- 23 stycznia przy Bramie Straceń Cytadeli Warszawskiej uroczyście zainaugurowano obchody 160. rocznicy Powstania Styczniowego. Wzięli w nich udział prezydent Andrzej Duda, przywódca Litwy Gitanas Nausda oraz liderka białoruskiej opozycji Swiatłana Cichanouska. Okazjonalny list prezydenta Ukrainy odczytał ambasador tego kraju w Warszawie Wasyl Zwarycz. Na uroczystość przybyli także przedstawiciele polskich władz i urzędów, czołowi politycy i duchowni kilku wyznań. Obecna również była zaproszona delegacja środowiska białoruskiego z Białegostoku, w tym redaktor naczelny Czasopisu Jerzy Chmielewski i metaloplastyk Janusz Tałuć, dzięki zaangażowaniu których w 2014 r. w Mostowlanach stanął pomnik urodzonego tam przywódcy niepodległościowego zrywu z 1863-1864 r. Konstantego Kalinowskiego.
- Polskie MSZ opublikowało na Twitterze nagranie, w którym piętnuje walkę reżimu Łukaszenki z własnym – białoruskim – językiem narodowym. W filmie występują: przedstawicielka Zjednoczonego Gabinetu Przejściowego Alina Kouszyk, szef Białoruskiego Centrum Solidarności Uładzisłau Kobiec oraz wydawca Andrej Januszkiewicz.
- 19 stycznia w krakowskiej Willi Decjusza odbyło się spotkanie ze znanym białoruskim pisarzem i poetą Uładzimiram Arłovam. Uczestniczył w nim też syn twórcy – Raman Arłou – muzyk, kompozytor i reżyser teatralny, który wykonał piosenki do słów swego ojca. 22 stycznia w tym samym miejscu wystąpił z koncertem Wolny Chór z Białorusi. Wolny Chór powstał w 2020 r. jako ruch społeczno-polityczny, gdy Białorusini wyszli na ulice, by protestować przeciwko sfałszowanym wyborom prezydenckim. Należą do niego nie tylko muzycy i wokaliści, ale także ludzie innych profesji, zmuszeni do opuszczenia Białorusi z powodu prześladowań politycznych. Zarówno koncert Wolnego Chóru, jak i spotkanie z Arłovam towarzyszy tegorocznej edycji festiwalu „Kultura na uchodźstwie”.
- 310 Białorusinom odmówiono polskich wiz humanitarnych od września 2022 r., gdy zaczęto wydawać tego rodzaju dokumenty – poinformowało MSZ. Najczęściej te decyzje polskich władz wynikały z faktu, że ich dotychczasowi posiadacze wyjeżdżali z Białorusi bez ważnego powodu. Na podstawie wizy humanitarnej obywatele Białorusi mogą ubiegać się o pobyt czasowy w Polsce na okres 3 lat.
- Belarus Business Center (BBC) w Warszawie podał informacje o liczbie białoruskich firm, które w 2022 r. przeniosły się z Białorusi do Polski. Według tych danych na obecnie działających w Polsce 4446 firm aż 1225 pojawiło się w ubiegłym roku. Największy ich odsetek stanowiły przedsiębiorstwa branży IT, które wybrały Polskę aby rozszerzyć geograficznie zakres działania i zdywersyfikować swoje rynki.