Pa prostu / Па-просту

  • Płacz zwanoŭ

    21. Samaabarona i śmierć Żyda Berszki (2)

    Savieckaje vojsko i pahraniczniki spaczatku ŭsich ludziej z hetych troch viosak vyvieźli za Śvisłacz na zborny punkt u Nieparożnicach. Zahadali im usio z saboju zabrać, szto tolko mahli ŭziać na furmanku. Pośle saviety mieli ich parassyłać dalej u Biełaruś. Raptam pryjszoŭ zahad, szto kali chto…ЧЫТАЦЬ ДАЛЕЙ / CZYTAJ DALEJ

Po pudlaśki / По-пудляські

  • Kinoman

    9. Miastu H. na do widzenia

    Jeszcze mi tylko spacer pozostał Wąską aleją przez zielony park Wiatr w drzewach szemrze ledwie przebudzony Tak jak wczoraj, przedwczoraj, od lat Tak dziwna ta chwila brakuje słów… (Budka Suflera, „Memu miastu na do widzenia”, 1974) Nedaleko od mojoho liceja byv neveliki park, utisnuty… ЧЫТАЦЬ ДАЛЕЙ / CZYTAJ DALEJ

RSS і Facebook

У Беларусі

■Na początku lipca szef białoruskiej dyplomacji Uładzimir Makiej oświadczył, że Białoruś jest gotowa zorganizować spotkanie światowych liderów w celu uregulowania konfliktu w Donbasie. Do Mińska mieliby przyjechać – oprócz prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego – prezydenci USA Donald Trump, Rosji Władimir Putin oraz przywódcy innych ważnych mocarstw, tj. Niemiec, Francji i Wielkiej Brytanii. Propozycja Makieja wychodziła naprzeciw planom ukraińskiego przywódcy, jednak do tej pory pozostała bez oddźwięku.

3 ліпеня падчас святкаваняў 75-й гадавіны вызвалення Мінска ў сталіцы Беларусі адбылося V паседжанне Кансультацыйнай рады па справах беларусаў замежжа. Удзел у ім узяў м.інш. старшыня БГКТ Ян Сычэўскі, які з рук міністра замежных спраў Уладзіміра Макея атрымаў медаль „100 гадоў дыпламатычнай службе Беларусі”. Фота Радыё Рацыя
3 ліпеня падчас святкаваняў 75-й гадавіны вызвалення Мінска ў сталіцы Беларусі адбылося V паседжанне Кансультацыйнай рады па справах беларусаў замежжа. Удзел у ім узяў м.інш. старшыня БГКТ Ян Сычэўскі, які з рук міністра замежных спраў Уладзіміра Макея атрымаў медаль „100 гадоў дыпламатычнай службе Беларусі”. Фота Радыё Рацыя

■3 lipca w Mińsku odbyła się wojskowa parada z okazji Dnia Niepodległości. Białoruś świętowała w ten sposób 75. rocznicę zdobycia Mińska przez Armię Czerwoną w 1944 r. W uroczystym przemarszu wzięło udział 5 tysięcy żołnierzy, 280 jednostek sprzętu naziemnego oraz 50 samolotów i śmigłowców. Niestety, podczas pokazu pirotechnicznego doszło do wypadku, w wyniku którego zginęła jedna kobieta, a dziesięć osób zostało rannych. Zatrzymano dwóch pirotechników, konsultantów rosyjskiej firmy, która dostarczyła białoruskiemu wojsku ładunki użyte podczas pokazu.

■Ministerstwo Sportu i Turystyki podało oficjalne informacje dotyczące zakończonych 30 czerwca II Igrzysk Europejskich. Oficjalnie sprzedano 213 tysięcy biletów, z czego około 35 tysięcy przypadło na gości z zagranicy (nie licząc turystów tzw. bliskiej zagranicy, tj. Rosji, Ukrainy, Kazachstanu). Przygotowania do „Europejskiej Olimpiady” pochłonęły 540 milionów rubli (czyli nieco ponad 1 mld zł).

