- W dniach 28-29 września II Liceum Ogólnokształcące z Dodatkowym Nauczaniem Języka Białoruskiego w Hajnówce obchodziło jubileusz 75-lecia swego istnienia połączony z V Zjazdem Absolwentów. W uroczystościach uczestniczyli przedstawiciele władz województwa podlaskiego i starostwa hajnowskiego, a także reprezentujący białoruską opozycję na emigracji wieloletni dyplomata Paweł Łatuszka. Historia szkoły rozpoczęła się w 1949 r., kiedy to powołano do życia jednostkę oświatową o nazwie Szkoła Podstawowa i Liceum Ogólnokształcące z Białoruskim Językiem Nauczania w Hajnówce.
- 28 września w Białostockim Ośrodku Kultury odbył się wernisaż wystawy „Móc spokojnie zasnąć”. Prezentuje ona projekt dokumentalny fotografa Piotra Wójcika oraz białoruskiej dziennikarki i uchodźczyni politycznej Iryny Arachoŭskiej. Wspólnie stworzyli oni portret społeczności białoruskich imigrantów, którzy wyjechali z rodzinnego kraju w poszukiwaniu bezpiecznego życia. Wystawa będzie czynna do 7 listopada.
- W dniach 30 września – 7 października odbyła się ósma edycja festiwalu „Kierunek Wschód” – przeglądu teatralnego prezentującego kulturę pogranicza, w tym przedstawienia zza wschodniej granicy Polski, a także z Ameryki. W trakcie tegorocznego wydarzenia można było obejrzeć spektakle teatrów z Litwy, Gruzji, Macedonii Północnej, Czech, USA oraz niezależnych artystów białoruskich. Organizatorem przedsięwzięcia jest Teatr Dramatyczny im. A. Węgierki w Białymstoku, a jednym z tegorocznych partnerów było Centrum Kultury Białoruskiej w Białymstoku.
- Na początku października rząd wydał zgodę na utworzenie dwóch nowych gmin w kraju. Jedno z rozporządzeń dotyczy utworzenia gminy Grabówka w województwie podlaskim. Nowa jednostka administracyjna zacznie funkcjonować 1 stycznia 2025 r. Gmina Grabówka będzie wyodrębniona z gminy Supraśl. Jej powierzchnia wyniesie 6464,42 ha, liczba mieszkańców to 10 047 osób. Siedziba znajdzie się w miejscowości Zaścianki.
- 5 października w Dubiczach Cerkiewnych odbył się pierwszy szkolny festiwal integracyjny „Babinaje leta. Biełaruskija intehracyi” dla dzieci i rodziców szkół, w których nauczany jest język białoruski. Uczestniczy wydarzenia mogli m.in. wziąć udział w warsztatach garncarskich i kulinarnych dla dzieci i dorosłych, szkoleniu z bezpiecznego poruszania się w sieci, spotkaniach rękodzielniczych i śpiewaczych. Organizatorami imprezy byli: Szkoła Podstawowa w Dubiczach Cerkiewnych i Centrum Kultury Białoruskiej w Białymstoku.
- 7 października w Białoruskim Hubie „Novaja Ziamla” w Białymstoku wiceprezydent miasta Marek Masalski spotkał się z przedstawicielami diaspory z Białorusi. Rozmawiano o propozycjach działań na rzecz większej integracji tego środowiska z białostoczanami i wspólnych inicjatywach kulturalnych. Rozważano o tym, jak uchodźcy z Białorusi mogą wzbogacić wielokulturowe oblicze Białegostoku i możliwościach finansowego wsparcia dla ich inicjatyw z budżetu miasta.
- 8 października w tym miejscu spotkań diaspory odbyła się zorganizowana przez Centrum Kultury Białoruskiej prezentacja tomiku wierszy Uładzimira Arłowa „Śvieciacca vokny dy nikoha za jimi” wydrukowanego łacińską czcionką. Arłoŭ to jeden z najbardziej znanych współczesnych białoruskich pisarzy i poetów, którego książki, tłumaczone na liczne języki, wydawane są w całej Europie.
