Pa prostu / Па-просту

  • Płacz zwanoŭ

    Na dopyt uziaty byŭ miż inszym Ramuald Rajs „Bury”

    Pra toje, dzie buduć padłożany miny, kromie manciora wiedaŭ jaszcze jaho spolnik, jaki byŭ felczaram (sanitariuszam) u szpitali ŭ Staroj Wilejcy. Tolko ŭ listapadzie 1948 r. mancioru ŭdałoso zwiazacca z dochtaram Marozam. Ad peŭnaj kabiety, jakaja pryjechała da Biełagardu z Biełastoka, dawiedaŭso, szto leczyć jon…ЧЫТАЦЬ ДАЛЕЙ / CZYTAJ DALEJ

Po pudlaśki / По-пудляські

  • Hapčyna vnučka

    Siête stałosie v marciovi.

    Porankami šče trochi moroziło, ale dniom sonečko dobre hrêło, sniêh davno rozstav napreč. Posliêdnich para dion pohoda była vže vesnianaja.Agata šparko išła z dočkoju na prystanok, vony vybralisie do Biłostoku do dochtora. Marjola raz-po-raz pudbihała, starajučysie pospiêti za materoju, a siête ne było takoje proste…. ЧЫТАЦЬ ДАЛЕЙ / CZYTAJ DALEJ

RSS і Facebook

На Падляшшы

Białoruskie wydawnictwa na Targach Książki w Białymstoku…

ЗАПІСЫ ЧАСУ (IV.2025)

  • Prof. Jerzy Uścinowicz został odznaczony Srebrnym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” Fot. Jerzy Chmielewski
    Prof. Jerzy Uścinowicz został odznaczony Srebrnym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”
    Fot. Jerzy Chmielewski
  • Ponad tysiąc prób nielegalnego przekroczenia polsko-białoruskiej granicy odnotowała Straż Graniczna zaledwie w ciągu tygodnia na przełomie marca i kwietnia. Osoby próbujące przedostać się przez zapory są często bardzo agresywne – rzucają kamieniami i innymi ciężkimi przedmiotami w polskich funkcjonariuszy. Uszkodzonych poważnie zostało co najmniej kilka pojazdów SG. Jak wynika z relacji, w organizacji takich zajść uczestniczą białoruskie służby. 
  • 26 marca w Operze i Filharmonii Podlaskiej w Białymstoku odbyła się gala wręczenia wyróżnień młodym artystom z województwa podlaskiego. Z rąk marszałka Łukasza Prokoryma i wicemarszałka Marka Malinowskiego stypendia odebrali także członkowie zespołu tanecznego „Padlaski Wianok”, działającego przy Stowarzyszeniu na Rzecz Dzieci i Młodzieży Uczących się Języka Białoruskiego AB-BA.
  • 30 marca grupa miłośników twórczości białoruskiego poety Wiktora Szweda odbyła krótką podróż po rodzinnych stronach twórcy, by w ten sposób uczcić przypadającą niedawno 100. rocznicę jego urodzin. Uczestnicy wyprawy wyruszyli pociągiem z Bielska Podlaskiego, by dotrzeć do wsi Morze, w której przyszedł na świat. Po krótkim spacerze udali się na miejscowy cmentarz należący do parafii prawosławnej w Starym Korninie, gdzie na grobie poety zapalili znicze.
  • 4 kwietnia w Bielskim Domu Kultury odbyły się centralne eliminacje 54. edycji konkursu recytatorskiego „Rodnaje słowa” („Ojczyste słowo”). Wzięły w nim udział dzieci i młodzież, uczące się języka białoruskiego w szkołach w regionie. Uczniowie recytowali zarówno klasykę literatury białoruskiej, jak też utwory współczesnych autorów. Organizatorem konkursu jest Towarzystwo Kultury Białoruskiej.
  • 5 kwietnia w Centrum Warszawska 50 otwarto wystawę malarstwa białoruskiej artystki Taciany Kozik „Podróż. Los. Spotkania.” Urodzona w 1962 r., pochodząca z Witebska białoruska artystka, zajmuje się m.in. sztuką użytkową (gobeliny, batik) i malarstwem. Swoje prace przed 2020 r. pokazywała w dużych, znanych galeriach Białorusi.
  • Uczestnicy wycieczki do wsi Morze, w której sto lat temu przyszedł na świat Wiktor Szwed i spoczywa na tamtejszym cmentarzu Muzeum Małej Ojczyzny w Studziwodach
    Uczestnicy wycieczki do wsi Morze, w której sto lat temu przyszedł na świat Wiktor Szwed i spoczywa na tamtejszym cmentarzu
    Muzeum Małej Ojczyzny w Studziwodach

