Pa prostu / Па-просту

  • Płacz zwanoŭ

    23. Zabytaja tragedia kala Krynak (4)

    Syne, kab adkapać ich, paprasili Bronisia Czarnamysaho z susiednich Klabanaŭcaŭ. Toj uziaŭ z saboju jaszcze dvoch mużczyn i noczu pajechali na miesca tragedii. Kali paczali raskopvać jamu, z siaredziny trysnuła kroŭ. Pamału vyciahnuli dva trupy Sidaroviczaŭ i pa cichu pryviaźli ich da Kundziczaŭ. Myła ich…ЧЫТАЦЬ ДАЛЕЙ / CZYTAJ DALEJ

Po pudlaśki / По-пудляські

  • Kinoman

    13. Stan nevyznačanosti

    Orła wrona nie pokona! [Antykomunistyčne hasło v vojennum stani v Pôlščy.] Statut Białoruskiego Zrzeszenia Studentów (BAS) pisavsie mnoju miêseci dva. Odnočasno my začali vyšukuvati „našych” studentuv u akademikach raznych vyžšych škôł u Varšavi i psychologično pudhotovlati jich do toho, što budemo rejestrovati biłoruśku studenćku organizaciju… ЧЫТАЦЬ ДАЛЕЙ / CZYTAJ DALEJ

RSS і Facebook

На Падляшшы

Wrzesień’24 na Podlasiu: Zjazd Absolwentów Liceum im. Taraszkiewicza, 510 rocznica Bitwy pod Orszą, Zjazd Historyków Polskich i inne wydarzenia

ЗАПІСЫ ЧАСУ (IX.2024)

