Pa prostu / Па-просту

 • Płacz zwanoŭ

  23. Zabytaja tragedia kala Krynak (1)

  U viosaczcy Trejgli niedaloka Krynak za sanacji żyli bahatyja haspadare Jurczeni, jakija mieli 23 ha ziamli. „Bahatyroŭ” u czerwcu 1941 r. enkavudzisty vyvieźli na Sibir (viarnulisa ŭ 1946 r.). Z hetaj pryczyny pośle pajszła ŭ vioscy i vakolicy nizhoda. Syn „kułakoŭ” Edzik za sanacji byŭ…ЧЫТАЦЬ ДАЛЕЙ / CZYTAJ DALEJ

Po pudlaśki / По-пудляські

 • Kinoman

  11. Jabłyka i pomarančy

  Knižki i filmy podôbny do jabłyk i pomarančuv. Odny i druhi naležat do ovocuv, ale smakujut preč po-raznomu. (Steven King) To było tohdy, jak ja brontavsie hołodny po Krystijaniji, siêtum divovidnum miêsti, kotoroho čołoviêk ne pokine, poka vono ne nakłade na joho svojoji pôznaki… Siêty… ЧЫТАЦЬ ДАЛЕЙ / CZYTAJ DALEJ

RSS і Facebook

ЗАПІСЫ ЧАСУ (I.2022)

