Pa prostu / Па-просту

  • Płacz zwanoŭ

    21. Samaabarona i śmierć Żyda Berszki (2)

    Savieckaje vojsko i pahraniczniki spaczatku ŭsich ludziej z hetych troch viosak vyvieźli za Śvisłacz na zborny punkt u Nieparożnicach. Zahadali im usio z saboju zabrać, szto tolko mahli ŭziać na furmanku. Pośle saviety mieli ich parassyłać dalej u Biełaruś. Raptam pryjszoŭ zahad, szto kali chto…ЧЫТАЦЬ ДАЛЕЙ / CZYTAJ DALEJ

Po pudlaśki / По-пудляські

  • Kinoman

    9. Miastu H. na do widzenia

    Jeszcze mi tylko spacer pozostał Wąską aleją przez zielony park Wiatr w drzewach szemrze ledwie przebudzony Tak jak wczoraj, przedwczoraj, od lat Tak dziwna ta chwila brakuje słów… (Budka Suflera, „Memu miastu na do widzenia”, 1974) Nedaleko od mojoho liceja byv neveliki park, utisnuty… ЧЫТАЦЬ ДАЛЕЙ / CZYTAJ DALEJ

RSS і Facebook

У Беларусі

  • Od 4 do 30 października trwał w całym kraju spis powszechny. Do 18 października można było wypełniać ankiety online – uczyniło to ponad dwa miliony obywateli. Resztę danych zbierali ankieterzy, można było też samemu odwiedzić stacjonarne punkty spisowe i tam wypełnić ankiety. Białoruś liczy prawie 9,5 miliona mieszkańców.
  • 6 października ponad setka osób uczestniczyła w proteście zorganizowanym na pl. Wolności w Mińsku przez Mikołę Statkiewicza, jednego z liderów białoruskiej opozycji. Manifestanci domagali się, by białoruskie władze przerwały proces integrowania się w ramach Związku Białorusi i Rosji.
  • 8 października przedstawiciel Departamentu Stanu USA Brad Freden i wiceminister spraw zagranicznych Białorusi Aleh Krauczenka rozmawiali w Mińsku o krokach niezbędnych do wzajemnego przywrócenia ambasadorów. Amerykański dyplomata uczestniczył ponadto w międzynarodowej konferencji, organizowanej przez inicjatywę ekspercką Dialog Miński.
  • Bank Światowy ogłosił prognozy, dotyczące rozwoju gospodarczego. Wynika z nich, że poziom wzrostu gospodarczego krajów rozwijających się Europy Wschodniej w tym roku będzie najniższy od czterech lat. O ile w 2018 r. ten wskaźnik dla regionu wynosił 3,2 proc., to w 2019 spadnie do 1,8 proc. (dla Białorusi jest o 0,3 punktu procentowego niższy i wynosi 1,5 proc.) Jeszcze gorzej ma być w latach 2020-2021, gdy wzrost PKB Białorusi wyniesie 1,3 i 1,2 proc. i będzie to najniższe tempo wzrostu w regionie. Te pesymistyczne prognozy wynikać mają z braku zdecydowanej polityki gospodarczej i odpływu zagranicznych inwestycji.
  • 11 października w Ostrowcu, pod którym kończą się prace przy pierwszym bloku Białoruskiej Elektrowni Jądrowej, odbyły się ćwiczenia z zakresu reagowania w sytuacjach kryzysowych, które mogą się pojawić na wypadek awarii. W ćwiczeniach tych wzięło udział ponad 270 osób i 40 jednostek sprzętu. Użyto sił i środków straży pożarnej, milicji, wojska, służby pogranicznej, służby zdrowia, a także rosyjskiej państwowej agencji Rosatom, która buduje elektrownię w Ostrowcu.
  • Wątek integracji Białorusi z Rosją pojawił się w wywiadzie, którego minister spraw zagranicznych Uładzimir Makiej udzielił białoruskim mediom w połowie miesiąca. Szef dyplomacji w uspokajającym tonie mówił o planach, które mają zatwierdzać prezydenci krajów podczas planowanego na grudzień spotkania. Minister podkreślił, że plany integracyjne nie dotyczą kwestii politycznych, a jedynie gospodarki, czyli, jak to wyraził, życia codziennego.
  • 18 października Centralna Komisja Wyborcza wydała legitymacje zatwierdzonym przez nią kandydatom do Izby Reprezentantów, zamykając tym samym ostatecznie listy wyborcze. O 110 miejsc w niższej izbie parlamentu będzie ubiegać 560 pretendentów. Największa konkurencja będzie w Mińsku – w stolicy zarejestrowano 123 kandydatów. Najmniej wystartuje w obwodzie grodzieńskim i witebskim – po 66. Kolejnym etapem będzie kampania agitacyjna. Zakończy się ona w przededniu wyborów, które rozpisano na 17 listopada. Izba wyższa, 64-osobowa Rada Republiki, będzie formowana 7 listopada – 56 jej członków wybierają władze obwodowe, a ośmiu mianuje prezydent.
  • Mieszkaniec Brześcia, 22-letni student Uniwersytetu Warszawskiego Uładzisłau Sysa, został poinformowany przez Okręgową Komisję Wyborczą o anulowaniu jego rejestracji jako kandydata na wybory do Izby Reprezentantów. Zdecydował o tym fakt, że studiuje i mieszka poza granicami kraju. Należy zaznaczyć, iż skreślony kandydat jest obywatelem Białorusi, ma białoruski paszport i w Brześciu jest zameldowany. Sysa zapowiedział walkę o swoje prawa w sądzie.
