Pa prostu / Па-просту

  • Płacz zwanoŭ

    21. Samaabarona i śmierć Żyda Berszki (2)

    Savieckaje vojsko i pahraniczniki spaczatku ŭsich ludziej z hetych troch viosak vyvieźli za Śvisłacz na zborny punkt u Nieparożnicach. Zahadali im usio z saboju zabrać, szto tolko mahli ŭziać na furmanku. Pośle saviety mieli ich parassyłać dalej u Biełaruś. Raptam pryjszoŭ zahad, szto kali chto…ЧЫТАЦЬ ДАЛЕЙ / CZYTAJ DALEJ

Po pudlaśki / По-пудляські

  • Kinoman

    9. Miastu H. na do widzenia

    Jeszcze mi tylko spacer pozostał Wąską aleją przez zielony park Wiatr w drzewach szemrze ledwie przebudzony Tak jak wczoraj, przedwczoraj, od lat Tak dziwna ta chwila brakuje słów… (Budka Suflera, „Memu miastu na do widzenia”, 1974) Nedaleko od mojoho liceja byv neveliki park, utisnuty… ЧЫТАЦЬ ДАЛЕЙ / CZYTAJ DALEJ

RSS і Facebook

ЗАПІСЫ ЧАСУ (IX.2022)

На Падляшшы

  • На Святой Гары Грабарцы 50 гадоў таму. Выстава фатаграфій Яна Сладоўскага на агароджы царквы ў Міхалове PFDF Michałowo / Facebook
    На Святой Гары Грабарцы 50 гадоў таму. Выстава фатаграфій Яна Сладоўскага на агароджы царквы ў Міхалове
    PFDF Michałowo / Facebook
  • 30 sierpnia na ogrodzeniu cerkwi w Michałowie została odsłonięta wystawa „Święta Góra Grabarka w fotografii Jana Słodowskiego”. Zaprezentowano na niej kilkadziesiąt powiększonych zdjęć, przedstawiających poprzednią, sprzed pożaru w 1990 r., drewnianą cerkiew Przemienienia Pańskiego oraz pielgrzymów z lat siedemdziesiątych. Ich autorem jest Jan Słodowski, pochodzący spod Mielnika wieloletni szef Filmoteki Narodowej w Warszawie, mający dom w Cisówce w gminie Michałowo. Wystawę, przygotowaną przez białostocką Fundację im. Księcia Konstantego Ostrożskiego, można było oglądać do końca września. W maju br. była pokazywana na ogrodzeniu soboru w Białymstoku.
  • 30 sierpnia ponad 30 białoruskich dzieci z przebywających na emigracji w Polsce represjonowanych rodzin trzymało w Białymstoku wyprawki szkolne w ramach akcji prowadzonej przez Dom Białoruski w Polsce we współpracy z Parlamentarnym Zespołem ds. Białorusi i ze wsparciem międzynarodowej organizacji Rotary Club, Fundacji Tutaka i Radia Racja. Podobne akcje odbyły się też w innych miastach Polski, w tym w Krakowie i Wrocławiu, a także w krajach europejskich. W podarowanych plecakach oprócz zeszytów i długopisów znalazły się m.in. kolorowanki, farbki i inne przybory szkolne.
  • 31 sierpnia wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski podpisał rozporządzenie przedłużające zakaz przebywania na obszarze 200 m od linii granicy państwowej z Białorusią. Zakaz, który wszedł w życie 16 września, będzie obowiązywał do 30 listopada 2022 r.
  • Фестываль „Фальклор і тоеснасць памежжа” ў Нараўцы Фота Юркі Шыманюка (з Фейсбуку)
    Фестываль „Фальклор і тоеснасць памежжа” ў Нараўцы
    Фота Юркі Шыманюка (з Фейсбуку)
  • 2 września Bractwo Młodzieży Prawosławnej Diecezji Białostocko-Gdańskiej zorganizowało w Rybołach Festiwal Piosenki Religijnej i Ludowej. Wystąpili na nim laureaci takiej imprezy, która odbyła się jesienią 2021 r. w siedzibie BTSK w Białymstoku oraz zaproszeni goście. Na scenie, ustawionej na placu niedaleko cerkwi w Rybołach, wykonawcy śpiewali paraliturgiczne pieśni prawosławne i popularne piosenki białoruskie.
  • W dniach 2-3 września odbył się w Krynkach 22. Trialog Białoruski. Zainaugurowane przez białoruskiego pisarza Sokrata Janowicza wydarzenie jest kontynuowane przez Fundację Villa Sokrates, kierowaną przez Leona Tarasewicza. W tym roku hasłem Trialogu był „Exodus”. To nawiązanie do kryzysu na białorusko-polskiej granicy i uchodźców z Ukrainy.
  • 3 września przy Dworku Herbstów na białostockim osiedlu Skorupy odbyło się artystyczne wydarzenie, na którym spotkali się twórcy z Białorusi, Ukrainy i Polski. Chętni mogli wziąć udział w plenerze malarskim, koncercie oraz potańcówce. Imprezę zorganizowały Fundacja Polza i Stowarzyszenie Arteko.
