Pa prostu / Па-просту

  • Płacz zwanoŭ

    21. Samaabarona i śmierć Żyda Berszki (2)

    Savieckaje vojsko i pahraniczniki spaczatku ŭsich ludziej z hetych troch viosak vyvieźli za Śvisłacz na zborny punkt u Nieparożnicach. Zahadali im usio z saboju zabrać, szto tolko mahli ŭziać na furmanku. Pośle saviety mieli ich parassyłać dalej u Biełaruś. Raptam pryjszoŭ zahad, szto kali chto…ЧЫТАЦЬ ДАЛЕЙ / CZYTAJ DALEJ

Po pudlaśki / По-пудляські

  • Kinoman

    9. Miastu H. na do widzenia

    Jeszcze mi tylko spacer pozostał Wąską aleją przez zielony park Wiatr w drzewach szemrze ledwie przebudzony Tak jak wczoraj, przedwczoraj, od lat Tak dziwna ta chwila brakuje słów… (Budka Suflera, „Memu miastu na do widzenia”, 1974) Nedaleko od mojoho liceja byv neveliki park, utisnuty… ЧЫТАЦЬ ДАЛЕЙ / CZYTAJ DALEJ

RSS і Facebook

Białowieskie filmy Beaty Hyży-Czołpińskiej (2)

Beata Hyży-Czołpińska i Janusz Korbel. 2014 r. (Fot. Janusz Klimaszewski)
Beata Hyży-Czołpińska i Janusz Korbel. 2014 r.
(Fot. Jakub Klimaszewski)

Wkrótce p. Beata przystąpiła do pisania scenariusza. Miał się on zacząć narodzinami małego żuberka, który potem, przez cały rok, poznaje świat Puszczy.

– Mój scenariusz wygrał ten konkurs – wspomina p. Beata. – Miałam być też reżyserem filmu – taka była umowa. Zrobiłam nawet pierwsze tzw. „uciekające” zdjęcia świeżo urodzonego żubrzątka w Rezerwacie Pokazowym BPN, ale… ostatecznie film wyreżyserował kto inny. Nie chcę do tego wracać – boli do dziś… Kiedy Simona Kossak dowiedziała się o zamianie reżysera, odmówiła z nim współpracy.

W 2010 roku Beata Hyży-Czołpińska poznała mieszkającego w Białowieży Janusza Korbela – lidera polskiego ruchu ekologicznego, fotografa, publicystę, architekta, założyciela Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i miesięcznika „Dzikie Życie”, autora wielu książek o dzikiej przyrodzie. – Ta znajomość – wspomina reżyser – szybko przekształciła się w przyjaźń i wiele we mnie zmieniła. Wtedy po raz pierwszy naprawdę „zobaczyłam” prawdziwą, dziką Puszczę, w której przyroda rządzi, a nie człowiek. Zaczęłam przyjeżdżać tu coraz częściej i za każdym razem wędrowaliśmy do Rezerwatu Ścisłego. Janusz pokazywał mi różnice pomiędzy lasem naturalnym a gospodarczym, w którym o wszystkim decyduje człowiek. Uczył, dyskutował i… inspirował! Także do robienia filmów, tutaj, w Puszczy Białowieskiej. Zobaczyłam człowieka, który autentycznie kocha dziką przyrodę! I ja, która do tej pory nie przepadałam za lasem (za to kochałam morze i wszelkie sporty związane z wodą – jestem instruktorem pływania, ratownikiem wodnym, sędzią pływackim, nurkiem) zafascynowałam się Puszczą do tego stopnia, że teraz, po śmierci Janusza, chodzę po niej nawet osiem godzin dziennie fotografując i nie dostrzegam upływu czasu!

Przyjaźń z Januszem zaowocowała „puszczańskimi” filmami. W styczniu 2012 roku Beata Hyży-Czołpińska ze swoją ekipą filmową rozpoczęła realizację filmu pt. „W ostatniej Puszczy Europy”. Przedstawia on Rezerwat Ścisły Białowieskiego Parku Narodowego, jako jedyne miejsce w Europie, w którym zachowały się ślady bartnictwa sprzed ponad stu lat. Odkrywają je przed widzami Janusz Korbel i Tomasz Niechoda – członkowie Towarzystwa Ochrony Krajobrazu. Film miał emisję 21 czerwca 2012 roku.

