- Unia Europejska przeznaczy 30 mln euro na wsparcie sił demokratycznych Białorusi – poinformowała komisarz ds. rozszerzenia UE Marta Kos podczas konferencji „Wsparcie narodu białoruskiego” w Parlamencie Europejskim, która odbyła się w Brukseli. Od sfałszowanych przez reżim Łukaszenki wyborów w 2020 r. łączna pomoc UE dla sił demokratycznych Białorusi wyniosła 170 milionów euro.
- 30 listopada Europejska Organizacja Badań Jądrowych (CERN) z siedzibą w Genewie zakończyła współpracę z instytutami badawczymi z Rosji. To odpowiedź na rosyjską agresję wojskową na Ukrainę. Od czerwca tego roku CERN nie współpracuje już z Białorusią.
- Białoruska wycinanka została wpisana na listę niematerialnego dziedzictwa ludzkości UNESCO. Poinformowało o tym 4 grudnia MSZ Białorusi. Wycinanka w papierze znana jest na obszarze Białorusi od XVI w. Ten element dekoracyjny przetrwał do dziś i można się z nim spotkać w domach, instytucjach publicznych, a także scenografiach teatralnych i wzornictwie.
- Państwowe białoruskie przedsiębiorstwo wydobywcze Biełaruśkalij złożyło pozew do międzynarodowego arbitrażu inwestycyjnego przeciwko Litwie, która nałożyła na nie sankcje. Według informacji uzyskanych przez stronę litewską, kwota roszczeń złożonych przez Biełaruśkalij wynosi 12 miliardów dolarów. Decyzję o zawieszeniu transportu władze litewskie podjęły w lutym 2022 r. ze względu na bezpieczeństwo narodowe. Ponadto w ramach unijnych sankcji zamrożonych zostało także 30 proc. udziałów w litewskim terminalu ładunków masowych należących do Biełaruśkalij.
- W dniach 6-15 grudnia platforma „Nowa Białoruś” z okazji drugich urodzin zorganizowała międzynarodowy gastrofest. Odbywał się on w trzech krajach – Polsce, Litwie i Gruzji. Wzięły w nim udział białoruskie restauracje, bary i kawiarnie z Tbilisi, Wilna, Warszawy, Katowic i Poznania, które serwowały ponad 40 dań i napojów, związanych z białoruską kuchnią.