Pa prostu / Па-просту

  • Płacz zwanoŭ

    21. Samaabarona i śmierć Żyda Berszki (2)

    Savieckaje vojsko i pahraniczniki spaczatku ŭsich ludziej z hetych troch viosak vyvieźli za Śvisłacz na zborny punkt u Nieparożnicach. Zahadali im usio z saboju zabrać, szto tolko mahli ŭziać na furmanku. Pośle saviety mieli ich parassyłać dalej u Biełaruś. Raptam pryjszoŭ zahad, szto kali chto…ЧЫТАЦЬ ДАЛЕЙ / CZYTAJ DALEJ

Po pudlaśki / По-пудляські

  • Kinoman

    9. Miastu H. na do widzenia

    Jeszcze mi tylko spacer pozostał Wąską aleją przez zielony park Wiatr w drzewach szemrze ledwie przebudzony Tak jak wczoraj, przedwczoraj, od lat Tak dziwna ta chwila brakuje słów… (Budka Suflera, „Memu miastu na do widzenia”, 1974) Nedaleko od mojoho liceja byv neveliki park, utisnuty… ЧЫТАЦЬ ДАЛЕЙ / CZYTAJ DALEJ

RSS і Facebook

(Запісы часу за XII.2020)

У Польшчы

Ściapan Puciła, twórca Telegram kanału Nexta, podczas grudniowej gali Grand Press znalazł się w pierwszej piątce w kategorii „Dziennikarz roku”
Ściapan Puciła, twórca Telegram kanału Nexta, podczas grudniowej gali Grand Press znalazł się w pierwszej piątce w kategorii „Dziennikarz roku”. Telegram

■„Wschód Wolności” to wydarzenie zorganizowane 29 listopada w Miejskim Centrum Kultury w Bydgoszczy jako wyraz solidarności z Białorusinami walczącymi o demokrację. Spotkanie i koncerty można było obejrzeć w Internecie.

■30 listopada podczas Międzynarodowego Festiwalu Teatrów dla Dzieci i Młodzieży „Korczak dzisiaj” odbyła się premiera spektaklu „Ja” w reżyserii Ramana Padalaki, przygotowanego przez białoruski zespół „Kupałowcy”. Zespół ten stworzyli aktorzy Teatru Narodowego im. Janki Kupały w Mińsku, którzy odeszli po tym, jak dyrektor teatru Paweł Łatuszka, który otwarcie poparł antyrządowe protesty, został odwołany ze stanowiska. Projekt „Ja” składa się z dokumentalnych opowieści o dzieciństwie zarówno samych aktorów, jak też widzów. Tworzono go na żywo, bez wcześniej napisanego tekstu. Można go było za darmo obejrzeć w Internecie do 7 grudnia.

■W dniach 2-3 grudnia pod hasłem „Białoruś w czasach przełomu” odbyło się doroczne Forum Mińskie. W tegorocznej 18. edycji wzięli udział ministrowie spraw zagranicznych Niemiec Heiko Maas i Polski Zbigniew Rau, a także Swiatłana Cichanoŭska oraz znany amerykański historyk, zajmujący się dziejami Europy Środkowej i Wschodniej, Timothy Snyder. Wydarzenie transmitowane było w sieci w językach angielskim, niemieckim i białoruskim/rosyjskim. Forum jest dorocznym polsko-niemieckim wydarzeniem współorganizowanym m.in. przez Fundację Współpracy Polsko-Niemieckiej.

■Krakowscy przedsiębiorcy z Izby Przemysłowo-Handlowej zawiesili kontakty ze swoim białoruskim odpowiednikiem w Mińsku i zrezygnowali ze spotkania, które miało się odbyć w ramach wspólnego unijnego projektu. Krakowscy biznesmeni napisali w oświadczeniu, iż chcą zachować apolityczność w swoich działaniach i w związku z tym, co dzieje sie obecnie w Białorusi rezygnują z realizacji swojej misji online. Zdaniem przebywających w Polsce działaczy opozycyjnych, mińscy przedsiębiorcy, działający w tamtejszych strukturach biznesowych, wspierają reżim Aleksandra Łukaszenki.

