Pa prostu / Па-просту

  • Płacz zwanoŭ

    21. Samaabarona i śmierć Żyda Berszki (2)

    Savieckaje vojsko i pahraniczniki spaczatku ŭsich ludziej z hetych troch viosak vyvieźli za Śvisłacz na zborny punkt u Nieparożnicach. Zahadali im usio z saboju zabrać, szto tolko mahli ŭziać na furmanku. Pośle saviety mieli ich parassyłać dalej u Biełaruś. Raptam pryjszoŭ zahad, szto kali chto…ЧЫТАЦЬ ДАЛЕЙ / CZYTAJ DALEJ

Po pudlaśki / По-пудляські

  • Kinoman

    9. Miastu H. na do widzenia

    Jeszcze mi tylko spacer pozostał Wąską aleją przez zielony park Wiatr w drzewach szemrze ledwie przebudzony Tak jak wczoraj, przedwczoraj, od lat Tak dziwna ta chwila brakuje słów… (Budka Suflera, „Memu miastu na do widzenia”, 1974) Nedaleko od mojoho liceja byv neveliki park, utisnuty… ЧЫТАЦЬ ДАЛЕЙ / CZYTAJ DALEJ

RSS і Facebook

(Запісы часу за V.2020)

У Беларусі

  • 1 maja po raz pierwszy w historii współczesnej Białorusi nie odbyły się pochody i wiece z okazji Święta Pracy. Państwowa Federacja Związków Zawodowych Białorusi, która jest ich głównym organizatorem, w związku z epidemią koronawirusa wszystkie swoje imprezy odwołała lub przeniosła do internetu, chociaż formalnie w Białorusi nie ma zakazu organizacji zgromadzeń masowych.
  • Od początku maja w Białorusi odnotowuje się dziennie około 950-1000 przypadków nowych zakażeń koronawirusem. Na początku ostatniego tygodnia maja liczba chorych przekroczyła 37 tys. (w Polsce ok. 20 tys.). Według oficjalnych statystyk, z tej liczby zmarło dwieście osób, czyli ponad 20 razy mniej niż w Szwecji, która także nie wprowadziła kwarantanny. Zdaniem prezydenta Łukaszenki, działania władz dotyczące walki z epidemią są właściwe i przynoszą pozytywne rezultaty. Przypomnijmy, w Białorusi przepisy sanitarne dotyczące epidemii są bardzo liberalne, nie ma zakazu wychodzenia, działają normalnie sklepy i restauracje, odbywają się mecze piłki nożnej z udziałem kibiców, dzieci po przedłużonych feriach chodzą do szkół.
  • W Białorusi najszybciej wśród pozostałych państw Europy przybywa zakażonych koronawirusem – poinformował przedstawiciel Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) w Mińsku Batyr Bierdykłyczew. Najwięcej też, w porównaniu ze wszystkimi państwami z nią graniczącymi, jest zakażonych na milion mieszkańców. – Epidemia przeszła w fazę masowej transmisji wśród ludności, co wymaga natychmiastowych działań w celu wprowadzenia dystansowania fizycznego. Działania jedynie sektora ochrony zdrowia nie wystarczą do powstrzymywania i spowalniania tempa rozwoju epidemii – powiedział w wywiadzie dla TUT.by przedstawiciel WHO w Białorusi. Przypomniał też, że WHO rekomendowała odwołanie wszystkich imprez masowych, umożliwienie pracy zdalnej i nauczania na odległość oraz wstrzymanie działalności tam, gdzie to możliwe.
  • W pierwszym tygodniu maja ze zdecydowanym głosem potępienia lekceważenia przez duchownych epidemii koronawirusa wystąpił zwierzchnik Cerkwi prawosławnej w Białorusi, metropolita Paweł. Zagroził im nawet sądem kanonicznym. Mimo wysłania do diecezji, parafii i monasterów tworzonych przez epidemiologów rekomendacji profilaktyki Covid-19, nie wszyscy duchowni odnieśli się do tych rekomendacji „z uwagą i posłuszeństwem” – upominał metropolita. W białoruskich szpitalach znajduje się przynajmniej kilku prawosławnych duchownych zakażonych koronawirusem, część z nich w stanie w ciężkim. 29 kwietnia na Covid-19 zmarł kapłan Soboru Piertopawłowskiego w Mińsku Hienadź Bućka. Metropolita przypomniał o zachowywaniu dystansu w świątyniach, używaniu podczas Eucharystii jednorazowych łyżeczek do wina i wstrzymywaniu się przez osoby chore przed odwiedzaniem cerkwi. Rekomendował także odprawianie nabożeństw na świeżym powietrzu. Obecnie zamknięte z powodu kwarantanny są klasztory prawosławne w Grodnie, Mińsku, Żyrowicach i rejonie smilawickim. W szpitalu przebywa też dwóch biskupów, w tym rektor mińskiego seminarium.
  • Mimo niewprowadzania przez Białoruś surowego reżimu kwarantanny, jej gospodarka ponosi duże straty związane z epidemią koronawirusa. Wynikają one nie tylko z wewnętrznych kłopotów, ale też z zamrożenia kontaktów gospodarczych z Rosją, a także z państwami UE. Niewielkie firmy, szczególnie w branży usługowej, nastawiły się na przetrwanie i wszelkimi sposobami – także kosztem wypłat swoim pracowników – oszczędzają wydatki. W jednym z raportów oszacowano, że straty białoruskiej gospodarki mogą wynieść od 3,5 proc. do 18 proc. Według prognoz Międzynarodowego Funduszu Walutowego spadek białoruskiego PKB w 2020 r. wyniesie 6 proc., według Banku Światowego – 4 proc. Z innych badań wynika, że spadły dochody połowy Białorusinów, a około 6 proc. z nich straciło pracę. Władze przygotowały dwa nowe pakiety wsparcia gospodarki i sfery socjalnej. W sumie mają one wartość 5-6 mld rubli białoruskich (1,9- 2,2 mld euro). Pierwszy pakiet już zatwierdzono i przewiduje on. m.in. ulgi podatkowe oraz zakaz podwyższania kosztów wynajmu dla małego biznesu.
  • 9 maja w Mińsku odbyła się wielka parada wojskowa z okazji Dnia Zwycięstwa, upamiętniająca 75-rocznicę pokonania III Rzeszy. Mimo szybko postępującej epidemii koronawirusa po ulicach stolicy, w obecności licznych oglądających, przemaszerowało ponad trzy tysiące żołnierzy oraz przejechało około dwustu pojazdów wojskowych. Na trybunie honorowej, gdzie stali przedstawiciele najwyższych białoruskich władz, z prezydentem Łukaszenką na czele, a także weterani wojenni, nikt nie miał maseczki. Białoruś była jedynym krajem na świecie (również w grupie państw postsowieckich), w którym w ten sposób uczczono Dzień Zwycięstwa. Nawet Rosja, główny sprawca wojennej wiktorii, odwołała coroczną paradę (w kraju odnotowano blisko 200 tys. zakażeń koronawirusem), a 9 maja ograniczono się do symbolicznych przelotów samolotów wojskowych.
  • 15 i 20 maja Centralna Komisja Wyborcza dokonała rejestracji kandydatów w nadchodzących sierpniowych wyborach prezydenckich. Wśród 14 kandydatów do najwyższego urzędu jest również obecny prezydent Aleksander Łukaszenka, który będzie walczył o szóstą kadencję.
  • Od 22 maja przywrócono kursowanie autobusów z Brześcia nad Bugiem do Białej Podlaskiej, Warszawy i Gdańska. Międzynarodowe połączenia prowadzą głównie polskie firm Na polsko-białoruskiej granicy wciąż panują ograniczenia. Do Polski mogą wjechać jedynie obywatele polscy i osoby posiadające prawo pobytu, by następnie przejść dwutygodniową kwarantannę. Białoruś nie zamknęła granic dla cudzoziemców, jednak i tu po przyjeździe obowiązuje nakaz izolacji.
  • 24 maja w Mińsku odbył się duży wiec wyborczy, na którym zbierano podpisy na listach poparcia kandydatów na prezydenta Białorusi. Opozycyjni i niezależni kandydaci otwarcie krytykowali obecnie urzędującego prezydenta, zarzucając mu nieudolne rządzenie krajem i fałszowanie wyborów. Wiec, który przyciągnął tłumy mińszczan (w maseczkach), odbył się spokojnie, milicja nie interweniowała.

