Pa prostu / Па-просту

 • Płacz zwanoŭ

  10. Abława na kamunistaŭ (3)

  Abławu ŭ Harkawiczach Niemcy zarhanizawali ŭ nacze. Akrużyli wiosku i ludziej zahnali ŭ szkołu. Śpiarsza zrabili pieratrus-rewizju ŭ 27-mi chatach. Chadzili z sołtysam, jaki wioŭ ich na padworki i kazaŭ, chto tam żywie...ЧЫТАЦЬ ДАЛЕЙ / CZYTAJ DALEJ

Po pudlaśki / По-пудляські

 • OMELAN

  Sud’ba czołowi͡͡ecza slipaja. Dyt’iatko jak rodytsia, to uże w den’ roduw w niebianskuj tietradi sud’bu jomu zapysujut. Tropinku żytia aż do smerti. I dorożka taja nawet’ jak pokruczona, powychrowana, to niezminna...ЧЫТАЦЬ ДАЛЕЙ / CZYTAJ DALEJ

RSS і Facebook

(Запісы часу за XI.2020)

На Падляшшы

 • Нашага рэгіёну таксама не абмінулі жаночыя дэманстрацыі, якія захлынулі Польшчу, калі Вярхоўны суд з падачы кіруючай партыі Prawo i Sprawіedliwość прызнаў незаконным правядзенне абортаў ў выпадку пагрозы жыццю плода. На здымку – жаночы пікет 28 кастрычніка ў Гайнаўцы з яркім лозунгам на тутэйшай мове Фота з Фейсбука
  Нашага рэгіёну таксама не абмінулі жаночыя дэманстрацыі, якія захлынулі Польшчу, калі Вярхоўны суд з падачы кіруючай партыі Prawo i Sprawіedliwość прызнаў незаконным правядзенне абортаў ў выпадку пагрозы жыццю плода. На здымку – жаночы пікет 28 кастрычніка ў Гайнаўцы з яркім лозунгам на тутэйшай мове
  Фота з Фейсбука
 • 5 listopada obyła się debata online „Białoruska rewolucja godności”. Dyskutowano o bieżących wydarzeniach w Białorusi – głównie protestach trwających tam od 9 sierpnia. W debacie wzięli udział m.in. Agnieszka Romaszewska, założycielka i dyrektor TV Biełsat, Wojciech Konończuk, wicedyrektor Ośrodka Studiów Wschodnich im. Marka Karpia, Pawieł Usau, białoruski politolog i analityk oraz Janusz Wdzięczak, wykładowca akademicki na Uniwersytecie Łódzkim. Spotkanie prowadził Oleg Łatyszonek, historyk, profesor Uniwersytetu w Białymstoku. Wydarzenie zostało zorganizowane przez Regionalny Ośrodek Debaty Międzynarodowej Białystok oraz Wydział Historii i Stosunków Międzynarodowych UwB.
 • 8 listopada odbyła się uroczystość inauguracji życia liturgicznego w nowo powstałej, należącej do prawosławnej parafii wojskowej w Białymstoku, świątyni w budynku przy ulicy Warszawskiej 16. W uroczystości uczestniczyli abp Jakub, ordynariusz diecezji białostocko-gdańskiej oraz arcybiskup wrocławski i szczeciński Jerzy, prawosławny ordynariusz wojskowy, a także delegacje wojskowe.
 • 13 listopada, w związku ze śmiercią Ramana Bandarenki, przed konsulatem Republiki Białorusi w Białymstoku pełniono „dyżury pamięci”. Z biało-czerwono-białymi flagami w drodze do pracy pojawiło się tu około dwudziestu osób. Później manifestowano też kilkuosobowymi grupkami, wymieniając się co dwadzieścia minut. Na tablicy przy wejściu do konsulatu pojawiły się fotografie zamordowanego Bandarenki i innych ofiar reżimu Łukaszenki.
 • 16 listopada przed konsulatem białoruskim w Białymstoku odbyła się kolejna manifestacja przeciwko sfałszowanym wyborom prezydenckim w Białorusi, wspierająca zarazem trwające tam protesty. Ponownie uczczono pamięć Ramana Bandarenki. Wydarzenie zorganizowała białoruska diaspora Białegostoku.