  • W dniach 7-9 kwietnia w Białymstoku, Bielsku Podlaskim i Hajnówce odbył się cykl koncertów kameralnych pod  nazwą „Muzyka Białorusi. Zapomniana, znakomita, zaniedbana.” Można było na nich usłyszeć wykonania kompozycji obejmujących okres od XII do XXI w., w tym również twórców kojarzonych nie tylko z białoruską, ale też z polską i rosyjską kulturą. Wydarzenie przygotowało Centrum Kultury Białoruskiej w Białymstoku.
  • 10 kwietnia w 15. rocznicę katastrofy smoleńskiej w imieniu władz Białegostoku radne Anna Leonowicz i Ewa Tokajuk wraz z wiceprezydentem miasta Markiem Masalskim złożyły wieniec na grobie ś.p. abp. Mirona w supraskim monasterze. Hołd ofiarom tragedii oddała też społeczność szkoły podstawowej w Narwi, której patronem jest władyka Miron.
  • 10 kwietnia w Białymstoku w siedzibie Fundacji Tutaka odbyły się warsztaty „Biełaruski tradycyjny śpieŭ”. Prowadziła je Volha Barysznikava, znana badaczka i znawczyni autentycznych pieśni białoruskich. 
  • 11 kwietnia w cerkwi Zmartwychwstania Pańskiego Białymstoku po raz drugi odbyły się rekolekcje ekumeniczne dla dwuwyznaniowych prawosławno-katolickich rodzin pod hasłem  „Aby byli jedno”. Ich uczestnicy wzięli udział w jutrzni Soboty Łazarza, sprawowanej w języku polskim i starocerkiewnosłowiańskim.
  • 11 kwietnia z okazji 60-lecia białostockiej Galerii Arsenał odbył się wernisaż wystawy „Arsenał 60! O kolekcjonowaniu, kolekcji i miłości do Arsenału”. Pokazano na niej gromadzone tam od 1990 r. prace blisko setki artystów, w tym dzieła Leona Tarasewicza i autorów z Białorusi. Kuratorkami wystawy, którą można oglądać do 7 września, są Białorusinka Lena Prenc i Ukrainka Taciana Kaczubinskaja.
  • W galerii handlowej Alfa w Białymstoku otwarto wystawę  wielkoformatowych zdjęć bohaterów kampanii społecznej „Białystok, tu mieszkam”. Projekt przybliża sylwetki obywateli Białorusi, którzy przyjechali do Polski i po różnych podróżach wybrali Białystok jako swój nowy dom. Wystawa składa się z trzynastu portretów i krótkich opisów, przedstawiających historię migracji przedstawionych na niej osób. Są wśród nich profesorka z politechniki, artyści teatru, rzeźby, opery i malarstwa, księgowa, operator kamery i florystka. Projekt oraz wystawę (będzie czynna do 20 grudnia 2025 r.) przygotowała fundacja „Okno na Wschód”.
  • 15 kwietnia w Sądzie Rejonowym w Białymstoku kontynuowany był proces pięciorga aktywistów, oskarżonych przez prokuraturę w Hajnówce o nielegalne udzielanie pomocy humanitarnej migrantom po przekraczaniu granicy polsko-białoruskiej w 2022 r. Pierwsza rozprawa odbyła się 28 stycznia w Hajnówce. Kolejną wyznaczono w Białymstoku, by wykorzystać największą w regionie salę sądową ze względu na ogromne zainteresowanie mediów i publiczności. Na kwietniowej rozprawie sąd oddalił wniosek prokuratury o zwrot dla niej sprawy celem uzupełnienia materiałów dowodowych. Przesłuchano pięciu świadków – funkcjonariuszy Straży Granicznej i osoby, które pożyczyły oskarżonym samochody do przewozu migrantów. Rozprawie na zewnątrz towarzyszyła pikieta kilkudziesięciu osób solidaryzujących się z oskarżonymi. Sąd odroczył proces do połowy maja.
  • Stoisko Salonu Niezależnych Wydawnictw Białoruskich podczas kwietniowych Targów Książki w Białymstoku Fot. Michał Grześ / CKBwB
    Stoisko Salonu Niezależnych Wydawnictw Białoruskich podczas kwietniowych Targów Książki w Białymstoku
    Fot. Michał Grześ / CKBwB
  • 19 kwietnia, podczas wizyty na zamkniętym polsko-białoruskim przejściu granicznym w Bobrownikach, szef MSWiA koordynator służb specjalnych Tomasz Siemoniak mówił m.in. o perspektywach przywrócenia ruchu na granicy. Jak powiedział minister, nic obecnie nie wskazuje na to, aby przynajmniej jedno drogowe przejścia graniczne z Białorusią w Podlaskiem zostało otwarte. Jego zdaniem będzie tak, dopóki Białoruś nie zmieni swojej polityki wobec Polski. Dwie kwestie są tu decydujące – wykorzystywanie migrantów do destabilizacji sytuacji na granicy oraz przetrzymywanie w białoruskim więzieniu Andrzeja Poczobuta, dziennikarza i działacza Związku Polaków na Białorusi.