  • 3 września w Narewce odbyła się trzecia edycja festiwalu „Folklor i tożsamość pogranicza”. W miejscowym amfiteatrze wystąpiło ponad trzydzieści zespołów, śpiewających „na wschodnią nutę”, reprezentujących muzykę z polsko-białoruskiego pogranicza. Przy okazji imprezy zorganizowano spacer historyczny śladami miejsc nawiązujących do przeszłości Narewki i okolicy. Organizatorzy, na czele z Gminnym Ośrodkiem Kultury, uważają że festiwal staje się ważnym wydarzeniem, promującym zakorzenioną w gminie białoruskość.
  • 3 września w ramach ogólnopolskiej akcji „Narodowe czytanie” odbyło się szereg spotkań w bibliotekach i domach kultury w całym regionie. Tym razem czytano „Ballady i romanse” Adama Mickiewicza. Zbiór ten został wydany równo dwieście lat temu. W Bielsku Podlaskim fragmenty urodzonego na Litwie wieszcza czytano po polsku i białorusku, a także w języku ukraińskim, litewskim i angielskim. W wydarzeniu pod patronatem Pary Prezydenckiej, zapoczątkowanym w 2012 r., wzięli udział m.in. burmistrz Bielska Jarosław Borowski, wójt wiejskiej gminy bielskiej Raisa Rajecka, radny Tomasz Sulima (nasz redakcyjny kolega) i Joanna Troc, założycielka Teatru Czrevo.
  • Зміцер Вайцюшкевіч у кавярні Лялечнага тэатру ў Беластоку прэзентаваў свой навейшы альбом „Вецер” Фота Фонду Тутака
    Зміцер Вайцюшкевіч у кавярні Лялечнага тэатру ў Беластоку прэзентаваў свой навейшы альбом „Вецер”
    Фота Фонду Тутака
  • W dniach 10-11 września w Bielsku odbyły się Dni Kultury Żydowskiej. Podczas dwudniowej imprezy można było posłuchać koncertów muzyki żydowskiej, wziąć udział w warsztatach, degustacjach potraw, wysłuchać wykładów o bielskich Żydach i ich tragicznym losie. Organizatorem wydarzenia była Fundacja Ochrony Dziedzictwa Ziemi Bielskiej.
  • W dniach 10-11 września w Muzeum Małej Ojczyzny w Studziwodach odbyła się międzynarodowa konferencja „Studziwody Siehieniewiczów. VI Spotkania kulturowe”. Wśród uczestników znaleźli się m.in. goście z Warszawy, Wilna, Mińska, Białegostoku i Supraśla. Oprócz części historycznej – naukowej, odbył się autorski koncert białoruskiego artysty Ramana Arłowa.
  • W dniach 12-17 września w Soborze św. Trójcy w Hajnówce obył się Festiwal „Hajnowskie Dni Muzyki Cerkiewnej 2022”. W konkursowych przesłuchaniach wzięło udział 14 zespołów z Polski, Rumunii, Serbii, Gruzji i Łotwy. Z powodu wojny w Ukrainie i restrykcji nie wystąpiły chóry z Ukrainy, Białorusi i Rosji. Grand Prix Festiwalu otrzymał Chór Kameralny ,,Accolada” – Ryga (Łotwa), dyrygent Oksana Czerkasowa. W kategorii chórów parafialnych wiejskich I miejsce zdobył Chór ,,Chabry’’ parafii prawosławnej Podwyższenia Krzyża Pańskiego w Narwi, dyrygent Ałła Kamieńska. Wśród chórów parafialnych miejskich I miejsce ex aequo zajęły: Chór I Belgradzkiego Towarzystwa Śpiewaczego – Belgrad (Serbia), dyrygent Svietłana Vilić i Chór Soboru Świętej Trójcy w Hajnówce, dyrygent Kamil Wasiluk. W kategorii chóry inne I miejsce ex aequo przyznano Chórowi ,,Pherkhisa’’ – Tbilisi (Gruzja), dyrygent Natia Datuashvili i Chórowi Duchowieństwa Diecezji Suczawa i Radauti ,,Stefan Nosievici’’ – Suczawa (Rumunia), dyrygent ks. prot. Budianu Ionel Doru. Goszczące na festiwalu zespoły koncertowały też m.in. w: Warszawie, Supraślu, Siemiatyczach, Michałowie, Czyżach. Festiwal organizuje Stowarzyszenie „Miłośnicy Muzyki Cerkiewnej”.
  • 15 września w kawiarni Lalki w Białymstoku odbyła się akustyczna premiera nowego albumu „Wiecier” znanego białoruskiego artysty Źmiciera Wajciuszkiewicza. Organizatorem wydarzenia była Fundacja Tutaka.
  • 16 września na rynku w Supraślu została otwarta wystawa „Zbrodnie komunistyczne wobec Cerkwi prawosławnej”. Zawiera m.in. propagandowe plakaty i zdjęcia niszczonych cerkwi. Wystawę przygotował Patryk Panasiuk, prezes Fundacji Hagia Marina. Jest częścią organizowanej przez nią społecznej akcji „Rozkwitały pąki białych róż”, prowadzonej na terenie województw podlaskiego, lubelskiego i mazowieckiego dla upamiętnienia ofiar napaści ZSRR na Polskę 17 września 1939 r.
  • 18 września w synagodze w Orli koncertowali muzycy ze słynnej Piwnicy pod Baranami. Dla blisko 150-osobowej publiczności wystąpili: Beata Czernecka – wokal, Agaty Półtorak – skrzypce i Tomasz Kmiecik – pianino. Prezentowany repertuar pod wspólnym tytułem „Pieśni duszy” zwierał m.in. żydowskie pieśni w języku jidisz.
