Pa prostu / Па-просту

  • Płacz zwanoŭ

    21. Samaabarona i śmierć Żyda Berszki (2)

    Savieckaje vojsko i pahraniczniki spaczatku ŭsich ludziej z hetych troch viosak vyvieźli za Śvisłacz na zborny punkt u Nieparożnicach. Zahadali im usio z saboju zabrać, szto tolko mahli ŭziać na furmanku. Pośle saviety mieli ich parassyłać dalej u Biełaruś. Raptam pryjszoŭ zahad, szto kali chto…ЧЫТАЦЬ ДАЛЕЙ / CZYTAJ DALEJ

Po pudlaśki / По-пудляські

  • Kinoman

    9. Miastu H. na do widzenia

    Jeszcze mi tylko spacer pozostał Wąską aleją przez zielony park Wiatr w drzewach szemrze ledwie przebudzony Tak jak wczoraj, przedwczoraj, od lat Tak dziwna ta chwila brakuje słów… (Budka Suflera, „Memu miastu na do widzenia”, 1974) Nedaleko od mojoho liceja byv neveliki park, utisnuty… ЧЫТАЦЬ ДАЛЕЙ / CZYTAJ DALEJ

RSS і Facebook

(Запісы часу за VI.2020)

У Беларусі

  • 3 proc. poparcia – na tyle może liczyć urzędujący prezydent Aleksander Łukaszenka według niezależnych badań sondażowych, przeprowadzonych przed sierpniowymi wyborami głowy państwa.
  • Tysiące Białorusinów ustawiało się w czerwcowe weekendy w całym kraju w kolejkach, by złożyć podpisy poparcia dla opozycyjnych kandydatów na prezydenta (19 czerwca minął termin ich zbierania). W Mińsku na plac przed centralnym bazarem Kamarouka ludzie przynosili flagi Unii Europejskiej i historyczne biało-czerwono-białe białoruskie. Zbieranie podpisów przekształcało się w duże wiece poparcia opozycyjnych kandydatów. Niezależni korespondenci donosili, iż podobne akcje odbywały się m.in. w Brześciu, Reczycy, Grodnie, Homlu i Mołodecznie.
  • „Stop, karaluch”. „Kapciowa” rewolucja – to jedne z częstszych słów-haseł opisujących sytuację w Białorusi w związku z nadchodzącymi wyborami prezydenckimi. Stało się tak za sprawą popularnego blogera Siarhieja Cichanouskaha. Hasło „Stop, karaluch”, pod którym próbowała iść na wybory jego żona Swietłana Cichanouska, nawiązywało do wąsów prezydenta, które u niechętnych mu Białorusinów wywołują skojarzenia z domowym insektem – najczęściej rozgniatanym kapciem. Stało się ono bardzo popularne i przyczyniło do większej aktywności przeciwników obecnego prezydenta w obliczu nadchodzących wyborów. Sam autor sloganu po milicyjnej prowokacji w Grodnie został aresztowany i oczekuje na rozprawę, oskarżony o napaść na funkcjonariusza.
  • 31 maja został aresztowany „prewencyjnie” znany białoruski opozycjonista Mikoła Statkiewicz. Nie udało mu się nawet dojść na wiec wyborczy, który zwołał. 1 czerwca usłyszał wyrok: 15 dni aresztu za… organizację nielegalnego zgromadzenia. Statkiewicz to były więzień polityczny i wielokrotny kandydat na prezydenta Białorusi. W tym roku Centralna Komisja Wyborcza odrzuciła jego wniosek o rejestrację komitetu wyborczego.
  • 3 czerwca prezydent Aleksander Łukaszenka zdymisjonował gabinet premiera Siarhieja Rumasa, który stał na czele białoruskiego rządu od sierpnia 2018 r. Zastąpił go 47-letni Raman Hałauczanko. Nowy szef rządu zna dobrze Polskę – w 2009 r. pracował jako dyplomata w ambasadzie Białorusi w Warszawie.
  • 5 czerwca z wizytą w Mińsku przebywał premier Węgier Viktor Orban. Spotkał się m.in. z prezydentem Aleksandrem Łukaszenką. Węgierski przywódca mówił o konieczności współpracy z Białorusią oraz o odchodzeniu od sankcji, które ją dotykają. Orban zaproponował też współpracę w dziedzinie energetyki jądrowej – w kontekście budowanej elektrowni w Ostrowcu i podobnej węgierskiej inwestycji. Cała wizyta przebiegła w bardzo przyjaznej atmosferze. Viktor Orban jest pierwszym węgierskim premierem, składającym oficjalną wizytę w Białorusi.
  • 7 czerwca został aresztowany Paweł Siewiaryniec, lider Białoruskiej Chrześcijańskiej Demokracji, który ubiegał się o start w wyborach prezydenckich jako wspólny kandydat opozycji. Początkowo skazano go na 15 dni pozbawienia wolności za „organizację nielegalnego zgromadzenia”. 18 czerwca usłyszał kolejne zarzuty o organizację nielegalnych zgromadzeń 30 maja w Mińsku i 31 maja w Witebsku. Za kratami może spędzić więc dwa miesiące i opuścić areszt dopiero po wyborach prezydenckich. Siewiaryniec nie przyznał się do winy. Opozycjonista podczas rozprawy pokazał swoją okaleczoną rękę – zrobił to na znak protestu wobec nieludzkiego traktowania i osadzenia go w karcerze. Stosowanie dręczenia wobec więźniów politycznych potwierdzili też inni skazani, którzy przebywali w mińskim areszcie przy ulicy Akreścina.
