- Aneta Prymaka-Oniszk została laureatką Nagrody Czytelników za reportaż literacki pod tytułem „Kamienie musiały polecieć. Wymazywana historia Podlasia” 28. edycji prestiżowego konkursu Grand Press.10 grudnia w Muzeum Historii Polski w Warszawie odbyła się uroczysta gala. Grand Press to największy konkurs dziennikarski w Polsce, jego organizatorem jest Fundacja Grand Press.
- 28 listopada odbyło się posiedzenie grupy parlamentarnej „O wolną Białoruś”. Zrzesza ona posłów i senatorów wspierających społeczeństwo obywatelskie Białorusi. Nowym szefem grupy został wybrany Grzegorz Schetyna, polityk Platformy Obywatelskiej, obecnie także przewodniczący senackiej komisji spraw zagranicznych.
- Pod koniec listopada nowy dowódca Pułku Kalinowskiego Paweł Szurmiej ps. „Dziadźka” odwiedził Białystok, Kraków, Wrocław, Gdańsk i Warszawę, by spotkać się tam z przedstawicielami białoruskiej diaspory oraz polskimi i białoruskimi politykami. Przedstawiciele Pułku wzięli także udział w I Ogólnopolskim Kongresie „System Obrony Rzeczypospolitej. Bezpieczna Polska i Obywatele” w Krakowie. W wydarzeniu uczestniczyli przedstawiciele przemysłu zbrojeniowego, działacze społeczni i polscy politycy, w tym minister obrony i wicepremier Władysław Kosiniak-Kamysz.
- Od 28 listopada do 1 grudnia na Zamku Królewskim w Warszawie odbywały się XXXII Targi Książki Historycznej. W ramach wydarzenia został zorganizowany „Salon niezależnych białoruskich wydawnictw i autorów”. Dzięki organizatorom Targów i wsparciu Centrum Solidarności Białoruskiej, czytelnicy mogli nabyć nowe białoruskie książki, w większości ukazujące się na emigracji, a także spotkać się z białoruskimi historykami i pisarzami podczas prezentacji książek (w Warszawie byli m.in. Hanna Murajda z Niemiec, Aleh Hruździłowicz z Wilna czy Uładzimir Arłoŭ z Białegostoku).
- 26 listopada w Europejskim Centrum Solidarności wręczono Nagrodę im. Jerzego Giedroycia, najważniejsze niezależne wyróżnienie literackie Białorusi, przyznawane od 2012 r. Za najlepsze książkę 2023 r. zostały uznane wspomnienia Valancina Akudoviča „Treba sabie ujawić Sizifa szczaśliwym” („Trzeba wyobrazić sobie Syzyfa szczęśliwym”), wyd. Łohvinaŭ, 2023, drugą nagrodę otrzymała Hanna Jankuta za „Czas pustaziella” („Czas chwastów”), wyd. Januškievič, 2023, trzecie wyróżnienie odebrał Źmicier Bartosik za „Zabić pełnomocnika ministerstwa aprowizacji”, wyd. Radio Wolna Europa / Radio Swoboda, 2022. Organizatorami konkursu są Białoruski PEN-Club i Międzynarodowy Związek Pisarzy Białoruskich.
- 6 grudnia na Uniwersytecie Warszawskim odbyła się konferencja naukowa „Wasil Bykaŭ. Dziedzictwo literackie w nowej perspektywie”. Wzięło w niej udział 15 naukowców z Polski, Czarnogóry, Kanady, Niemiec i innych krajów. Organizatorem wydarzenia była Katedra Białorutenistyki Wydziału Lingwistyki Stosowanej UW.
- Rozpoczęła oficjalnie działalność Pracownia Białoruskiej Dialektologii na Wydziale Lingwistyki Stosowanej Uniwersytetu Warszawskiego. Pokieruje nią doktor Mirosław Jankowiak z UW.
- Wystawę „Uczucia”, zorganizowaną przez Centrum „Wiasna” z okazji Międzynarodowego Dnia Ochrony Praw Człowieka można było do 15 grudnia obejrzeć w Muzeum Wolnej Białorusi w Warszawie. Znalazło się na niej ponad 100 rysunków przedstawiających więźniów politycznych. Autorami prac nie są profesjonalni artyści, ale ludzie różnych zawodów, którzy przeszli przez białoruskie więzienia.
