Pa prostu / Па-просту

  • Płacz zwanoŭ

    23. Zabytaja tragedia kala Krynak (4)

    Syne, kab adkapać ich, paprasili Bronisia Czarnamysaho z susiednich Klabanaŭcaŭ. Toj uziaŭ z saboju jaszcze dvoch mużczyn i noczu pajechali na miesca tragedii. Kali paczali raskopvać jamu, z siaredziny trysnuła kroŭ. Pamału vyciahnuli dva trupy Sidaroviczaŭ i pa cichu pryviaźli ich da Kundziczaŭ. Myła ich…ЧЫТАЦЬ ДАЛЕЙ / CZYTAJ DALEJ

Po pudlaśki / По-пудляські

  • Kinoman

    13. Stan nevyznačanosti

    Orła wrona nie pokona! [Antykomunistyčne hasło v vojennum stani v Pôlščy.] Statut Białoruskiego Zrzeszenia Studentów (BAS) pisavsie mnoju miêseci dva. Odnočasno my začali vyšukuvati „našych” studentuv u akademikach raznych vyžšych škôł u Varšavi i psychologično pudhotovlati jich do toho, što budemo rejestrovati biłoruśku studenćku organizaciju… ЧЫТАЦЬ ДАЛЕЙ / CZYTAJ DALEJ

RSS і Facebook

(Запісы часу за VII-VIII.2020)