  • 10 czerwca w Grodnie zatrzymano dwóch dziennikarzy Biełsatu, którzy prowadzili streamingową relację wideo z akcji zbierania podpisów. Zatrzymania dokonali milicjanci ubrani po cywilnemu, którzy nie przedstawili się i odmówili im kontaktu z adwokatem. Zmicier Mickiewicz i Siarhiej Kawalou zostali skazani na zapłacenie wysokich kar grzywny (równowartość 1800 i 1600 zł) za „niezgodną z prawem produkcję i rozpowszechnianie informacji” (transmisja była przeprowadzana w portalu Youtube, który nie jest i nie musi być zarejestrowany w Białorusi). Dziennikarzom skonfiskowano sprzęt, w tym telefony. Obaj skazani mają zamiar odwołać się od wyroku.
  • 15 czerwca Narodowy Bank Białorusi wprowadził tymczasowy zarząd komisaryczny w Biełgazprombanku, białoruskiej filii banku Gazpromu. Wcześniej białoruscy śledczy zatrzymali 15 wysokiej rangi menedżerów banku Gazpromu, oskarżając ich o malwersacje podatkowe i pranie pieniędzy. Grupa Gazprom wydała oświadczenie, w którym stwierdziła, iż decyzja Narodowego Banku Białorusi o zmianie kierownictwa Biełgazprombanku stanowi „grube naruszenie” międzynarodowych przepisów. Władze w Moskwie zażądały od Mińska wyjaśnień i uzasadnienia zarzutów wobec menedżerów Gazpromu.
  • 18 czerwca został zatrzymany Wiktar Babaryka, dawny prezes Biełgazprombanku. W maju tego roku zrezygnował on z tej posady po 20 latach jej piastowania i postanowił kandydować w wyborach prezydenckich. Jako jedyny obok prezydenta Łukaszenki zdołał zebrać wymagane 100 tys. podpisów poparcia dla swojej kandydatury – zatrzymano go, gdy wiózł je do siedziby Państwowej Komisji Wyborczej. Babaryka został oskarżony przez śledczych o stworzenie i kierowanie zorganizowaną grupą przestępczą w Biełgazprombanku. Wraz z nim został zatrzymany jego syn Eduard, kierujący kampanią wyborczą ojca. Zatrzymanie Babaryki skomentował prezydent Łukaszenka, który powiedział, że działania władz zapobiegły realizacji „wielkiej skali planu destabilizacji Białorusi i doprowadzenia kraju do jakiegoś Majdanu.” W siedzibie białoruskiego MSZ odbyło się spotkanie z ambasadorami, w tym państw Unii Europejskiej, na którym władze poinformowały o przyczynach zatrzymania Wiktara Babaryki
  • 19 czerwca na wieść o zatrzymaniu Wiktara Babaryki – kandydata na prezydenta – mieszkańcy Mińska zaczęli gromadzić się na chodnikach w centralnych punktach miasta. Wznoszono okrzyki nawołujące do uwolnienia zatrzymanego oraz poszanowania wolności. Niektóre osoby miały ze sobą historyczne biało-czerwono-białe flagi, zakazane w Białorusi. W internecie wystartowała akcja zbierania podpisów pod petycją, wzywająca do wypuszczenia kandydata na wolność. Jak podały białoruskie źródła, w ciągu jednego dnia podpisało się pod nią 100 tysięcy osób. Białoruski Komitet Helsiński, Białoruskie Stowarzyszenie Dziennikarzy i osiem innych organizacji zaapelowały do władz o wypuszczenie Babaryki na wolność, uznając jego zatrzymanie za działanie o charakterze politycznym.
  • Sztab wyborczy Wiktara Babaryki, kandydata w wyborach prezydenckich, przekazał rekordowe 430 tys. głosów poparcia dla jego kandydatury do Centralnej Komisji Wyborczej. Babarykę, siedzącego w areszcie KGB, reprezentował jego adwokat. Najpoważniejszy konkurent Łukaszenki wysunął też pomysł przeprowadzenia referendum w sprawie przywrócenia demokratycznej konstytucji Białorusi z 1994 r. O zebraniu wymaganych 100 tysięcy głosów poparcia poinformowali też Swiatłana Cichanouskaja, były dyplomata i szef mińskiego Parku Wysokich Technologii Walery Capkała, wystawiona przez Związek Przewoźników Natalla Kisiel (zrezygnowała z udziału w wyborach). Centralna Komisja Wyborcza nie przekazała dotychczas oficjalnego komunikatu o dostarczonych listach poparcia kandydatów w wyborach na prezydenta.
  • Juraś Hubarewicz, lider opozycyjnego Ruchu „O Wolność” ogłosił wycofanie się z prezydenckiej kampanii wyborczej. Wyjaśnił też, że nawet nie starał się zebrać wymaganych 100 tys. podpisów pod swoją kandydaturą, a kampanię wykorzystał jako sposób na legalne spotkania z sympatykami, które w innych okolicznościach wymagałyby zgody władz. 21 czerwca Hubarewicz został skazany na 15 dni aresztu za udział w nielegalnym zgromadzeniu.
  • Władze brutalnie rozprawiły się z osobami protestującymi przeciwko zatrzymaniu Wiktara Babaryki czy Siarhieja Cichanouskaha, męża Swietłany Cichanouskaj. W samą tylko sobotę 20 czerwca zatrzymano ponad trzydzieści osób w różnych miastach kraju. Jak podało MSW, w nocy z 19 na 20 czerwca postawiono zarzuty popełnienia wykroczeń aż 270 osobom. Dotyczyły one głównie uczestnictwa w nielegalnych zgromadzeniach. Przeciwko łamaniu praw obywatelskich w Białorusi zaprotestowały oficjalnie Stany Zjednoczone i Wielka Brytania, a także Unia Europejska i OBWE.
  • Prawie 60 tys. chorych na COVID-19 w Białorusi – to informacje z ostatniego tygodnia czerwca. Zmarło, według oficjalnych danych, 350 osób, wyzdrowiało prawie 40 tys. Przeprowadzono 870 tys. testów.