- Od 10 grudnia Polska przedłużyła funkcjonowanie strefy buforowej na granicy z Białorusią o kolejne 90 dni. Nowe rozporządzenie nie zmienia długości strefy buforowej, która wynosi 60,6 km. Na odcinku 44,5 km obowiązuje zakaz przebywania na granicy w strefie do głębokości 200 m, a na odcinku 16,1 km – do 2 km od granicy z Białorusią. Strefa buforowa funkcjonuje od 180 dni i w tym czasie liczba nielegalnych przekroczeń granicy wschodniej RP spadła o 41 proc.
- 18 grudnia Paweł Łatuszka, kierujący emigracyjnym Zjednoczonym Gabinetem Przejściowym, spotkał się z wiceszefową polskiego MSZ Henryką Mościcką-Dendys. Jak wynika z relacji opozycjonisty, Białoruś stanie się jednym z priorytetów w trakcie przewodnictwa Polski w Unii Europejskiej w pierwszym półroczu 2025 r., a UE będzie wspierać demokratyczne dążenia Białorusinów.
- 18 grudnia Ministerstwo Spraw Zagranicznych wezwało chargé d’affaires Republiki Białorusi Aleksieja Ponkratienkę „w związku z agresywnymi działaniami białoruskiego KGB w stosunku do dyplomatów Rzeczypospolitej Polskiej akredytowanych na terenie Republiki Białorusi oraz państw trzecich” – przekazał resort spraw zagranicznych w opublikowanym w czwartek komunikacie. Polska strona zastrzegła, „że kontynuowanie tego typu prowokacji będzie spotykać się z symetryczną odpowiedzią”.
- W nocy z 19 na 20 grudnia w Warszawie doszło brutalnej napaści na Jana Malickiego, dyrektora Studium Europy Wschodniej UW, koordynatora programu pomocy studentom-uchodźcom z Białorusi i eksperta ds. Europy Wschodniej. W wyniku pobicia naukowiec trafił nieprzytomny do szpitala. Trwają czynności zmierzające do ustalenia sprawców napaści i motywów ich działania.
- 21 grudnia w warszawskim Odesska Club odbyło się wydarzenie pod nazwą „Kaladny rock-kancert”. Na scenie ze świątecznym repertuarem wystąpił znany białoruski artysta Lavon Volski z zespołem oraz gościnnie Aleksander Pamidoraŭ i dziecięcy chór im. Rawienskiego.
- Mniszki z Prawosławnego Monasteru Świętej Elżbiety z Mińska w Białorusi, sprzedający swoje produkty na Jarmarku Bożonarodzeniowym w Szczecinie, zostały zmuszone do opuszczenia terenu targowiska. Po protestach białoruskich emigrantów politycznych, którzy zarzucili wspomnianej żeńskiej wspólnocie zakonnej aktywne wspieranie rosyjskiej inwazję na Ukrainę oraz popieranie reżimu Łukaszenki, organizatorzy jarmarku zdecydowali o rozwiązaniu umowy z wystawcą monasterskich wyrobów z Mińska.
- Jak podaje Urząd do Spraw Cudzoziemców, obywatele Białorusi są drugą najliczniej reprezentowaną grupą cudzoziemców w Polsce. Ważne zezwolenia na pobyt w Polsce posiada obecnie już nieco ponad 100 tys. Białorusinów. Intensyfikacja skali migracyjnej w tym przypadku utrzymuje się od sierpnia 2020 r. Najliczniej w kraju osiedlają się osoby młode i aktywne zawodowo, często posiadające również polskie korzenie. Od wyborów prezydenckich w Białorusi z sierpnia 2020 r. utrzymuje się również zwiększona liczba osób ubiegających się w Polsce o udzielenie ochrony międzynarodowej. Decyzje o przyznaniu takiej ochrony otrzymało już 7,1 tys. Białorusinów. Najwięcej obywateli Białorusi zamieszkało na Mazowszu i Podlasiu. Powyższe dane migracyjne nie uwzględniają osób przebywających w Polsce tymczasowo na podstawie wiz.