 • W Białymstoku powstała założona przez białoruską diasporę Fundacja „Białoruś 2020”. Jak zapowiedziała jej przewodnicząca Marina Leszczewska, w stolicy Podlasia ma powstać specjalny ośrodek, dający schronienie uciekającym przed prześladowaniami z Białorusi. Do zgromadzenia środków finansowych na ten cel zorganizowano społeczną zbiórkę pieniędzy. Mieszkający w ośrodku Białorusini będą się uczyć języka polskiego, polskiego prawa, dowiedzą się, jak w Polsce załatwiać sprawy urzędowe. Ideę stworzenia ośrodka wsparła osobiście Swiatłana Cichanoŭska, kontrkandydatka Łukaszenki w wyborach prezydenckich, przebywająca na Litwie, faktyczna liderka obecnych protestów w Białorusi.
 • W sieci ukazał się utwór białostockiego zespołu Gods pt. „Kto ty jesteś?/Chto ty hetki?”, śpiewany po polsku i białorusku. W zamyśle jego autorów ma on być hołdem i zarazem wsparciem dla walczących o wolność Białorusinów. Słowa do piosenki zostały zaczerpnięte z wiersza białoruskiego klasyka Janki Kupały.
 • 19 listopada w parafii prawosławnej w Dubinach k. Hajnówki odbyło się podsumowanie XV jubileuszowych spotkań z poezją w języku mniejszości narodowych „Poezja Źródeł. Dziedzictwo kulturowe mniejszości narodowych w literaturze pięknej. Do przeglądu zgłosiło się 84 uczniów wszystkich typów szkół z terenu powiatu hajnowskiego, a także z Białegostoku, Lublina i Radomia. Uczestniczyła w nim też młodzież z Ukrainy (Kijowa) i Białorusi (Wołkowyska). Konkurs realizowany był w formie zdalnej (nagrania laureatów wyemitowano na portalu cerkiew.pl).
 • 27 listopada na ogrodzeniu konsulatu białoruskiego w Białymstoku zawisła wystawa z okazji setnej rocznicy powstania słuckiego – pierwszego samodzielnego wystąpienia zbrojnego Białorusinów (przeciwko Armii Czerwonej) w walce o niepodległość. Plansze obrazujące to wydarzenie mają być eksponowane przez dwa tygodnie. Wystawę przygotowali wspólnie: działająca na Podlasiu Fundacja „Tutaka”, Fundacja „Białoruś 2020” założona przez diasporę białoruską w Białymstoku oraz Białoruskie Towarzystwo Historyczne.
 • Ponad stu osobom, w tym wielu z Białorusi, udzieliło pomocy od października Centrum Wsparcia Cudzoziemców przy Fundacji Okno Na Wschód. Decydujący się na emigrację i przyjazd do Białegostoku Białorusini mogą tam otrzymać wsparcie konsultanta, który pomoże w legalizacji pobytu, pracy i edukacji oraz we wszelkich sprawach związanych z życiem codziennym. Mogą również skorzystać z pomocy psychologa, prawnika oraz tłumacza przysięgłego. Centrum działa przy Fundacji Okno na Wschód od kilku lat. Wspiera w adaptacji cudzoziemców mieszkających w Białymstoku, a w październiku uruchomiło Program pomocy Białorusinom „Białystok dla Białorusi”. Jego celem jest kompleksowa pomoc i wsparcie obywateli Białorusi, którzy w związku z prześladowaniami zostali zmuszeni do opuszczenia kraju.

 

Календарыюм

Гадоў таму

 • ў сьнежні

  1160 – 862 год. Першыя летапісныя зьвесткі пра Смаленск як адзін з гарадоў крывічоў, продкаў беларусаў. 785 – 1237 год. Разгром войскамі князя Данілы Раманавіча крыжацкіх рыцараў пад Драгічынам на Бугу. 660 – У 1362 годзе войскі Старабеларускай Дзяржавы (Вялікага …ЧЫТАЦЬ ДАЛЕЙ / CZYTAJ DALEJ

Новы нумар / Novy numer

Папярэднія нумары

Copyright © 2022 Czasopis