■4 grudnia w Sopocie w wieku 94 lat zmarł Maciej Konopacki, białoruski i tatarski działacz społeczny. Maciej Konopacki przez wiele lat pisał do Tygodnika Białorusinów w Polsce „Niva”, współpracował też z Polskim Radiem Białystok – był pierwszym redaktorem audycji w języku białoruskim. Pochodził z tatarskiej rodziny, wychowany był w duchu białoruskim. Jego ojciec, pułkownik Hassan Konopacki, był między innymi współorganizatorem białoruskich wojsk w 1919 r.

■8 grudnia wydawany w Poznaniu ogólnopolski miesięcznik dziennikarski Press po raz czternasty przyznał doroczne nagrody Grand Press dla najlepszych dziennikarzy. Do pierwszej piątki w kategorii „Dziennikarz Roku” trafił 22-letni białoruski bloger Ściapan Puciła, twórca nadającego z Warszawy kanału NEXTA w komunikatorze Telegram. W Białorusi oskarżono go o działalność ekstremistyczną i wydano za nim list gończy. „Łączy dziennikarstwo z doniesieniami prasowymi. (…) Stał się przykładem walki o wolność kraju i wolność słowa” – napisano w uzasadnieniu wyróżnienia. W konkursie wzięło udział ponad 900 dziennikarzy i publikacji. Tytuł „Dziennikarza Roku 2020” otrzymał Dariusz Rosiak, zwolniony dziennikarz Polskiego Radia, który kontynuuje w sieci prowadzoną w radiowej Trójce audycję „Raport o stanie świata”.

■10 grudnia, na skwerze im. ks. Jana Twardowskiego przy Krakowskim Przedmieściu, została otwarta fotograficzna wystawa plenerowa „Białoruś. Droga do wolności”. Znalazło się na niej 30 zdjęć dokumentujących ostatnie miesiące walki białoruskiego społeczeństwa o wolne wybory i demokrację. Ich autorami są Iryna Arakhouskaya, Nadia Buzhan, Tacciana Kapitonava i Aliaksandr Vasiukovich, fotografowie współpracujący z Telewizją „Biełsat” i tygodnikiem „Nasza Niwa”. Wystawa jest prezentowana w wielu miastach zrzeszonych w Unii Metropolii Polskich – w przestrzeni miejskiej lub w wersji wirtualnej. Białystok również włączył się w to przedsięwzięcie, prezentując wystawę w wersji elektronicznej.

■10 grudnia w Tetrze Miejskim w Gliwicach odbyła się premiera sztuki białoruskiego autora Andrieja Kurejczyka „Białoruś obrażona”. Spektakl wyreżyserował Jan Jerzy Połoński. Można go było oglądać nieodpłatnie zarówno na stronie internetowej teatru, jak i na kanale YouTube. Sztuka jest subiektywną, pisaną gorączkowo kroniką, relacją z wydarzeń, które miały niedawno miejsce w Białorusi. Spektakl grany był w języku polskim, z napisami po rosyjsku – by mogła ją zrozumieć publiczność za naszą wschodnią granicą.

■15 grudnia w Warszawie, w wieku 67 lat zmarła dr Nadzieja Panasiuk, literaturoznawca i tłumacz literatury białoruskiej. Była pracownikiem naukowym Katedry Białorutenistyki Uniwersytetu Warszawskiego, autorką kilkudziesięciu artykułów, wielu książek, w tym podręczników do języka białoruskiego, a także białoruskiego słownika dla biznesmenów.

■„Znikający dyktator” to nowa akcja, rozpoczęta w Internecie, której celem jest zbiórka pieniędzy na pomoc osobom represjonowanym w Białorusi. Na stronie znikajacydyktator.pl pojawił się interaktywny portret Aleksandra Łukaszenki, który wraz z wpłacanymi pieniędzmi pozbawiany będzie przymiotów władzy – aż zupełnie przestanie przypominać groźnego dyktatora. Organizatorami akcji są Biełsat TV oraz Fundacja Strefa Solidarności.

