- 12 października w Luksemburgu ministrowie spraw zagranicznych państw członkowskich Unii Europejskich zdecydowali: stosowana przeciwko protestującym obywatelom przemoc jednoznacznie dowodzi, że nie ma szans na dialog między Europą a Aleksandrem Łukaszenką. Czas i jego objąć sankcjam Dotychczas sankcje przeciwko Łukaszence wprowadziły Wielka Brytania i Kanada. UE objęła nimi 40 osób z jego najbliższego otoczenia, ale nie samego prezydenta – Europa chciała bowiem pozostawić sobie możliwość nawiązania z nim dialogu na temat sytuacji na Białorusi oraz prowadzenia negocjacji za pośrednictwem OBWE.
- Jak poinformowały ukraińskie władze, dziesiątki przedsiębiorstw branży IT przeniosło się z Białorusi na Ukrainę. Firma Wargaming, producent znanej na całym świecie gry World of Tanks, przeniosła tam setki swoich pracowników. Na początku października prezydent Wołodymyr Zełenski podpisał dekret o środkach, które mają przyciągać na Ukrainę białoruskich przedsiębiorców i wysoko wykwalifikowanych pracowników, zwłaszcza z branży IT. Przeciwko wspomnianemu dekretowi zaprotestowało MSZ w Mińsku, oceniając, że jest to nieprzyjazny krok strony ukraińskiej, „graniczący z ingerencją w wewnętrzne sprawy Białorusi”.
- Szef Centrum Praw Człowieka Aleś Bialacki został laureatem prestiżowej nagrody Right Livelihood Award. W 2011 r. był skazany na 4,5 roku kolonii karnej. Wyszedł na wolność na początku lata 2014 r., wypuszczony w wyniku presji społeczności międzynarodowej.
- Geir Toskedal, poseł do norweskiego parlamentu z Partii Chrześcijańsko-Demokratycznej, nominował do Pokojowej Nagrody Nobla w 2021 r. Swiatłanę Cichanoską i jej współpracowniczki, Maryję Kalesnikawą i Weronikę Capkałę. Polityk uważa, że powinny one otrzymać nagrodę „za walkę o uczciwe wybory i za zainspirowanie do pokojowych protestów przeciwko nielegalnemu reżimowi w Białorusi”. Wcześniej lider Europejskiej Partii Ludowej Donald Tusk zaproponował nominację do pokojowej nagrody Nobla Siarhieja i Swiatłany Cichanoŭskich.