INSTYTUT JĘZYKOZNAWSTWA I LITERATUROZNAWSTWA
INSTYTUT HISTORII
UNIWERSYTETU MARII CURIE-SKŁODOWSKIEJ W LUBLINIE
zapraszają
w dniach 29-30 czerwca 2023 r.
na Międzynarodową Konferencję Naukową
„Białorutenistyka po 2020 roku: kontynuacja badań i nowe wyzwania”
połączoną z obchodami 30-lecia białorutenistyki na UMCS
Tematem organizowanej w trybie zdalnym konferencji jest stan i perspektywy rozwoju białorutenistyki w Polsce i na świecie po 2020 r. Sympozjum jest adresowane do językoznawców, literaturoznawców, historyków, etnografów, socjologów, reprezentujących ośrodki naukowe w Polsce i za granicą. Z uwagi na obecną sytuację geopolityczną do udziału w konferencji zapraszamy Koleżanki i Kolegów, którzy nie są związani z państwowymi ośrodkami naukowymi i naukowo-dydaktycznymi w Rosji i Białorusi.
Uczestnicy konferencji będą obradować w trzech sekcjach: I. Sekcja historyczno-kulturowa, II. Sekcja literaturoznawcza, III. Sekcja językoznawcza. Dodatkowo, przyjmujemy zgłoszenia do udziału w Panelu dyskusyjnym „Białorutenistyka na tle wojny, represji, emigracji”.
Konferencja odbędzie się na Platformie Teams (link do rejestracji zostanie podany przed konferencją). Wystąpienia podczas obrad plenarnych nie powinny przekraczać 25 minut, a w sekcjach 20 minut. Przewidujemy publikację artykułów w recenzowanym roczniku naukowym „Studia Białorutenistyczne”, punktowanym przez Ministerstwo Edukacji i Nauki (40 pkt.) oraz notowanym w bazach Erih Plus, Slavic Humanities, Arianta, Index Copernicus, BazHum, CEJSH, DOAJ. Referaty można przesyłać po zakończeniu konferencji lub przed jej rozpoczęciem (artykuły przesłane przed rozpoczęciem konferencji zostaną wysłane do recenzji w pierwszej kolejności). Objętość materiałów złożonych do druku: od 0,5 do 1 arkusza wydawniczego (od 20000 do 40000 znaków).
Języki robocze konferencji: język polski, język białoruski, język ukraiński, języki kongresowe.
Program konferencji zostanie rozesłany do 26 czerwca 2023 r. Możliwy jest udział w Konferencji bez referatu (udział w dyskusji w ramach Panelu „Białorutenistyka na tle wojny, represji, emigracji”).
Zgłoszenia na konferencję prosimy kierować do 1 czerwca 2023 r. na adres sekretarzy (dr Agnieszka Goral – agnieszka.goral@mail.umcs.pl, dr Natalia Rusiecka – natalia.rusiecka@ mail.umcs.pl).
Organizatorzy nie planują pobierania opłaty konferencyjnej.
Komitet Organizacyjny Konferencji:
Prof. dr hab. Siergiej Kowalow – przewodniczący
Dr hab. Dariusz Tarasiuk, prof. UMCS – wiceprzewodniczący
Dr hab. Jadwiga Kozłowska-Doda, prof. UMCS – członek
Dr Agnieszka Goral – sekretarz
Dr Natalia Rusiecka – sekretarz