Pa prostu / Па-просту

  • Płacz zwanoŭ

    Na dopyt uziaty byŭ miż inszym Ramuald Rajs „Bury”

    Pra toje, dzie buduć padłożany miny, kromie manciora wiedaŭ jaszcze jaho spolnik, jaki byŭ felczaram (sanitariuszam) u szpitali ŭ Staroj Wilejcy. Tolko ŭ listapadzie 1948 r. mancioru ŭdałoso zwiazacca z dochtaram Marozam. Ad peŭnaj kabiety, jakaja pryjechała da Biełagardu z Biełastoka, dawiedaŭso, szto leczyć jon…ЧЫТАЦЬ ДАЛЕЙ / CZYTAJ DALEJ

Po pudlaśki / По-пудляські

  • Hapčyna vnučka

    Siête stałosie v marciovi.

    Porankami šče trochi moroziło, ale dniom sonečko dobre hrêło, sniêh davno rozstav napreč. Posliêdnich para dion pohoda była vže vesnianaja.Agata šparko išła z dočkoju na prystanok, vony vybralisie do Biłostoku do dochtora. Marjola raz-po-raz pudbihała, starajučysie pospiêti za materoju, a siête ne było takoje proste…. ЧЫТАЦЬ ДАЛЕЙ / CZYTAJ DALEJ

RSS і Facebook

Recenzja

Powieść „Wiedunnia”

To przewrotna książka o literaturze i Podlasiu, o walce z drętwotą „mowy już dorosłych ludzi” i historiami pisanymi z podszeptu Tamtego (Diabła, Sztucznej Inteligencji?), który kradnie idee, słowa, obrazy, emocje i tłumaczy je po swojemu, celnie trafiając w ego Podlasiaka – wywołując w gronie piszących tematy i obrazy „chodliwe”, popularne i jakoby poczytne w całym kraju. Jedna z bohaterek, uznana w świecie malarka, której dolega przypadłość zwana pseudologią fantastyczną (mitomania), konfabulująca różne historie nie tylko o sobie, ale o całym regionie czy narodzie (narodach), tworząc opowieści nierealne, utopijne, czasem infantylne. Likwiduje granice oddzielające świat były i teraźniejszy, jej dom stoi na krańcach Unii Europejskiej i innego świata.

Wokładka da knihi powieści „Wiedunnia” Miry łukszy
Wokładka da knihi powieści „Wiedunnia” Miry łukszy

Autorka odwołuje się do światowego dziedzictwa kulturowego, zwłaszcza twórców z pogranicza (Rothke, Tarasewicz), literatury światowej i polskiej, w tym także regionalnej (Bułhakow, Myśliwski, Janowicz, Redliński i nawet K. Bonda z historią jej babci zamordowanej w 1946 r.).

Omamieni czytelnicy, wierząc nie wierząc, sięgają do… Wikipedii, szukając przede wszystkim Lubomiry Kościuk z Podlasia, światowej malarki. Ale to tylko literacka fikcja. Jednak postacie szeptuch-znachorek z Podlasia są realne, podobnie jak wydarzenia na wiecznie żywym i od wieków zakrwawionym pograniczu, naprawdę dotknęły rodziny bohaterów książki.

Można odnieść wrażenie, że autorka napisała poradnik dla znachorek, które mają swoimi szeptami ratować ludzkie życia, uczucia, wybawiać ode złego cały naród. „A tu krzyczeć trzeba, nie szeptać!” – woła szeptucha Hanna z Rutki. I choć w książce znaleźć można kilkadziesiąt „zamów” i modlitw (po polsku, podlasku, białorusku, rosyjsku, staro-cerkiewno-słowiańsku), „sprawdzonych” i pomocnych między innymi ku uratowaniu duszy domorosłej szeptuchy, nie jest to podręcznik do nauki znachorstwa. 

Czytelnicy być może oczekiwali od autorki książki o miłości i uroczym, egzotycznym Podlasiu, gdzie można odpocząć duchowo, nabrać motywacji do życia, pokochać na nowo miłością szczęśliwą. 

Tak, to jest książka o miłości. O kobietach tak silnych, że wstają nawet z zakrwawionych kolan, mocnych duchem, mimo to błogosławiących ten świat, który krzywdzi i zabija. I jest to książka jednak poetycka. O regionie, ludziach i innych istotach z Podlasia. 

Michał Iwaniuk

Пакінуць адказ

Ваш адрас электроннай пошты не будзе апублікаваны.

Календарыюм

Гадоў таму

  • У красавіку

    – 9(21).04.1835 г. у Віцебску нар. Ялегі Пранціш Вуль (сапр. Элегі Францішак Карафа-Карыбут), беларускі паэт. Удзельнічаў у  студзенскім паўстаньні, за што быў сасланы ў Сібір. Апошнія гады жыцьця правёў у Варшаве, дзе з Вінцэсем Каратынскім і Адамам Плугам стварыў беларускі …ЧЫТАЦЬ ДАЛЕЙ / CZYTAJ DALEJ

Календарыюм / Kalendarium

Сёньня

  • (192) – 21.04.1833 г. у Мастаўлянах нар. Віктар Отан Каліноўскі (пам. 6.11.1862 г.), родны брат Кастуся Каліноўскага. Вучыўся ў Сьвіслачы, Гародні, Маскве, Пецярбургу. Вывучаў старадаўнія беларускія і літоўскія рукапісы. Сабраў каля 5000 рукапісаў і кніг, прысьвечаных Старабеларускай дзяржаве. Памёр на сухоты.
  • (122) – 21.04.1903 г. у Барысаве нар. Мікола Аляхновіч, літаратурны крытык ад 1926 г. Закончыў літаратурна-лінгвістычнае аддзяленьне пэдагагічнага факультэта БДУ, працаваў навуковым супрацоўнікам Інстытуту Літаратуры і Мастацтва АН БССР. У 1936 г. быў рэпрэсаваны, у ссылцы на Калыме (1938 – 1942), у Іркуцкай і Карагандзінскай абласьцях. У 1957 г. рэабілітаваны, жыў у Ленінградзе. Памёр 9.04.1959 г.
  • (102) – 21.04.1923 г. памёр Ігнат Канчэўскі, паэт, філёзаф і публіцыст (нар. у 1896 г. у Вільні), аўтар эсэ „Адвечным шляхам” (Вільня 1921) пра драматызм гістарычнага лёсу Беларусаў.

Новы нумар / Novy numer

Папярэднія нумары

Усе правы абаронены; 2025 Czasopis