■1 maja po nabożeństwie w przeddzień prawosławnej Wielkanocy. w Bazylice Grobu Pańskiego w Jerozolimie święty ogień został też przekazany do Polski. Płk Andrzej Stanek, attaché obrony RP w Izraelu, przekazał go o. Andrzejowi Bołbotowi, proboszczowi parafii prawosławnej w Stanisławowie koło Modlina w dekanacie warszawskim. Przewodniczy on Stowarzyszeniu Bractwo Świętego Ognia, które co roku w Wielką Sobotę organizuje pielgrzymkę do Jerozolimy po święty ogień. Jak w mediach społecznościowych poinformowała polska ambasada w Tel Awiwie, „Nieocenioną pomoc w tym przedsięwzięciu zapewniła Kancelaria Prezydenta RP oraz Urząd Marszałkowski Województwa Podlaskiego, pokrywając koszt transportu lotniczego z Ziemi Świętej do Polski. Swój wkład wnieśli także wierni. Dzięki wspólnym staraniom już kilka godzin później Święty Ogień dotarł także i na Podlasie”.
■Nowe sankcje wobec Białorusi zapowiedział 10 maja szef unijnej dyplomacji Josep Borrell po posiedzeniu ministrów spraw zagranicznych UE w Brukseli. Nowe sankcje mają być odpowiedzią m.in. na działania reżimu wobec białoruskich Polaków.
■Sztaby przebywających na emigracji liderów opozycji Swiatłany Cichanoŭskiej (na Litwie) i Pawła Łatuszki (w Polsce) zaapelowały do Białorusinów, aby nosili białe elementy odzieży, demonstrując w ten sposób negatywny stosunek wobec reżimu Aleksandra Łukaszenki. Akcję nazwano: „Światło przeciw ciemności” (po rosyjsku: Cwiet Protiw T’my)
■19 maja Komisja Europejska poinformowała, iż otwarcie granic państw Unii Europejskiej dla ruchu turystycznego będzie dotyczyło tylko osób zaszczepionych preparatami zatwierdzonymi przez Europejską Agencję Leków (EMA). Na liście nie ma rosyjskiej szczepionki Sputnik V. Mimo to niektóre kraje otwierają swoje granice dla osób zaszczepionych rosyjskim specyfikiem – tak postępuje m.in. Grecja.
■22 maja mieszkający na Ukrainie białoruski aktywista opozycji Piatr Markiełaŭ został zatrzymany, kiedy w ramach jednoosobowej akcji protestu obrzucił wejście ambasady Białorusi obornikiem. Tego samego dnia został jednak wypuszczony na wolność. Akcja Markieława była nawiązaniem do performancu „Gnój dla prezydenta”, który białoruski artysta Aleś Puszkin wykonał w 1999 r. Tym razem poza zdjęciem Łukaszenki w oborniku były też fotografie innych polityków reżimu.
■Kolejne międzynarodowe zawody sportowe odebrano Białorusi. Tym razem chodzi o biathlon. Etap Pucharu Świata, który miał się odbyć między 3 a 6 marca przyszłego roku w ośrodku Raŭbiczi pod Mińskiem przeniesiono do Finlandii. W uzasadnieniu podano, że stało się tak „w związku z obecną sytuacją na Białorusi”. Wcześniej Białoruś straciła prawo do organizacji mistrzostw w hokeju na lodzie i zawodów w pięcioboju nowoczesnym.
■Białoruskie opozycjonistki, kandydatka na prezydenta Swiatłana Cichanoŭskaja, szefowa sztabu wyborczego aresztowanego Wiktara Babaryki, działaczka kulturalna Maryja Kalesnikawa i żona niedopuszczonego do wyborów Walera Capkały – Weranika Capkała, zostały laureatkami prestiżowej niemieckiej Nagrody im. Lwa Kopoliewa za 2021 r. Ceremonia wręczenia wyróżnienia odbyła się w formacie on-line. „Te trzy odważne kobiety zostały twarzą pokojowego protestu na Białorusi” – czytamy m.in. w uzasadnieniu kapituły nagrody – Forum Lwa Kopielewa.
■24 maja burmistrz Rygi osobiście zdjął z masztu uczestników odbywających się w stolicy Rygi mistrzostw świata w hokeju na lodzie zielono-czerwoną łukaszenkowską flagę Białorusi i w jej miejsce powiesił historyczną biało-czerwono-białą. „Flaga symbolizująca reżim prowadzący terroryzm państwowy jest niewłaściwa w środowisku miejskim Rygi, więc ją usunęliśmy! Porwanie międzynarodowego samolotu pasażerskiego w celu stłumienia i aresztowania dysydentów politycznych zniszczyło ostatnie ślady legitymizacji białoruskiego dyktatora” – powiedział burmistrz. W odpowiedzi Mińsk natychmiast podjął decyzję o wydaleniu z kraju wszystkich dyplomatów i pracowników ambasady Łotwy. Strona łotewska odpowiedziała identycznym krokiem i nakazała opuszczenie terytorium Łotwy ambasadorowi i całemu korpusowi dyplomatycznemu Białorusi..
■Jak podaje Reuters, Rosja może wstrzymać dostawy ropy naftowej do białoruskiej rafinerii Naftan w obliczu amerykańskich sankcji wobec podmiotów współpracujących z koncernem Biełnaftachim i jego rafinerią w Nowopołocku. Dotknęłyby one także rosyjskie koncerny naftowe, takie jak Tatnieft, Rosnieft czy Surgutnieftegaz, gdyby nie zaprzestały dostaw ropy do rafinerii Naftan.