W tym samym roku pani reżyser ukończyła także realizację filmu dokumentalnego pt. „Pamięć domu”. Film porusza problem nieodwracalnych zmian w krajobrazie kulturowym i przyrodniczym rejonu Puszczy Białowieskiej na skutek chaotycznych i niekontrolowanych inwestycji budowlanych. Brak szacunku do tradycyjnej, drewnianej architektury i świadomości jej wyjątkowości powoduje, że mieszkańcy puszczańskich wsi burzą domy po przodkach i budują „murowanki” – brzydkie i takie same, jak w innych regionach Polski. Są jednak i tacy (głównie przyjezdni), którzy chcą ocalić podlaski krajobraz. Kupują zdewastowane, stare domy i restaurują je, przywracając im pierwotny wygląd. Film stawia gorzkie pytanie: kto zdąży pierwszy? Czy szybciej będzie postępowało niszczenie krajobrazu, czy zacznie się proces powstrzymujący?

W 2013 roku dokumentalistka odwiedziła Białowieżę podczas „Nocy Muzeów” (18 maja), by pokazać swoje dwa filmy poświęcone Wiktorowi Wołkowowi – zmarłemu rok wcześniej artyście-fotografikowi specjalizującemu się w fotografii pejzażu oraz przyrody Polski północno-wschodniej. Były to: „Cały Kosmos Wołkowa” i „Cztery pory roku Wiktora Wołkowa”. Po ich projekcji odbyło się spotkanie z autorką.

Od następnego roku Beata Hyży-Czołpińska już na dobre zagościła w Białowieży, realizując tutaj liczne reportaże i filmy dokumentalne, nierzadko po kilka w ciągu sezonu. W 2014 roku widzowie mogli obejrzeć: „Dąb dla Agnieszki” i jego dłuższą wersję „Szukam dębu dla Agnieszki”, film dokumentalny „Miejsce w Raju” i „Carską Białowieżę”.

Dwa pierwsze filmy poświęcone są nauczycielowi z Lublina, Tomaszowi Niechodzie, a dokładnie jego pasji wyszukiwania i rejestrowania w Puszczy Białowieskiej starych drzew. Pan Tomasz przyjeżdża do Puszczy od ponad trzydziestu lat. Poznał jej najbardziej niedostępne zakątki. W sporządzonym przez siebie rejestrze uwzględnił wszystkie większe drzewa tego kompleksu leśnego, z podaniem ich grubości i wysokości. Sporządził także dokumentację fotograficzną (w sumie ok. 40.000 zdjęć). Niektórym pomierzonym drzewom nadał imiona wybitnych i zasłużonych dla Puszczy lub przyrody osób. Stworzył również największą w Europie stronę internetową poświęconą drzewom oraz założył w internecie „Encyklopedię Puszczy Białowieskiej”. Tytułowa Agnieszka, znawczyni ptaków, w 2012 roku zaczęła towarzyszyć T. Niechodzie w jego puszczańskich poszukiwaniach, a niedługo po emisji filmów została jego żoną.

Film „Miejsce w Raju” został poświęcony nieżyjącej już prof. Simonie Kossak (1943-2007), popularyzatorce nauki, znanej z bezkompromisowych poglądów i działań na rzecz większej ochrony Puszczy Białowieskiej. Film pokazuje ją ze strony prywatnej, osobistej, intymnej – w miejscu, w którym mieszkała przez ponad 30 lat ze swoim życiowym partnerem, Lechem Wilczkiem. Tym miejscem była stara leśniczówka Dziedzinka, leżąca na granicy Rezerwatu Ścisłego. To był prawdziwy raj – nic z klimatu miasta i miastowej cywilizacji, tutaj nie było nawet prądu…

Film pokazała TVP S.A. w całej Polsce, a białowieżanie obejrzeli go podczas przeglądu francuskich filmów przyrodniczych, zorganizowanym w połowie lutego 2015 roku w Białowieskim Parku Narodowym i kinie „Żubr”. Po pokazie odbyło się spotkanie z reżyserką.

W czerwcu 2015 roku międzynarodowe jury pod przewodnictwem Andrzeja Bednarka przyznało filmowi „Miejsce w Raju” Grand Prix XVI Międzynarodowego Festiwalu Filmów Przyrodniczych im. W. Puchalskiego w Łodzi.

