Pa prostu / Па-просту

  • Płacz zwanoŭ

    21. Samaabarona i śmierć Żyda Berszki (2)

    Savieckaje vojsko i pahraniczniki spaczatku ŭsich ludziej z hetych troch viosak vyvieźli za Śvisłacz na zborny punkt u Nieparożnicach. Zahadali im usio z saboju zabrać, szto tolko mahli ŭziać na furmanku. Pośle saviety mieli ich parassyłać dalej u Biełaruś. Raptam pryjszoŭ zahad, szto kali chto…ЧЫТАЦЬ ДАЛЕЙ / CZYTAJ DALEJ

Po pudlaśki / По-пудляські

  • Kinoman

    9. Miastu H. na do widzenia

    Jeszcze mi tylko spacer pozostał Wąską aleją przez zielony park Wiatr w drzewach szemrze ledwie przebudzony Tak jak wczoraj, przedwczoraj, od lat Tak dziwna ta chwila brakuje słów… (Budka Suflera, „Memu miastu na do widzenia”, 1974) Nedaleko od mojoho liceja byv neveliki park, utisnuty… ЧЫТАЦЬ ДАЛЕЙ / CZYTAJ DALEJ

RSS і Facebook

Dzieje wsi

Topiło – wieś, w której bywa nawet premier (cz. 2)

Topiło. Przystanek kolejki wąskotorowej Fot. Wikipedia
Topiło. Przystanek kolejki wąskotorowej Fot. Wikipedia     

W latach siedemdziesiątych z Białowieży do Topiła wytyczono dziewiętnastokilometrowy szlak żółty. Natomiast od czerwca 2003 roku funkcjonuje nowy, niebieski szlak rowerowy o długości 42 km, który prowadzi wzdłuż kilku rezerwatów przyrody do Topiła, a następnie przez wsie Piaski i Orzeszkowo do Hajnówki. W okolicy wsi znajdują się rezerwaty Sitki (utworzony w 1967 roku), Starzyna i Michnówka (utworzone w 1979 roku) oraz Olszanka-Myśliszcze i Berezowo (utworzone w 1995 roku).

Szczególnie ważnym dniem w historii Topiła był 5 września 1991 roku. Wtedy właśnie odbył się pierwszy przejazd turystyczny na jedenastokilometrowym odcinku kolejki wąskotorowej z Hajnówki do leśnej osady. Na stałe kursowanie trzeba było jednak poczekać jeszcze kilka lat. W 1999 roku Nadleśnictwo Hajnówka oddało do użytku budowaną od 1996 roku ścieżkę dydaktyczną „Kolejką wąskotorową z Hajnówki do Topiła”. Na trasie zlokalizowano osiem przystanków dydaktycznych, ukazujących charakterystyczne elementy przyrody Puszczy Białowieskiej. W 2000 roku w ramach tej ścieżki uruchomiony został punkt informacji turystyczno-przyrodniczej w Zwierzyńcu oraz miniskansen kolejki wąskotorowej w bazie byłego Ośrodka Transportu Leśnego w Hajnówce.

Trzeba przyznać, że przejazdy kolejką podniosły znacznie atrakcyjność turystyczną Topiła. Sprawiły one, że odwiedza je teraz znacznie większa liczba turystów, a także ważnych osobistości goszczących na Podlasiu. Na przykład z przejazdu kolejką skorzystali w lutym 2002 roku minister spraw zagranicznych Grecji Georgios Papandreu wraz z rodziną oraz wiceminister spraw zagranicznych Szwecji Leif Pagrotsky, przebywający w Białowieży i Hajnówce z nieoficjalną wizytą na zaproszenie ministra spraw zagranicznych RP Włodzimierza Cimoszewicza. A we wrześniu 2009 roku dotarli tutaj kolejką uczestnicy międzynarodowej konferencji naukowej w Białowieży, będącej centralnym punktem obchodów 600-lecia ochrony Puszczy Białowieskiej.