  • 20 kwietnia rozpoczęto przyjmowanie wniosków na Podlaski Bon Turystyczny – dofinansowanie noclegów w województwie podlaskim w kwietniu i maju 2025 r. Już pierwszego dnia wykorzystano całą pulę pieniędzy przeznaczonych na ten okres (350 tys. zł). Kolejne wnioski, dotyczące rezerwacji w miesiącach od czerwca do grudnia 2025 r., przyjmowane będą w terminie od 01.06.2025 do 31.12.2025 lub do wyczerpania puli (1650000 zł). Podlaski Bon Turystyczny to program samorządu województwa podlaskiego. Jego celem jest wsparcie branży turystycznej w związku z trudną sytuacją przy granicy z Białorusią. Można otrzymać od 200 do 400 złotych dofinansowania na minimum dwa noclegi. Turyści, aby wygenerować bon, muszą prawidłowo wypełnić wniosek na stronie internetowej www.podlaskibonturystyczny.pl. Przysługuje on dorosłym turystom mieszkającym w Polsce, w innych województwach niż podlaskie.
  • 23 kwietnia w Białystok Music Club odbył się koncert białoruskiego akordeonisty Alaksandra Jasinskaha. Artysta obecnie mieszka i pracuje w Pradze. Urodził się w Baranowiczach, był wielokrotnie gościem festiwalu „Bardaŭskaja Wosień”.
  • 25 kwietnia w Sali Wystawowej im. Wiktora Wołkowa w Akademii Supraskiej otwarto wystawę „Ojciec Leoncjusz. Ikonograf – Malarz – Jubiler”. Ekspozycja powstała w roku jubileuszu 90 urodzin o. Leoncjusza Tofiluka. Przypomnijmy, iż był on inicjatorem powołania do życia w 1991 r.  szkoły ikonograficznej w Bielsku Podlaskim. W 1995 r. została ona wpisana do rejestru szkół niepublicznych pod nazwą Policealne Studium Ikonograficzne w Bielsku Podlaskim. Jest to jedyna tego typu placówka w Polsce. Wystawę można oglądać do 31 maja.
  • W dniach 25-27 kwietnia na Chorten Arenie w Białymstoku odbyły się 12. Targi Książki i Festiwal „Na pograniczu kultur”. Jednym ze stoisk był Salon Niezależnych Wydawnictw Białoruskich. Odbyły się spotkania z autorami wystawionych tam ksiażek, w tym Uładzimirem Arłovem i Alhierdem Bachareviczem. Dziennikarka „Niwy” Anna Kondratiuk-Świerubska podpisywała swoją nową książkę „Prosta z lubowi. Reparciorskija pratrety pamjaci” („Po prostu z miłości. Reporterskie portrety pamięci”), która nakładem Centrum Kultury Białoruskiej ukazała się pod koniec marca.  
  • Prokuratura Regionalna w Białymstoku wznowiła wszczęte w 2018 r. wielowątkowe śledztwo w sprawie znanego podlaskiego przedsiębiorcy Witolda Karczewskiego. Między innymi dotyczy ono ewentualnego szpiegostwa. Polski wywiad podejrzewał bowiem biznesmena o kontakty ze służbami specjalnymi Białorusi i Rosji. Badany jest wątek jego powiązań z obywatelem Białorusi Aleksandrem Z., którego poznał w Mińsku. Karczewski twierdzi, że to pomówienia.
  • Profesor Jerzy Uścinowicz, kierownik Katedry Architektury Kultur Lokalnych na Wydziale Architektury Politechniki Białostockiej, został odznaczony Srebrnym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”. Naukowca wyróżniono za wybitne osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej i ochrony dziedzictwa narodowego. Profesor odebrał nagrodę z rąk minister kultury i dziedzictwa narodowego Anny Wróblewskiej. Architekt znany jest szczególnie ze swoich projektów prawosławnych obiektów sakralnych oraz realizacji konserwatorskich, w tym monasteru w Supraślu i na Świętej Górze Grabarce. Zaprojektował także pomnik na cmentarzu w Maleszach w gminie Wyszki na mogile św. Marii Pietruczuk, jednej z ofiar zbrodni, dokonanej w 1946 roku przez oddział „Burego”.
  • Muzeum i Ośrodek Kultury Białoruskiej w Hajnówce ogłosił start 7. edycji konkursu plastycznego „Я нарадзіўся тут – Tu się urodziłem”, poświęconego historii i kulturze Podlasia oraz zamieszkujących go od wieków mniejszości narodowych i etnicznych. Prace konkursowe należy przesłać do 12 maja 2025 r. Konkurs skierowany jest do dzieci w wieku przedszkolnym, uczniów szkół podstawowych i średnich z terenu województwa podlaskiego

