”. Працавала выкладчыцай рускай і беларускай мовы ў менскіх школах. У 1937 г. была арыштаваная і сасланая на Калыму, адкуль вярнулася на Гомельшчыну ў 1947 г. Пасяліцца ў Менску змагла толькі ў 1954 г. У гг. 1956-1964 працавала старшым рэдактарам перадач для дзяцей і юнацтва на Беларускім радыё. Памерла 3.04.1992 г.у Менску, пахаваная на Паўночных могілках.

Новы нумар / Novy numer

Папярэднія нумары

Copyright © 2024 Czasopis