Kolejka wąskotorowa do Topiła wywołuje duże zainteresowanie również osób zajmujących się edukacją leśną. Przykładem może być grupa dwudziestu ośmiu leśników z nadleśnictw podlegających Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Lublinie, która w czerwcu 2008 roku zapoznawała się z tym oryginalnym szlakiem. Być może pomysł hajnowskich leśników i działaczy turystycznych wykorzystają w organizacji ruchu turystycznego na swoim terenie.

W Topile odbywają się także różne uroczystości. W 1997 roku bielski „Unibud” urządził w Topile uroczystości z okazji swego 25-lecia. Brał w nich udział między innymi premier RP Włodzimierz Cimoszewicz. A w maju 2003 roku Nadleśnictwo Hajnówka zorganizowało we wsi piknik pod nazwą „Wiosna Leśnych Ludzi”, w którym wzięli udział pracownicy Białowieskiego Parku Narodowego i puszczańskich nadleśnictw z członkami swych rodzin. W ramach tej samej imprezy w czerwcu 2007 roku w Topile odbyła się biesiada wieczorna przy ognisku. Jej uczestnicy dotarli tutaj, a jakże, kolejką wąskotorową.

11 listopada 1998 roku, w 80. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości, w Topile odsłonięto pomnik pamięci leśników i ich rodzin zmarłych w łagrach i obozach w latach 1939-45. Odsłonięcia dokonał zastępca dyrektora Rejonowej Dyrekcji Lasów Państwowych w Białymstoku, Piotr Zbrożek. Środki na budowę pomnika w 80 procentach zapewniło Nadleśnictwo Hajnówka, resztę zdobył komitet społeczny (Jerzy Ługowoj, Wiktor Kabac, Kazimierz Kubacki i Józef Sawicki). Obok pomnika i obelisku z płytą pamiątkową umieszczono kapliczkę ekumeniczną wykonaną w grubym pniu lipy przez Wiktora Kabaca. Aktu poświęcenia tych obiektów dokonali ks. biskup Antoni Dydycz i ks. dziekan Michał Niegierewicz.

Urokliwe Topiło nie uszło uwadze hajnowskich artystów. W sierpniu 2002 roku w Topile odbył się pierwszy międzynarodowy sympozjon artystyczno-programowy pod hasłem „Utopia”, zorganizowany przez hajnowskie Stowarzyszenie „Artyści w Naturze”. Uczestniczyli w nim artyści z Polski, Francji, Włoch i Australii. Gospodarzem spotkania był Jarosław Perszko – artysta rzeźbiarz z Hajnówki. Podczas czwartego spotkania, w sierpniu 2005 roku, w międzynarodowym sympozjonie artystycznym „Utopia” uczestniczyło już kilkunastu artystów z Francji, Niemiec, Białorusi, Polski oraz Szwecji. Ideą przedsięwzięcia było tworzenie projektów zainspirowanych pobytem w Puszczy Białowieskiej. Oryginalnym pomysłem uczestników spotkania stała się mapa Puszczy Białowieskiej z zaznaczonymi miejscami magicznymi.

W Topile organizowane są też rekonstrukcje historyczne. W maju 2008 roku drużyna strzelecka, działająca przy Zespole Szkół Leśnych w Białowieży, przeprowadziła rekonstrukcję potyczki 1. szwadronu V Brygady Wileńskiej, stoczonej na tym terenie z jednostką NKWD 28 maja 1945 roku. Warto tutaj dodać, że 9 stycznia 2020 roku na miejscu bitwy, podczas narady leśników z udziałem przedstawicieli duchowieństwa Archidiecezji Białostockiej, został poświęcony krzyż upamiętniający to wydarzenie.

Nie ominęła tej puszczańskiej wsi również aktywność sportowa. W ostatnim dniu maja 2006 roku czternastu biegaczy, uczestniczących w puszczańskim etapie III Kwietnego Biegu, poświęconego pamięci papieża Jana Pawła II, wyruszyło z Topiła do Białowieży. W następnym roku przy ognisku w Topile bawili się uczestnicy IV Biegu. W maju 2009 roku w Topile kilkuosobowa drużyna VI Biegu z Hajnówki przejęła pałeczkę i wyruszyła do Białowieży, a stąd do Narewki. Przez Topiło prowadziła też trasa VII Biegu (w czerwcu 2010 roku). A w 2018 i 2019 roku Starostwo Powiatowe w Hajnówce zorganizowało tutaj marsz na orientację „Żubrowym Szlakiem”. Imprezę prowadził PTTK Łucznik. Start i meta marszów mieściła się w Topile. Imprezy kończyły się tradycyjnym ogniskiem, połączonym z pieczeniem kiełbasek.