■Jak podała agencja Biełta, białoruski parlament przygotowuje się do ratyfikacji umowy z Polską o wzajemnych gwarancjach socjalnych, podpisanej w lutym 2019 r. Reguluje ona kwestie wzajemnej wypłaty w obu krajach zasiłków w wypadku okresowej niezdolności do pracy lub urlopu macierzyńskiego, emerytur, odszkodowań w przypadku nieszczęśliwych wypadków lub chorób zawodowych oraz zasiłków pogrzebowych. Emerytury w Polsce i w Białorusi będą określane na zasadzie proporcjonalności na podstawie stażu pracy.

■– Białoruś zostanie światowym liderem w produkcji nawozów potasowych – powiedział prezydent Łukaszenka po spotkaniu ze swoim przyjacielem, rosyjskim oligarchą Michaiłem Gucerijewem, które odbyło się 9 lipca. Rosyjski multimiliarder inwestuje w Białorusi swój kapitał, tworząc prywatne konsorcjum wydobywcze – Nieżyński Kombinat Górniczy. Ma ono współpracować w przyszłości z państwową Białoruską Kampanią Potasową.

■10 lipca zastępca pomocnika Sekretarza Stanu USA George Kent spotkał się z szefem białoruskiej dyplomacji Uładzimirem Makiejem. W oficjalnym komunikacie podano, że strony omawiały kwestie dalszego rozwoju relacji białorusko-amerykańskich. Była to druga w tym roku wizyta amerykańskiego dyplomaty w Mińsku.

■Prezydent Aleksander Łukaszenka podpisał ustawę, przyjętą 13 lipca przez Izbę Reprezentantów, która przewiduje do pięciu lat pozbawienia wolności za rehabilitowanie nazizmu, publiczne demonstrowanie, rozpowszechnianie i wyrób symboli i atrybutów hitleryzmu. Zgodnie z nową poprawką do Kodeksu Karnego Białorusi, rehabilitowanie hitleryzmu jest równoznaczne z propagowaniem nienawiści rasowej.

■Europejski Bank Inwestycyjny, będący instytucją finansową Unii Europejskiej, może wesprzeć Białoruś w reformowaniu systemu gospodarczego – poinformował jego wiceprezes Vazil Hudák, który 24 lipca przebywał z wizytą w Mińsku. Zaznaczył, że do otrzymania tego wsparcia potrzebne są reformy strukturalne, o których przeprowadzeniu decyzję musi podjąć suwerennie sama Białoruś. Wiceprezes EBI spotkał się m.in. z przewodniczącym Banku Narodowego Białorusi Pawłem Kalaurem.

■30 lipca Sąd Obwodowy w Witebsku orzekł karę śmierci wobec 50-letniego Wiktara Paułaua, oskarżonego o śmiertelne pobicie dwóch sióstr-emerytek. Do zabójstwa doszło 30 grudnia 2018 r. we wsi Prysuszyna w obwodzie witebskim, w której mieszkał Paułau i jego ofiary. To drugi wyrok śmierci wydany przez białoruskie sądy w tym roku.

■Prezydent Łukaszenka podpisał dekret poszerzający tzw. strefę bezwizową przy granicy Białorusi z Polską. Do tej pory bez wizy można było wjechać do Grodna i rejonu grodzieńskiego, a także do Brześcia i sąsiadujących z nim rejonów. Obecnie strefa ruchu bezwizowego zostanie poszerzona o kolejne rejony. W obwodzie grodzieńskim są to rejony szczuczyński, lidzki, woronowski, świsłocki, brzostowicki i wołkowyski. W obwodzie brzeskim bezwizowy ruch obejmie rejony brzeski, żabinkowski, kamieniecki i prużański. W praktyce daje to możliwość przemieszczania się bez wizy całym pasem wzdłuż zachodniej granicy Białorusi. Jak wynika z dekretu, przebywać będzie można tu bez wizy do piętnastu dób. Granicę turyści będą mogli przejeżdżać samochodem w Kuźnicy Białostockiej, Bobrownikach, Połowcach, Terespolu i Sławatyczach (granica polsko-białoruska) oraz w litewskich miejscowościach Raigardas i Šalcininkai. Ruch bezwizowy obowiązuje też w Białowieży i na Kanale Augustowskim oraz w Švendubre (granica z Litwą). Obejmuje też dworce w Grodnie i Brześciu oraz lotniska w tych miastach.