  • W dniach 19-23 września w Białymstoku odbyły się zajęcia warsztatowe z tradycyjnego białoruskiego śpiewu. Prowadziła je znana etnomuzykolożka Iryna Maziuk, a organizatorem była Fundacja Tutaka.
  • 21 września w sali koncertowej Opery i Filharmonii Podlaskiej w Białymstoku chór Filharmonii Częstochowskiej zainaugurował 41 Międzynarodowy Festiwal Muzyki Cerkiewnej Hajnówka 2022, organizowany przez Fundację Muzyka Cerkiewna. Koncert zatytułowano „Ukraina i Polska w muzyce cerkiewnej”. Był to wyraz solidarności z narodem ukraińskim, walczącym z rosyjskim agresorem. Tegoroczna edycja festiwalu odbywała się pod hasłem „Od źródeł do współczesności”. W przesłuchaniach konkursowych wzięło udział dwanaście chórów z Europy, Azji i Afryki, m.in. z Armenii, Egiptu, Mołdowy, Palestyny, Rumunii i Ukrainy. Polskie zespoły z Częstochowy, Poznania i Wrocławia zaśpiewały poza konkursem. Wystąpił także białoruski chór Concordia. Jego chórzyści i dyrygentka wyemigrowali z Białorusi, teraz mieszkają i pracują w Warszawie.
  • W Białymstoku powstanie ulica nosząca nazwę „Wolnej Białorusi”. Ma objąć część obecnej ulicy Elektrycznej, w tym miejsce, gdzie znajduje się Konsulat Republiki Białoruś. Sprawie, zgłoszonej i nagłośnionej przez organizacje mniejszości białoruskiej na Podlasiu i białoruską diasporę Białegostoku, przychylne są władze miasta.
  • Янка Палавянюк дырыжыруе ольштынскім хорам „Bel Canto” на інаўгурацыі 41 Гайнаўскіх дзён царкоўнай музыкі ў саборы Святой Тройцы ў Гайнаўцы. Фота Фонду Тутака festiwal.cerkiew.pl (фота Тамаша Грэся)
    Янка Палавянюк дырыжыруе ольштынскім хорам „Bel Canto” на інаўгурацыі 41 Гайнаўскіх дзён царкоўнай музыкі ў саборы Святой Тройцы ў Гайнаўцы.
    Фота Фонду Тутака festiwal.cerkiew.pl (фота Тамаша Грэся)
  • Przez cały wrzesień dochodziło do prób nielegalnego przekroczenia polsko-białoruskiej granicy przez migrantów z Azji, Bliskiego Wschodu i Afryki. Forsowali oni barierę graniczną, bądź przedostawali się przez rzeki i mokradła. Liczba przekroczeń wahała się od kilkunastu do kilkudziesięciu dziennie – na przykład 18 września było to 50 osób, 10 września – 20, a 3 września – 37.
  • Aż sześć podlaskich gmin znalazło się w pierwszej dziesiątce najbardziej wyludniających się gmin w Polsce w latach 2011-2021, wynika z danych zebranych podczas Narodowego Spisu Powszechnego Ludności i Mieszkań. Są to: Dubicze Cerkiewne (powiat hajnowski, ubyło 21,7 proc. mieszkańców), Czyże (powiat hajnowski, 20,2 proc.), Nowy Dwór (powiat sokólski 20,1 proc.), Kleszczele (powiat hajnowski, 20,0 proc.), Czeremcha (powiat hajnowski, 19,9 proc.) i Milejczyce (powiat siemiatycki, 19,5 proc.). W całym zestawieniu gmin o największym ubytku ludności ponad połowa z nich znajduje się w granicach województwa podlaskiego, przede wszystkim w powiatach hajnowskim i siemiatyckim (z bardzo dużym odsetkiem osób narodowości białoruskiej i wyznania prawosławnego). W całym województwie liczba mieszkańców spadła o ponad 3 proc., w Białymstoku wzrosła o 0,1 proc.
  • Конкурсныя слуханні 41 Міжнароднага фестывалю царкоўнай музыкі ў беластоцкай філармоніі. Фота Радыё Рацыя
    Конкурсныя слуханні 41 Міжнароднага фестывалю царкоўнай музыкі ў беластоцкай філармоніі.
    Фота Радыё Рацыя
  • Sobotnie popołudnia z piosenką białoruską w radiu. Począwszy od września koncert życzeń „Pażdalnaja pieśnia” w Polskim Radiu Białystok z trzydziestu minut został wydłużony do godziny. Złożyć życzenia i zamówić piosenkę można telefonicznie bądź mejlowo. Aby zrobić to ze szczególnej okazji ze specjalnymi dedykacjami, należy wypełnić zamieszczony na stronie rozgłośni formularz zgłoszeniowy. Wtedy wiąże sie to z opłatą w wysokości 90 zł. Bez zmian pozostają zasady składania życzeń w popularnym trzygodzinnym „Padlaszskim kancercie pażadanniaŭ” z udziałem słuchaczy, emitowanym w soboty od 18.00 do 21.00 w Radiu Racja. Życzenia bez ograniczeń całkowicie bezpłatnie można przekazywać telefonicznie, mejlowo, za pośrednictwem Skype’a, a nawet pocztą tradycyjną.