На Падляшшы

    • 1 жніўня падчас нетыповага ў гэтым годзе Свята беларускай культуры ў Беластоку Фота Міры Лукшы
      1 жніўня падчас нетыповага ў гэтым годзе Свята беларускай культуры ў Беластоку
      Фота Міры Лукшы
    • W połowie lipca zakończyła się przebudowa polsko-białoruskiego przejścia granicznego w Kuźnicy Białostockiej. Inwestycję przeprowadzono dzięki funduszom unijnym w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Polska-Białoruś-Ukraina 2014-2020. Dzięki przebudowie poprawi się przepustowość przejścia oraz jakość odprawy paszportowo-celnej. Koszty realizacji inwestycji to prawie 4 mln euro.
    • 18 lipca w amfiteatrze nad Zalewem w Zarzeczanach koło Gródka odbyła się projekcja filmu „Basowiszcza” Jerzego Kaliny. Widzowie mogli obejrzeć film na dużym ekranie na wolnym powietrzu, a następnie wziąć udział w spotkaniu z jego reżyserem. Wydarzenie zorganizowało Gminne Centrum Kultury w Gródku.
    • Tego samego dnia w uroczysku „Boryk” w Gródku odbyło się „Amal Basowiszcza”. Na ognisku spotkali się obecni i dawni białoruscy studenci z BAS-u, starsi i młodsi organizatorzy Basowiszcza, sympatycy festiwalu i inne osoby. Spotkanie miało charakter nieformalny.
    • 9 жніўня беларускі народны фэст „Бандароўская гасцёўня” прайшоў не як штогод на вялікай сцэне ў Бандарах, але на пяску недалёкай пляжы ў Рудні Фота Міры Лукшы
      9 жніўня беларускі народны фэст „Бандароўская гасцёўня” прайшоў не як штогод на вялікай сцэне ў Бандарах, але на пяску недалёкай пляжы ў Рудні
      Фота Міры Лукшы
    • 18 i 25 lipca przed białoruskim Konsulatem Generalnym w Białymstoku odbyły się pikiety przeciwko represjom w Białorusi. Ich uczestnicy domagali się poszanowania praw obywatelskich i uwolnienia więźniów politycznych. Większość manifestantów stanowili Białorusini uczący się i pracujący na Białostocczyźnie. 18 lipca demonstrowali również Białorusini w centrum Gdańska.
    • W dniach 24-26 lipca odbył się XXV Festiwal Wielu Kultur i Narodów „Z wiejskiego podwórza” w Czeremsze. W tym roku miał on szczególny przebieg ze względu na obostrzenia wynikające z pandemii koronawirusa (na żywo pod sceną mogła przebywać ograniczona liczba osób). Koncerty można było obejrzeć w streamingu na stronie internetowej festiwalu oraz na facebooku, były również transmitowane na antenie Radia Białystok. Organizatorem imprezy jest Stowarzyszenie Miłośników Kultury Ludowej oraz Gminny Ośrodek kultury w Czeremsze.
    • W dniach 24 lipca – 2 sierpnia odbyła się kolejna edycja dorocznego Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego „Wertep”. Jak co roku grupy teatralne z różnych krajów odwiedziły szereg miejscowości wschodniego Podlasia i zaprezentowały w otwartej przestrzeni swoje spektakle. Można było je zobaczyć w: Bielsku Podlaskim, Hajnówce, Białowieży, Gródku, Narwi, Orli, Dubinach, Starym Dworze. Organizatorem wydarzenia jest Stowarzyszenie Kulturalne „Pocztówka” z Policznej w gm. Kleszczele.
    • 31 lipca odbyła się 10. edycja Białoruskiego Festiwalu Prymacka Biasieda. Z uwagi na epidemię koronawirusa, koncerty były transmitowane online, można było je też obejrzeć w specjalnych strefach widza z limitem publiczności. Imprezę zorganizował Gminny Ośrodek Kultury w Michałowie.
    • 20 жніўня ў маршы салідарнасці з Беларуссю ў Беластоку прыняў удзел таксама прэзідэнт горада Тадэвуш Трускаляскі Фота Міры Лукшы
      20 жніўня ў маршы салідарнасці з Беларуссю ў Беластоку прыняў удзел таксама прэзідэнт горада Тадэвуш Трускаляскі
      Фота Міры Лукшы
    • 4 sierpnia w centrum Białegostoku odbyła się demonstracja pod hasłem „Solidarni z Białorusią”. Manifestację zorganizował przewodniczący parlamentarnego zespołu ds. Białorusi, podlaski poseł PO Robert Tyszkiewicz wspólnie z Fundacją Białoruski Dom w Warszawie.
    • W dniach 7-9 sierpnia w miejscowościach w okolicach Zalewu Siemianówka realizowano projekt „Dziedzictwo zatopionych wsi”. Wśród propozycji znalazła się m.in. wystawa tablic, przedstawiających zatopione wsie, które można oglądać na pomoście na plaży w Rudni. Poza tym zespół „Żemerwa” z Muzeum Małej Ojczyzny w Studziwodach z gośćmi z Łotwy odwiedził kilka okolicznych wsi, gdzie wykonywał tradycyjne pieśni ludowe. Projekt przygotowało Koło Gospodyń Wiejskich w Bondarach przy wsparciu finansowym Narodowego Centrum Kultury. „Czasopis” patronował temu wydarzeniu.
    • 8 sierpnia, w przeddzień wyborów prezydenckich w Białorusi, odbyła się w Białymstoku impreza „Mury runą – Żywie Biełaruś”. Jej głównym elementem był koncert solidarności z Białorusią w białostockim Pubie 6-Ścian. Oprócz tego można było obejrzeć i posłuchać na żywo rozmów na temat sytuacji w Białorusi oraz nagrań słów wsparcia, kierowanych od znanych osób, w tym m.in. od Lecha Wałęsy. Wydarzenie było transmitowane na żywo w mediach społecznościowych przez Radio Racja i Telewizję Biełsat.
    • 9 sierpnia w Białymstoku odbyło się doroczne Święto Kultury Białoruskiej, organizowane przez BTSK zazwyczaj w maju-czerwcu w parku miejskim Planty. W związku z pandemią zmieniono miejsce na amfiteatr Opery i Filharmonii Podlaskiej, by w imprezie przepisowo nie mogło uczestniczyć więcej niż 150 widzów. Swoje dokonania na scenie zaprezentowało około 140 wykonawców z zespołów muzycznych i tanecznych z Białegostoku i regionu. Imprezie towarzyszyły skromny kiermasz wyrobów ludowych i niewielka prezentacja wydawnictw białoruskich, w tym stoisko współpracującej z Czasopisem Miry Łukszy.