Пакінуць адказ

Ваш адрас электроннай пошты не будзе апублікаваны.

Календарыюм

Гадоў таму

  • ў траўні

    770 – у 1254 г. быў падпісаны мірны дагавор паміж вялікім князем Міндоўгам і галіцка-валынскім князем Данілам Раманавічам. 740 – разгром у 1284 г. войскамі літоўскага князя Рынгальда мангола-татарскіх войск каля вёскі Магільна. 530 – у 1494 г. у Гародні …ЧЫТАЦЬ ДАЛЕЙ / CZYTAJ DALEJ

Календарыюм / Kalendarium

Сёньня

  • (818) – у 1206 г. пачаўся захоп інфлянцкімі (лівонскімі) крыжакамі Кукенойскага княства (населенага Крывічамі і балцкімі плямёнамі), у якім панаваў полацкі князь Вячка (Вячаслаў), які загінуў у бітве з крыжакамі ў 1224 г.
  • (719) – напады крыжакоў у 1305 г. на Гарадзенскую замлю ды аблога імі Гарадзенскага замка.
  • (450) – у 1574 г. заснаваньне ў Нясьвіжы езуіцкага калегіума. Пазьней падобныя калегіумы былі заснаваны ў Бярэсьці, Бабруйску, Віцебску, Гародні, Драгічыне (на Палесьсі), Магілёве, Менску, Наваградку, Оршы, Слуцку і іншых гарадах.
  • (233) – 3.05.1791 г. польскі сойм прыняў канстытуцыю (Ustawa Rządowa), паводле якой была зьнесена аўтаномія Вялікага Княства Літоўскага.
  • (179) – 3 (15).05.1845 г. у фальварку Свольна каля Дрысы (зараз Верхнедзьвінск) на Віцебшчыне нар. Іван Чэрскі, геоляг і географ. За ўдзел у студзеньскім паўстаньні сасланы ў Омск, дзе праводзіў гэалягічныя дасьледаваньні ваколіц. Памёр 25.06.(7.07)1892 г. падчас экспэдыцыі ў пасёлку Калымскім каля вусьця ракі Амалон.
  • (147) – 3.05.1877 г.  у фальварку Іваноўшчына Лепельскага пав. нар. Антон Грыневіч (арыштаваны ў 1933 г., памёр у савецкім лагеры 8.12.1937 г.), фальклярыст, кампазытар, пэдагог, выдавец. Удзельнік суполкі „Загляне сонца і ў наша ваконца”. У 1910-1912 гг. выдаў два тамы кніжкі „Беларускія песьні з нотамі”.

Новы нумар / Novy numer

Папярэднія нумары

Усе правы абаронены; 2024 Czasopis