  • 14 верасня ў Бельскім белліцэі падчас мастацкай часткі з’езду выпускнікоў www.lozbjn.edu.pl
    14 верасня ў Бельскім белліцэі падчас мастацкай часткі з’езду выпускнікоў
    www.lozbjn.edu.pl
  • W dniach 13-14 września odbył się Zjazd Absolwentów II Liceum Ogólnokształcącego z białoruskim językiem nauczania im. Bronisława Taraszkiewicza w Bielsku Podlaskim. Uczestniczyło w nim ponad 200 dawnych uczniów, którzy przyjechali z całej Polski i zagranicy. Z tej okazji przygotowano okolicznościową wystawę oraz spektakl przedstawiający postać Jarosława Kostycewicza, inicjatora białoruskiego nauczania w Bielsku Podlaskim. W tym roku bielska szkoła obchodzi jubileusz 80-lecia swojej działalności.
  • 31 sierpnia z inicjatywy białoruskiego muzyka i wokalisty Antona Sirocina zainaugurował stałą działalność Bialystok Music Club przy ulicy Legionowej, który do tej pory funkcjonował w przestrzeni wirtualnej. Na start odbyły się w nim koncerty zespołu Navi Band i kapeli Kaciaryny Vadanosavaj. Jak powiedział Radiu Białystok inicjator powołania klubu, będzie to nie tylko lokal muzyczny, ale także miejsce do organizowania innych imprez kulturalnych. 
  • 3 września w amfiteatrze miejskim w Parku Królowej Heleny w Bielsku Podlaskim odbył się doroczny festyn białoruski. Na scenie koncertowały popularne zespoły białoruskie z Białostocczyzny, swoje książki prezentowali też na stoiskach białoruscy autorzy z Podlasia. Festyn zorganizowało Białoruskie Towarzystwo Społeczno-Kulturalne w Białymstoku we współpracy z Bielskim Domem Kultury.
  • 5 września w Muzeum Rolnictwa im. Krzysztofa Kluka w Ciechanowcu otwarto wystawę historycznych i tradycyjnych strojów białoruskich. Autorką zrekonstruowanych pieczołowicie ubiorów jest znana białoruska artystka Kaciaryna Vadanosava. Ekspozycja będzie czynna do 20 października. Współorganizatorem wydarzenia było Centrum Kultury Białoruskiej w Białymstoku.
  • W dniach 7-8 września w Studziwodach, Mielniku i Radziwiłłówce odbyły się Międzynarodowe Spotkania Dudziarzy, Lirników i Śpiewaków. W ciągu dwóch dni zaprezentowali się wykonawcy z Polski, Białorusi, Czech, Łotwy i Hiszpanii. Organizatorem wydarzenia było Muzeum Małej Ojczyzny w Studziwodach.
  • 8 września przed Konsulatem Generalnym Republiki Białorusi w Białymstoku odbyła się akcja upamiętniająca Bitwę pod Orszą z 1514 r. 510 lat temu połączone wojska litewsko-polskie pod dowództwem hetmana wielkiego litewskiego Konstantego Ostrogskiego pokonały znacznie przeważające siły moskiewskie. Białostocka akcja była również okazją, by wyrazić solidarność z Ukrainą walczącą dziś z agresorem ze wschodu. Wydarzenie zorganizowała białoruska diaspora Białegostoku.
  • 2 верасня на школьнай пляцоўцы Гайнаўскага белліцэя. Вучні і настаўнікі ўрачыста пачалі новы навучальны год Фота Гайнаўскага белліцэя
    2 верасня на школьнай пляцоўцы Гайнаўскага белліцэя. Вучні і настаўнікі ўрачыста пачалі новы навучальны год
    Фота Гайнаўскага белліцэя
  • W dniach 13-15 września dla uczczenia stulecia autokefalii Cerkwi prawosławnej w Polsce w Akademii Supraskiej odbyła się konferencja naukowa „Dążenia do samodzielności Cerkwi w Polsce – jedność i autokefalia”. Wykłady wygłosili profesorowie, wykładowcy, hierarchowie z Polski i pojedynczy uczestnicy z zagranicy (w tym online). Organizatorem konferencji była Funadacja Oikonomos / Akademia Supraska. Jak napisano w informacji, przesłanej do mediów, wydarzenie miało przybliżyć historię Kościoła Prawosławnego w Polsce i „spojrzeć z perspektywy lat, na rolę, jaką odgrywali prawosławni w tworzeniu państwowości niepodległej Polski oraz społeczeństwa obywatelskiego”.
  • 14 września w białoruskim klubie Białystok Music Club wystąpił znany zespół Relikt. Grupa od dawna już koncertuje w Polsce, grała na Basowiszczu w Gródku i Bardaŭskaj Vosieni w Bielsku Podlaskim. Relikt w post-rockowej, progresywnej konwencji, wykonuje m.in. białoruską muzykę źródeł.
  • 15 września na białostockim osiedlu Dojlidy Górne została wyświęcona nowo wybudowana cerkiew św. Grzegorza Peradze. Uroczystościom przewodniczył abp Jakub, ordynariusz diecezji białostocko-gdańskiej. Wśród licznie zaproszonych gości, w tym władz miasta i prawosławnych hierarchów, był również biskup Melchizedek z patriarchatu gruzińskiego, a także dyplomaci z ambasady Gruzji w Warszawie. Grzegorz Peradze, gruziński duchowny i mnich zginął w obozie zagłady Auschwitz, zamęczony przez hitlerowców. W1995 r. został kanonizowany przez Gruzińską Cerkiew Prawosławną. Budowa białostockiej cerkwi pod jego wezwaniem rozpoczęła się w 2009 r. Świątynia została zaprojektowana w stylu klasycystycznym na planie krzyża greckiego. To pierwsza w Polsce cerkiew pod takim wezwaniem oprócz kaplicy św. Grzegorza Peradze w Warszawie, w której nabożeństwa sprawowane są w języku polskim.
