Pa prostu / Па-просту

  • Płacz zwanoŭ

    21. Samaabarona i śmierć Żyda Berszki (2)

    Savieckaje vojsko i pahraniczniki spaczatku ŭsich ludziej z hetych troch viosak vyvieźli za Śvisłacz na zborny punkt u Nieparożnicach. Zahadali im usio z saboju zabrać, szto tolko mahli ŭziać na furmanku. Pośle saviety mieli ich parassyłać dalej u Biełaruś. Raptam pryjszoŭ zahad, szto kali chto…ЧЫТАЦЬ ДАЛЕЙ / CZYTAJ DALEJ

Po pudlaśki / По-пудляські

  • Kinoman

    9. Miastu H. na do widzenia

    Jeszcze mi tylko spacer pozostał Wąską aleją przez zielony park Wiatr w drzewach szemrze ledwie przebudzony Tak jak wczoraj, przedwczoraj, od lat Tak dziwna ta chwila brakuje słów… (Budka Suflera, „Memu miastu na do widzenia”, 1974) Nedaleko od mojoho liceja byv neveliki park, utisnuty… ЧЫТАЦЬ ДАЛЕЙ / CZYTAJ DALEJ

RSS і Facebook

ЗАПІСЫ ЧАСУ (XI.2022)

У Беларусі

  • Z końcem października Białoruś wypowiedziała międzyrządową umowę z Polską, dotyczącą uznawania dokumentów związanych z edukacją (w tym uzyskanych stopni naukowych oraz artystycznych). Nie podano bezpośrednich przyczyn zakończenia 17-letniej współpracy między krajami. Umowę podpisano w Warszawie 28 kwietnia 2005 r., a w życie weszła ona 12 grudnia tego samego roku.
  • Ілюстрацыйнае фота
    Ілюстрацыйнае фота
  • Łukaszenka znacząco wspiera Rosję w jej agresji na Ukrainę – wynika z informacji ukraińskiego sztabu. Białoruś zapewnia jej swoją infrastrukturę, terytorium i przestrzeń powietrzną. Trwa też formowanie rosyjsko-białoruskiego zgrupowania wojsk, a w ramach oddziałów białoruskiej straży granicznej kompletowane są jednostki dronów szturmowych. Ponadto białoruskie organy ścigania zaostrzyły represje względem obywateli, którzy popierają Ukrainę i krytykują inwazję rosyjską. Natomiast z informacji podanych przez Biełaruski Hajun, niezależny projekt monitorujący ruchy wojsk na terytorium Białorusi, wynika,że tylko w październiku władze w Mińsku dostarczyły Rosji 211 jednostek sprzętu wojskowego, w tym 98 czołgów, które prawdopodobnie trafiły na front w Ukrainie.
  • 3 listopada sąd w Mińsku wydał wyrok dotyczący trójki liderów opozycyjnej Zjednoczonej Partii Obywatelskiej. Na 2,5 roku kolonii karnej skazano przewodniczącego Mikałaja Kazłowa, liderka mińskiej organizacji partii Aksana Alaksiejewa dostała 1,5 roku, a prawniczka organizacji Antanina Kawalowa – rok. Zostali oni ukarani za udział w „Marszu Nowej Białorusi” w Mińsku w sierpniu 2020 r. (zatrzymano ich dopiero w lipcu 2022 r.)
  • Na początku listopada prezydium Narodowej Akademii Nauk Białorusi poleciło dyrektorom instytutów zwolnienie z pracy tych osób, które popierały opozycję i które w wyniku niedawnej „obławy” trafiły do aresztu. Mowa o ponad czterdziestu naukowcach, którzy odwiedzali serwisy internetowe nieprzychylne Łukaszence i jego reżimowi, czego ślady odkryły służby w ich telefonach.
  • Po biało-czerwono-białej fladze i Pogoni przyszedł czas na słynne zawołanie „Żywie Biełaruś!” – znane na całym świecie słowa, które często padają w białoruskich kręgach patriotycznych, kojarzone z walką o wolność i demokrację w Białorusi. Obecne MSW dodało hasło „Żywie Biełaruś!” do swojego wykazu „symboliki nazistowskiej”. W ten sposób dąży do zdyskredytowania opozycji poprzez skojarzenia tych słów z „nazistowskim” pozdrowieniem, używanym pod koniec II wojny światowej przez Dywizję Grenadierów SS. W swoim tropieniu „nazistów w każdej lodowce” władze zapomniały, kto jest autorem wspomnianych słów. Pochodzą one z wiersza Janki Kupały, słynnego białoruskiego poety, napisanego w latach 1905-1907. W pierwszej dekadzie XX w. wezwanie to przejęli publicyści białoruskiego odrodzenia, jako wyrażające budzącą się tożsamość i niezależność narodową.
  • Po wprowadzeniu przez Łukaszenkę w październiku zakazu podwyższania cen na produkty krajowe, rozpoczęło się ściganie przedsiębiorców, którzy nie przestrzegają nowego rozporządzenia. I tak handlowiec z Mohylewa, który podwyższył cenę sera sprzedawanego w swoim sklepie, może teraz z tego powodu trafić za kraty na okres od 2 do 6 lat. W uzasadnieniu swego działania władze podały, iż przedsiębiorca naraził autorytet państwa oraz wyrządził znaczą szkodę interesom obywateli.
