Pa prostu / Па-просту

  • Płacz zwanoŭ

    21. Samaabarona i śmierć Żyda Berszki (2)

    Savieckaje vojsko i pahraniczniki spaczatku ŭsich ludziej z hetych troch viosak vyvieźli za Śvisłacz na zborny punkt u Nieparożnicach. Zahadali im usio z saboju zabrać, szto tolko mahli ŭziać na furmanku. Pośle saviety mieli ich parassyłać dalej u Biełaruś. Raptam pryjszoŭ zahad, szto kali chto…ЧЫТАЦЬ ДАЛЕЙ / CZYTAJ DALEJ

Po pudlaśki / По-пудляські

  • Kinoman

    9. Miastu H. na do widzenia

    Jeszcze mi tylko spacer pozostał Wąską aleją przez zielony park Wiatr w drzewach szemrze ledwie przebudzony Tak jak wczoraj, przedwczoraj, od lat Tak dziwna ta chwila brakuje słów… (Budka Suflera, „Memu miastu na do widzenia”, 1974) Nedaleko od mojoho liceja byv neveliki park, utisnuty… ЧЫТАЦЬ ДАЛЕЙ / CZYTAJ DALEJ

RSS і Facebook

Dotacje ministra bez zmian, a z samorządu województwa już bez gwarantowanej puli

14 grudnia Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji rozdzielił środki na realizację w 2020 r. zadań mających na celu ochronę, zachowanie i rozwój tożsamości kulturowej mniejszości narodowych i etnicznych oraz zachowanie i rozwój języka regionalnego. Dla naszej mniejszości tak jak i pozostałych są one podstawą działalności stowarzyszeń, organizujących festiwale i imprezy kulturalne, wydających tytuły prasowe i książki. Wysokość ministerialnego wsparcia pozostanie na ubiegłorocznym poziomie, niezmiennym od wielu lat. Nikt nie słucha przedstawicieli mniejszości, aby ten budżet uwzględniał obiektywne czynniki ekonomiczne, jak poziom inflacji czy wzrost płacy minimalnej. Tymczasem jesienią organizacje mniejszościowe otrzymały informacje, iż te środki zostaną nawet zmniejszone. Spotkało się to z ostrym sprzeciwem przedstawicieli mniejszości na październikowym posiedzeniu Komisji Wspólnej Rządu i Mniejszości Narodowych i Etnicznych. Po tej interwencji resort utrzymał dofinansowanie na dotychczasowym poziomie.

Lista dotowanych z MSWiA przedsięwzięć białoruskich jest podobna jak w latach ubiegłych. To przeważnie imprezy cykliczne oraz wydawanie periodyków. Na liście beneficjentów nie ma już Białoruskiego Zrzeszenia Studentów, które poprzednio otrzymywało dofinansowanie przede wszystkim na sztandarową imprezę – Basowiszcza. Przed ostatnią edycją podjęto decyzję o zakończeniu organizowania tego znanego festiwalu z uwagi na niewystarczające siły i środki. Nikt inny nie zgłosił się z wnioskiem o dotację w celu jego kontynuowania. Pieniądze te (w roku ubiegłym było to 90 tys. zł) przypadły innym zadaniom, w tym cyklicznemu festiwalowi „Bardauskaja vosień”, który ostatnio przeżywał kryzys. Związek Szczyty, który go organizuje, pozyskiwał jeszcze na ten cel dodatkowe środki z budżetu Województwa Podlaskiego, w ramach corocznego otwartego konkursu ofert, podobnie jak inne organizacje na swoje działania. Jednak w ogłoszeniu o takim konkursie, dotyczącym roku 2020, nie ma już, jak poprzednio, wydzielonego punktu o dotacjach w „sferze działalności na rzecz mniejszości narodowych i etnicznych oraz języka regionalnego”. Organizacje mniejszościowe mogą ubiegać się o dotacje (do 20 stycznia) już w ramach zadań ogólnych. Wydzielona też została specjalna pula środków – 180 tys. zł – przeznaczonych na „małe granty”. W poprzednich latach w budżecie województwa mniejszości na swoje przedsięwzięcia miały zagwarantowaną kwotę rzędu 100 tys. zł.

 

Пакінуць адказ

Ваш адрас электроннай пошты не будзе апублікаваны.

Календарыюм

Гадоў таму

  • ў траўні

    770 – у 1254 г. быў падпісаны мірны дагавор паміж вялікім князем Міндоўгам і галіцка-валынскім князем Данілам Раманавічам. 740 – разгром у 1284 г. войскамі літоўскага князя Рынгальда мангола-татарскіх войск каля вёскі Магільна. 530 – у 1494 г. у Гародні …ЧЫТАЦЬ ДАЛЕЙ / CZYTAJ DALEJ

Календарыюм / Kalendarium

Сёньня

  • (483) – у 1541 г. быў створаны паляўнічы запаведнік у Белавежскай пушчы.
  • (404) – пачатак пабудовы ў 1620 г. касьцёла кармэлітаў у Бераставіцы  (непадалёк сучаснай мяжы з Польшчай). З 1866 г. праваслаўная царква.
  • (318) – у Амстэрдаме ў 1699-1706 гадах беларускі кнігавыдавец і асьветнік Ілья Капіевіч склаў ды выдаў каля 20 сьвецкіх навуковых кніг.
  • (122) – 5(20).05.1902 г. у в. Каралішчавічы Менскага пав. нар. Язэп Пушча (сапр. Іосіф Плашчынскі, пам. 14.09.1964 г. у Менску), паэт, настаўнік, адзін з заснавальнікаў літаратурнага аб’яднаньня „Узвышша”. У 1930 г. будучы студэнтам быў арыштаваны савецкімі ворганамі бясьпекі і сасланы ў Сібір. У 1941 г. мабілізаваны ў савецкую армію. Пражыў вайну, змог паявіцца ў Беларусі толькі пасьля 1956 г. Пахаваны на могілках у родных Каралішчавічах.

Новы нумар / Novy numer

Папярэднія нумары

Усе правы абаронены; 2024 Czasopis