Pa prostu / Па-просту

 • Płacz zwanoŭ

  21. Samaabarona i śmierć Żyda Berszki (2)

  Savieckaje vojsko i pahraniczniki spaczatku ŭsich ludziej z hetych troch viosak vyvieźli za Śvisłacz na zborny punkt u Nieparożnicach. Zahadali im usio z saboju zabrać, szto tolko mahli ŭziać na furmanku. Pośle saviety mieli ich parassyłać dalej u Biełaruś. Raptam pryjszoŭ zahad, szto kali chto…ЧЫТАЦЬ ДАЛЕЙ / CZYTAJ DALEJ

Po pudlaśki / По-пудляські

 • Kinoman

  8. Kuneć sielanki

  Nocami z pod ramion krzyżów na rozdrogach sypie się gwiazd błękitne próchno chmurki siedzą przed progiem w murawie to kule białego puchu dmuchawiec Księżyc idzie srebrne chusty prać świerszczyki świergocą w stogach czegóż się bać (Józef Czechowicz, „Na wsi”, 1927) Jak mniê diś dumajetsie, dekada… ЧЫТАЦЬ ДАЛЕЙ / CZYTAJ DALEJ

RSS і Facebook

ЗАПІСЫ ЧАСУ (I.2022)

На Падляшшы

 • 19 stycznia grupa Białorusinów mieszkających w Białymstoku spotkała się z okazji prawosławnego Święta Chrztu Pańskiego – Wadochryszcza na plaży nad zalewem Dojlidy, żeby zanurzyć się w lodowatej wodzie. Morsujący mieli na sobie biało-czerwono-białe historyczne flagi Białorusi. Wadochryszcza lub inaczej Bohajaulennie to jedno z dwunastu głównych świąt w prawosławnym kalendarzu, zwane też Świętem Jordanu.
 • Choć intensywność nielegalnego przekraczania polsko-białoruskiej granicy wyraźnie spadła, to i tak codziennie od kilkunastu do kilkudziesięciu osób, wspomaganych przez białoruskie służby, usiłuje przedostać się do Polski. Od 1 do 22 stycznia oficjalna liczba takich prób wyniosła 810 osób (kilkadziesiąt osób zatrzymano do wyjaśnienia). Według informacji Straży Granicznej, wzrosła liczba migrantów z krajów afrykańskich. Przekraczanie ma najczęściej charakter siłowy – migranci atakują polskich funkcjonariuszy kamieniami, petardami, kawałkami drewna. Kilku mundurowych zostało rannych i z ranami tłuczonymi (w tym twarzy) trafiło do szpitala.
 • Po raz 22. odbyła się doroczna akcja Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom. Miała ona jak co roku charakter ekumeniczny – prowadziły ją wspólnie Caritas Kościoła Rzymskokatolickiego, Prawosławny Ośrodek Miłosierdzia Eleos oraz Diakonie Kościołów Ewangelicko-Augsburskiego i Ewangelicko-Reformowanego. Środki ze sprzedaży świec przeznaczone zostaną m.in. na wsparcie organizacji letniego wypoczynku dzieci i młodzieży oraz pomoc w nauce metodami zdalnymi.
 • W tym roku wigilia dla osób samotnych i bezdomnych, którą od lat przygotowuje Prawosławny Ośrodek Miłosierdzia Eleos, ze względu na pandemię odbyła się w innej formie. Zamiast wspólnej modlitwy i jedzenia posiłków można było 5 stycznia w siedzibie Eleosu w Białymstoku odebrać paczki z artykułami spożywczymi i wigilijnymi potrawami. Paczki świąteczne otrzymali także mieszkańcy prawosławnych domów opieki w Hajnówce, Trześciance, Kożynie i Grabarce.
 • jubileuszowy Prawosławny Wieczór Kolęd odbył się w Białymstoku. W tym roku ze względu na pandemię podczas koncertu nie było publiczności. Wydarzenie 7 i 8 stycznia transmitowane było przez TVP Białystok, na kanale Youtube cerkiew.pl oraz na antenie Radia Orthodoxia.
 • 9 stycznia w Białostockim Teatrze Lalek odbył się cykl białoruskich imprez, przygotowanych przez Fundację Tutaka i Fundację Białoruś 2020. Rozpoczęło je białoruskie kolędowanie, następnie zaś zaprezentowano performatywne czytanie sztuki „Kołysanka dla dorosłego mężczyzny” autorstwa Keren Klimovsky w tłumaczeniu Andreja Chadanowicza i reżyserii Siarhieja Kurylenki. Białoruski wieczór zakończył koncert zespołu Naviband.
 • 11 stycznia w Bielskim Domu Kultury otwarto wystawy „Makatki do starej i nowej chatki” autorstwa Aliny Dębowskiej-Jankiewicz oraz „Zainspirowani rcznikiem ludowym”, przygotowaną przez Tamarę Krajnik i Irenę Niczyporuk. Prace inspirowane tradycyjnymi podlaskimi białoruskimi ręcznikami ludowymi można oglądać do 4 lutego 2022.
 • Каля трыццаці калектываў выступіла 16 студзеня на аглядзе „Гвязда і калядка” ў Беластоку. Такія прэзентацыі 23-ці раз саарганізавала Беларускае грамадска-культурнае таварыства. Адбылiся яны не ў Гарнізонным клубе як дагэтуль, але ў гімнастычнай зале Пачатковай школы н-р 44 Фота Радыё Рацыя