    • W dniach 13-16 sierpnia w Budzie Ruskiej nad Czarną Hańczą odbyła się szósta edycja festiwalu literackiego „Patrząc na Wschód”. W tym roku ważnym punktem programu były spotkania dotyczące literatury i kultury białoruskiej. Odbyła się m.in. dyskusja dotycząca wydanej niedawno przez wydawnictwo Czarne książki „Ojczyzna Dobrej Jakości. Reportaże z Białorusi”, będącej zbiorem tekstów autorów z różnych krajów, jednym z nich jest Aneta Prymaka-Oniszk. Cały projekt przygotowało Stowarzyszenie Reporterów „Rekolektyw”. Publikację wsparła finansowo Fundacja Współpracy Polsko-Niemieckiej. Festiwal „Patrząc na Wschód” organizują Piotr Brysacz, dziennikarz i wydawca, oraz Piotr Malczewski, fotograf i podróżnik. Mecenasem wydarzenia jest TaniaKsiazka.pl.
    • 15 sierpnia, ponad miesiąc później niż zwykle, w Białowieży odbyło się doroczne Kupalle, organizowane przez Białoruskie Towarzystwo Społeczno-Kulturalne. Nietypowa data wydarzenia związana jest z ograniczeniami, wynikającymi z pandemii koronawirusa.
    • У Гарадку падчас прэзентацыі фільму пра Басовішча Фота Гміннага цэнтра культуры ў Гарадку
      У Гарадку падчас прэзентацыі фільму пра Басовішча
      Фота Гміннага цэнтра культуры ў Гарадку
    • 19 sierpnia na Świętej Górze Grabarce odbyły się główne uroczystości Święta Przemienia Pańskiego (Spasa). Mimo trwającej pandemii COVID-19 wzięły w nich udział tysiące wiernych, w tym licznie przybywający pielgrzymi. Świąteczną liturgię celebrował metropolita warszawski i całej Polski Sawa w otoczeniu hierarchów oraz duchowieństwa. W uroczystościach uczestniczyli marszałek województwa podlaskiego Artur Kosicki oraz wojewoda Bohdan Paszkowski.
    • 20 sierpnia ulicami centrum Białegostoku przeszedł marsz solidarności z Białorusią. Szacuje się, że wzięło w nim udział ponad tysiąc mieszkańców stolicy Podlasia i okolicznych miejscowości, w tym wielu podlaskich Białorusinów, wyrażając swój sprzeciw wobec rządów reżimu Łukaszenki i popierając demokratyczne przemiany. Wśród uczestników był też prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski oraz przewodniczący parlamentarnego zespołu ds. Białorusi, podlaski poseł PO Robert Tyszkiewicz. Przed konsulatem odczytano pismo, które uczestnicy marszu wystosowali do konsul generalnej Białorusi Ałły Fedorowej. Marsz zorganizowali obywatele Białorusi pracujący i uczący się w Polsce.
    • Festiwal Wschód Kultury – Inny Wymiar rozpoczynał się w tym roku w Białymstoku. W dniach 20-23 sierpnia szereg wydarzeń przygotowali i zaprezentowali twórcy krajowi oraz partnerzy z Armenii, Belgii, Białorusi, Bułgarii, Chorwacji, Izraela, Macedonii, Słowenii i Ukrainy. Były to koncerty plenerowe i klubowe (muzyka folkowa, elektroniczna, ale też dawna i klasyczna), pokazy filmowe, wystawy, spektakle teatralne, spotkania i rozmowy poświęcone historii i miastom wschodniego pogranicza, spacery edukacyjne służące odbudowywaniu lokalnej pamięci, przybliżające historię miejsc i ludzi. Istniejący od 2007 r. festiwal Inny Wymiar od 2013 r. jest częścią projektu Wschód Kultury. Z Białegostoku, przeniesie się najpierw do Rzeszowa, a potem do Lublina.
    • 1 жніўня ў Белавежы прайшлі 18-тыя Белавежскія мастацкія інтэграцыі „Пэрэточэ 2020”. Згодна з ідэяй імпрэзы на сцэне выступілі выканаўцы, якія прадстаўлялі культуру народаў, што жывуць ці калісьці пражывалі ў рэгіёне Белавежскай пушчы. У гэтым годзе былі гэта між іншым беларускія гурты з Беластока „Світанак” і „Cувенір”, курпёўская капэла з Ломжы, цыганскі калектыў з Ольштына і жыдоўска-клезмерскі гурт з Варшавы. З уваuі на панlэмію ў гэтым годзе не маглі прыехаць калектывы з Беларусі.
      1 жніўня ў Белавежы прайшлі 18-тыя Белавежскія мастацкія інтэграцыі „Пэрэточэ 2020”. Згодна з ідэяй імпрэзы на сцэне выступілі выканаўцы, якія прадстаўлялі культуру народаў, што жывуць ці калісьці пражывалі ў рэгіёне Белавежскай пушчы. У гэтым годзе былі гэта між іншым беларускія гурты з Беластока „Світанак” і „Cувенір”, курпёўская капэла з Ломжы, цыганскі калектыў з Ольштына і жыдоўска-клезмерскі гурт з Варшавы. З увагі на пандэмію ў гэтым годзе не маглі прыехаць калектывы з Беларусі.
    • 21 sierpnia w Teatrze Dramatycznym w Białymstoku odbyło się czytanie dramatu białoruskiego autora Dmitrija Bogosławskiego „13 podstawowych zasad koszykówki opracowanych przez Jamesa Naismitha” w tłumaczeniu Jakuba Adamowicza. Zorganizowano je, chcąc wyrazić solidarność z obywatelami Białorusi, którzy walczą o demokrację i prawa obywatelskie w swoim kraju.
    • 22 sierpnia w Muzeum Ikon w Supraślu otwarto wystawę „PRZEMIENIENIE. Jerzy Nowosielski, Leon Tarasewicz”. Zaprezentowano na niej ikonę Przemienienia na Górze Tabor autorstwa Jerzego Nowosielskiego ze zbiorów Muzeum KUL i w odniesieniu do niej realizację site-specific autorstwa Leona Tarasewicza. Obaj artyści wielokrotnie spotykali się w relacji mistrz-uczeń-przyjaciel. Ekspozycję, która potrwa do 5 grudnia, przygotowały wspólnie Fundacja Villa Sokrates i Muzeum Ikon w Supraślu. Przedsięwzięcie dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego i Województwa Podlaskiego.
    • Znaczek pocztowy ze zdjęciem autorstwa Wiktora Wołkowa, znanego, nie żyjącego już artysty fotografującego Podlasie, wprowadziła do obiegu Poczta Polska. Stanowi on element cyklu „Polska Zobacz Więcej” i przedstawia Biebrzański park Narodowy.