  • 7 listopada w Białorusi obchodzono uroczyście 105. rocznicę rewolucji październikowej – przewrotu bolszewickiego w Rosji z 1917 r. Białoruś jest jedynym krajem byłego ZSRR, gdzie data ta jest oficjalnym świętem państwowym – dniem wolnym od pracy (od 1998 r.). W Mińsku władze stolicy wraz z radnymi i komunistami złożyły kwiaty pod pomnikiem Lenina na Placu Niepodległości. Podobne imprezy odbyły się w innych miastach Białorusi.
  • 10 listopada przed polską ambasadą w Mińsku, a 11 listopada przed konsulatem w Grodnie odbyły się wiece wsparcia dla Wojciecha Olszańskiego, faszyzującego i, jak podają media, prorosyjskiego lidera ruchu Rodacy Kamraci. W sierpniu Olszański został oskarżony o zorganizowanie antysemickiego spotkania w Kaliszu, doszły też do tego kolejne zarzuty związane z zaatakowaniem i naruszeniem nietykalności białoruskiego opozycjonisty, który protestował przeciwko reżimowi Łukaszenki i Putina. Policja zatrzymała Olszańskiego 1 listopada. Manifestacje wsparcia dla „prześladowanego polskiego opozycjonisty” zostały zorganizowane przy wsparciu władz i państwowych białoruskich mediów, które nagłaśniały te wydarzenia.
  • 11 listopada, z okazji Święta Niepodległości, Aleksander Łukaszenka przesłał „narodowi polskiemu” życzenia. Jak zwykle zapewnił w nich o swojej przyjaźni i otwartości do polskich obywateli, zaś władze w Warszawie obarczył odpowiedzialnością za wrogie działania wobec Białorusi i Rosji i doprowadzenie Polaków i Europejczyków do pogorszenia poziomu życia. „Spokojnego nieba, solidarności oraz samodzielnego wyboru swojego losu i przyszłości” – zakończył swój kuriozalny wywód białoruski dyktator.
  • Jak ujawniła Telewizja Biełsat, w wyniku dziennikarskiego śledztwa odkryto, iż wysoki rangą oficer milicji przez 9 miesięcy udawał zwolennika opozycji, administrując opozycyjnym kanałem. Jego działalność doprowadziła do dziesiątków zatrzymań i wieloletnich wyroków. Niewykluczone też, że brał on udział w zatrzymaniu Ramana Pratasiewicza i Sofii Sapiegi w samolocie, zmuszonym do lądowania na rozkaz Łukaszenki. Fałszywy opozycjonista, który zakamuflował się pod nazwiskiem Artur Barojeŭ, okazał się Arturem Hajko, funkcjonariuszem Głównego Wydziału do Walki z Przestępczością Zorganizowaną i Korupcją (HUBAZiK).
  • Śledczy poinformowali o zakończeniu śledztwa w sprawie TUT.by, największego niezależnego portalu w Białorusi. Jego redaktorzy i dziennikarze zostali oskarżeni o przestępstwa finansowe oraz o „rozniecanie nienawiści na tle rasowym, narodowościowym, religijnym i innym”. Jak poinformowały państwowe media, prawie wszyscy poprosili Aleksandra Łukaszenkę o ułaskawienie oraz „zrekompensowali szkody w pełnej wartości i wypłacili odszkodowanie karne”. Wszyscy dziennikarze, którzy współpracowali, zostali zwolnieni z aresztu i obecnie za kratami znajdują się dwie osoby: dyrektorka generalna TUT.by Ludmiła Czekina i redaktorka naczelna Maryna Zołatawa. O losach wszystkich oskarżonych zadecyduje ostatecznie sąd.
  • Kolejny polski cmentarz w Białorusi zagrożony. Tym razem chodzi o XVIII-wieczną nekropolię w Lidzie, gdzie spoczywają również uczestnicy powstania styczniowego oraz żołnierze Armii Krajowej. Władze usunęły niedawno tablice informujące po białorusku i polsku o jego restauracji, którą dwa lata temu przeprowadzono dzięki wsparciu polskiego Ministerstwa Kultury, Senatu oraz Fundacji Gdańskiej. Krążą pogłoski, że zabytkowy cmentarz ma zostać zlikwidowany, a teren przeznaczony będzie na park.
  • Według ostatnich informacji o sytuacji gospodarczej w październiku PKB Białorusi zmniejszył się o 4,7 proc. w porównaniu z tym samym miesiącem zeszłego roku (we wrześniu spadek ten wyniósł 3,3 proc.). Eksperci z Euroazjatyckiego Banku Rozwoju, który podał te informacje, zwrócili uwagę, że kurczą się wszystkie wskaźniki, w tym produkcja przemysłowa i rolnicza, inwestycje i obroty detaliczne.
  • Marka McDonald’s opuszcza Białoruś – poinformowały władze białoruskiego oddziału koncernu. Z Rosji amerykański fastfood wycofał się już w marcu, gdzie jego placówki przejął nowy właściciel, otwierając je pod nazwą „Wkusno i Toczka”. Ta sama rosyjska marka ma pojawić się w Białorusi.