Dokument pt. „Carska Białowieża” powstał na zamówienie Stowarzyszenia „Dziedzictwo Podlasia”. Jego specjalny pokaz odbył się w siedzibie Białowieskiego Parku Narodowego 27 grudnia 2014 roku. Narratorem tego 35-minutowego dokumentu jest Janusz Korbel. W filmie pokazano cenne, historyczne zabytki carskiej architektury drewnianej i murowanej z Białowieży i rejonu Puszczy Białowieskiej, które – niestety – w przeważającej większości są niszczone i nie objęte żadną formą ochrony.

W sierpniu 2014 roku dokumentalistka rozpoczęła realizację, także dla TVP S.A., cyklu 24-minutowych filmów pod wspólnym tytułem „Czytanie Puszczy”. Trzynastoodcinkowy cykl został zrealizowany w ciągu trzech lat. Każdy z odcinków jest poświęcony osobie związanej z Puszczą Białowieską, która „czyta” Puszczę na swój sposób, co innego w niej znajduje i inaczej jej doświadcza. To oni – twórcy kultury, naukowcy, filozofowie, dziennikarze i przyrodnicy – „czytają” Puszczę przez cały rok, w różnych jej miejscach. B. Hyży-Czołpińska określiła te filmy jako „filozoficzne opowieści o przyrodzie, stosunku człowieka do niej i naszego w niej miejsca”.

Osiem odcinków telewidzowie mogli obejrzeć już w 2014 roku. We wrześniu wyemitowane zostały filmy: „Wielkie drzewa” (o historyku i miłośniku drzew Tomaszu Niechodzie) i „Droga do siebie” (o białoruskim artyście Todarze, czyli Zmicierze Wajciuszkiewiczu). Dwa kolejne można było obejrzeć w październiku. To: „Nasi sąsiedzi” (o byłym myśliwym Zenonie Kruczyńskim) i „Szacunek do drzewa” (o hajnowskim artyście malarzu Wiktorze Kabacu). W listopadzie premierę miały: „Proces życia” (o dr. filozofii, dziennikarzu i publicyście Marcinie Fabjańskim) i „Pikotek chce być odkryty” (o znanym autorze komiksów i popularyzatorze przyrody dr. Tomaszu Samojliku). Grudzień 2014 roku przyniósł premiery filmów: „Żubry za płotem” (o dziennikarzu i publicyście, specjalizującym się w tematyce przyrody, Adamie Wajraku) i „Jedyne takie miejsce” (o artyście plastyku i fotografiku Lechu Wilczku).

Rok 2015 przyniósł następne odcinki „Czytania Puszczy”. W kwietniu 2015 roku miało emisję „Wielkie życie” (o pani antropolog Magdzie Polkowskiej), w sierpniu „Dzikie jest piękne” (o ekologu dr. Januszu Korbelu), w listopadzie widzowie mogli zobaczyć „Lekcję pokory” (o biologu prof. dr. hab. Tomaszu Wesołowskim) i „Nasze dziedzictwo” (o przyrodniku i ornitologu Arkadiuszu Szymurze).

Trzynasty film cyklu – „Nauczycielka życia”, poświęcony został autorom filmów przyrodniczych Bożenie i Janowi Walencikom. Telewidzowie mogli go obejrzeć w kwietniu 2016 roku.

Janusz Korbel, pomysłodawca „Czytania Puszczy” i jego konsultant merytoryczny nie doczekał końca emisji cyklu – zmarł 7 sierpnia 2015 roku. Tak się dziwnie złożyło, że stało się to w miesiącu, w którym odbyła się premiera odcinka, poświęconego jego osobie.

W pierwszą rocznicę śmierci tego nestora polskiej ekologii, przez szereg lat związanego z Puszczą Białowieską i działającego na rzecz intensyfikacji jej ochrony, Beata Hyży-Czołpińska zorganizowała koncert pt. „Dla Puszczy, dla Janusza”, jemu właśnie poświęcony. Koncert odbył się w Białowieży w dniach 12 i 13 sierpnia 2016 roku. Wystąpił w nim białoruski artysta Todar (bohater drugiego odcinka „Czytania Puszczy”) oraz „Kapela ze Wsi Warszawa”. Było także spotkanie z dr. filozofii Dariuszem Liszewskim, który opowiadał o filozofii tzw. głębokiej ekologii, promowanej przez Janusza Korbela.