■5 sierpnia prezydent Łukaszenka podpisał rozporządzenie wyznaczające daty wyborów parlamentarnych. Głosowanie do Rady Republiki (odpowiednika polskiego Senatu) odbędzie się 7 listopada, a do Izby Reprezentantów (Sejmu) 17 listopada. Przewodnicząca Centralnej Komisji Wyborczej Lidzija Jarmoszyna poinformowała ponadto, że najbardziej wiarygodnym terminem wyborów prezydenckich będzie 30 sierpnia 2020 r.

■W dniach 16-17 sierpnia z wizytą w Białorusi przebywała minister Anna Schmidt-Rodziewicz, sekretarz stanu w KPRM i pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego. Spotkała się m.in. z przedstawicielami organizacji polskiej mniejszości oraz swoim odpowiednikiem w białoruskim rządzie. Polska minister wzięła też udział w uroczystościach z okazji 75. rocznicy bitwy o Surkonty (obwód grodzieński), którą stoczyły oddziały AK z siłami NKWD.

■W dniach 22-23 sierpnia Białoruś odwiedziła delegacja polskiego parlamentu na czele z wicemarszałkiem Sejmu Ryszardem Terleckim. Polskich parlamentarzystów przyjął wiceprzewodniczący Izby Reprezentantów Bolesław Pirsztuk oraz deputowani z grupy roboczej ds. relacji z RP. Podczas rozmów poruszano tematy współpracy gospodarczej, turystyki, rozwoju współpracy parlamentarnej i przygotowań do Igrzysk Europejskich w Krakowie. Polska delegacja odwiedziła też cmentarz żołnierzy z czasów wojny polsko-bolszewickiej w Głębokiem oraz Narocz, gdzie w kościele odbyła się uroczystość odsłonięcia tablicy pamiątkowej poświęconej śp. Marii Kaczyńskiej, małżonce prezydenta RP, która urodziła się i została ochrzczona w tym miasteczku.

■Jak podają statystyki, w roku szkolnym 2018/2019 jedynie 9,7 proc. uczniów pierwszych klas uczyło się po białorusku i liczba ta z roku na rok maleje. Cztery lata temu odsetek ten wynosił bowiem 12,1 proc. Najgorzej jest w miastach – tam jedynie średnio 1,4 proc. uczniów uczy się białoruskiego. Na wsi jest dużo lepiej – procent pierwszoklasistów uczących się po białorusku wynosi 53,7 proc., w skali kraju, a aż 72,4 proc. w obwodzie grodzieńskim. Jak przypominają eksperci, masowy odwrót od języka białoruskiego w edukacji miał miejsce w 1995 r. W 1994 r. do białoruskojęzycznych klas trafiło 58 proc. uczniów, rok później już tylko 19,5 proc. Zbiegło się to z dojściem do władzy Aleksandra Łukaszenki.

■Białoruscy celnicy zaczną niedługo używać pomocniczo języka białoruskiego na elektronicznych wyświetlaczach, umieszczonych na przejściach granicznych. Decyzja ta jest m.in. odpowiedzią Państwowego Komitetu Pogranicznego na podanie 14-letniego Andrieja z Grodna, który o to prosił, mając na myśli przejście graniczne Bruzgi-Kuźnica Białostocka. Obecnie na białoruskich granicach wykorzystywane są oznaczenia zapisane po rosyjsku i angielsku.