Пакінуць адказ

Ваш адрас электроннай пошты не будзе апублікаваны.

Календарыюм

Гадоў таму

  • ў траўні

    770 – у 1254 г. быў падпісаны мірны дагавор паміж вялікім князем Міндоўгам і галіцка-валынскім князем Данілам Раманавічам. 740 – разгром у 1284 г. войскамі літоўскага князя Рынгальда мангола-татарскіх войск каля вёскі Магільна. 530 – у 1494 г. у Гародні …ЧЫТАЦЬ ДАЛЕЙ / CZYTAJ DALEJ

Календарыюм / Kalendarium

Сёньня

  • (818) – у 1206 г. пачаўся захоп інфлянцкімі (лівонскімі) крыжакамі Кукенойскага княства (населенага Крывічамі і балцкімі плямёнамі), у якім панаваў полацкі князь Вячка (Вячаслаў), які загінуў у бітве з крыжакамі ў 1224 г.
  • (719) – напады крыжакоў у 1305 г. на Гарадзенскую замлю ды аблога імі Гарадзенскага замка.
  • (450) – у 1574 г. заснаваньне ў Нясьвіжы езуіцкага калегіума. Пазьней падобныя калегіумы былі заснаваны ў Бярэсьці, Бабруйску, Віцебску, Гародні, Драгічыне (на Палесьсі), Магілёве, Менску, Наваградку, Оршы, Слуцку і іншых гарадах.
  • (233) – 3.05.1791 г. польскі сойм прыняў канстытуцыю (Ustawa Rządowa), паводле якой была зьнесена аўтаномія Вялікага Княства Літоўскага.
  • (179) – 3 (15).05.1845 г. у фальварку Свольна каля Дрысы (зараз Верхнедзьвінск) на Віцебшчыне нар. Іван Чэрскі, геоляг і географ. За ўдзел у студзеньскім паўстаньні сасланы ў Омск, дзе праводзіў гэалягічныя дасьледаваньні ваколіц. Памёр 25.06.(7.07)1892 г. падчас экспэдыцыі ў пасёлку Калымскім каля вусьця ракі Амалон.
  • (147) – 3.05.1877 г.  у фальварку Іваноўшчына Лепельскага пав. нар. Антон Грыневіч (арыштаваны ў 1933 г., памёр у савецкім лагеры 8.12.1937 г.), фальклярыст, кампазытар, пэдагог, выдавец. Удзельнік суполкі „Загляне сонца і ў наша ваконца”. У 1910-1912 гг. выдаў два тамы кніжкі „Беларускія песьні з нотамі”.

Новы нумар / Novy numer

Папярэднія нумары

Усе правы абаронены; 2024 Czasopis