-
Delegacja z Podlasia ze Świętym Ogniem w bazylice Grobu Pańskiego w Jerozolimie. Pierwszy z lewej Igor Łukaszuk z bp. Pawłem - 25 marca służba prasowa Watykanu poinformowała o powołaniu nowego nuncjusza apostolskiego w Mińsku. Został nim Włoch Ignazio Ceffalia, który wcześniej był nuncjuszem w Gruzji i Armenii, ma też doświadczenie dyplomatyczne, w tym w kontaktach z reżimami autorytarnymi (np. w Wenezueli). Posada watykańskiego przedstawiciela w Mińsku nie była obsadzona od 28 czerwca 2024 r., gdy opuścił ją chorwacki arcybiskup Ante Jozić.
- 29 marca w katedrze Zmartwychwstania Pańskiego w Tiranie odbyła się uroczysta intronizacji nowego zwierzchnika Cerkwi albańskiej, arcybiskupa Tirany, Durres i całej Albanii, Jana (Pelushi). Jego poprzednik, arcybiskup Anastazy, który pełnił swoją funkcję przez trzydzieści trzy lata, zmarł 25 stycznia 2025 r.
- Od 4 do 6 kwietnia w Galerii PAKD w Berlinie prezentowana była wystawa „There is no river without sources” („Nie ma rzeki bez źródeł”), gdzie zaprezentowano prace białoruskich artystów i projektantów. Ekspozycja była rezultatem projektu, który powstał w ramach Laboratorium Badań Artystycznych ARSIF i bada tożsamość Białorusinów w kontekście emigracji, presji politycznej i przemian kulturowych.
- Od 13 do 19 kwietnia w Pawilonie Polski na Expo 2025 Osaka, Kansai trwał Tydzień Regionu Podlaskiego. Zwiedzający mieli okazję poznać unikatowene dziedzictwo kulturowe i artystyczne regionu, w którym ważne miejsce przypadło również kulturze białoruskiej. W Pawilonie Polski zaprezentowano walonki, zaprojektowane przez Małgorzatę Dmitruk, artystkę pochodzącą z Bielska Podlaskiego, profesor Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Każdy dzień Tygodnia Podlaskiego kończył się koncertem duetu Sw@da & Niczos, wykonującego alternatywną muzykę inspirowaną podlaskim folklorem w języku podlaskim; ich utwór „Lusterka” zdobył drugie miejsce w polskich eliminacjach do Eurowizji.
- 15 kwietnia mieszkający w Warszawie znany artysta białoruski Lavon Volski w Wilnie odebrał z rąk Swiatłany Cichanoŭskaj Medal Franciszka Skaryny. Zjednoczony Gabinet Przejściowy Białorusi przyznaje to odznaczenie za wkład w rozwój białoruskiej nauki, oświaty i kultury. Volski został nim uhonorowany za swój wpływ na formowanie białoruskiej tożsamości i świadomości narodowej.
- Niemiecki Bundestag wykluczył Rosję i Białoruś z berlińskich obchodów osiemdziesiątej rocznicy zakończenia II wojny światowej, powołując się na zalecenie MSZ, by nie zapraszać przedstawicieli tych dwóch krajów na podobne wydarzenia. Mimo to 16 kwietnia ambasador Rosji w RFN Siergiej Nieczajew wziął udział w ceremonii upamiętniającej największą bitwę II wojny światowej na niemieckiej ziemi, na wzgórzach Seelow pod Berlinem. Zginęło w niej około 33 tysięcy żołnierzy Armii Czerwonej, 16 tysięcy żołnierzy niemieckich i 2 tysiące Polaków. Mimo braku zaproszenia Nieczajewa powitano tam w przyjazny sposób.
- 17 kwietnia należący do Radia Wolna Europa/Radia Swoboda i nadający z Pragi rosyjskojęzyczny kanał telewizyjny Nastojaszczeje Wriemia poinformował o zawieszeniu działalności swojego białoruskojęzycznego oddziału. Przyczyną tej decyzji są cięcia budżetowe dokonane przez administrację prezydenta Donalda Trumpa. Kanał działał od 2017 r. Wcześniej, 6 kwietnia, Waszyngton wyłączył satelitę, transmitującego Radio Free Europe / Radio Liberty do Białorusi, Rosji, Ukrainy, Azji Środkowej i innych regionów. RFE/RL docierało tą drogą do prawie 50 mln ludzi, przeciwdziałając reżimowej propagandzie w ich krajach.
- 19 kwietnia jak co roku w prawosławną Wielką Sobotę delegacja z Polski udała się do Jerozolimy po Święty Ogień. Został przywieziony do Białegostoku, skąd trafił do parafii w całym regionie. Delegacji przewodniczył biskup hajnowski Paweł, a w wydarzeniu, wspartym finansowo przez samorząd województwa, uczestniczył też radny podlaskiego Sejmiku z komisji mniejszości narodowych i etnicznych Igor Łukaszuk.