Pa prostu / Па-просту

 • Płacz zwanoŭ

  10. Abława na kamunistaŭ (3)

  Abławu ŭ Harkawiczach Niemcy zarhanizawali ŭ nacze. Akrużyli wiosku i ludziej zahnali ŭ szkołu. Śpiarsza zrabili pieratrus-rewizju ŭ 27-mi chatach. Chadzili z sołtysam, jaki wioŭ ich na padworki i kazaŭ, chto tam żywie...ЧЫТАЦЬ ДАЛЕЙ / CZYTAJ DALEJ

Po pudlaśki / По-пудляські

 • OMELAN

  Sud’ba czołowi͡͡ecza slipaja. Dyt’iatko jak rodytsia, to uże w den’ roduw w niebianskuj tietradi sud’bu jomu zapysujut. Tropinku żytia aż do smerti. I dorożka taja nawet’ jak pokruczona, powychrowana, to niezminna...ЧЫТАЦЬ ДАЛЕЙ / CZYTAJ DALEJ

RSS і Facebook

Co będzie dalej, nie wiadomo

Намінаваныя да Нобелеўскай прэміі Вераніка Цэпкала, Святлана Ціханоўская і Марыя Калеснікава Telegram
Намінаваныя да Нобелеўскай прэміі Вераніка Цэпкала, Святлана Ціханоўская і Марыя Калеснікава
Telegram

Swietłana Cichanoŭska jest od października ścigana listem gończym na terytorium Federacji Rosyjskiej. Wprawdzie dokument został wydany przez Mińsk, ale jest on również honorowany w „bratniej” putinowskiej Rosji. Cichanoŭska chroniona jest za to w Polsce i Europie, będąc przyjmowana przez przywódców krajów zachodnich podczas wizyt bezpośrednich bądź w formie telekonferencji. Liderka białoruskiej opozycji, która jak wszystko na to wskazuje w wyborach prezydenckich pokonała Łukaszenkę, na międzynarodowej arenie bardzo intensywnie zabiega o wsparcie i pomoc sprzyjającą powodzeniu rewolucji demokratycznej w jej kraju.

6 października Cichanoŭska spotkała się w Berlinie z kanclerz Niemiec, Angelą Merkel, która wyraziła podziw walczącym o wolność i demokrację Białorusinom. Rozmawiała też z politykami niemieckiej chadecji i Partii Zielonych. Otrzymała w prezencie fragment muru berlińskiego, za co podziękowała słowami „dajecie mi cząstkę wolności”. Przedstawiciele niemieckiego Bundestagu obiecali wspierać Białorusinów w ich pokojowej walce.

22 października Cichanoŭska przebywała z wizytą w Kopenhadze, gdzie odebrała Nagrodę Wolności, przyznaną jej przez duński dziennik Politikien. Wzięła też udział w konferencji komisji spraw zagranicznych duńskiego parlamentu.

Ta międzynarodowa aktywność nie przeszkadzała cały czas utrzymywać łączność z protestującymi rodakami. Niemal każdego wieczora łączyła się z nimi kanałami wideo i podtrzymywała ich na duchu. Jej apele na żywo były zamieszczane w Internecie, wyświetlano je też na dużych ekranach w różnych częściach Mińska, gdzie wieczorem zbierały się grupy protestujących.

13 października Cichanoŭska ogłosiła Narodowe Ultimatum, dając Łukaszence czas do 25 października, aby ustąpił ze stanowiska, zakończył przemoc uliczną i uwolnił wszystkich więźniów politycznych. W przeciwnym razie wezwała do strajku generalnego w całym kraju.

Kiedy mijał termin ultimatum, w niedzielę 24 października w Mińsku i innych miastach ludzie masowo wyszli na uliczne protesty. Interweniowały oddziały siłowe. Nazajutrz rozpoczął się strajk. Szereg firm prywatnych zrobiło swoim pracownikom dzień wolny. Dominujący olbrzymi

Калі людзі ўзнялі бел-чырвона-белыя сцягі, то яны ўздымуць і мову

18 кастрычніка ў Мінску адбыўся XIV з’езд Таварыства Беларускай мовы імя Францыска Скарыны. Гэта адна з найстарэйшых грамадскіх арганізацый у Беларусі. Удзельнікі з’езду выказаліся за вяртаннем канстытуцыі 1994 г. і за адзіную дзяржаўную беларускую мову. Як сказала пераабраная на чарговы тэрмін старшыня ТБМ Алена Анісім, „беларуская мова застаецца ў пасынках у краіне, якая называецца Беларуссю”.

Заява была прынята па прапанове ганаровага старшыні арганізацыі, кандыдата гістарычных навук Алега Трусава. Дэлегаты з’езду былі ўпэўнены, што калі людзі высока ўзнялі бел-чырвона-белыя сцягі як нацыянальныя сімвалы, то яны ўздымуць і мову.

Календарыюм

Гадоў таму

 • ў сьнежні

  1160 – 862 год. Першыя летапісныя зьвесткі пра Смаленск як адзін з гарадоў крывічоў, продкаў беларусаў. 785 – 1237 год. Разгром войскамі князя Данілы Раманавіча крыжацкіх рыцараў пад Драгічынам на Бугу. 660 – У 1362 годзе войскі Старабеларускай Дзяржавы (Вялікага …ЧЫТАЦЬ ДАЛЕЙ / CZYTAJ DALEJ

Новы нумар / Novy numer

Папярэднія нумары

Copyright © 2022 Czasopis