Pa prostu / Па-просту

  • Płacz zwanoŭ

    23. Zabytaja tragedia kala Krynak (2)

    UB-oŭcy z Sakołki, jakija pravia try let viali śledztvo, ustanavili, szto maldunak na rasstralanych „kamunistaŭ” skłali sołtys z Łapiczaŭ Ivan Charuży, sołtys z Trejglaŭ Franak Karpuk i padsołtys z hetaj vioski Edzik Jurczenia. Pad kaniec grudnia 1942 r. mielisa jany sptakacca ŭ czaćvier na bazary…ЧЫТАЦЬ ДАЛЕЙ / CZYTAJ DALEJ

Po pudlaśki / По-пудляські

  • „Ja choču byti bliźka ludiam”

    Rozhovôr Jana i Haliny Maksimjukov z poetkoju Zojoj Sačko

    Jan: Čy pomniš, koli v tebe zjavivsie impuls, kob napisati peršy viêrš? I na jakôj movi tobiê napisałosie? Zoja: O, ja dumała, što ty tak i načneš… Ja učyłaś u školi v Parcievi, de była prykładnoju učenicieju. Pan od pôlśkoji movy skazav prynesti viêršyki pud… ЧЫТАЦЬ ДАЛЕЙ / CZYTAJ DALEJ

RSS і Facebook

Barwy kampanii

Выбарчая агітацыя насупраць супрасльскага манастыра Фота Юркі Хмялеўскага
Выбарчая агітацыя насупраць супрасльскага манастыра
Фота Юркі Хмялеўскага

Kampania przed tegorocznymi wyborami parlamentarnymi wygląda podobnie jak cztery lata temu. Ma przede wszystkim wymiar wizualny – walki na plakaty, słownie prowadzona jest w oparciu przede wszystkim o zdawkowe spoty, hasła i komentarze w mediach społecznościowych, głównie na Fejsbuku. Spotkania z wyborcami sprowadzają się do wystąpień liderów na wiecach wyborczych lub podczas przeróżnych eventów. Praktycznie nie ma debat ze starciami kandydatów różnych ugrupowań, nie licząc stałych programów telewizyjnych z udziałem polityków dyskutujących na aktualne tematy.

Preferencje wyborców w dużym stopniu kształtują sondaże, mimo że nie zawsze są miarodajne. Ich mechanizm sprowadza sie do tego, że silny staje się jeszcze silniejszy. Wyborcy bowiem preferują faworytów. Gdyby, jak w niektórych krajach, sondaże były zakazane na miesiąc lub nawet dwa tygodnie przed wyborami, ich wynik z pewnością bardziej odzwierciadlałby poparcie wyborców dla poszczególnych partii, gdyż psychologia tłumu tak mocno by już nie zadziałała. Wyborcy wówczas większą też uwagę kierowaliby na programy i obietnice polityków.

O mandat posła w tegorocznych wyborach ubiega się blisko dziesięciu kandydatów z naszej białorusko-prawosławnej mniejszości i wielu z nich wprost odwołuje się przede wszystkim do tego elektoratu. Startują z różnych ugrupowań, nieraz po kilku z tej samej listy. W historii nie mieliśmy jeszcze takiej sytuacji, by tych kandydatów było aż tak wielu.

Po raz pierwszy nazwisko z naszego środowisko znalazło się na liście partii rządzącej. To Lucja Nimierowicz, była dyrektor białostockiego przedszkola z oddziałami białoruskimi, związana z Bractwem Prawosławnym św.św. Cyryla i Metodego. Z listy PiS startuje jako kandydatka niezależna.

Twórca portali Cerkiew.pl i Orthphoto.net Aleksander Wasyluk o mandat posła ubiega się z listy Trzeciej Drogi – Szymona Holowni i PSL. Znalazł się na niej też Mikołaj Janowski, radny wojewódzki z Hajnówki. Natomiast aż trzech prawosławnych kandydatów w Podlaskiem wystawiła Koalicja Obywatelska. To obecny wieloletni poseł Eugeniusz Czykwin, burmistrz Bielska Podlaskiego Jarosław Borowski i wiceprezydent Białegostoku Adam Musiuk.

Na podlaskiej liście Nowej Lewicy znaleźli się Seweryn Prokopiuk z partii Razem i kojarzona z SLD była wójt gminy Bielsk Podlaski Eugenia Ostaszewicz.

Weterenowi ław poselskich Eugeniuszowi Czykwinowi nie w smak tak duża ilość prawosławnych kandydatów, szczególnie na jego liście. Mówi o tym otwarcie, ubolewając że „mniejszość jest podzielona” i wieszcząc, że z tego powodu w Sejmie może nie znaleźć się żaden reprezentant prawosławny. Dotychczas o podziały w środowisku obwiniał – na wyrost – organizacje białoruskie, mimo że od dawna w wybory się nie angażują. Ale jak widać monopol stracił w kręgach cerkiewnych, zniecierpliwionych, że mając swoje lata nie toruje drogi swemu następcy.

