Zapomniane stare cmentarze wiejskie (mohiłki) są niemymi, często zapomnianymi świadkami historii. Do początku XIX w. funkcjonowały niemal przy każdej wsi. Najczęściej na skraju zabudowań, na wzgórku dominującym nad okolicą. Pośród pól. Obecnie w wyniku zalesiania są trudne do odszukania. Nawet najstarsi mieszkańcy wsi o nich nie pamiętają. Pozostały nieliczne kamienie, czasami z wyrytymi krzyżami.
Powinnością chrześcijanina jest nie tylko modlitwa za zmarłych, ale także upamiętnienie pochówku poprzez postawienie krzyża. Te cmentarze są nie tylko miejscem spoczynku przodków, ale także mają wielką wartość kulturową. Są swoistym zaświadczeniem o naszej przeszłości.
Przy parafii prawosławnej w Krynkach z inicjatywy proboszcza o. Justyna Jaroszuka powstał Komitet Upamiętnienia Cmentarzy w Krynkach i Okolicy. Jednym z członków założycieli jest nasz redakcyjny kolega Wiesław Choruży.
Komitet nakreślił ambitne plany upamiętnienia zapomnianych cmentarzy (mohiłak) poprzez postawienie przy każdym z nich drewnianego krzyża wraz z tabliczką lub planszą, na której będzie opisana krótka historia miejsca oraz wsi. Obecnie znane jest położenie mohiłak w Ciumiczach, Sannikach, Kruszynianach, Łosinianach, Ozieranach Małych, Białogorcach, Łapiczach oraz we wsiach w sąsiednich parafiach – w Ostrowiu Południowym, Harkawiczach, Szudziałowie, Knyszewiczach, Wierzchlesiu. Ta lista może być dłuższa. Nawet w samych Krynkach dawny cmentarz przy cerkwi, czynny do poł. XIX wieku, obecnie jest zapomniany i nieoznakowany.
Inicjatorzy liczą na wsparcie władz i instytucji lokalnych, ale przede wszystkim zaangażowanie społeczne. Pieniądze można wpłacać na konto parafii prawosławnej w Krynkach z zaznaczeniem celu –wzniesienia krzyża w konkretnej miejscowości:
Parafia NNMP w Krynkach
Nr rach. bank.: 50 1600 1462 1852 4801 4000 0001