Пакінуць адказ

Ваш адрас электроннай пошты не будзе апублікаваны.

Календарыюм

Гадоў таму

  • У лістападзе

    505 – 1519 г. Заканчэньне пабудовы Барысаглебскай царквы ў Навагарадку, помніка архітэктуры готыкі. 445 – 1579 г. Пераўтварэньне Віленскай Езуіцкай Акадэміі ў Віленскі Унівэрсытэт – першы унівэрсытэт ва ўсходняй Эўропе. 405 – 1619 г. Надрукаваньне „Грамматики словенския правильная синтагма” Мялеція Сматрыцкага. 325 …ЧЫТАЦЬ ДАЛЕЙ / CZYTAJ DALEJ

Календарыюм / Kalendarium

Сёньня

  • (456) – У 1568 г. пачала дзейнасьць заблудаўская друкарня ў маёнтку Рыгора Хадкевіча, у якой друкаваліся кірылічныя кнігі, між іншым „Евангельле вучыцельнае” (1569) і „Псалтыр з Часасловам” (1570).
  • (208) – 4.11.1816 г. у мястэчку Кублічы каля Лепеля нар. Арцём Вярыга-Дарэўскі (пам. у ссылцы ў Сібіры ў 1884 г.), паэт, драматург, публіцыст. Быў сябрам У. Сыракомлі, В. Дуніна-Марцінкевіча. Пісаў на беларускай і польскай мовах. Запачаткаваў беларускія пераклады творчасьці А. Міцкевіча, між іншым пераклаў „Конрада Валенрода”.
  • (137) – 4.11.1887 г. у Капылі, Слуцкага павету нар. Зьміцер Жылуновіч (літаратурны псэўданім Цішка Гартны, замучаны савецкай бясьпекай 11.04.1937 г.), пісьменьнік, выдатны беларускі дзяржаўны дзеяч. Пісаць пачаў у 1908 г. у „Нашай Ніве”.
  • (109) – у лістападзе 1915 г. у выніку стараньняў беларускіх нацыянальных дзеячаў (падчас нямецкай акупацыі) пачалі адкрывацца на Віленшчыне першыя беларускія школы.
  • (95) – 4.11.1929 г. у в. Таргуны каля Докшыц нар. Сяргей Карніловіч, выпускнік Гімназіі імя Янкі Купалы ў Віндышбэргэрдорфе (Нямеччына). З 1949 г. жыў у эміграцыі ў Кліўленд (ЗША). Адзін з самых актыўных арганізатараў беларускага грамадзка-рэлігійнага жыцьця ў гэтым горадзе, між іншым

Новы нумар / Novy numer

Папярэднія нумары

Усе правы абаронены; 2024 Czasopis