Poza ostatnim odcinkiem „Czytania Puszczy”, telewidzowie mogli obejrzeć w 2016 roku jeszcze jeden film B. Hyży-Czołpińskiej – „Środek Puszczy najbliżej absolutu”, poświęcony mieszkającej w Puszczy Białowieskiej Joannie Kossak (ze słynnej krakowskiej rodziny Kossaków) i jej synowi Danowi, któremu Puszcza pozwoliła wrócić do zdrowia. Film ten otrzymał nagrodę dla najlepszego reportażu na XVII Festiwalu Mediów „Człowiek w Zagrożeniu” (Łódź 2017) i wyróżnienie w kategorii „film dokumentalny” na IV Festiwalu Sztuki Faktu (Toruń 2016).

W 2017 roku, na zamówienie TVP S.A., Beata Hyży-Czołpińska zrealizowała na terenie Białowieży i Puszczy Białowieskiej film „Przecież tu jest wszystko” (poświęcony Barbarze Bańce – utalentowanej młodej artystce-plastyczce z Białowieży) oraz cztery odcinki swojego kolejnego, autorskiego cyklu pt. „Świadkowie czasu”. W jego skład weszły filmy: „Ostatnie ślady…” (o badaniach śladów dawnego bartnictwa na terenie BPN, prowadzonych przez naukowca z BPN, Andrzeja Keczyńskiego), „Archeologia w Puszczy” (o badaniach archeologicznych, prowadzonych przez zespół Dariusza Krasnodębskiego z Instytutu Archeologii i Etnologii PAN), „Sąsiedzi, których nie ma” (o społeczności żydowskiej Białowieży przed II wojną światową) oraz „Kościół z białą wieżą” (o rzymskokatolickim kościele w Białowieży, zaprojektowanym przez wybitnego architekta Borysa von Zinserlinga).

Dwa filmy Beaty Hyży-Czołpińskiej z ostatnich lat zostały zaprezentowane publiczności również na specjalnych pokazach w sali kinowej Białowieskiego Ośrodka Kultury w Białowieży. 5 maja 2017 roku odbył się pokaz filmu „Środek puszczy najbliżej absolutu”, a 17 czerwca tego samego roku – „Przecież tu jest wszystko…”. W pokazach udział wzięła autorka filmów oraz ich bohaterki – Joanna Kossak i Barbara Bańka.

Pani reżyser zrealizowała także reportaż radiowy o Barbarze Bańce, który został wyemitowany na antenie Radia Białystok 3 listopada 2017 roku.

Latem 2017 roku dokumentalistka w filmie pt. „Skansen” opowiedziała historię Skansenu Architektury Drewnianej Ludności Ruskiej w Białowieży. Pokazano go podczas konferencji na temat historii oraz spuścizny duchowej i kulturowej mniejszości wschodniosłowiańskich w Polsce, która odbyła się 29 lipca 2018 roku w białowieskim skansenie. W pokazie uczestniczyła autorka filmu.

W styczniu 2019 roku Beata Hyży-Czołpińska zrealizowała film o białowieskiej lekarce Lucynie Marciniak pt. „Z pamiętnika Lucyny”. Miał on emisję 2 lutego 2019 roku. Dzień wcześniej, 1 lutego 2019 roku, rozpoczęła zdjęcia do kolejnego filmu o słynnym żubrze Puszczy Białowieskiej – Wikingu i naukowcu, który pasjonuje się tymi zwierzętami i bada je od lat. To Rafał Kowalczyk, dyrektor Instytutu Biologii Ssaków PAN w Białowieży.

Trzeba też wspomnieć, że p. Beata nie tylko filmuje, ale także fotografuje. Obecnie przygotowuje pierwszą wystawę swoich fotografii o Puszczy Białowieskiej, która odbędzie się w białostockim ratuszu.

Stały kontakt z Puszczą Białowieską sprawił, że dokumentalistka zaangażowała się także w działania zmierzające do większej ochrony tego niezwykle cennego kompleksu. Służą temu przede wszystkim prezentacje jej filmów na festiwalach polskich i zagranicznych, pokazujące czym Puszcza Białowieska różni się od lasu gospodarczego i na czym polega jej wyjątkowość. Po pokazach pani Beata odpowiada na pytania, dyskutuje – czasem spory bywają bardzo gorące… Razem z grupą przyjaciół kontynuuje także bloga puszczańskiego, prowadzonego niegdyś przez Janusza Korbela.

Pani reżyser przyznała, że wszystkie swoje puszczańskie filmy robiła zgodnie z radą, którą kiedyś dał jej Janusz Korbel: „nie myśl, co możesz z Puszczy wziąć, tylko co możesz jej dać”. Pan Janusz towarzyszył każdej jej realizacji, wszystkie dokumentując fotograficznie. Najczęściej był też pomysłodawcą tematów, no i znał wszystkich bohaterów filmowych opowieści, co bardzo ułatwiało realizację.