  Каля трыццаці калектываў выступіла 16 студзеня на аглядзе „Гвязда і калядка” ў Беластоку. Такія прэзентацыі 23-ці раз саарганізавала Беларускае грамадска-культурнае таварыства. Адбылiся яны не ў Гарнізонным клубе як дагэтуль, але ў гімнастычнай зале Пачатковай школы н-р 44
  Фота Радыё Рацыя
 • 18 stycznia kilkanaście osób otrzymało twórcze stypendia prezydenta Białegostoku, a wśród nich nasza redakcyjna koleżanka Mira Łuksza. Przyznane 6 tys. zł przeznaczy na napisanie po białorusku książki z wierszami dla dzieci. Stypendium otrzymał też Jerzy Plutowicz, znany w naszym środowisku tłumacz białoruskiej literatury. Również przeznaczy je na napisanie książki.
 • 18 stycznia w Białymstoku otwarto centrum, w którym miejsce do pracy znaleźli niezależni dziennikarze z Białorusi, zmuszeni do wyjazdu ze swojego kraju z przyczyn politycznych. Do dyspozycji dziennikarzy są dwa pomieszczenia – sala do spotkań (np. z bohaterami wywiadów) i druga, w której jest kilka stanowisk pracy. Jest też niewielkie, wyciszone studio przeznaczone na potrzeby dziennikarzy radiowych. W sali spotkań w dniu otwarcia centrum czynna była wystawa fotograficzna grodzieńskiej artystki Natalii Dorasz. W sumie w centrum na razie pracować ma około dwudziestu przebywających w Białymstoku dziennikarzy z Białorusi. Podobne centrum niebawem ma powstać w Warszawie.
 • 19 stycznia grupa Białorusinów mieszkających w Białymstoku spotkała się z okazji prawosławnego Święta Chrztu Pańskiego – Wadochryszcza na plaży nad zalewem Dojlidy, żeby zanurzyć się w lodowatej wodzie. Morsujący mieli na sobie biało-czerwono-białe historyczne flagi Białorusi. Wadochryszcza lub inaczej Bahajulannie to jedno z dwunastu głównych świąt w prawosławnym kalendarzu, zwane też Świętem Jordanu.
 • 19 stycznia w Białymstoku rozpoczął się Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan. Zainaugurowało go nabożeństwo w cerkwi Zmartwychwstania Pańskiego, któremu przewodniczył abp Jakub, a kazanie wygłosił metropolita białostocki abp Józef Guzdek. Następnego dnia były nieszpory ekumeniczne w kościele Matki Bożej Fatimskiej. Modlitewny tydzień zakończył się w kaplicy ewangelicko-augsburskiej. Hasłem tegorocznego tygodnia były słowa z Ewangelii św. Mateusza: „Zobaczyliśmy Jego gwiazdę na Wschodzie i przyszliśmy oddać Mu pokłon”.
 • Беларусы з дыяспары на вадаёме ў беластоцкіх Дайлідах у свята Вадохрышча Фота з ФейсбукуБеларусы з дыяспары на вадаёме ў беластоцкіх Дайлідах у свята Вадохрышча
  Фота з Фейсбуку
 • 21 stycznia Sąd Okręgowy w Białymstoku prawomocnie uniewinnił wszystkie osiemnaście osób, obwinionych przez policję o próbę bezprawnego zablokowania pod koniec lutego 2020 r. Marszu Żołnierzy Wyklętych w Hajnówce. W pierwszej instancji skazano je na grzywny po 200 zł. Sądzone osoby protestowały na trasie marszu, gdyż jego uczestnicy gloryfikowali Romualda Rajsa „Burego”, winnego zbrodni o znamionach ludobójstwa na mieszkańcach białoruskich wsi zimą 1946 r.
 • 23 stycznia w kinie Bielskiego Domu Kultury zaprezentowano filmy z festiwalu Bulbamovie, który w październiku odbył się w Warszawie. Były toin. dwa filmy dokumentalne „Parada Planet” Zoji Katowicz i „Trasa zmieniona” Maksima Szweda, opowiadajce o Biaorusi czasów pandemii koronawirusa i wyborów prezydenckich 2020 r. Po seansach odbyło się spotkanie ze Zmicierem Mickiewiczem, dziennikarzem telewizji Biełsat, który w 2020 r. relacjonował przebieg wyborów prezydenckich w Białorusi. Ponadto w hallu bielskiego kina otwarto wystawę fotograficzną „Białoruś 2020: Drogą ku Wolności” autorstwa współpracujących z Telewizją Biełsat fotoreporterów Iryny Arachouskiej, Taciany Kapitonawej i Alaksandra Wasiukowicza. Ekspozycja ukazuje różne oblicza białoruskich protestów z 2020 r. Pierwszy festiwal Bulbamovie odbył się w Warszawie w 2011 r.
 • Przez cały styczeń kilkudziesięciokilometrowy sznur TIR-ów stał na szosie do polsko-białoruskiego przejścia granicznego w Bobrownikach. Kierowcy oczekiwali na odprawę nawet do 65 godzin. W tym czasie nadal zamknięte było drugie, największe na Podlasiu, przejście w Kuźnicy.
 • 25 stycznia, zgodnie z harmonogramem, rozpoczęła się budowa 180-kilometrowego ogrodzenia na granicy polsko-białoruskiej. Zlecenie będą wykonywać dwie firmy – Budimex i Unibep. Inwestycja ma kosztować 1,5 mld zł., a czas jej realizacji to 150 dni.