- 12 października w Bielskim Domu Kultury odbył się koncert z okazji 60-lecia działalności Chóru Pieśni i Tańca „Wasiloczki”. Sala zapełniła się sympatykami białoruskiej muzyki, nie zabrakło też przedstawicieli władz lokalnych i wojewódzkich, którzy wręczyli członkom zespołu liczne nagrody, medale i odznaczenia. Chór powstał w listopadzie 1964 r. z inicjatywy działaczy Białoruskiego Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego, działa przy Bielskim Domu Kultury.
- 16 października w Hajnowskim Domu Kultury odbył się pokaz filmu i debata w ramach projektu „100 lat autokefalii. 1000 lat historii”. Zrealizowany w formie edukacyjnej prezentacji film przedstawia historię prawosławia na południowych i wschodnich obszarach Polski i Rzeczpospolitej Obojga Narodów. W debacie uczestniczyli m.in. profesorowie Aleksander Naumow i Marek Ławreszuk. Realizatorem projektu i organizatorem spotkania było Stowarzyszenie Orthnet – administrator serwisu internetowego Cerkiew.pl. Wcześniej podobne wydarzenie odbyło się 8 października w Siemiatyczach.
- 17 października w Niemirowie (gm. Mielnik) przy granicy polsko-białoruskiej odbyła się konferencja prasowa ministra spraw wewnętrznych i administracji Tomasza Siemoniaka oraz wiceszefa MSWiA Czesława Mroczka i wiceministra obrony narodowej Cezarego Tomczyka poświęcona „modernizacji zabezpieczenia granicy”. Zapowiedziano zbudowanie trwałej struktury i infrastruktury, która stale i skutecznie chronić będzie polskiej granicy.
- W nocy z 17 na 18 października w Białymstoku na ul. Przemysłowej spadł balon z podczepionym ładunkiem. W środku zabezpieczonej przez policję paczki znajdowało się 30 tys. sztuk papierosów bez polskich znaków akcyzy. Pochodzącą prawdopodobnie z Białorusi przesyłką zajęły się odpowiednie służby.
- 18 października Muzeum i Ośrodek Kultury Białoruskiej w Hajnówce zorganizowało drugi z tegorocznych koncertów (pierwszy odbył się miesiąc wcześniej) „Muzyka biez zaściaroh / Muzyka bez zastrzeżeń”. Na scenie wystąpił m.in. zespół „Volski” Lawona Wolskiego.
- 20 października w Kuraszewie (gm. Czyże) odbyła się 29. edycja Jesiennych Spotkań z Folklorem Białoruskim. Świetlica Wiejska wypełniła się mieszkańcami gminy Czyże oraz sąsiadujących. Na scenie wystąpiły białoruskie zespoły z Podlasia, można było też zobaczyć tradycyjne obrzędy w wykonaniu zespołu „Wasiloczki” z Bielska Podlaskiego.
- W dniach 25 i 27 października w Bielsku Podlaskim, Hajnówce i Białymstoku odbył się 29. Festiwal Białoruskiej Poezji Śpiewanej i Piosenki Autorskiej „Bardaŭskaja Vosień”. W Bielskim Domu Kultury zaprezentowano projekt „Bez ojczyzny” z udziałem Uładzimira Niaklajewa, Dźmitryja Duchanawa i Alexandry Konofalskiej, oraz wręczono Nagrodę imienia Michała Aniempadystawa, a na scenie wystąpiły zespoły VERAMI i NAVIBAND. W ramach festiwalu w II Liceum Ogólnokształcącym z Dodatkowym Kształceniem Języka Białoruskiego w Hajnówce odbyło się m.in. spotkanie z pisarzem i poetą Uładzimirem Niaklajewem, natomiast w Białostockim Teatrze Lalek miała miejsce białostocka premiera filmu dokumentalnego autorstwa Marka Włodzimirowa „Pobyć w tym czasie, który minął” o bielskiej białoruskiej poetce Nadziei Artymowicz oraz spotkanie z reżyserem filmu. Organizatorem festiwalu jest Fundacja TUTAKA.