Pa prostu / Па-просту

  • Płacz zwanoŭ

    Na dopyt uziaty byŭ miż inszym Ramuald Rajs „Bury”

    Pra toje, dzie buduć padłożany miny, kromie manciora wiedaŭ jaszcze jaho spolnik, jaki byŭ felczaram (sanitariuszam) u szpitali ŭ Staroj Wilejcy. Tolko ŭ listapadzie 1948 r. mancioru ŭdałoso zwiazacca z dochtaram Marozam. Ad peŭnaj kabiety, jakaja pryjechała da Biełagardu z Biełastoka, dawiedaŭso, szto leczyć jon…ЧЫТАЦЬ ДАЛЕЙ / CZYTAJ DALEJ

Po pudlaśki / По-пудляські

  • Hapčyna vnučka

    Siête stałosie v marciovi.

    Porankami šče trochi moroziło, ale dniom sonečko dobre hrêło, sniêh davno rozstav napreč. Posliêdnich para dion pohoda była vže vesnianaja.Agata šparko išła z dočkoju na prystanok, vony vybralisie do Biłostoku do dochtora. Marjola raz-po-raz pudbihała, starajučysie pospiêti za materoju, a siête ne było takoje proste…. ЧЫТАЦЬ ДАЛЕЙ / CZYTAJ DALEJ

RSS і Facebook

ЗАПІСЫ ЧАСУ (I.2024)

У Польшчы

  • Дзеткі з Гайнаўкі падчас дабрачыннага канцэрта калядак на Каралеўскім замку ў Варшаве Фота арганізатараў
    Дзеткі з Гайнаўкі падчас дабрачыннага канцэрта калядак на Каралеўскім замку ў Варшаве
    Фота арганізатараў
  • 21 stycznia na Zamku Królewskim w Warszawie po raz siódmy odbył się doroczny koncert kolęd prawosławnych w ramach akcji charytatywnej „Pamiętajcie o swych przodkach – naśladujcie ich wiarę i tradycje”. Organizatorami wydarzenia są warszawska parafia prawosławna św. Jana Klimaka oraz Stowarzyszenie Wiara, Tradycja i Płomień. Podczas koncertu wystąpili m.in. grupa kolędnicza przedszkolaków „Kolebka” z Hajnówki, zespół „Zniczka” z hajnowskiego liceum białoruskiego, chór z monasteru w Zaleszanach, chór parafii św. Jerzego w Białymstoku i zespół śpiewu cerkiewnego i gruzińskiego „Richi”. Datki finansowe zbierano na rzecz podopiecznych Prawosławnego Domu Opieki Społecznej „Samarytanin” w Hajnówce.
  • Z danych Urzędu ds. Cudzoziemców wynika, że 31 grudnia 2023 r. w Polsce mieszkało prawie 119 tys. obywateli Białorusi posiadających wydane przez polskie władze dokumenty zezwalające na pobyt. Pół roku wcześniej było ich nieco ponad 90 tys. Oznacza to, iż w legalny sposób liczba Białorusinów w Polsce wzrosła w tym krótkim okresie aż o 30 proc. Zdaniem Centrum Białoruskiej Solidarności, jednej z emigracyjnych organizacji działających w Warszawie, powodem masowej emigracji są represje i spadek poziomu życia w państwie Aleksandra Łukaszenki.
  • Na początku stycznia białoruski aktywista i wykładowca UMK w Toruniu dr Paweł Juszkiewicz został poinformowany przez polskie władze, że ma miesiąc na opuszczenie kraju. Po powrocie do Białorusi może mu grozić więzienie za działalność w opozycyjnych organizacjach. W obronie Juszkiewicza stanęli zarówno jego białoruscy przyjaciele, jak również środowisko akademickie Torunia, a wojewoda kujawsko-pomorski Michał Sztybel zwrócił się do właściwych organów, by wstrzymały deportację białoruskiego aktywisty do czasu rozstrzygnięcia jego sprawy przez Wojewódzki Sąd Administracyjny. W centrum Torunia odbyły się też akcje solidarności w jego obronie. 
  • 10 stycznia Swiatłana Cichanoŭskaja i przedstawiciele Zjednoczonego Gabinetu Przejściowego Białorusi spotkali się z trzydziestoma dyplomatami przebywającymi na misji w Warszawie. Liderka białoruskich sił demokratycznych przedstawiła sytuację więźniów politycznych w Białorusi oraz wezwała do wsparcia działań zmierzających do uwolnienia osób skazanych za poglądy.
  • 13 stycznia w Warszawie w wieku 93 lat zmarł prof. Romuald Twardowski, ceniony polski kompozytor, również w dziedzinie muzyki cerkiewnej. Od 41 lat był głównym konsultantem artystycznym i przewodniczył jury Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Cerkiewnej „Hajnówka”. Od ponad dwudziestu lat, odkąd imprezę przeniesiono do Białegostoku, pełnił funkcję prezesa zarządu organizującej festiwal Fundacji „Muzyka Cerkiewna”. Romuald Twardowski urodził się w Wilnie, do Polski przyjechał w 1957 r. Był wieloletnim wykładowcą Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie. Pogrzeb kompozytora odbył się 26 stycznia i miał charakter państwowy. Po nabożeństwie w katolickim sanktuarium św. Andrzeja Boboli w Warszawie został pochowany na cmentarzu prawosławnym na Woli.
  • 19 stycznia marszałek Senatu Małgorzata Kidawa-Błońska spotkała się z prezes nieuznawanego przez łukaszenkowski reżim Związku Polaków w Białorusi. To była jej pierwsza oficjalna wizyta w Polsce od czasu wyjścia z więzienia po ułaskawieniu przez Aleksandra Łukaszenkę (na prośbę matki).
  • Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego zatrzymała w Białymstoku Darię Ostapienko, 36-letnią Białorusinkę, agentkę KGB. W latach 2018-19 aktywnie wspierała ona opozycyjną inicjatywę „Mów prawdę”, a w 2020 r. była jednym z pełnomocników Andreja Dzmitryjeva – lidera tej inicjatywy, który startował wyborach prezydenckich. KGB zwerbowało ją w 2017 r., wykorzystując, że była aktorką porno. Do Polski przyjechała w 2022 r. (najpierw mieszkała w Warszawie, później w Łodzi) i aktywnie kontaktowała się z działaczami białoruskiej opozycji, deklarując się jako zwolenniczka siłowego obalenia białoruskich władz, w rzeczywistości penetrując środowisko białoruskiej diaspory.
  • 21 stycznia w Warszawie odbyło się spotkanie z Dzianisem Prachorawem ps. „Kit”, dowódcą białoruskiego Pułku Kalinowskiego walczącego przeciwko Rosji w Ukrainie. Wydarzenie zainicjowało cykl dwunastu spotkań w innych miastach Polski, a także w Berlinie, Pradze i Wilnie. Dowódca kalinowców chce w ten sposób zachęcić do dalszego wspierania formacji walczącej w Ukrainie.
  • Od 26 stycznia polskie władze zawiesiły wydawanie wiz w ramach programu Poland Business Harbor. Program pomagał specjalistom IT, startupom i całym firmom przenieść się do Polski. Obecnie zamiast tego zalecono aplikowanie o zwykłą wizę pracowniczą, dla której potrzebne jest zaproszenie pracodawcy. Wiadomo, że od 2020 r. do września 2023 r. Polska wydała 93 512 wiz w ramach PBH, z czego prawie 95 proc. otrzymali Białorusini (88 529).
  • Białoruski szkoleniowiec Alaksandr Chackiewicz został trenerem pierwszoligowego Zagłębia Sosnowiec. To jeden z najlepszych piłkarzy w historii Białorusi. Znakomicie grał też w ukraińskim Dynamie Kijów (1996-2004), gdzie regularnie wygrywał mistrzostwa. Prowadził rodzime kluby Witebsk i Dynamo Mińsk, dorosłą (2014-16) i młodzieżowe reprezentacje Białorusi, był też trenerem ukraińskiego Dynama Kijów, a także cypryjskiej Karmiotissy. Chackiewicz znany też jest ze swoich antyłukaszenkowskich i antyrosyjskich wypowiedzi.

