Pa prostu / Па-просту

  • Płacz zwanoŭ

    Na dopyt uziaty byŭ miż inszym Ramuald Rajs „Bury”

    Pra toje, dzie buduć padłożany miny, kromie manciora wiedaŭ jaszcze jaho spolnik, jaki byŭ felczaram (sanitariuszam) u szpitali ŭ Staroj Wilejcy. Tolko ŭ listapadzie 1948 r. mancioru ŭdałoso zwiazacca z dochtaram Marozam. Ad peŭnaj kabiety, jakaja pryjechała da Biełagardu z Biełastoka, dawiedaŭso, szto leczyć jon…ЧЫТАЦЬ ДАЛЕЙ / CZYTAJ DALEJ

Po pudlaśki / По-пудляські

  • Hapčyna vnučka

    Siête stałosie v marciovi.

    Porankami šče trochi moroziło, ale dniom sonečko dobre hrêło, sniêh davno rozstav napreč. Posliêdnich para dion pohoda była vže vesnianaja.Agata šparko išła z dočkoju na prystanok, vony vybralisie do Biłostoku do dochtora. Marjola raz-po-raz pudbihała, starajučysie pospiêti za materoju, a siête ne było takoje proste…. ЧЫТАЦЬ ДАЛЕЙ / CZYTAJ DALEJ

RSS і Facebook

Reżim w Mińsku domagał się wydania opozycjonisty

28 listopada Sąd Okręgowy w Poznaniu odmówił ekstradycji Białorusina Dzmitryja Pleskaczowa (na zdjęciu). Z wnioskiem o jego wydanie władzom Białorusi w październiku wystąpiła prokuratura w Mińsku, która postawiła mu dwadzieścia trzy zarzuty. Reżim oskarżał emigranta na podstawie ośmiu artykułów kodeksu karnego – za podżeganie do nienawiści, udział w masowych zamieszkach, organizowanie działań naruszających porządek publiczny, nawoływanie do sankcji, utworzenie organizacji „ekstremistycznej”, oczernianie i obrazę Aleksandra Łukaszenki, obrazę urzędnika państwowego.

Pochodzący z niewielkiej miejscowości Czausy w obwodzie mohylewskim Dzmitry Pleskaczou ma 28 lat. W Białorusi pracował jako barman. W 2018 r. wyjechał do pracy do Polski. Na początku 2020 r. wrócił do kraju. Kiedy w sierpniu zaczęły się masowe protesty po sfałszowanych wyborach prezydenckich, przyłączył się do nich. Wychodził na uliczne akcje w rodzinnym mieście, a następnie brał udział w wiecach w Brześciu. Wówczas wraz z przyjaciółmi założył i administrował na Telegramie czat „97% Chausy”, na którym do dziś kontaktują się pochodzące z Czaus osoby o opozycyjnych poglądach. Po tym, jak milicja i KGB zaczęli zatrzymywać tych, którzy go subskrybowali, 5 września 2020 r. uciekł do Polski. Złożył wniosek o międzynarodową ochronę i otrzymał status ochrony uzupełniającej. Zamieszkał w Poznaniu, gdzie podjął działalność gospodarczą (jest właścicielem kilku gabinetów kosmetycznych).

Sprawę karną przeciwko Pleskaczowowi w Białorusi wszczęto w 2021 r. Rok później opozycjonista został wpisany na „listę terrorystów”. 

Na przesłuchanie w poznańskiej prokuraturze, a potem na sprawę w sądzie, Pleskaczou stawił się z adwokatem. Jego wynajęcie opłaciła organizacja praw człowieka Dissident.by. Prawnicy, z którymi wcześniej się kontaktował, żądali na początek około sześciu tysięcy złotych.

W sprawie pomagał też zespół prawny przy Zjednoczonym Gabinecie Przejściowym Swiatłany Cichanouskaj. 

Odrzucając wniosek o ekstradycję Pleskaczowa, poznański sąd uznał, że był on motywowany politycznie. Wyrok jest prawomocny.

Za portalem Zerkalo.io

Пакінуць адказ

Ваш адрас электроннай пошты не будзе апублікаваны.

Календарыюм

Гадоў таму

  • У красавіку

    – 9(21).04.1835 г. у Віцебску нар. Ялегі Пранціш Вуль (сапр. Элегі Францішак Карафа-Карыбут), беларускі паэт. Удзельнічаў у  студзенскім паўстаньні, за што быў сасланы ў Сібір. Апошнія гады жыцьця правёў у Варшаве, дзе з Вінцэсем Каратынскім і Адамам Плугам стварыў беларускі …ЧЫТАЦЬ ДАЛЕЙ / CZYTAJ DALEJ

Календарыюм / Kalendarium

Сёньня

  • (53) – 25.04.1972 г. пам. у ЗША Віктар Войтанка (нар. 6.11.1912 г. у фальварку Мачульня, Наваградзкага павету), грамадзкі дзеяч, лекар, сьвятар. Выпускнік Віленскага ўнівэрсытэту, дзеяч Беларускага Студэнцкага Саюзу. Заснавальнік, падчас нямецкай акупацыі, мэдычнай школы ў Баранавічах. Пасьля вайны жыў у ЗША. У 1969 г. стаў сьвятаром Беларускай Аўтакефальнай Праваслаўнай Царквы.

Новы нумар / Novy numer

Папярэднія нумары

Усе правы абаронены; 2025 Czasopis