Pa prostu / Па-просту

  • Płacz zwanoŭ

    21. Samaabarona i śmierć Żyda Berszki (2)

    Savieckaje vojsko i pahraniczniki spaczatku ŭsich ludziej z hetych troch viosak vyvieźli za Śvisłacz na zborny punkt u Nieparożnicach. Zahadali im usio z saboju zabrać, szto tolko mahli ŭziać na furmanku. Pośle saviety mieli ich parassyłać dalej u Biełaruś. Raptam pryjszoŭ zahad, szto kali chto…ЧЫТАЦЬ ДАЛЕЙ / CZYTAJ DALEJ

Po pudlaśki / По-пудляські

  • Kinoman

    9. Miastu H. na do widzenia

    Jeszcze mi tylko spacer pozostał Wąską aleją przez zielony park Wiatr w drzewach szemrze ledwie przebudzony Tak jak wczoraj, przedwczoraj, od lat Tak dziwna ta chwila brakuje słów… (Budka Suflera, „Memu miastu na do widzenia”, 1974) Nedaleko od mojoho liceja byv neveliki park, utisnuty… ЧЫТАЦЬ ДАЛЕЙ / CZYTAJ DALEJ

RSS і Facebook

Wspomnienie

Zmarła Olga Szurkowska

Olga Szurkowska (1931-2021)
Olga Szurkowska (1931-2021)

Nieubłaganie topnieje pokolenie ludzi urodzonych w Białowieży w okresie międzywojennym. Część z nich spędziła tutaj całe życie, inni rozproszyli się po całym kraju i świecie. Niedawno dotarła do nas z Warszawy wiadomość o śmierci Olgi Szurkowskiej – nauczycielki, pedagoga i literatki. Pani Olga zmarła 9 marca 2021 roku w wieku 89 lat.

Na świat przyszła 10 lipca 1931 roku w Podolanach (to dawna wieś na Polanie Białowieskiej, która obecnie wchodzi w skład Białowieży) w zamożnej białoruskiej rodzinie Emiliana i Nadziei Rusko.

Po ukończeniu miejscowej szkoły podstawowej Olga kontynuowała naukę w Gimnazjum i Liceum Ogólnokształcącym w Hajnówce (1945-1951). W tym czasie działała z dużym zaangażowaniem w organizacjach młodzieżowych, brała także udział w akcji zwalczania analfabetyzmu w rodzinnych Podolanach.

W latach 1951-1954 studiowała filologię rosyjską na Wydziale Filologiczno-Historycznym Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Warszawie, a następnie na Uniwersytecie Warszawskim, który ukończyła w 1958 roku. Występowała w Uczelnianym Zespole Pieśni i Tańca. Uczestniczyła w odgruzowywaniu Warszawy (na Powiślu).

Swoje życie poświęciła szkolnictwu. W 1954 roku rozpoczęła pracę jako nauczycielka języka rosyjskiego w Męskim Liceum Ogólnokształcącym, mieszczącym się przy ul. Grochowskiej w Warszawie. W latach 1956-1960 pracowała w Szkole Podstawowej i Liceum Ogólnokształcącym przy ul. Elektoralnej, a w latach 1960-1965 w Szkole Podstawowej i Liceum Ogólnokształcącym im. Dobieszewskiego przy ul. Dolnej. W 1965 roku podjęła pracę w warszawskim Liceum Ogólnokształcącym im. Jana Kochanowskiego, w którym pracowała do czasu odejścia na emeryturę w 1984 roku. Będąc już na emeryturze, pracowała jeszcze w latach 1989-1991 w Liceum Medycznym przy ul. Ciołka w Warszawie.

Białowieża – Podolany Wikipedia
Białowieża – Podolany
Wikipedia

Dość późno poświęciła się twórczości literackiej. W 2000 roku opublikowała w „Głosie Białowieży” cykl wspomnień „Meandry mojego wędrowania”. Stały się one podstawą wydanej w następnym roku własnym nakładem książki „Dzieje białowieskiej rodziny”. Jej redaktor, Andrzej Antczak, napisał: „Niniejsza książka zawiera opisy zdarzeń z dzieciństwa i lat młodzieńczych, zebrane w części poświęcone najbliższym osobom Olgi Szurkowskiej. Opisy tętnią zauroczeniem rodziną, małą ojczyzną w środku Puszczy Białowieskiej, radością i smutkami dnia codziennego. Autorka wspomina również swoich nauczycieli i wychowawców, którzy zaważyli na wyborze drogi życiowej. Wiele przytoczonych w książce faktów znakomicie uzupełnia wiedzę o zdarzeniach w okresie międzywojennym, jak również w czasie II wojny światowej”.

Następna książki Pani Olgi, zatytułowana „Paraska i inne opowiadania”, ukazała się w 2003 roku. Ona również odnosi się do rodzinnych stron autorki. Wspomnieniowy charakter noszą także dwie następne książeczki: „Ślady w pamięci. Moje wspomnienia” (2012) i „Wspominając czas i ludzi” (2015).

Olga Szurkowska publikowała ponadto w dzielnicowej prasie warszawskiej. Swój ślad zaznaczyła także w „Czasopisie”, zamieszczając w nrze 4/2015 artykuł „Zamknięte okiennice”, w którym wspominała swoją naukę w szkołach w Białowieży i Hajnówce podczas okupacji i tuż po wyzwoleniu.

Pani Ola była rodzoną siostrą znanego białowieskiego poety Borysa Russko. Od czasu studiów mieszkała w Warszawie. W okresie letnim wypoczywała w rodzinnym domu w Podolanach. Z małżeństwa z dr. nauk technicznych Zbigniewem Szurkowskim (zmarł w 1994 roku) miała dwie córki.

Piotr Bajko

Пакінуць адказ

Ваш адрас электроннай пошты не будзе апублікаваны.

Календарыюм

Гадоў таму

  • ў траўні

    770 – у 1254 г. быў падпісаны мірны дагавор паміж вялікім князем Міндоўгам і галіцка-валынскім князем Данілам Раманавічам. 740 – разгром у 1284 г. войскамі літоўскага князя Рынгальда мангола-татарскіх войск каля вёскі Магільна. 530 – у 1494 г. у Гародні …ЧЫТАЦЬ ДАЛЕЙ / CZYTAJ DALEJ

Календарыюм / Kalendarium

Сёньня

  • (376) – У траўні 1648 г. казацкія паўстанцы на чале з Багданам Хмяльніцкім разбілі войскі Рэчы Паспалітай пад Жоўтымі Водамі й Корсунем. Казацкія загоны прыбылі на Беларусь і пры дапамозе беларускіх паўстанцаў здабылі Гомель, Тураў, Пінск – паўстаньне разгарнулася на беларускіх землях.
  • (90) – 19.05.1934 г. у Менску расстраляны Міхал Кахановіч (нар. 27.09.1882 г. у Вялікіх Луках каля Баранавіч), беларускі нацыянальны дзеяч, пэдагог. Закончыў Харкаўскі унівэрсытэт, працаваў выкладчыкам у Вільні, з 1915 г.  – у Магілёве, дзе быў

Новы нумар / Novy numer

Папярэднія нумары

Усе правы абаронены; 2024 Czasopis