Пакінуць адказ

Ваш адрас электроннай пошты не будзе апублікаваны.

Календарыюм

Гадоў таму

  • ў траўні

    770 – у 1254 г. быў падпісаны мірны дагавор паміж вялікім князем Міндоўгам і галіцка-валынскім князем Данілам Раманавічам. 740 – разгром у 1284 г. войскамі літоўскага князя Рынгальда мангола-татарскіх войск каля вёскі Магільна. 530 – у 1494 г. у Гародні …ЧЫТАЦЬ ДАЛЕЙ / CZYTAJ DALEJ

Календарыюм / Kalendarium

Сёньня

  • (818) – у 1206 г. пачаўся захоп інфлянцкімі (лівонскімі) крыжакамі Кукенойскага княства (населенага Крывічамі і балцкімі плямёнамі), у якім панаваў полацкі князь Вячка (Вячаслаў), які загінуў у бітве з крыжакамі ў 1224 г.
  • (719) – напады крыжакоў у 1305 г. на Гарадзенскую замлю ды аблога імі Гарадзенскага замка.
  • (450) – у 1574 г. заснаваньне ў Нясьвіжы езуіцкага калегіума. Пазьней падобныя калегіумы былі заснаваны ў Бярэсьці, Бабруйску, Віцебску, Гародні, Драгічыне (на Палесьсі), Магілёве, Менску, Наваградку, Оршы, Слуцку і іншых гарадах.
  • (233) – 3.05.1791 г. польскі сойм прыняў канстытуцыю (Ustawa Rządowa), паводле якой была зьнесена аўтаномія Вялікага Княства Літоўскага.
  • (179) – 3 (15).05.1845 г. у фальварку Свольна каля Дрысы (зараз Верхнедзьвінск) на Віцебшчыне нар. Іван Чэрскі, геоляг і географ. За ўдзел у студзеньскім паўстаньні сасланы ў Омск, дзе праводзіў гэалягічныя дасьледаваньні ваколіц. Памёр 25.06.(7.07)1892 г. падчас экспэдыцыі ў пасёлку Калымскім каля вусьця ракі Амалон.
  • (147) – 3.05.1877 г.  у фальварку Іваноўшчына Лепельскага пав. нар. Антон Грыневіч (арыштаваны ў 1933 г., памёр у савецкім лагеры 8.12.1937 г.), фальклярыст, кампазытар, пэдагог, выдавец. Удзельнік суполкі „Загляне сонца і ў наша ваконца”. У 1910-1912 гг. выдаў два тамы кніжкі „Беларускія песьні з нотамі”.

Новы нумар / Novy numer

Папярэднія нумары

Усе правы абаронены; 2024 Czasopis