Czykwin rzeczywiście ma się czego obawiać. W 2019 roku po czteroletniej przerwie powrócił na Wiejską zdobywając mandat z listy Koalicji Obywatelskiej, gdzie był jedynym prawosławnym kandydatem. Uzyskał wtedy nieco ponad czternaście tysięcy głosów. Blisko czterdzieści procent (5297) Czykwin zdobył w Białymstoku, resztę w powiatach hajnowskim (2625), bielskim (2386), białostockim (1779), siemiatyckim (1437) i sokólskim (446). Na pozostałym obszarze województwa, tam gdzie nie ma większych skupisk ludności prawosławnej, łącznie uzyskał poparcie tylko 113 osób. W Łomży i Suwałkach zdobył raptem po kilkanaście głosów. Oznacza to, że zagłosował na niego pewnie w 90 proc. elektorat prawosławny. Teraz część tych głosów z pewnością zabiorą mu inni kandydaci. Tym samym będzie mu trudniej uzyskać trzeci wynik na liście, który wtedy dawał mandat. Być może liczy na większe poparcie w wyborach dla KO w skali kraju i województwa, co dałoby ugrupowaniu dodatkowy mandat w Podlaskiem.

Postawa „naszych” kandydatów, którzy zabiegają głównie o głosy białorusko-prawosławne, może dziwić. Tym bardziej, że kampanię prowadzą niejednoznacznie i nieco w rozmytych barwach. Ich elektorat z przyczyn demograficznych i wskutek procesów polonizacyjno-asymilacyjnych stale się kurczy. Niezrozumiałe więc, dlaczego ci kandydaci nie budują dla siebie poparcia także wśród polskiej większości. Co stoi na przeszkodzie?

Póki co jedynym prawosławnym kandydatem, którego kampania adresowana jest nie tylko do mniejszości, to Jarosław Borowski. Akcentuje on, iż w Sejmie chce reprezentować nie tylko społeczność białorusko-prawosławną, ale zamierza zajmować się problemami wszystkich mieszkańców województwa. 

Start Borowskiego w wyborach do Sejmu w Bielsku postrzegany jest jako jego test przed wiosennymi wyborami samorządowymi. Podobno chce sprawdzić, czy ma szansę na reelekcję jako burmistrz. 

Jarosław Andrejczuk

Пакінуць адказ

Ваш адрас электроннай пошты не будзе апублікаваны.

Календарыюм

Гадоў таму

  • у верасні

    750 – няўдалая аблога ў 1274 г. Наваградка аб’яднанымі галіцка-валынскімі і татарскімі войскамі. 510 –  8.09.1514 г.  перамога пад Оршай (на рацэ Крапіўна) 30-тысячнай беларуска-літоўскай арміі пад кіраўніцтвам гетмана Канстанціна Астрожскага над утрая большым маскоўскім войскам. У выніку бітвы ўсходняя Беларусь была вызвалена …ЧЫТАЦЬ ДАЛЕЙ / CZYTAJ DALEJ

Календарыюм / Kalendarium

Сёньня

  • (644) – 8 верасьня 1380 г. кулікоўская бітва. Перамога маскоўскіх войск на чале з князем Дзмітрыем Данскім над мангола-татарскімі войскамі.
  • (510) – 8.09.1514 г. перамога пад Оршай (на рацэ Крапіўна) 30-тысячнай беларуска-літоўскай арміі пад кіраўніцтвам гетмана Канстанціна Астрожскага над утрая большым маскоўскім войскам. У выніку бітвы ўсходняя Беларусь была вызвалена ад расійскіх войскаў. Дзень Беларускай вайсковай славы.
  • (510) – 8 верасьня 1514 г. войскі Вялікага Княства Літоўскага пад камандаваньнем князя Канстанціна Астрожскага разграмілі маскоўскую армію пад Оршай (Воршай). Неафіцыйны дзень Беларускага Войска. У выніку бітвы ўсходняя Беларусь была вызвалена ад расійскіх войскаў.
  • (151) – 8.09.1873 г. памёр Яўстафій Тышкевіч, археоляг, гісторык, этнограф і краязнавец (нар. 18.04.1814 г. у Лагойску). У 1831 г. закончыў Мінскую гімназію, у 1843 г. з мэтай археалягічных досьледаў наведаў Данію, Швэцыю, Фінляндыю. Заснаваў Віленскі музэй старажытнасьцей і Віленскую археалягічную камісію. Дасьледаваў курганы і гарадзішчы. Пасьля 1863 г. вызвалены з усіх пасад. Напісаў шматлікія краязнаўчыя, археалягічныя і гстарычныя працы, напр. „Opisanie powiatu borysowskiego” (1847).
  • (120) – 8.09.1904 г. на Наваградчыне нар. епіскап Віцебскі і Полацкі Афанасій (Антон Мартас). Закончыў Багаслоўскі факультэт Варшаўскага Унівэрсытэта (1930), быў манахам у Пачаеўскай лаўры. У час ІІ сусьветнай вайны прымаў удзел у беларускім нацыянальным руху, быў епіскапам Віцебскім і Полацкім,
  • (99) – у 1925 г. была заснавана Васілём Рагуляй ды Фабіянам Ярэмічам ініцыятыўная група пакліканьня партыі Беларускі Сялянскі Саюз. Друкаваным органам была „Сялянская Ніва”.

Новы нумар / Novy numer

Папярэднія нумары

Усе правы абаронены; 2024 Czasopis