Пакінуць адказ

Ваш адрас электроннай пошты не будзе апублікаваны.

Календарыюм

Гадоў таму

 • ў красавіку

  980 – у 1044 г. пачаў княжаньне ў Полацку Усяслаў Брачыслававіч, званы Чарадзеем. Яго славутая дзейнасьць была апісана ў паэме „Слова аб паходзе Ігаравым”. 920 – у 1104 г. адбыўся вялікі паход кааліцыі князёў Кіеўскай Русі, арганізаваны Уладзімірам Манамахам на …ЧЫТАЦЬ ДАЛЕЙ / CZYTAJ DALEJ

Календарыюм / Kalendarium

Сёньня

 • (210) – 18.04.1814 г. у Лагойску нар. Яўстафій Тышкевіч, археоляг, гісторык і краязнавец. Закончыў Менскую гімназію (1831), заснаваў Віленскі музэй старажытнасьцяў і Віленскую археалягічную камісію, вывучаў курганы, гарадзішчы і
 • (121) – 18.04.1903 г. у Пабокавічах каля Бабруйска нар. Платон Галавач, пісьменьнік. Друкаваўся з 1921 г., аўтар зборнікаў „Дробязі жыцьця” (1927), „Хочацца жыць” (1930), „Апавяданьні” (1934). Расстраляны 29.10.1937 г., праўдападобна ў Курапатах.
 • (103) – 18.04.1921 г. афіцыйнае адкрыцьцё ў Менску Беларускага Дзяржаўнага Унівэрсытэту.
 • (58) – 18.04.1966 г. памёр у Кліўлендзе (ЗША) беларускі нацыянальны дзеяч Станіслаў Грынкевіч (народжаны 23.02.1913 г. у Новым Двары на Дуброўшчыне).

Новы нумар / Novy numer

Папярэднія нумары

Усе правы абаронены; 2024 Czasopis