Dorobek twórczy reżyser Beaty Hyży-Czołpińskiej jest zauważany i doceniany przez władze wojewódzkie i środowisko filmowe. W 2001 roku została uhonorowana Nagrodą Prezydenta Miasta Białegostoku za film „Doktor z Hajnówki” o postaci światowego formatu, doktorze Tadeuszu Rakowieckim (1878-1965). W 2010 roku Marszałek Województwa Podlaskiego ufundował Beacie Hyży-Czołpińskiej stypendium w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony dóbr kultury, na realizację programu „Przygotowanie profesjonalnego scenariusza pełnometrażowego filmu fabularnego dla dzieci, którego akcja rozgrywa się na Podlasiu” (w ramach stypendium powstał scenariusz pt. „Zaginiona ikona”).

W 2016 i 2018 roku p. Beata otrzymała stypendium Prezydenta Miasta Białegostoku przyznawane osobom profesjonalnie zajmującym się twórczością artystyczną, upowszechnianiem kultury i opieką nad zabytkami. Umożliwiły one powstanie filmów: „Segal” (o wybitnym malarzu, urodzonym na początku XX wieku w Białymstoku) i „Kościół z Kamiennej Litanii” (o historii kościoła św. Rocha w Białymstoku).

W 2014 roku B. Hyży-Czołpińska otrzymała Nagrodę Marszałka Województwa Podlaskiego w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony kultury za „wybitne zasługi na rzecz ukazywania najwartościowszych, często niedocenianych i nieznanych ludzi i miejsc tworzących kulturę regionu”.

Ważnym docenieniem jej osiągnięć twórczych było też przyznanie dokumentalistce statuetki Melchiora w „Ogólnopolskim Konkursie Reportażystów „Melchiory 2017” – „za różnorodność podejmowanych tematów, za umiejętność operowania sztuką filmową i budowanie interesujących metafor”.

Warto też wspomnieć, że Beata Hyży-Czołpińska, jako jedyna z TVP S.A., została uwieczniona w monografii pt. „Artyści Białegostoku XVIII-XX wiek”, wydanej przez Białostocki Ośrodek Kultury w 2005 roku, a zawierającej około 300 biogramów białostoczan działających w dziedzinie kultury i sztuki.

Piotr Bajko

Пакінуць адказ

Ваш адрас электроннай пошты не будзе апублікаваны.

Календарыюм

Гадоў таму

  • ў траўні

    770 – у 1254 г. быў падпісаны мірны дагавор паміж вялікім князем Міндоўгам і галіцка-валынскім князем Данілам Раманавічам. 740 – разгром у 1284 г. войскамі літоўскага князя Рынгальда мангола-татарскіх войск каля вёскі Магільна. 530 – у 1494 г. у Гародні …ЧЫТАЦЬ ДАЛЕЙ / CZYTAJ DALEJ

Календарыюм / Kalendarium

Сёньня

  • (773) – у 1251 г. на землі старабеларускай дзяржавы Вялікага Княства Літоўскага напалі дружыны Галіцка-Валынскага Княства (якое тады знаходзілася ў падданстве ў ханаў Залатой Арды). Барацьба працягвалася некалькі гадоў ды закончылася паражэньнем агрэсараў.
  • (647) – у траўні 1377 г. памёр вялікі князь Аляксандар Альгерд (нар. каля 1296 г.), у манастве прыняў імя Аляксей.
  • (578) – у 1446 г. быў складзены Беларуска-літоўскі летапіс – першы агульны летапісны збор старабеларускай дзяржавы, які дайшоў да нашых дзён.
  • (409) – выданьне ў 1615 г. сацыянальна-палітычнага трактату беларускага гуманісты ды мысьліцеля Міхалона Літвіна „Аб норавах татараў, літоўцаў й масквіцян”.
  • (370) – расійскія войскі ў колькасьці 80-ці тысяч чалавек  на чале з царом Аляксеем Міхайлавічам у траўні 1654 г. пачалі знішчальны наезд на землі Вялікага Княства Літоўскага. Частка расійскіх войск дайшла да тэрыторыі Беласточчыны. Паводле

Новы нумар / Novy numer

Папярэднія нумары

Усе правы абаронены; 2024 Czasopis