Пакінуць адказ

Ваш адрас электроннай пошты не будзе апублікаваны.

Календарыюм

Гадоў таму

  • У красавіку

    – 9(21).04.1835 г. у Віцебску нар. Ялегі Пранціш Вуль (сапр. Элегі Францішак Карафа-Карыбут), беларускі паэт. Удзельнічаў у  студзенскім паўстаньні, за што быў сасланы ў Сібір. Апошнія гады жыцьця правёў у Варшаве, дзе з Вінцэсем Каратынскім і Адамам Плугам стварыў беларускі …ЧЫТАЦЬ ДАЛЕЙ / CZYTAJ DALEJ

Календарыюм / Kalendarium

Сёньня

  • (423) – 19.04.1602 г. пам. Ян Абрамовіч, ваявода менскі і смаленскі. Адукаваны чалавек, праціўнік езуітаў. Выдаўца „Катэхізіса” (1598 г.) з 300 рэлігійнымі песьнямі.
  • (144) – 19.04.1881 г. у в. Такары на Беласточчыне (сучасным памежжы з Рэспублікай Беларусь) нар. Усевалад Ігнатоўскі – выдатны беларускі гісторык, грамадзкі дзеяч. Скончыў у 1911 г. Юр’еўскі Унівэрсытэт у Тарту. У 1912-1914 гг. быў выкладчыкам у Віленскай жаночай гімназіі М. Вінаградавай, у  1914-1919 гг. -- Менскага Настаўніцкага Інстытуту. У час вайны ўключыўся ў нацыянальную ды палітычную дзейнасьць, быў між іншым членам Цэнтральнага Камітэту Беларускай Партыі Сацыялістаў Рэвалюцыянераў. У 20-ыя гады займаў шэраг дзяржаўных пасад у БССР. Меў вялікі ўплыў на праведзеньне працэсу беларусізацыі. З 1926 г. быў старшынёй Інстытуту Беларускай Культуры, а з 1928 г. прэзідэнтам Беларускай Акадэміі Навук. Напісаў больш за 30 навуковых прац, адна з найбольш вядомых гэта „Кароткі нарыс гісторыі Беларусі”. З 1930 г. прасьледаваны савецкімі ворганамі бяспекі. Пасьля аднаго з допытаў, 4.02.1931 г. пакончыў жыцьцё самагубствам. У 1937 г. жонка была асуджана на 8 гадоў лагераў, а двое сыноў расстраляных.

Новы нумар / Novy numer

Папярэднія нумары

Усе правы абаронены; 2025 Czasopis