  • W dniach 21-24 października w okolicach Brześcia odbyły się wspólne białorusko-rosyjskie ćwiczenia komandosów. Około dziewięciuset żołnierzy z rosyjskiej 106. Gwardyjskiej Dywizji Powietrznodesantowej z Tuły i białoruskiej 38. Samodzielnej Gwardyjskiej Brygady Desantowo-Szturmowej ćwiczyło prowadzenie działań rozpoznawczych – w tym przeprawę przez rzekę – oraz strzelanie lotnictwa szturmowego.
  • 22 października z oficjalną wizytą w Mińsku przebywał nowo wybrany (12 października) prezydent Kuby Miguel Diaz-Canel. Białoruś jest pierwszym krajem, który odwiedził on po swojej elekcji (wcześniej był w Mińsku jako premier Kuby w 2016 r.).
  • 24 października w Narodowym Muzeum Historycznym Białorusi w Mińsku otwarto wystawę „Wolni z wolnymi, równi z równymi”, poświęconą 450-leciu podpisania aktu unii lubelskiej, tworzącej Rzeczpospolitą Obojga Narodów z Korony Królestwa Polskiego i Wielkiego Księstwa Litewskiego. Zwiedzający mogą zobaczyć dokładną kopię aktu zawarcia unii oraz oryginalny obraz Jana Matejki z 1869 r., poświęcony temu historycznemu wydarzeniu. Współorganizatorem wystawy jest Instytut Polski w Mińsku.
  • Białoruski anarchista i były więzień polityczny Dzmitry Palijenka został 25 października skazany na 3 lata aresztu domowego za „chuligaństwo dokonane ze szczególną premedytacją”. Uwolniono go jednak od razu na podstawie ustawy o amnestii. Palijenka w 2017 r. został uznany przez Amnesty International za więźnia sumienia.
  • Biblioteka Narodowa Białorusi opublikowała w internecie zbiory białoruskich czasopism z lat 1918-1939. Na specjalnej stronie można zobaczyć zarówno periodyki, jak też gazety, które pojawiały się nieregularnie, a nawet tytuły, które wydano tylko raz. Kolekcja podzielona jest na czasopisma drukowane w Białoruskiej Socjalistycznej Republice Radzieckiej, w II Rzeczpospolitej i na emigracji. Dostępne są w niej też elektroniczne kopie czasopism ze zbiorów polskiej Biblioteki Narodowej, Biblioteki Akademii Nauk Litwy oraz Biblioteki Uniwersytetu Jagiellońskiego.
  • Ukazał się pierwszy białoruski przekład kultowej sagi „Wiedźmin” Andrzeja Sapkowskiego. Tłumaczenia z polskiego dokonała Kaciaryna Macijeuskaja, nadając białoruskiej wersji tytuł „Wiadźmar”. Prace nad wydaniem książki zostały w połowie sfinansowane przez czytelników – na crowdfundingowej platformie Ulej.by. Oficyna Januszkiewicz, która wydała „Wiadźmara”, zapowiedziała kolejne części sagi w białoruskiej wersji. Książkę wydrukowano na Litwie.
  • Białoruś ma zamiar sprowadzać ropę z Kazachstanu. Władze podjęły taką decyzję po tym, jak Rosja podniosła ceny tego surowca. Kazachska ropa do białoruskich rafinerii docierać będzie… rosyjskimi rurociągami. Mińsk chce łącznie sprowadzić z Kazachstanu 3,5 mln ton ropy. Umowa ma być wstępnie podpisana do końca roku.
  • Pod miastem Brahin, na białorusko-ukraińskiej granicy na Dnieprze, do 2025 r. ma powstać port, obsługujący żeglugę czarnomorską. Pod koniec września władze Białorusi podpisały umowę inwestycyjną z tureckim biznesmenem. W miejscu, który zajmie port na Dnieprze, obecnie znajduje się jezioro Lubitowo. Koszt inwestycji wyceniono na 64 mln dolarów. W zamyśle władz Białorusi inwestycja ma ożywić gospodarkę w regionie, który ucierpiał po awarii w Czarnobylskiej Elektrowni Jądrowej w 1986 r. Rejon brahiński został w większości skażony, a następnie wysiedlony. Nowy białoruski port zostanie wybudowany 30 kilometrów od Czarnobyla.

Пакінуць адказ

Ваш адрас электроннай пошты не будзе апублікаваны.

Календарыюм

Гадоў таму

  • ў траўні

    770 – у 1254 г. быў падпісаны мірны дагавор паміж вялікім князем Міндоўгам і галіцка-валынскім князем Данілам Раманавічам. 740 – разгром у 1284 г. войскамі літоўскага князя Рынгальда мангола-татарскіх войск каля вёскі Магільна. 530 – у 1494 г. у Гародні …ЧЫТАЦЬ ДАЛЕЙ / CZYTAJ DALEJ

Календарыюм / Kalendarium

Сёньня

  • (258) – у 1766 г. беларуская праваслаўная шляхта Случчыны ўтварыла канфедэрацыю, якая дамагалася поўнага ўраўнаньня ў правах з каталіцкай шляхтай.
  • (230) – 7.05.1794 г. Тадэвуш Касцюшка выдаў Паланецкі ўніверсал, у якім абяцаў сялянам палепшыць іх юрыдычны статус.

Новы нумар / Novy numer

Папярэднія нумары

Усе правы абаронены; 2024 Czasopis