На Падляшшы

 • 19 stycznia grupa Białorusinów mieszkających w Białymstoku spotkała się z okazji prawosławnego Święta Chrztu Pańskiego – Wadochryszcza na plaży nad zalewem Dojlidy, żeby zanurzyć się w lodowatej wodzie. Morsujący mieli na sobie biało-czerwono-białe historyczne flagi Białorusi. Wadochryszcza lub inaczej Bohajaulennie to jedno z dwunastu głównych świąt w prawosławnym kalendarzu, zwane też Świętem Jordanu.
 • Choć intensywność nielegalnego przekraczania polsko-białoruskiej granicy wyraźnie spadła, to i tak codziennie od kilkunastu do kilkudziesięciu osób, wspomaganych przez białoruskie służby, usiłuje przedostać się do Polski. Od 1 do 22 stycznia oficjalna liczba takich prób wyniosła 810 osób (kilkadziesiąt osób zatrzymano do wyjaśnienia). Według informacji Straży Granicznej, wzrosła liczba migrantów z krajów afrykańskich. Przekraczanie ma najczęściej charakter siłowy – migranci atakują polskich funkcjonariuszy kamieniami, petardami, kawałkami drewna. Kilku mundurowych zostało rannych i z ranami tłuczonymi (w tym twarzy) trafiło do szpitala.
 • Po raz 22. odbyła się doroczna akcja Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom. Miała ona jak co roku charakter ekumeniczny – prowadziły ją wspólnie Caritas Kościoła Rzymskokatolickiego, Prawosławny Ośrodek Miłosierdzia Eleos oraz Diakonie Kościołów Ewangelicko-Augsburskiego i Ewangelicko-Reformowanego. Środki ze sprzedaży świec przeznaczone zostaną m.in. na wsparcie organizacji letniego wypoczynku dzieci i młodzieży oraz pomoc w nauce metodami zdalnymi.
 • W tym roku wigilia dla osób samotnych i bezdomnych, którą od lat przygotowuje Prawosławny Ośrodek Miłosierdzia Eleos, ze względu na pandemię odbyła się w innej formie. Zamiast wspólnej modlitwy i jedzenia posiłków można było 5 stycznia w siedzibie Eleosu w Białymstoku odebrać paczki z artykułami spożywczymi i wigilijnymi potrawami. Paczki świąteczne otrzymali także mieszkańcy prawosławnych domów opieki w Hajnówce, Trześciance, Kożynie i Grabarce.
 • jubileuszowy Prawosławny Wieczór Kolęd odbył się w Białymstoku. W tym roku ze względu na pandemię podczas koncertu nie było publiczności. Wydarzenie 7 i 8 stycznia transmitowane było przez TVP Białystok, na kanale Youtube cerkiew.pl oraz na antenie Radia Orthodoxia.
 • 9 stycznia w Białostockim Teatrze Lalek odbył się cykl białoruskich imprez, przygotowanych przez Fundację Tutaka i Fundację Białoruś 2020. Rozpoczęło je białoruskie kolędowanie, następnie zaś zaprezentowano performatywne czytanie sztuki „Kołysanka dla dorosłego mężczyzny” autorstwa Keren Klimovsky w tłumaczeniu Andreja Chadanowicza i reżyserii Siarhieja Kurylenki. Białoruski wieczór zakończył koncert zespołu Naviband.
 • 11 stycznia w Bielskim Domu Kultury otwarto wystawy „Makatki do starej i nowej chatki” autorstwa Aliny Dębowskiej-Jankiewicz oraz „Zainspirowani rcznikiem ludowym”, przygotowaną przez Tamarę Krajnik i Irenę Niczyporuk. Prace inspirowane tradycyjnymi podlaskimi białoruskimi ręcznikami ludowymi można oglądać do 4 lutego 2022.
 • Каля трыццаці калектываў выступіла 16 студзеня на аглядзе „Гвязда і калядка” ў Беластоку. Такія прэзентацыі 23-ці раз саарганізавала Беларускае грамадска-культурнае таварыства. Адбылiся яны не ў Гарнізонным клубе як дагэтуль, але ў гімнастычнай зале Пачатковай школы н-р 44 Фота Радыё Рацыя
  Каля трыццаці калектываў выступіла 16 студзеня на аглядзе „Гвязда і калядка” ў Беластоку. Такія прэзентацыі 23-ці раз саарганізавала Беларускае грамадска-культурнае таварыства. Адбылiся яны не ў Гарнізонным клубе як дагэтуль, але ў гімнастычнай зале Пачатковай школы н-р 44
  Фота Радыё Рацыя
 • 18 stycznia kilkanaście osób otrzymało twórcze stypendia prezydenta Białegostoku, a wśród nich nasza redakcyjna koleżanka Mira Łuksza. Przyznane 6 tys. zł przeznaczy na napisanie po białorusku książki z wierszami dla dzieci. Stypendium otrzymał też Jerzy Plutowicz, znany w naszym środowisku tłumacz białoruskiej literatury. Również przeznaczy je na napisanie książki.
