Pa prostu / Па-просту

  • Płacz zwanoŭ

    21. Samaabarona i śmierć Żyda Berszki (2)

    Savieckaje vojsko i pahraniczniki spaczatku ŭsich ludziej z hetych troch viosak vyvieźli za Śvisłacz na zborny punkt u Nieparożnicach. Zahadali im usio z saboju zabrać, szto tolko mahli ŭziać na furmanku. Pośle saviety mieli ich parassyłać dalej u Biełaruś. Raptam pryjszoŭ zahad, szto kali chto…ЧЫТАЦЬ ДАЛЕЙ / CZYTAJ DALEJ

Po pudlaśki / По-пудляські

  • Kinoman

    9. Miastu H. na do widzenia

    Jeszcze mi tylko spacer pozostał Wąską aleją przez zielony park Wiatr w drzewach szemrze ledwie przebudzony Tak jak wczoraj, przedwczoraj, od lat Tak dziwna ta chwila brakuje słów… (Budka Suflera, „Memu miastu na do widzenia”, 1974) Nedaleko od mojoho liceja byv neveliki park, utisnuty… ЧЫТАЦЬ ДАЛЕЙ / CZYTAJ DALEJ

RSS і Facebook

У Беларусі

  • W nocy z 23 na 24 stycznia zmarł nagle Michał Aniempadystau, poeta i publicysta, a przede wszystkim wszechstronny artysta – fotograf, grafik, designer. To z jego inspiracji powstała pierwsza białoruska rock-opera „Narodny Album”, do której napisał libretto. Miał 53 lata.
  • Od stycznia redagowany za granicą (w Polsce) niezależny białoruski portal informacyjny charter97.org stał się niedostępny dla internautów w Białorusi. Ci mieszkańcy Białorusi, którzy próbują wejść na tę stronę, widzą informację, że portal został umieszczony na liście stron o ograniczonym dostępie. Adres jest też niedostępny dla użytkowników urządzeń mobilnych.
  • 24 lutego zakończyły się wybory do władz lokalnych. Według oficjalnych danych frekwencja była wysoka i wyniosła 77 proc. Zarówno w radach obwodowych, jak i w Mińsku nie zasiadł żaden przedstawiciel opozycji.
  • Białoruska armia powoła specjalną jednostkę ds. bezpieczeństwa informacyjnego i cybernetycznego – poinformował minister obrony Andrej Raukou. Ma rozpocząć swoją działalność jeszcze w tym roku.
  • W lutym w Mińsku odbył się czwarty festiwal niezależnej sztuki filmowej „Niefiltrowane kino”. Zaprezentowano na nim filmy dokumentalne, animowane i eksperymentalne. Pokazy były przeplatane warsztatami, wystawami i prezentacjami.
  • W marcu zarejestrowano w Mińsku prywatny uniwersytet, w którym nauczanie ma być prowadzone wyłącznie w języku białoruskim. Jego założycielem jest Towarzystwo Języka Białoruskiego (TBM), które na rektora uczelni powołało Aleha Trusaua, swego wieloletniego prezesa. Uniwersytet ma ruszyć za rok, a środki na działalność mają być pozyskiwane w kraju i za granicą.
  • W dniach 28 lutego – 4 marca odbyły się XXV Mińskie Targi Książki, największe tego typu wydarzenie w Białorusi z udziałem wystawców z 32 krajów. Na polskim stoisku zaprezentowano m.in. powieść „Jabłuszko” Sergiusza Piaseckiego, przetłumaczoną przez Wiktara Szukiełowicza na język białoruski. Tto pierwsza część słynnej „Trylogii złodziejskiej”, osadzonej w realiach Mińska sprzed stu lat.
  • 25 marca świętowano 100-lecie proklamowania Białoruskiej Republiki Ludowej. W wielu miejscach komitety organizacyjne obchodów porozumiały się z lokalnymi władzami i świętowanie przebiegło spokojnie – nawet zakazane biało-czerwono-białe flagi były tolerowane. Jednakże nie obyło się bez tzw. prewencyjnych aresztowań. W Mińsku przed świątecznym koncertem zatrzymano blisko sześćdziesiąt osób, a w innych miastach drugie tyle. Komisja Europejska ustami swojej rzeczniczki wyraziła zaniepokojenie tymi działaniami władz. Białoruskie MZS zapewniło, że wszystkie dozwolone imprezy odbyły się bez przeszkód.
  • Dano zielone światło dla koncertów dotychczas zakazanych muzyków. Legenda białoruskiej muzyki, Lawon Wolski, po dziesięciu latach przerwy mógł w kwietniu i maju wystąpić w siedmiu miastach Białorusi. Pierwszą od długiego czasu trasę koncertową po Białorusi obył też inny znany niezależny muzyk, Zmicier Wajciuszkiewicz.
  • 24 kwietnia prezydent Aleksander Łukaszenka wygłosił doroczne przemówienie, transmitowane przez telewizje i radio. Na sali białoruskiego przywódcy słuchali wysocy urzędnicy państwowi, dyrektorzy największych zakładów pracy, rektorzy uczelni i szefowie banków, a także przedstawicieli korpusu dyplomatycznego i mediów. Prezydent wskazywał na najważniejsze kwestie swoich rządów – walkę z korupcją, nowe projekty gospodarcze i dalszą współpracę z Rosją, UE i Chinami. Ogłosił też rezygnację z referendum konstytucyjnego.
  • 26 kwietnia w Mińsku odbył się doroczny marsz Czarnobylski Szlak. W tym roku był nie tylko upamiętnieniem słynnej katastrofy, ale też protestem ekologów przeciwko rozwojowi energetyki jądrowej w Białorusi. Organizatorami marszu było siedem partii politycznych i ruchów społecznych, zarówno prawicowych, jak i lewicowych.
