Pa prostu / Па-просту

  • Płacz zwanoŭ

    21. Samaabarona i śmierć Żyda Berszki (2)

    Savieckaje vojsko i pahraniczniki spaczatku ŭsich ludziej z hetych troch viosak vyvieźli za Śvisłacz na zborny punkt u Nieparożnicach. Zahadali im usio z saboju zabrać, szto tolko mahli ŭziać na furmanku. Pośle saviety mieli ich parassyłać dalej u Biełaruś. Raptam pryjszoŭ zahad, szto kali chto…ЧЫТАЦЬ ДАЛЕЙ / CZYTAJ DALEJ

Po pudlaśki / По-пудляські

  • Kinoman

    9. Miastu H. na do widzenia

    Jeszcze mi tylko spacer pozostał Wąską aleją przez zielony park Wiatr w drzewach szemrze ledwie przebudzony Tak jak wczoraj, przedwczoraj, od lat Tak dziwna ta chwila brakuje słów… (Budka Suflera, „Memu miastu na do widzenia”, 1974) Nedaleko od mojoho liceja byv neveliki park, utisnuty… ЧЫТАЦЬ ДАЛЕЙ / CZYTAJ DALEJ

RSS і Facebook

Białowieskie filmy Beaty Hyży-Czołpińskiej (cz. 1)

Beata Hyży-Czołpińska jest znaną scenarzystką i reżyserką filmów dokumentalnych. Pracuje głównie dla TVP S.A. na zlecenie anten: TVP1, TVP2, TVP3, TVP Kultura i TVP Polonia. Jest także wykładowcą akademickim m.in. w Akademii Fotografii i Przedsiębiorczości w Białymstoku, prowadzi szkolenia i warsztaty z reportażu i filmu dokumentalnego na terenie całego kraju, a także spotkania autorskie, połączone z pokazami swoich filmów.

Specjalizuje się w filmie dokumentalnym, ale zajmuje się też reportażem telewizyjnym. W programach, realizowanych na Podlasiu, promuje przyrodnicze i kulturowe dziedzictwo tego regionu, które jest dla niej twórczą inspiracją. Reżyserowała też filmy w innych rejonach Polski i za granicą – w Europie, USA i Kanadzie. Jest laureatką wielu nagród na polskich i zagranicznych festiwalach filmowych, m.in. Ogólnopolskiego Konkursu Reportażystów MELCHIORY 2017 w kategorii Inspiracja Roku, Grand Prix XVI Międzynarodowego Festiwalu Filmów Przyrodniczych im. W. Puchalskiego (2015), Grand Prix Ogólnopolskiego Konkursu „Audycja Historyczna Roku 2016”, nagród na festiwalach: Circom Regional Denmark (2006), Brazil’s 3rd Disability Film Festival (2007), International Film, TV & Radio Festival Tabor (2009),  Atlant’s International Sportsfilm Festival Moskwa (2013), Festiwalu Mediów w Łodzi „Człowiek w zagrożeniu” (2009 i 2017), Festiwalu Sztuki Faktu w Toruniu (2013 i 2016), a także nagród Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich za rok 2008, 2009, 2011 i 2015, na Przeglądach i Konkursach Dziennikarskich Oddziałów Terenowych TVP S.A. (2000, 2004, 2007, 2008, 2010, 2011, 2012, 2015, 2016) oraz głównych nagród w Konkursie Dziennikarskim „Oczy otwarte” (2002 i 2007).

Scenarzystka i reżyser filmów dokumentalnych – Beata Hyży-Czołpińska. 2013 r.  (Fot. Janusz Korbel)
Scenarzystka i reżyser filmów dokumentalnych – Beata Hyży-Czołpińska. 2013 r.
(Fot. Janusz Korbel)

Realizacje Beaty Hyży-Czołpińskiej o tematyce żydowskiej można oglądać w Instytucie Pamięci Męczenników i Bohaterów Holocaustu Yad Vashem w Jerozolimie.

Dla białostockiego ośrodka TVP S.A. zrealizowała kilka autorskich cykli reportersko-dokumentalnych, z których najdłuższym jest „Znane Nieznane” (ponad 80 filmów). Kolejne to: „Pozytywni”, „Pasjonaci”, „Czas niedawno przeszły” i realizowany obecnie „Świadkowie czasu”.

Pani reżyser, wraz ze swoją ekipą filmową, po raz pierwszy odwiedziła Białowieżę w listopadzie 1999 roku. Zrealizowała wówczas dla TVP S.A. dwudziesty trzeci odcinek cyklu „Znane Nieznane” pt. „Białowieża”. Starała się pokazać w nim fakty z dziejów miejscowości, znane tylko nielicznym i zainteresować tym, czego nie opisują żadne przewodniki. Pracy przy tym odcinku nie wspomina jednak zbyt dobrze, głównie z powodu niezbyt szczęśliwie wybranego narratora – przewodnika białowieskiego, który „mylił fakty z bajaniem”. W Puszczy Białowieskiej wtedy nie była.

