-
23 сакавіка ў Варшаве з нагоды Дня волі беларуская дыяспара зладзіла шэсце і мітынг з прамовамі і музычнымі канцэртамі
www.racyja.com - 27 lutego w Warszawie na cmentarzu prawosławnym na Woli został pochowany Jerzy Busłowicz, jeden z założycieli w 1956 roku warszawskiego oddziału BTSK, a później jego aktywny działacz. Zmarł przeżywszy 88 lat. Вечная памяць!
- Od 3 marca Telewizja Biełsat rozpoczęła nadawanie w nowej formule. Odtąd na antenie będą obecne trzy pasma – Biełsat po białorusku, Wot Tak po rosyjsku oraz nowe, ukraińskojęzyczne pasmo Slawa. Białoruskojęzyczne programy redakcji Biełsatu można oglądać w godzinach: 02:00 do 05:00, 08:00 do 11:00 i 20:00 do 23:00, czasu mińskiego (GMT+3). W grudniu 2024 r. Biełsat znalazł się w strukturze nowo powołanego Ośrodka Mediów dla Zagranicy (OMZ) TVP, na którego czele stoi Michał Broniatowski. Pasmami: białorusko-, rosyjsko- i ukraińskojęzycznym kierują odpowiednio: Alina Koŭszyk, Jerzy Sałodki oraz Marija Górska. Oprócz Biełsatu w ramach OMZ działa nadający po angielsku TVP World.
- 6 marca w Muzeum Narodowym w Szczecinie – Centrum Dialogu Przełomy odbył się pokaz filmu „Białoruś 23.34” w reżyserii Tatiany Swirepy. Opowiada on historie Białorusinów, których dotknęły represje reżimu Łukaszenki. Film powstał w 2023 r. i był pokazywany na wielu festiwalach na całym świecie.
- 10 marca w ramach posiedzenia stworzonej przez MSWiA grupy roboczej ds. legalizacji pobytu Białorusinów odbyło się w Warszawie spotkanie szefa polskiego Urzędu ds. Cudzoziemców Tomasza Cytrynowicza z wiceprzewodniczącym białoruskiego Zjednoczonego Gabinetu Przejściowego Pawłem Łatuszką i innymi przedstawicielami sił demokratycznych Białorusi. Rozmawiano m.in. o działaniach zmierzających do skrócenia terminów rozpatrywania wniosków od Białorusinów, w tym o nowej ustawie, która umożliwi wprowadzenie elektronicznego systemu składania dokumentów. W 2024 r. z wnioskiem o legalizację pobytu do polskich władz zwróciło się ponad 48 tysięcy obywateli Białorusi, a tylko w styczniu 2025 r. ponad 4 tysiące osób.
- Prokuratura Krajowa postawiła obywatelowi Białorusi Sciapanowi K. zarzut podpalenia wielopiętrowego sklepu z narzędziami OBI w Warszawie w kwietniu 2024 r. Według prokuratury, obywatel Białorusi rozlał w sklepie łatwopalną ciecz i pozostawił urządzenia do zdalnego podpalenia. W nocy 14 kwietnia wybuchł pożar. Ponadto Sciapan K. sfilmował pożar swoim telefonem, a później część tego materiału „została opublikowana na rosyjskich stronach propagandowych”. Mężczyźnie zarzuca się dokonanie sabotażu na rzecz obcego wywiadu i popełnienie przestępstwa o charakterze terrorystycznym, za co grozi mu kara od 10 lat do dożywotniego pozbawienia wolności.
- 23 marca odbyły się w Warszawie uroczystości Dnia Wolności (Dnia Woli), świętowanego przez Białorusinów na całym świecie 25 marca (25 sakawika) na pamiątkę utworzenia w 1918 r. niepodległej Białoruskiej Republiki Ludowej. Głównym punktem warszawskich obchodów Dnia Wolności był przemarsz ulicami Warszawy, który zakończył się na Placu Zamkowym. Uczestnicy marszu – Białorusini, Polacy i Ukraińcy – razem nieśli 330-metrową biało-czerwono-białą flagę Białorusi, zakazaną przez reżim Łukaszenki.
- Od 28 marca na ekrany polskich kin wszedł film białoruskiej reżyserki Mary Tamkowicz „Pod szarym niebem”. Opowiada on historię białoruskiej dziennikarki Leny Antonawej, zatrzymanej podczas relacjonowania ulicznej demonstracji i uwięzionej przez reżim Aleksandra Łukaszenki. Bohaterka obrazu jest wzorowana na dziennikarce Biełsatu Kaciarynie Andrejewej (Bachwaławej), a fabuła filmu nawiązuje do historii jej i jej najbliższych. Obraz został nagrodzony na 49. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni w kategorii debiut reżyserski.
- Duet Sw@da x Niczos z Białegostoku zostali nominowani do nagrody „Fryderyka” w kategorii „Album roku – muzyka korzeni” za album „#NDAWOODS”. Kilka lat temu producent muzyczny Sw@da (Wiktor Szczygieł) dostał nominację do „Fryderyka” w tej samej kategorii za album „Sad”, który nagrał razem z Karoliną Cichą. Natomiast w kategorii „Album roku – metal” do tegorocznego „Fryderyka” nominowana jest płyta Grzegorza Kupczyka „Grzegorz Kupczyk” z utworami, których głównym kompozytorem jest gitarzysta Paweł „Gunsess” Oziabło, na co dzień dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Michałowie. Laureatów poznamy 5 kwietnia.