  • 12 maja w byłym majątku Kościuszków w Mereczowszczyźnie odsłonięto pierwszy w Białorusi pomnik Tadeusza Kościuszki. Projekt monumentu odlanego na Ukrainie wykonał białoruski rzeźbiarz Henik Łojka. Pieniądze zbierali internauci na platformie crowdfoundingowej (niemal 700 osób wpłaciło ponad 22 tys. rubli – prawie 40 tys. zł).
  • W Białorusi wciąż regularnie wykonuje się wyroki śmierci. 16 maja rozstrzelano kolejne dwie osoby skazane za zabójstwa – Wiktara Lotawa i Alaksieja Michalenię. Białoruś jest jedynym krajem w Europie, w którym wykonuje się wyroki śmierci.
  • W dniach 23-25 maja w Mińsku odbyło się międzynarodowe forum Miński Dialog. Wzięło w nim udział ponad 350 osób z 40 krajów, w tym politycy, przedstawiciele międzynarodowych instytucji – Parlamentu Europejskiego, OBWE, NATO czy Eurazjatyckiej Komisji Gospodarczej, a także najważniejszych think tanków, zajmujących się polityką międzynarodową. Podczas sesji „Jak uczynić z Europy Wschodniej region współpracy, a nie konfrontacji” wystąpił prezydent Aleksander Łukaszenka. Dialog Miński (Minsk Dialogue) to pozarządowa inicjatywa ekspercka, która zajmuje się analizowaniem polityki międzynarodowej i bezpieczeństwa.
  • 29 maja Mińska Rada Miejska zatwierdziła nazwy nowych ulic i parków. W roku stulecia ogłoszenia niepodległości przez Białoruską Republikę Ludową władze postanowiły uhonorować m.in. dwie postacie zasłużone dla narodowej kultury i państwowości. Jedna z ulic otrzyma imię białoruskiego polityka, uczonego i publicysty Arkadzia Smolicza, inicjatora ogłoszenia niepodległości BRL, rozstrzelanego w 1938 r. przez NKWD, inna stołeczna arteria będzie nosić imię białoruskiego poety, krytyka i tłumacza, Alesia Dudara, także rozstrzelanego przez NKWD w 1937 r.
  • W dniach 1-3 czerwca odbył się festiwal Kultur Narodowych w Grodnie. Zaprezentowano na nim dorobek kilkunastu mniejszości narodowych zamieszkujących Białoruś, w tym również Polaków. Festiwal odbywa się co dwa lata.
  • Od 7 czerwca przestała ukazywać się w wersji papierowej Nasza Niwa, najstarsza białoruska gazeta ilustrowana. Od tej pory można ją czytać wyłącznie w sieci. Wydawca gazety określił to jako sukces, jednak wielu jej dotychczasowych wiernych czytelników uznało ten fakt za „smutną wiadomość”. Pierwszy numer Naszej Niwy ukazał się w 1906 r., a po długiej przerwie reaktywowano ją w 1991 r.
  • 6 чэрвеня выйшаў апошні нумар газеты „Наша ніва” на паперы і цалкам перайшла яна ў інтэрнэт як партал nn.by. Рэдакцыя патлумачыла такое рашэнне тым, што далейшае друкаванне выдання не мела б практычнага сэнсу. Газета з’яўляецца пераемніцай легендарнай „Нашай нівы”, якая выходзіла ў пач. 20. ст. у Вільні і была адноўлена ў 1991 г.
  • 10 czerwca Białoruś i Chiny podpisały porozumienie dotyczące ruchu bezwizowego. Odtąd Chińczycy mogą pojechać do Białorusi, a Białorusini do Chin na okres do 30 dni jedynie na podstawie paszportu. Nowe przepisy to efekt bezpośrednich rozmów prezydenta Aleksandra Łukaszenki z chińskim przewodniczącym Xi Jinpingiem. Białoruś zacieśniła współpracę gospodarczą z Państwem Środka, czego przejawem są kontrakty w branży spożywczej i motoryzacyjnej.
  • 12 czerwca Artur Michalski rozpoczął pełnienie misji ambasadora RP w Mińsku. Nowy ambasador nominację od ministra spraw zagranicznych Jacka Czaputowicza otrzymał17 maja. Artur Michalski jest absolwentem Akademii Teologii Katolickiej i doświadczonym dyplomatą. Od lat 90. pełnił ważne funkcje w polskich placówkach dyplomatycznych, m.in. w Moskwie, Waszyngtonie i Ottawie. Od sierpnia 2017 r. był dyrektorem Departamentu Wschodniego MSZ. Michalski zastąpił w Mińsku Konrada Pawlika.
  • W nocy z 12 na 13 czerwca nieznani sprawcy połamali i przewrócili krzyże, które obrońcy Kuropat ustawili obok dojazdu do restauracji „Pojediem Pojedim”, otwartej tydzień wcześniej. Lokal znajduje się ok. 50 metrów od miejsca masowych egzekucji z lat 30. XX w. Działacze, opiekujący się społecznie Kuropatami, zamierzają naprawić zniszczone krzyże.
  • Białoruskie władze poinformowały, że prąd z elektrowni jądrowej w Ostrowcu popłynie prawdopodobnie na początku przyszłego roku. Latem elementy elektrowni przejdą ostatnie testy, zaś pod koniec roku zostanie dostarczone do Ostrowca paliwo jądrowe.
  • W Białorusi spada poziom korupcji. Jak poinformowała organizacja Transparency International, zajmująca się badaniem zjawisk korupcyjnych na świecie, w ciągu roku Białoruś „podskoczyła” aż o 11 pozycji w rankingu percepcji korupcji – z 79 miejsca w 2016 r., na 68 w 2017. Polska uplasowała się na 36 pozycji, Ukraina na 130, a Rosja na 135 miejscu.