– Nie czułam żalu – zwierza się
p. Beata. – Białowieża była wtedy po prostu kolejnym miejscem na mapie moich dokumentalnych wędrówek z kamerą. Jeździłam po całym województwie i opowiadałam obrazem o fascynujących postaciach, miejscach i zdarzeniach z przeszłości. Najbardziej interesowało mnie to, co ludzie widzą codziennie i mijają obojętnie, bo wydaje im się to zwyczajne, mało warte… Takie ukryte historie… Pojechałam dalej, w inne miejsca – całe Podlasie jest piękne! Zwłaszcza tam, gdzie człowiek z szacunkiem podchodzi do tego, co zostawiły poprzednie pokolenia – nie ścina starych drzew i alei przydrożnych, nie prostuje rzek, nie niszczy starej architektury… Goniły mnie terminy emisji kolejnych odcinków – tak wygląda praca w telewizji przy cyklicznych programach. Ciągle człowiek goni…

– To zresztą były początki mojej pracy w TVP S.A. – kontynuuje dokumentalistka. – Niewiele wówczas wiedziałam o tym, jak zrobić dobry reportaż, film… Działałam intuicyjnie, ale też podglądałam mistrzów – jednym z nich była Tamara Sołoniewicz, wybitna dokumentalistka pochodząca z Narewki. Puszcza Białowieska często była obecna w jej twórczości, a ja, zachwycając się tymi filmami czułam, że jest w niej coś, co dziwnie mnie pociąga… Dużo się wtedy nauczyłam – także na błędach. Dopiero potem rozpoczęłam studia na wydziale reżyserii filmowej i telewizyjnej w Państwowej Wyższej Szkole Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi.

W kwietniu 2004 r. Beata Hyży-Czołpińska przyjechała do Białowieży po raz drugi. Zrealizowała wtedy kolejny odcinek cyklu „Znane Nieznane” pt. „Muzeum w Białowieży”, poświęcony świeżo udostępnionej dla zwiedzających nowej ekspozycji Muzeum Przyrodniczo-Leśnego Białowieskiego Parku Narodowego. Jesienią tego samego roku, w dniach 11 i 12 października, była tu po raz trzeci. Tym razem tematem odcinka został miejscowy, ekumeniczny cmentarz. Reportaż pt. „Cmentarz w Białowieży” został wyemitowany 6 listopada 2004 roku w programie TVP 3 Białystok.

Miesiąc później, przy okazji nowego, autorskiego cyklu pt. „Pasjonaci”, pani reżyser ponownie przyjechała do Białowieży, by opowiedzieć o osobie Jacka Wysmułka (1937-1983), b. leśniczego w Białowieskim Parku Narodowym, twórcy kilku szlaków turystycznych i koncepcji ochrony drzew – pomników przyrody w Puszczy Białowieskiej. Poznała wtedy prof. nauk leśnych Simonę Kossak – kierownika miejscowego Zakładu Lasów Naturalnych Instytutu Badawczego Leśnictwa w Białowieży. W siedzibie przedwojennego Nadleśnictwa Jagiellońskiego (obecnie mieści się tutaj Ośrodek Edukacji Leśnej „Jagiellońskie”) Simona Kossak opowiadała o bohaterze programu. Właśnie z nią, po raz pierwszy, p. Beata weszła do Puszczy. Niestety, trwało to krótko, trzeba było jechać dalej, natomiast reportaż pt. „Jacek Wysmułek” został wyemitowany w TVP 3 Białystok 16 grudnia 2004 roku.

Mniej więcej w tym samym czasie Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej ogłosił ogólnopolski konkurs na serię filmów o parkach narodowych. Zainteresowana nim reżyser przyjechała do Białowieży z projektem filmu o Białowieskim Parku Narodowym, w który zaangażowała się Simona Kossak i naukowcy z Instytutu Biologii Ssaków PAN.

Dokończenie nastąpi

Piotr Bajko

Пакінуць адказ

Ваш адрас электроннай пошты не будзе апублікаваны.

Календарыюм

Гадоў таму

  • ў траўні

    770 – у 1254 г. быў падпісаны мірны дагавор паміж вялікім князем Міндоўгам і галіцка-валынскім князем Данілам Раманавічам. 740 – разгром у 1284 г. войскамі літоўскага князя Рынгальда мангола-татарскіх войск каля вёскі Магільна. 530 – у 1494 г. у Гародні …ЧЫТАЦЬ ДАЛЕЙ / CZYTAJ DALEJ

Календарыюм / Kalendarium

Сёньня

  • (258) – у 1766 г. беларуская праваслаўная шляхта Случчыны ўтварыла канфедэрацыю, якая дамагалася поўнага ўраўнаньня ў правах з каталіцкай шляхтай.
  • (230) – 7.05.1794 г. Тадэвуш Касцюшка выдаў Паланецкі ўніверсал, у якім абяцаў сялянам палепшыць іх юрыдычны статус.

Новы нумар / Novy numer

Папярэднія нумары

Усе правы абаронены; 2024 Czasopis