Pa prostu / Па-просту

  • Płacz zwanoŭ

    24. Dochtar Maroz (6)

    U archiwie IPN kromie dakumentaŭ UB majuć jaszcze druhuju dakumentacju – z Wajskowaho rajanowaho sudu ŭ Biełastoku, dzie krychu bolsz infarmacjaŭ pra sprawu Wacława Maroza. Baraniŭ jaho adwakat Alaksandar Saroka z Warszawy. 26 kwietnia 1950 r. jak obrońca wojskowy pasłaŭ da suda ŭ Biełastoku piśmo,…ЧЫТАЦЬ ДАЛЕЙ / CZYTAJ DALEJ

Po pudlaśki / По-пудляські

  • Hapčyna vnučka

    Siête stałosie v marciovi.

    Porankami šče trochi moroziło, ale dniom sonečko dobre hrêło, sniêh davno rozstav napreč. Posliêdnich para dion pohoda była vže vesnianaja.Agata šparko išła z dočkoju na prystanok, vony vybralisie do Biłostoku do dochtora. Marjola raz-po-raz pudbihała, starajučysie pospiêti za materoju, a siête ne było takoje proste…. ЧЫТАЦЬ ДАЛЕЙ / CZYTAJ DALEJ

RSS і Facebook

Recenzja

Powieść „Wiedunnia”

To przewrotna książka o literaturze i Podlasiu, o walce z drętwotą „mowy już dorosłych ludzi” i historiami pisanymi z podszeptu Tamtego (Diabła, Sztucznej Inteligencji?), który kradnie idee, słowa, obrazy, emocje i tłumaczy je po swojemu, celnie trafiając w ego Podlasiaka – wywołując w gronie piszących tematy i obrazy „chodliwe”, popularne i jakoby poczytne w całym kraju. Jedna z bohaterek, uznana w świecie malarka, której dolega przypadłość zwana pseudologią fantastyczną (mitomania), konfabulująca różne historie nie tylko o sobie, ale o całym regionie czy narodzie (narodach), tworząc opowieści nierealne, utopijne, czasem infantylne. Likwiduje granice oddzielające świat były i teraźniejszy, jej dom stoi na krańcach Unii Europejskiej i innego świata.

Wokładka da knihi powieści „Wiedunnia” Miry łukszy
Wokładka da knihi powieści „Wiedunnia” Miry łukszy

Autorka odwołuje się do światowego dziedzictwa kulturowego, zwłaszcza twórców z pogranicza (Rothke, Tarasewicz), literatury światowej i polskiej, w tym także regionalnej (Bułhakow, Myśliwski, Janowicz, Redliński i nawet K. Bonda z historią jej babci zamordowanej w 1946 r.).

Omamieni czytelnicy, wierząc nie wierząc, sięgają do… Wikipedii, szukając przede wszystkim Lubomiry Kościuk z Podlasia, światowej malarki. Ale to tylko literacka fikcja. Jednak postacie szeptuch-znachorek z Podlasia są realne, podobnie jak wydarzenia na wiecznie żywym i od wieków zakrwawionym pograniczu, naprawdę dotknęły rodziny bohaterów książki.

Można odnieść wrażenie, że autorka napisała poradnik dla znachorek, które mają swoimi szeptami ratować ludzkie życia, uczucia, wybawiać ode złego cały naród. „A tu krzyczeć trzeba, nie szeptać!” – woła szeptucha Hanna z Rutki. I choć w książce znaleźć można kilkadziesiąt „zamów” i modlitw (po polsku, podlasku, białorusku, rosyjsku, staro-cerkiewno-słowiańsku), „sprawdzonych” i pomocnych między innymi ku uratowaniu duszy domorosłej szeptuchy, nie jest to podręcznik do nauki znachorstwa. 

Czytelnicy być może oczekiwali od autorki książki o miłości i uroczym, egzotycznym Podlasiu, gdzie można odpocząć duchowo, nabrać motywacji do życia, pokochać na nowo miłością szczęśliwą. 

Tak, to jest książka o miłości. O kobietach tak silnych, że wstają nawet z zakrwawionych kolan, mocnych duchem, mimo to błogosławiących ten świat, który krzywdzi i zabija. I jest to książka jednak poetycka. O regionie, ludziach i innych istotach z Podlasia. 

Michał Iwaniuk

Пакінуць адказ

Ваш адрас электроннай пошты не будзе апублікаваны. Неабходныя палі пазначаны як *

Календарыюм

Гадоў таму

  • у траўні

    – у 1085 г. дружыны Полацкага княства на чале з князем Усяславам Чарадзеем абаранілі беларускія землі ад захопніцкага нашэсьця князя кіеўскага Усяслава Манамаха. Захопнікі зьнішчылі Менск. Як пісаў кіеўскі летапісец „Не засталося ні чалавека, ні жывёлы”. – напады крыжакоў у …ЧЫТАЦЬ ДАЛЕЙ / CZYTAJ DALEJ

Календарыюм / Kalendarium

Сёньня

  • (131) – 13.05.1894 г. у в. Капачоўка, Барысаўскага павету нар. Іван Ермачэнка, дзеяч беларускага нацыянальнага руху. У 1920 г. зьяўляўся адным з арганізатараў Беларускага Камітэту ў Турцыі, з 1921 г. быў дыпляматычным прадстаўніком БНР на
  • (80) – 13.05.1945 г. памёр ад ран Сяргей Крывец (нар. у 1909 г.), паэт; у 1933–1944 гг. жыў у Беластоку, вучыўся ў Беластоцкім Пэдагагічным Інстытуце (1940-1941), публікаваў вершы ў „Новай Дарозе”.

Новы нумар / Novy numer

Папярэднія нумары

Усе правы абаронены; 2025 Czasopis
Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com