 • 18 stycznia w Białymstoku otwarto centrum, w którym miejsce do pracy znaleźli niezależni dziennikarze z Białorusi, zmuszeni do wyjazdu ze swojego kraju z przyczyn politycznych. Do dyspozycji dziennikarzy są dwa pomieszczenia – sala do spotkań (np. z bohaterami wywiadów) i druga, w której jest kilka stanowisk pracy. Jest też niewielkie, wyciszone studio przeznaczone na potrzeby dziennikarzy radiowych. W sali spotkań w dniu otwarcia centrum czynna była wystawa fotograficzna grodzieńskiej artystki Natalii Dorasz. W sumie w centrum na razie pracować ma około dwudziestu przebywających w Białymstoku dziennikarzy z Białorusi. Podobne centrum niebawem ma powstać w Warszawie.
 • 19 stycznia grupa Białorusinów mieszkających w Białymstoku spotkała się z okazji prawosławnego Święta Chrztu Pańskiego – Wadochryszcza na plaży nad zalewem Dojlidy, żeby zanurzyć się w lodowatej wodzie. Morsujący mieli na sobie biało-czerwono-białe historyczne flagi Białorusi. Wadochryszcza lub inaczej Bahajulannie to jedno z dwunastu głównych świąt w prawosławnym kalendarzu, zwane też Świętem Jordanu.
 • 19 stycznia w Białymstoku rozpoczął się Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan. Zainaugurowało go nabożeństwo w cerkwi Zmartwychwstania Pańskiego, któremu przewodniczył abp Jakub, a kazanie wygłosił metropolita białostocki abp Józef Guzdek. Następnego dnia były nieszpory ekumeniczne w kościele Matki Bożej Fatimskiej. Modlitewny tydzień zakończył się w kaplicy ewangelicko-augsburskiej. Hasłem tegorocznego tygodnia były słowa z Ewangelii św. Mateusza: „Zobaczyliśmy Jego gwiazdę na Wschodzie i przyszliśmy oddać Mu pokłon”.
 • Беларусы з дыяспары на вадаёме ў беластоцкіх Дайлідах у свята Вадохрышча Фота з ФейсбукуБеларусы з дыяспары на вадаёме ў беластоцкіх Дайлідах у свята Вадохрышча
  Фота з Фейсбуку
 • 21 stycznia Sąd Okręgowy w Białymstoku prawomocnie uniewinnił wszystkie osiemnaście osób, obwinionych przez policję o próbę bezprawnego zablokowania pod koniec lutego 2020 r. Marszu Żołnierzy Wyklętych w Hajnówce. W pierwszej instancji skazano je na grzywny po 200 zł. Sądzone osoby protestowały na trasie marszu, gdyż jego uczestnicy gloryfikowali Romualda Rajsa „Burego”, winnego zbrodni o znamionach ludobójstwa na mieszkańcach białoruskich wsi zimą 1946 r.
 • 23 stycznia w kinie Bielskiego Domu Kultury zaprezentowano filmy z festiwalu Bulbamovie, który w październiku odbył się w Warszawie. Były toin. dwa filmy dokumentalne „Parada Planet” Zoji Katowicz i „Trasa zmieniona” Maksima Szweda, opowiadajce o Biaorusi czasów pandemii koronawirusa i wyborów prezydenckich 2020 r. Po seansach odbyło się spotkanie ze Zmicierem Mickiewiczem, dziennikarzem telewizji Biełsat, który w 2020 r. relacjonował przebieg wyborów prezydenckich w Białorusi. Ponadto w hallu bielskiego kina otwarto wystawę fotograficzną „Białoruś 2020: Drogą ku Wolności” autorstwa współpracujących z Telewizją Biełsat fotoreporterów Iryny Arachouskiej, Taciany Kapitonawej i Alaksandra Wasiukowicza. Ekspozycja ukazuje różne oblicza białoruskich protestów z 2020 r. Pierwszy festiwal Bulbamovie odbył się w Warszawie w 2011 r.
 • Przez cały styczeń kilkudziesięciokilometrowy sznur TIR-ów stał na szosie do polsko-białoruskiego przejścia granicznego w Bobrownikach. Kierowcy oczekiwali na odprawę nawet do 65 godzin. W tym czasie nadal zamknięte było drugie, największe na Podlasiu, przejście w Kuźnicy.
 • 25 stycznia, zgodnie z harmonogramem, rozpoczęła się budowa 180-kilometrowego ogrodzenia na granicy polsko-białoruskiej. Zlecenie będą wykonywać dwie firmy – Budimex i Unibep. Inwestycja ma kosztować 1,5 mld zł., a czas jej realizacji to 150 dni.

Пакінуць адказ

Ваш адрас электроннай пошты не будзе апублікаваны.

Календарыюм

Гадоў таму

 • ў ліпені-жніўні

  710 – перамога дружын Давыда Гарадзенскага у 1314 г. над войскамі крыжакоў пад Наваградкам. 625 – 12 жніўня 1399 г. паражэньне войск Вялікага Княства Літоўскага на чале з князем Вітаўтам у бітве супраць войскаў Залатой Арды на рацэ Ворскла. 510 …ЧЫТАЦЬ ДАЛЕЙ / CZYTAJ DALEJ

Календарыюм / Kalendarium

Сёньня

 • (111) – 14.07.1913 г. у Вільні было заснавана Беларускае Выдавецкае Таварыства, яго ўзначальвалі Б. Даніловіч, І. Луцкевіч, К. Шпакоўскі. Надрукавала 15 кніг агульным тыражом 50 тысяч асобнікаў – зборнікі вершаў, падручнікі па беларускай мове, п’есы для самадзейнікаў.

Новы нумар / Novy numer

Папярэднія нумары

Усе правы абаронены; 2024 Czasopis