  • W dniach 17-21 września w Białymstoku odbył się XXI Powszechny Zjazd Historyków Polskich. Uczestniczyło w nim ponad tysiąc osób. W 33 blokach tematycznych omawiano tematy, dotyczące różnych epok. Poruszano także problemy dotyczące Białorusi. Prof. Dorota Michaluk z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu wygłosiła wykład „Biografistyka w historiografii białoruskiej po 1991 r. Profesor Uniwersytetu w Białymstoku Oleg Łatyszonek wziął udział w panelu poświęconym poszukiwaniom podmiotowości politycznej przez wspólnoty europejskie w XX wieku. Oceniając możliwości Białorusi wobec współczesnych wyzwań geopolitycznych, stwierdził, że „Niepodległa Białoruś jest potrzebna tak wielu krajom naokoło – oprócz jednego – że przetrwa. Tym bardziej, że społeczeństwo białoruskie już się obudziło i z pewnością znajdzie siły, żeby uchronić Białoruś przed utratą niepodległości”.
  • Новая царква ў Беластоку-Дайлідах Фота Аляксандра Васылюка
    Новая царква ў Беластоку-Дайлідах
    Фота Аляксандра Васылюка
  • 18 września w Hajnowskim Domu Kultury odbyła się premiera spektaklu „Mały doktor wrócił”, zrealizowanego przez Teatr Czrevo. Spektakl powstał na podstawie scenariusza stworzonego przez Joannę Troc metodą „verbatim”, na podstawie wywiadów z Arsalanem Azzaddinem, cenionym specjalistą chorób wewnętrznych w szpitalu w Bielsku Podlaskim. Dzięki znajomości sześciu języków skutecznie zaangażował się w pomoc ofiarom kryzysu na granicy polsko-białoruskiej. Spektakl powstał w ramach programu OFF Polska, organizowanego przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego, został  dofinansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Województwa Podlaskiego. Partnerem wydarzenia są Uniwersytet w Białymstoku / Uniwersyteckie Centrum Kultury, Instytut Grotowskiego, Teatr na Faktach oraz Centrum Kultury Prawosławnej w Białymstoku. 
  • 20 września w Auli im. Janusza Korczaka Uniwersytetu w Białymstoku odbył się jubileuszowy koncert z okazji 10-lecia istnienia zespołu tanecznego „Padlaski Wianok”, działającego przy Stowarzyszeniu na Rzecz Dzieci i Młodzieży Uczących się Języka Białoruskiego AB-BA. Grupę prowadzi Oksana Prus. Koncert sfinansowały Miasto Białystok i Województwo Podlaskie. 
  • 20 września na ogrodzeniu soboru św. Mikołaja w Białymstoku odsłonięto wystawę w ramach projektu „Sto lat autokefalii. Tysiąc lat historii”. Składa się ona ze 120 zdjęć, zrobionych w ostatnich kilku latach, przedstawiających wydarzenia cerkiewne, święta prawosławne, sylwetki duchownych i architekturę cerkwi. Ich autorzy – dwadzieścia osób – to w większości współpracownicy serwisu Cerkiew.pl. Projekt, w ramach którego powstał też film animowany, zrealizowało Stowarzyszenie Orthnet. Wystawę można oglądać do 4 października.
  • 20 верасня ў Зале імя Корчака Універсітэта ў Беластоку ў трохгадзінным юбілейным канцэртам танцавальны ансамбль „Падляшскі вянок” пад кіраўніцтвам Аксаны Прус адзначыў дзесяцігоддзе свайго існавання. Зараз у ім звыш 50 удзельнікаў, якія вывучаюць беларускую мову ў беластоцкай «чацвёрцы» ды з сярэдніх школах Беластока Фота Радыё Рацыя
    20 верасня ў Зале імя Корчака Універсітэта ў Беластоку ў трохгадзінным юбілейным канцэртам танцавальны ансамбль „Падляшскі вянок” пад кіраўніцтвам Аксаны Прус адзначыў дзесяцігоддзе свайго існавання. Зараз у ім звыш 50 удзельнікаў, якія вывучаюць беларускую мову ў беластоцкай «чацвёрцы» ды з сярэдніх школах Беластока
    Фота Радыё Рацыя
  • W dniach 21-22 września w Bielskim Domu Kultury odbyły się VII Bielskie Dni Kultury Żydowskiej. Na program złożyły się koncerty, wystawy, spotkania autorskie, można było również spróbować tradycyjnych żydowskich potraw. Wydarzenie zorganizowała Fundacja Ochrony Dziedzictwa Ziemi Bielskiej.
  • Ukazał się pierwszy numer nowego białoruskiego almanachu poświęconemu literaturze i sztuce „Apostrofa”. Zawiera on teksty takich autorów jak Nasta Kudasowa, Aleś Paszkiewicz, Aleh Daszkiewicz, Uładzimir Ściapan, Aksana Danilczuk i in. Zostały też w nim opublikowane listy Wasila Bykawa, esej Wasila Aŭramienki o Uładzimiru Karatkiewiczu i wiele innych interesujących tekstów. Album wydała białostocka fundacja Kamunikat.org.
  • Nakładem tego samego wydawnictwa ukazał się też nowy tom wierszy znanego białoruskiego poety i pisarza, laureata międzynarodowej nagrody „Europejski poeta wolności”, Uładzimira Arłova pt. „Śvieciacca vokny dy nikoha za jimi”.
  • Przy drodze koło Zabłudowa pojawiły się wymalowane sprejem ogromne napisy „Jude kaput”, „Ukraińcy won!” i „Żydy won”. Są też szubienice z gwiazdą Dawida. Hasła powstały na kilkumetrowym murze oporowym, zabezpieczającym przydrożną skarpę przy drodze wojewódzkiej nr 685 Białystok-Hajnówka około dwóch kilometrów za Zabłudowem. Policja prowadzi w tej sprawie czynności, jednak autorzy obraźliwych tekstów pozostają na razie bezkarni.
  • Фотавыстава ў гонар 100-годдзя аўтакефаліі Праваслаўнай царквы ў Польшчы на агароджы сабора св. Мікалая ў Беластоку Фота Паўла Турчынскага
    Фотавыстава ў гонар 100-годдзя аўтакефаліі Праваслаўнай царквы ў Польшчы на агароджы сабора св. Мікалая ў Беластоку
    Фота Паўла Турчынскага
  • Balony meteorologiczne, które kilkakrotnie przylatywały z Białorusi do Polski okazały się narzędziem w rękach przemytników papierosów. Z jednym balonem w podczepionych pakunkach przylatywało 1,5 tys. paczek papierosów bez polskich znaków akcyzy, o łącznej wartości blisko 24,5 tys. zł. 
  • Do 22 września na podlaskim odcinku polsko-białoruskiej granicy odnotowano ponad 2 tys. nielegalnych przekroczeń (około 100 na dobę) – wynika z danych Straży Granicznej. Od początku 2024 r. ujawniono ponad 25,5 tys. takich prób.