Пакінуць адказ

Ваш адрас электроннай пошты не будзе апублікаваны.

Календарыюм

Гадоў таму

  • ў траўні

    770 – у 1254 г. быў падпісаны мірны дагавор паміж вялікім князем Міндоўгам і галіцка-валынскім князем Данілам Раманавічам. 740 – разгром у 1284 г. войскамі літоўскага князя Рынгальда мангола-татарскіх войск каля вёскі Магільна. 530 – у 1494 г. у Гародні …ЧЫТАЦЬ ДАЛЕЙ / CZYTAJ DALEJ

Календарыюм / Kalendarium

Сёньня

  • (818) – у 1206 г. пачаўся захоп інфлянцкімі (лівонскімі) крыжакамі Кукенойскага княства (населенага Крывічамі і балцкімі плямёнамі), у якім панаваў полацкі князь Вячка (Вячаслаў), які загінуў у бітве з крыжакамі ў 1224 г.
  • (719) – напады крыжакоў у 1305 г. на Гарадзенскую замлю ды аблога імі Гарадзенскага замка.
  • (450) – у 1574 г. заснаваньне ў Нясьвіжы езуіцкага калегіума. Пазьней падобныя калегіумы былі заснаваны ў Бярэсьці, Бабруйску, Віцебску, Гародні, Драгічыне (на Палесьсі), Магілёве, Менску, Наваградку, Оршы, Слуцку і іншых гарадах.
  • (233) – 3.05.1791 г. польскі сойм прыняў канстытуцыю (Ustawa Rządowa), паводле якой была зьнесена аўтаномія Вялікага Княства Літоўскага.
  • (179) – 3 (15).05.1845 г. у фальварку Свольна каля Дрысы (зараз Верхнедзьвінск) на Віцебшчыне нар. Іван Чэрскі, геоляг і географ. За ўдзел у студзеньскім паўстаньні сасланы ў Омск, дзе праводзіў гэалягічныя дасьледаваньні ваколіц. Памёр 25.06.(7.07)1892 г. падчас экспэдыцыі ў пасёлку Калымскім каля вусьця ракі Амалон.
  • (147) – 3.05.1877 г.  у фальварку Іваноўшчына Лепельскага пав. нар. Антон Грыневіч (арыштаваны ў 1933 г., памёр у савецкім лагеры 8.12.1937 г.), фальклярыст, кампазытар, пэдагог, выдавец. Удзельнік суполкі „Загляне сонца і ў наша ваконца”. У 1910-1912 гг. выдаў два тамы кніжкі „Беларускія песьні з нотамі”.

Новы нумар / Novy numer

Папярэднія нумары

Усе правы абаронены; 2024 Czasopis