-
4 czerwca podczas ostrzału przez wojska rosyjskie Ławry Świętogórskiej w obwodzie donieckim na wschodzie Ukrainy zapaliła się i spłonęła doszczętnie jedna ze świątyń – skit (pustelnia) Wszystkich Świętych. Budowla z 1912 r. była największą drewnianą świątynią w Ukrainie i należała do Ukraińskiej Cerkwi Prawosławnej patriarchatu moskiewskiego.
- Aleksander Łukaszenka zwrócił się do sekretarza generalnego ONZ Antonio Guterresa z propozycją pomocy w transporcie zboża z Ukrainy. Zapewnił, że Białoruś jest gotowa zezwolić na tranzyt zboża przez Białoruś do portów bałtyckich pod warunkiem jednak, że zostaną one również otwarte dla białoruskich towarów. Propozycja Łukaszenki została odrzucona.
- 13 czerwca prezydent Joe Biden podpisał decyzję o przedłużeniu amerykańskich sankcji wymierzonych w czołowych urzędników i współpracowników reżimu Aleksandra Łukaszenki. Działania władz w Mińsku wciąż stanowią zagrożenie dla bezpieczeństwa narodowego Stanów Zjednoczonych – oświadczył Biały Dom.
- Litwa zawiesiła przewozy tranzytowe towarów do rosyjskiego obwodu kaliningradzkiego. Zablokowany jest też wwóz na jej terytorium produktów objętych sankcjami. Władze litewskie swoje kroki uzasadniły stanowiskiem Komisji Europejskiej. Rosja zapowiedziała działania odwetowe oraz zastąpienie przerwanych lądowych szlaków zaopatrzeniowych morskimi.
- Żołnierze białoruskiego pułku im. Kastusia Kalinowskiego walczącego w Ukrainie otrzymali tamtejsze odznaczenia państwowe. Medale: „Za zasługi bojowe” oraz „Ukraina ponad wszystko” otrzymali też pośmiertnie białoruscy bohaterowie, którzy polegli w walce.
- Rosja i Białoruś zostały wykluczone z tzw. grupy bolońskiej, skupiającej państwa uznające stworzenie Europejskiej Przestrzeni Szkolnictwa Wyższego. System został uruchomiony w 1999 r., po podpisaniu deklaracji bolońskiej. Celem EHAE jest wprowadzenie trójstopniowego systemu edukacji uniwersyteckiej, składającego się ze studiów licencjackich, magisterskich i doktorskich. Państwa uczestniczące w procesie bolońskim powinny też przestrzegać określonych standardów nauczania i organizacji procesu edukacji wyższej.
- 21 czerwca w Brukseli odbyła się Kalinowski Conference. Zorganizowało ją Biuro Swiatłany Cichanoŭskaj we współpracy z Grupą Europejskich Konserwatystów i Reformatorów, pod patronatem Parlamentu Europejskiego. W spotkaniach i dyskusjach dotyczących sytuacji w Białorusi wzięli udział białoruscy opozycjoniści oraz przywódcy i politycy wielu państw europejskich. W konferencji zdalnie uczestniczył m.in. premier Mateusz Morawiecki.
- 21 czerwca władze białoruskie poinformowały, że przekazały Irakowi materiały dotyczące postępów i wyników śledztwa w sprawie dotyczącej „przestępczego działania polskich funkcjonariuszy” wobec 135 obywateli Iraku. Te rzekome przestępstwa dotyczyć mają sytuacji na polsko-białoruskiej granicy. Mińsk w przesłanych Irakowi materiałach nie pisze nic na temat tego, skąd się wzięli wspomniani migranci na granicy i jak to jest możliwe, że z taką łatwością mogą ją forsować od białoruskiej strony.