- 3 października w Warszawie odbyła się ceremonia wręczenia Nagrody im. Wasila Bykawa „Za swabodu dumki”. Jej laureatem został zespół „Naviband”.
- Jedną ze stypendystek programu KPO dla Kultury została Joanna Troc, mieszkająca w Bielsku Podlaskim aktorka, reżyseria i założycielka Teatru Czrevo. W ramach prestiżowego stypendium artystka weźmie udział w konsultacjach, kursach i szkoleniach oraz napisze scenariusz sztuki dla widowni dziecięcej o słynnej przyrodniczce z Białowieży, Simonie Kossak.
- Film „Pod szarym niebem” białoruskiej twórczyni Mary Tamkowicz otrzymał nagrodę w kategorii „debiut reżyserski” na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Jego fabuła oparta jest na historii małżeństwa dziennikarzy Biełsatu Ihara Iljasza i Kaciaryny Andrejewej, którą reżim Aleksandra Łukaszenki skazał najpierw na 2, a potem na 8 lat więzienia. W uzasadnieniu werdyktu jury czytamy m.in.: „Za umiejętne poprowadzenie opowieści o cenie wyborów moralnych, o byciu człowiekiem i o miłości na tle dramatycznych wydarzeń dziejących się tuż obok granic Polski”.
- 30 września w Warszawie zaprezentowano wyniki badań Białoruskiej Pracowni Analitycznej prof. Andreja Wardamackiego poświęcone białoruskiej tożsamości narodowej – temu, co Białorusinów łączy i odróżnia od sąsiadów, najważniejszych wartości i idei narodowych. W badaniach wzięły udział osoby o różnych poglądach politycznych – zarówno zwolennicy, jak i przeciwnicy obecnych władz Białorusi.
- 35 studentów rozpoczęło naukę na pierwszym roku studiów licencjackich na kierunku filologia białoruska z językiem angielskim na Uniwersytecie Warszawskim. To jedyna uczelnia w Polsce która prowadzi kształcenie w tej specjalności na poziomie licencjackim i magisterskim. Katedrą od 1 października kieruje prof. Andrej Moskwin. Na poznańskim UAM działa Zakład Białorutenistyki, a na UwB Pracownia Białorutenistyki, jednak na tych uczelniach nie kształci się studentów na kierunku białorutenistyka.
- Na Uniwersytecie Warszawskim, w ramach Wydziału Lingwistyki Stosowanej rozpoczęła działalność Pracownia Białoruskiej Dialektologii. Będzie to placówka, która pomoże wznowić tradycje badań dialektologicznych białoruskich gwar poza Białorusią. W skład grupy tworzącej pracownię wejdą specjaliści z różnych ośrodków akademickich, oprócz Warszawy m.in. z Poznania, Lublina, Krakowa i in. Badacze białoruskich gwar połączą siły, by kontynuować prace językowe przede wszystkim na Podlasiu i Wileńszczyźnie. Powstającą pracownią kierować będzie dr Mirosław Jankowiak z UW.
- 14 października na poligonie w Orzyszu (woj. warmińsko-mazurskie) premier Donald Tusk oraz wice-premier, minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz, a także najważniejsi dowódcy polskiej armii obserwowali ćwiczenia w zakresie testowania elementów do budowy Tarczy Wschód. Jak podkreślił sam premier tworzenie elementów tarczy przyspieszono, by jak najszybciej zabezpieczyć wschodnią granicę Polski przed ewentualnym zagrożeniem ze strony Rosji i Białorusi.
- 15 października rząd zaakceptował „Strategię migracyjną Polski na lata 2025-2030”, która przewiduje możliwość czasowego i terytorialnego zawieszenia prawa do azylu w związku z wojną hybrydową prowadzoną na granicy polsko-białoruskiej przez Białoruś i Rosję, jaka może prowadzić do destabilizacji państwa. Dokument zaniepokoił nie tylko organizacje pozarządowe zajmujące się prawami człowieka, ale również białoruską emigrację polityczną. Jeden z jej liderów, Paweł Łatuszka, wyraził nadzieję, że Polska pozostanie krajem, w którym „Białorusini deportowani przez reżim Łukaszenki, z powodu stworzonej w Białorusi atmosfery strachu i terroru oraz największych w historii współczesnej Europy represji, będą mogli liczyć na status uchodźcy. Ważne jest, aby oddzielić reżim Łukaszenki od narodu białoruskiego. Liczymy na solidarność z Białorusinami” – skomentował Łatuszka.
- W dniach 16-18 października w Sopocie odbyło się Europejskie Forum Nowych Idei. Uczestniczyła nim liderka białoruskiej opozycji na emigracji Swiatłana Cichanoŭskaja. Podczas swego wystąpienia zaapelowała, by pamiętać o losie Białorusi pod rządami dyktatora, podkreślając zarazem, iż losy Białorusi i Ukrainy są obecnie ze sobą mocno powiązane, a niezależność Ukrainy będzie stale zagrożona, dopóki w Mińsku rządzić będzie wspierany przez Rosję Łukaszenka.
- Inicjatywa społeczna białoruskiej diaspory w Polsce o nazwie MALDZIS odnalazła w antykwariacie w Kaliszu i zakupiła Trzeci Statut Wielkiego Księstwa Litewskiego, uchwalony w 1588 r., a wydrukowany po polsku w Wilnie w 1693 r. Dokument docelowo ma zostać przekazany Muzeum Historyczno-Krajoznawczemu w Nowogródku. Inicjatywa MALDZIS została nazwana na cześć białoruskiego historyka literatury profesora Adama Maldzisa (1932-2022), który poświęcił swoje życie odzyskiwaniu dla Białorusi utraconych i zapomnianych zabytków kultury, w tym dzieł literackich.