Пакінуць адказ

Ваш адрас электроннай пошты не будзе апублікаваны.

Календарыюм

Гадоў таму

  • ў траўні

    770 – у 1254 г. быў падпісаны мірны дагавор паміж вялікім князем Міндоўгам і галіцка-валынскім князем Данілам Раманавічам. 740 – разгром у 1284 г. войскамі літоўскага князя Рынгальда мангола-татарскіх войск каля вёскі Магільна. 530 – у 1494 г. у Гародні …ЧЫТАЦЬ ДАЛЕЙ / CZYTAJ DALEJ

Календарыюм / Kalendarium

Сёньня

  • (773) – у 1251 г. на землі старабеларускай дзяржавы Вялікага Княства Літоўскага напалі дружыны Галіцка-Валынскага Княства (якое тады знаходзілася ў падданстве ў ханаў Залатой Арды). Барацьба працягвалася некалькі гадоў ды закончылася паражэньнем агрэсараў.
  • (647) – у траўні 1377 г. памёр вялікі князь Аляксандар Альгерд (нар. каля 1296 г.), у манастве прыняў імя Аляксей.
  • (578) – у 1446 г. быў складзены Беларуска-літоўскі летапіс – першы агульны летапісны збор старабеларускай дзяржавы, які дайшоў да нашых дзён.
  • (409) – выданьне ў 1615 г. сацыянальна-палітычнага трактату беларускага гуманісты ды мысьліцеля Міхалона Літвіна „Аб норавах татараў, літоўцаў й масквіцян”.
  • (370) – расійскія войскі ў колькасьці 80-ці тысяч чалавек  на чале з царом Аляксеем Міхайлавічам у траўні 1654 г. пачалі знішчальны наезд на землі Вялікага Княства Літоўскага. Частка расійскіх войск дайшла да тэрыторыі Беласточчыны. Паводле

Новы нумар / Novy numer

Папярэднія нумары

Усе правы абаронены; 2024 Czasopis