Пакінуць адказ

Ваш адрас электроннай пошты не будзе апублікаваны.

Календарыюм

Гадоў таму

  • у траўні

    – у 1085 г. дружыны Полацкага княства на чале з князем Усяславам Чарадзеем абаранілі беларускія землі ад захопніцкага нашэсьця князя кіеўскага Усяслава Манамаха. Захопнікі зьнішчылі Менск. Як пісаў кіеўскі летапісец „Не засталося ні чалавека, ні жывёлы”. – напады крыжакоў у …ЧЫТАЦЬ ДАЛЕЙ / CZYTAJ DALEJ

Календарыюм / Kalendarium

Сёньня

  • (259) – у 1766 г. у Вялікім Княстве Літоўскім была ўведзена адзіная сістэма мераў і вагаў.
  • (142) – 8.05.1883 г. нар. у Данілаўцы каля Сьветлагорска Сьцяпан Некрашэвіч (расстраляны 20.12.1937 г.), беларускі мовазнаўца, аўтар чытанак і слоўнікаў беларускай мовы.
  • (92) – У траўні 1933 г. выйшаў у Вільні першы нумар беларускага культурна-грамадзкага й літаратурнага часопіса „Беларускі летапіс” (выходзіў да 1939 г.). Адным з яго заснавальнікаў і потым рэдактарам быў Рыгор Шырма, а аўтарамі зьяўляліся між іншым дзеячы беларускага руху (таксама ў пасьляваеннай Польшчы) Піліп Кізевіч і Вінцук Склубоўскі.
  • (80) – 8-9.05.1945 г. капітуляцыя фашыстоўскай Нямеччыны. Канец ІІ сусьветнай вайны ў Эўропе.

Новы нумар / Novy numer

Папярэднія нумары

Усе правы абаронены; 2025 Czasopis