Pa prostu / Па-просту

  • Płacz zwanoŭ

    Na dopyt uziaty byŭ miż inszym Ramuald Rajs „Bury”

    Pra toje, dzie buduć padłożany miny, kromie manciora wiedaŭ jaszcze jaho spolnik, jaki byŭ felczaram (sanitariuszam) u szpitali ŭ Staroj Wilejcy. Tolko ŭ listapadzie 1948 r. mancioru ŭdałoso zwiazacca z dochtaram Marozam. Ad peŭnaj kabiety, jakaja pryjechała da Biełagardu z Biełastoka, dawiedaŭso, szto leczyć jon…ЧЫТАЦЬ ДАЛЕЙ / CZYTAJ DALEJ

Po pudlaśki / По-пудляські

  • Hapčyna vnučka

    Siête stałosie v marciovi.

    Porankami šče trochi moroziło, ale dniom sonečko dobre hrêło, sniêh davno rozstav napreč. Posliêdnich para dion pohoda była vže vesnianaja.Agata šparko išła z dočkoju na prystanok, vony vybralisie do Biłostoku do dochtora. Marjola raz-po-raz pudbihała, starajučysie pospiêti za materoju, a siête ne było takoje proste…. ЧЫТАЦЬ ДАЛЕЙ / CZYTAJ DALEJ

RSS і Facebook

ЗАПІСЫ ЧАСУ (X.2022)

У свеце

  • Tegoroczna Pokojowa Nagroda Nobla została podzielona pomiędzy białoruskiego dysydenta Alesia Bialackaha, rosyjską organizację praw człowieka Memoriał i ukraińskie Centrum Wolności Obywatelskich. Aleś Bialacki jest twórcą jednej z najstarszych i najbardziej znanych białoruskich niezależnych organizacji obrony praw obywatelskich – Centrum Obrony Praw Człowieka Wiasna. Za swoją działalność niejednokrotnie więziony był przez reżim Łukaszenki. Od 14 lipca 2021 r. do chwili obecnej przebywa bez wyroku w białoruskim areszcie.
  • Tylko 10 przywódców państw z całego świata złożyło w tym roku urodzinowe życzenia Władimirowi Putinowi. Wśród nich znalazł się oczywiście białoruski dyktator Aleksander Łukaszenka, który jubilatowi podarował… talon na traktor marki Biełarus.
  • 12 października Zgromadzenie Ogólne ONZ przegłosowało rezolucję potępiającą rosyjską próbę aneksji terytorium Ukrainy. Za rezolucją opowiedziały się 143 kraje, zaś przeciwko było tylko 5 (w tym sama Rosja, Syria, Korea Północna, Białoruś i Nikaragua). 35 krajów wstrzymało się od głosu, w tym Indie i Chiny.
  • 12 października, podczas jednego ze spotkań ministrów obrony państw NATO, sekretarz generalny Sojuszu Jens Stoltenberg, po raz kolejny zaapelował do Aleksandra Łukaszenki o zaprzestanie udzielania przez Białoruś pomocy Rosji w jej agresji na Ukrainę. – Powinien on powstrzymać współudział Białorusi w tym nielegalnym konflikcie – powiedział.
  • 14 października liderka białoruskich sił demokratycznych i przewodnicząca Połączonego Gabinetu Przejściowego Swiatłana Cichano Cichanoŭskaja otworzyła w Brukseli Misję Demokratycznej Białorusi. Stosowne dokumenty umożliwiające jej powstanie zostały podpisane z rządem belgijskiego hrabstwa Flandria. Misja Demokratycznej Białorusi będzie pełnić rolę ambasady opozycji przy władzach Belgii, Unii Europejskiej i NATO. Ma też być przestrzenią dla organizacji białoruskiej diaspory.
  • 19 października Parlament Europejski przyznał Nagrodę im. Sacharowa narodowi ukraińskiemu i prezydentowi Wołodymyrowi Zełeńskiemu. Jest to najważniejsze europejskie wyróżnienie w dziedzinie ochrony praw człowieka, przyznawane przez Parlament Europejski od 1988 r. Wręczenie Nagrody im. Sacharowa odbędzie się 14 grudnia w Strasburgu.
  • Jak poinformowały ukraińskie służby, Białoruś regularnie dostarcza Rosji własne uzbrojenie i amunicję. W jednym z takich transportów przewiezionych zostało prawie 30 czołgów T-72 i tyle samo wojskowych ciężarówek.
  • 21 października Centrum Komunikacji Strategicznej Sił Zbrojnych Ukrainy opublikowało odezwę do mieszkańców Białorusi, w którym odniosło się do rosnącego zagrożenia z jej strony. Ukraińcy zapewnili Białorusinów (nazywanych braćmi) o swojej przyjaźni, potępiając zarazem trzymającego ich w niewoli Łukaszenkę. – Wasze władze zamierzają przyłączyć się do zbrojnej agresji Rosji na Ukrainę. Zamierzają wciągnąć naród białoruski w brudną wojnę, splamić go krwią i śmiercią – napisano w oświadczeniu. Wobec włączenia się Białorusi do wojny nie należy spodziewać się litości – nie będzie „braterskiego miłosierdzia” – ostrzegli na koniec Ukraińcy.
  • W ostatnim tygodniu października na Litwie, blisko granicy z Białorusią, odbyły się manewry NATO pod kryptonimem Iron Wolf 2022-II. Ćwiczenia obejmowały m.in. wykorzystanie jednostek zmechanizowanych w lasach, a wzięło w nich udział 10 państw. Równolegle z ćwiczeniami na Litwie, w Polsce pod Rzeszowem odbywały się manewry o kryptonimie Puma.

Пакінуць адказ

Ваш адрас электроннай пошты не будзе апублікаваны.

Календарыюм

Гадоў таму

  • У красавіку

    – 9(21).04.1835 г. у Віцебску нар. Ялегі Пранціш Вуль (сапр. Элегі Францішак Карафа-Карыбут), беларускі паэт. Удзельнічаў у  студзенскім паўстаньні, за што быў сасланы ў Сібір. Апошнія гады жыцьця правёў у Варшаве, дзе з Вінцэсем Каратынскім і Адамам Плугам стварыў беларускі …ЧЫТАЦЬ ДАЛЕЙ / CZYTAJ DALEJ

Новы нумар / Novy numer

Папярэднія нумары

Усе правы абаронены; 2025 Czasopis