■W Mohylewie władze przywracają stare, historyczne, białoruskie nazwy ulic. Zdecydowanej większości mieszkańców miasta działanie to bardzo się podoba, za wyjątkiem osób starszych – komunistów, weteranów wojennych i emerytów, miło wspominających czasy ZSRR.

■Kolejna trująca inwestycja chińska w Białorusi. Po słynnej Fabryce Akumulatorów w Brześciu przyszedł czas na zamknięcie niedawno wybudowanej fabryki celulozy w Świetłohorsku. Powstały z chińskich kredytów zakład, oparty na chińskich technologiach, okazał się szkodliwy dla środowiska naturalnego i dla okolicznych mieszkańców. Swietłahorski Kombinat Celulozowy, współinwestor fabryki, chce zerwać kontrakt budowlany z chińskim wykonawcą inwestycji.

■W Mińsku pokazano samochód elektryczny białoruskiej produkcji. Jego prototyp, powstały na bazie chińskiej marki Geely (jej fabryki powstały w Białorusi), przygotowała Białoruska Akademia Nauk. Białoruskie auto elektryczne ma stosunkowo niewielki zasięg. Na jednym ładowaniu może pokonać 100-150 km. Nowe auto „testował” osobiście wicepremier Uładzimir Siamaszka.

■Do 1 października lokale gastronomiczne mają czas na wyeliminowanie plastikowych naczyń i sztućców jednorazowych – można przeczytać w rozporządzeniu wydanym przez ministerstwo handlu. Białoruskie władze chcą być eko i wyprzedzić w tym Unię Europejską, w której zakaz używania plastikowych jednorazówek obowiązywać będzie od 2021 r.

■Białoruś uplasowała się na 57 miejscu wśród 207 państw uwzględnionych w światowym rankingu prędkości Internetu, przeprowadzonym przez Cable.co.uk. To awans w porównaniu z ubiegłym rokiem aż o 9 pozycji. Najszybsza jest sieć na Tajwanie, najwolniejsza w Jemenie. Polska znalazła się na 28 miejscu. w wolnej strefie gospodarczej Brześć przez chińską spółkę iPower.

Пакінуць адказ

Ваш адрас электроннай пошты не будзе апублікаваны.

Календарыюм

Гадоў таму

  • ў красавіку

    980 – у 1044 г. пачаў княжаньне ў Полацку Усяслаў Брачыслававіч, званы Чарадзеем. Яго славутая дзейнасьць была апісана ў паэме „Слова аб паходзе Ігаравым”. 920 – у 1104 г. адбыўся вялікі паход кааліцыі князёў Кіеўскай Русі, арганізаваны Уладзімірам Манамахам на …ЧЫТАЦЬ ДАЛЕЙ / CZYTAJ DALEJ

Календарыюм / Kalendarium

Сёньня

  • (100) – 29.04.1924г. у Вільні памёр а. Міхаіл Пліс (нар. 15.08.1858 г. на Гарадзеншчыне), праваслаўны сьвятар і грамадзка-культурны беларускі дзеяч, прыхільнік беларусізацыі праваслаўнай царквы. У 1919-1923 гг. навучаў на беларускай мове Закону Божаму ў Віленскай Беларускай Гімназіі.
  • (93) – 29.04.1931 г. у Ленінградзе памёр Яўхім Карскі (нар. 20.12.1860 г. у в. Лаша на Гарадзеншчыне), беларускі вучоны – мовазнавец, фальклярыст, літаратуразнавец. Удзельік беларускага нацыянальнага руху. Пахаваны на Смаленскіх праваслаўных могілках у Пецярбурзе.

Новы нумар / Novy numer

Папярэднія нумары

Усе правы абаронены; 2024 Czasopis