21 czerwca poinformowali o tym w Białymstoku w obecności marszałka województwa Artura Kosickiego członkowie komitetu organizacyjnego, któremu przewodzi arcybiskup Jakub.
W listopadzie ub.r. podlaski sejmik przyjął uchwałę o ustanowieniu roku 2023 r. Rokiem Kodeksu Supraskiego. Jest to najstarszy zabytek piśmiennictwa słowiańskiego. Postanowiono to uhonorować, jako że w 2023 r. mija tysiąc lat od jego napisania, pięćset lat od momentu, gdy trafił do biblioteki supraskiego monasteru i dwieście lat od jego odnalezienia tam przez pochodzącego z Wólki Wygonowskiej unickiego duchownego Michała Bobrowskiego.
W ramach obchodów Roku Kodeksu Supraskiego w dniach 22-24 września odbędzie się w Białymstoku i Supraślu międzynarodowa konferencja naukowa. W obu miastach oraz Wólce Wygonowskiej postawione będą kamienne rzeźby – pulpity z otwartą zabytkową księgą, a obok posadzone pamiątkowe dęby. Wydana zostanie też płyta ze śpiewem cerkiewnym, inspirowanym Kodeksem Supraskim, w wykonaniu trzech podlaskich chórów. Sam zabytek piśmiennictwa będzie przetłumaczony na język polski. Pracują już nad tym eksperci od języka słowiańskiego z kilku ośrodków w Polsce.
Swój udział w obchodach Roku Kodeksu Supraskiego będą też miały osoby z naszego środowiska białoruskiego. Na zlecenie Akademii Supraskiej reporterka Aneta Prymaka pisze inspirowaną manuskryptem książeczkę dla dzieci i młodzieży, a ilustracje do niej przygotowuje artystka Małgorzata Dmitruk.