■Nowa przewodnicząca OBWE, minister spraw zagranicznych Szwecji Ann Linde, powiedziała, iż nie widzi na razie możliwości dialogu między opozycją i władzami w Mińsku. Jej zdaniem sytuację mogłoby zmienić jedynie zwolnienie wszystkich zatrzymanych działaczy opozycyjnych i uczestników protestów. Przewodnictwo OBWE Szwecja przejęła 1 stycznia.
■4 stycznia portal EUObserver ujawnił zapis 24-minutowego nagrania, na którym słuchać rozmowę byłego (w latach 2008-2012) szefa białoruskiego KGB Wadima Zajcewa z funkcjonariuszami, którzy mieli wykonać operację zabicia trzech uciekinierów z Białorusi, przebywających na terenie Niemiec . Nagranie zostało zarejestrowane 11 kwietnia 2012 r. w gabinecie Zajcewa, a jego autentyczność potwierdzili specjaliści. Na nagraniu słychać, że rozmawiano także o zabójstwie nieprzychylnego władzy dziennikarza Pawła Szeremieta (zginął w Kijowie w zamachu bombowym w 2016 r.). Zdaniem portalu EUObserver o nagraniu od początku wiedziały niemieckie służby. Białoruskie władze nie odniosły się do ujawnionego nagrania.
■Na początku stycznia do władz Międzynarodowej Federacji Hokeja na Lodzie (IIHF) wpłynął list z prośbą, by ponownie rozważyły one słuszność przyznania Białorusi prawa do współorganizacji w 2021 r. mistrzostw świata w hokeju na lodzie. List współsygnowany był przez członków Kongresu USA oraz parlamentarzystów z Polski, Niemiec, Litwy, Łotwy, Estonii, Czech, Słowacji, Ukrainy, Danii i Wielkiej Brytanii. Andrzej Halicki, polski poseł KO do Parlamentu Europejskiego, przeprowadził natomiast akcję zbierania podpisów europarlamentarzystów pod podobnym listem. Halicki złożył też pismo do IIHF, w którym prosił o bojkot mistrzostw w Mińsku. Ostatecznie 18 stycznia władze Federacji podjęły decyzję o odebraniu Białorusi udziału w organizacji tegorocznych mistrzostw świata w hokeju.
■Również Międzynarodowa Unia Pięcioboju Nowoczesnego postanowiła przenieść do innego kraju zawody, które miały odbyć się w Mińsku w czerwcu 2021 r. Jako powód podano „niestabilność” kraju-gospodarza.
■22 stycznia, podczas konferencji prasowej w Tallinie, stolicy Estonii, Swiatłana Cichanoŭska oświadczyła, że stosowane wobec Białorusi sankcje powinny dotyczyć nie tylko wyższych urzędników, ale też sędziów i mundurowych odpowiedzialnych za represje. Poinformowała też, iż nie zamierza startować w następnych wyborach prezydenckich w Białorusi.
■W rankingu poziomu bezpieczeństwa życia Białoruś w ciągu zaledwie pół roku z bardzo wysokiego 17. miejsca na świecie spadła aż na 114. pozycję. Klasyfikacja jest sporządzona przez portal Numbeo na podstawie danych dotyczących poziomu przestępczości i korupcji, a także poczucia bezpieczeństwa dniem i nocą, ryzyka włamania do mieszkania, kradzieży samochodu i zostania zaatakowanym. Za najbezpieczniejszy kraj na świecie uznano Katar, za najniebezpieczniejszy – Wenezuelę. Polska na liście tej zajmuje 27. miejsce.