Пакінуць адказ

Ваш адрас электроннай пошты не будзе апублікаваны.

Календарыюм

Гадоў таму

  • У лістападзе

    505 – 1519 г. Заканчэньне пабудовы Барысаглебскай царквы ў Навагарадку, помніка архітэктуры готыкі. 445 – 1579 г. Пераўтварэньне Віленскай Езуіцкай Акадэміі ў Віленскі Унівэрсытэт – першы унівэрсытэт ва ўсходняй Эўропе. 405 – 1619 г. Надрукаваньне „Грамматики словенския правильная синтагма” Мялеція Сматрыцкага. 325 …ЧЫТАЦЬ ДАЛЕЙ / CZYTAJ DALEJ

Календарыюм / Kalendarium

Сёньня

  • (461) – У берасьцейскай друкарні у 1563 г. была надрукавана Біблія – адно з самых поўных і лепшых тагачасных выданьняў, вядомая як „Радзівілаўская Біблія”.
  • (142) – 3.11.1882 г. у Акінчыцах нар. Якуб Колас (сапр. Канстанцін Міцкевіч, пам. 13.08.1956 г. у Мeнску), пісьменьнік, грамадзкі дзеяч, адзін з заснавальнікаў беларускай літаратуры. Друкавацца пачаў у 1906 г. у газэце „Наша Доля”, паэмы „Новая зямля” (1923), „Сымон-музыка” (1925), „Суд у лесе” (1943), „Адплата” (1946), „Рыбакова хата” (1947), аповесьці, п’есы, каля дваццаці зборнікаў вершаў, апавяданьняў, нарысаў ды іншых.
  • (114) – выданьне у 1910 г. першага зборніка вершаў Якуба Коласа „Песьні жальбы”.
  • (87) – 3.11.1937 г. расстраляны саветамі Максім Бурсевіч (нар. 9.08.1890 г. у Чамярах каля Слоніма), нацыянальны дзеяч, сакратар БСР Грамады.
  • (87) – 3.11.1937 г. расстраляны саветамі Павал Валошын (нар. 10.07.1891 г. у Гаркавічах Сакольскага павету), дзеяч БСР Грамады, дэпутат Сойма (1923-1928).

Новы нумар / Novy numer

Папярэднія нумары

Усе правы абаронены; 2024 Czasopis