Zaciszne okolice Topiła zachęcały niegdyś niektórych tutejszych mieszkańców do uprawiania kłusownictwa. Jaskrawym tego przykładem, o którym donosiła prasa białostocka, było wpadnięcie żubra we wnyk ze stalowej linki, ustawiony w pobliżu wsi w końcu listopada 1967 roku. Żubr zwalił brzozę, do której była umocowana linka, i przeszedł około 300 metrów. Następnego dnia udało mu się samodzielnie uwolnić z linki.

Duża ilość zwierzyny w tej części Puszczy sprawia, że polują na nią także leśne drapieżniki. Zdarza się, że ofiarą pada sam król Puszczy – żubr. W maju 2020 roku miejscowy leśniczy znalazł niedaleko Topiła szczątki około dwudziestoletniej żubrzycy, rozszarpanej przez wilki.

Czasem ludziom przychodzi ratować zwierzynę z opresji, w którą sama wpada. Ot, chociażby historia z grudnia 2019 roku, kiedy na zamarzniętym stawie w Topile uwięzły dwa młode jelenie. Na pomoc pośpieszyli im strażacy z Hajnówki i Orzeszkowa oraz leśnicy z Nadleśnictwa Hajnówka, którzy schwytali jednego jelenia, wciągnęli go do łodzi i przetransportowali na brzeg. Drugi jeleń, spłoszony, sam wydostał się z pułapki. O zdarzeniu donosiły liczne media.

„Dzikość” tego zakątka Puszczy sprawia, że niektórzy obcokrajowcy mają nadzieję na udane przekroczenie w tym miejscu, bez paszportu, granicy państwowej. Na przykład w kwietniu 1996 roku funkcjonariusze Straży Granicznej zatrzymali w lesie pomiędzy Topiłem a Starzyną czterech Kurdów, przetrzymywanych w obozie dla uchodźców pod Moskwą. Kurdowie zamierzali dotrzeć do Niemiec.

Mieszkańcy Topiła mogą z rzadka obserwować w swojej okolicy strażackie ćwiczenia gaśnicze. Ostatnie ćwiczenie odbyło się na początku lipca 2019 roku. Na szczęście pożary tu są rzadkie – ostatni, spowodowany przez nieostrożność ludzką, odnotowano w kwietniu 2020 roku. Spaliło się tylko 0,5 ha łąki.

Do wsi można dojechać jedynie prywatnym samochodem z odległej o trzynaście kilometrów Hajnówki. Jedzie się w kierunku Kleszczel. W Poryjewie należy skręcić w lewo na Orzeszkowo, potem jeszcze siedem kilometrów drogą przez Puszczę.

Piotr Bajko

Пакінуць адказ

Ваш адрас электроннай пошты не будзе апублікаваны.

Календарыюм

Гадоў таму

  • ў траўні

    770 – у 1254 г. быў падпісаны мірны дагавор паміж вялікім князем Міндоўгам і галіцка-валынскім князем Данілам Раманавічам. 740 – разгром у 1284 г. войскамі літоўскага князя Рынгальда мангола-татарскіх войск каля вёскі Магільна. 530 – у 1494 г. у Гародні …ЧЫТАЦЬ ДАЛЕЙ / CZYTAJ DALEJ

Календарыюм / Kalendarium

Сёньня

  • (258) – у 1766 г. беларуская праваслаўная шляхта Случчыны ўтварыла канфедэрацыю, якая дамагалася поўнага ўраўнаньня ў правах з каталіцкай шляхтай.
  • (230) – 7.05.1794 г. Тадэвуш Касцюшка выдаў Паланецкі ўніверсал, у якім абяцаў сялянам палепшыць іх юрыдычны статус.

Новы нумар / Novy numer

Папярэднія нумары

Усе правы абаронены; 2024 Czasopis