■Cerkiew prawosławna w Polsce jest przeciwna niektórym treściom tzw. konwencji stambulskiej. Komunikat w tej sprawie wydała 7 grudnia kancelaria metropolity warszawskiego i całej Polski Sawy. Napisano w nim m.in., iż obok pozytywnych stwierdzeń o tolerancji, zawiera ona również treści, będące zaprzeczeniem biblijnego nauczania, na co Cerkiew nie może się zgodzić.  „Dlatego też – czytamy w komunikacie – szanując to, co w Konwencji ma korzenie biblijne, odrzucamy wiele jej zapisów sprzecznych z nauczaniem Biblii”. Z wyjaśnień wynika, iż szczególny sprzeciw budzą kwestie postrzegania płci. Od pięciu lat toczy się w Polsce dyskusja o wypowiedzeniu ratyfikowanej w 2015 r. konwencji Rady Europy o zapobieganiu i zwalczaniu przemocy wobec kobiet i przemocy domowej (tzw. konwencji stambulskiej). W lipcu 2020 r. minister rodziny Marlena Maląg ogłosiła, że trwają przygotowania do wypowiedzenia konwencji.

■Andrej Chadanowicz, znany białoruski poeta, tłumacz, w tym z języka polskiego, członek Białoruskiego PEN-klubu otrzymał tegoroczną Nagrodę „Rzeczpospolitej” im. Jerzego Giedroycia. W uzasadnieniu werdyktu podkreślono duży wkład poety i tłumacza w „pogłębianie dialogu pomiędzy narodami Środkowej i Wschodniej Europy”. Nagroda – wręczana po raz 20. – została ustanowiona w 2001 r. przez redakcję dziennika w pierwszą rocznicę śmierci twórcy Kultury i Instytutu Literackiego w Paryżu. Mogą ją otrzymać osoby lub instytucje, kierujące się zasadami wyznawanymi przez Jerzego Giedroycia, takimi jak bezinteresowna troska o sprawy publiczne, umacnianie pozycji Polski w Europie oraz pogłębianie dialogu między narodami Europy Środkowo-Wschodniej. W 2017 r. nagrodę otrzymał znany polski artysta białoruskiego pochodzenia, prof. Leon Tarasewicz.

■1407 obywateli Białorusi w okresie od 18 sierpnia do 13 grudnia 2020 r. przekroczyło granicę Polski, poszukując pomocy przed prześladowaniami – poinformowała rzeczniczka komendanta głównego Straży Granicznej por. Agnieszka Golias. We wspomnianym okresie polsko-białoruską granicę łącznie przekroczyło w kierunku Polski ponad 241 tys. osób, w odwrotnym – 265 tys.

Пакінуць адказ

Ваш адрас электроннай пошты не будзе апублікаваны.

Календарыюм

Гадоў таму

  • ў красавіку

    980 – у 1044 г. пачаў княжаньне ў Полацку Усяслаў Брачыслававіч, званы Чарадзеем. Яго славутая дзейнасьць была апісана ў паэме „Слова аб паходзе Ігаравым”. 920 – у 1104 г. адбыўся вялікі паход кааліцыі князёў Кіеўскай Русі, арганізаваны Уладзімірам Манамахам на …ЧЫТАЦЬ ДАЛЕЙ / CZYTAJ DALEJ

Календарыюм / Kalendarium

Сёньня

  • (105) – 28.04.1919 г. быў нарукаваны ў Вільні першы нумар газэты „Беларуская Думка”. Рэдактарам дэмакратычна-нацыянальнага выданьня быў І. Вайцяховіч. Газэта супраціўлялася польскай і бальшавіцкай уладзе на беларускіх землях. Апошні нумар паявіўся 27.07.1919 г.
  • (80) – 28.04.1944 г. у Іўі памёр кс. Ільдэфонс Бобіч (нар. 10.01.1890 г. у Дзедзінцы каля Друі), дзе быў пробашчам з 1930 г. Супрацоўнічаў з беларускімі часопісамі “Беларус” і “Крыніца”, быў прыхільнікам беларускай мовы ў касьцёле. Пахаваны побач касьцёла ў Іўі.
  • (80) – 28.04.1944 г. памёр у бальніцы ў Стоўпцах – пасьля зьбіцьця і зьдзеку – кс. Люцыян Хвецька (нар. 22.11.1889 г. у Дуброве-Беластоцкай), дзеяч беларускага хрысьціянскага руху. Закончыў гарадзкое 3-кляснае вучылішча ў Саколцы (1904),

Новы нумар / Novy numer

Папярэднія нумары

Усе правы абаронены; 2024 Czasopis