-
Siarhiej i Swiatłana Cichanoŭskija podczas konferencji prasowej 22 czerwca w Wilnie. Na pytanie o spotkanie z dziećmi po pięcioletniej rozłące ich ojciec się rozpłakał, córka go nie poznała
www.svaboda.org - 27 maja sąd w Brześciu uznał, że konto na Facebooku należące do Lavona Volskaha, legendy niezależnej białoruskiej sceny muzycznej, jest „materiałem ekstremistycznym”. Oznacza to, że w Białorusi karalne jest jego komentowanie, udostępnianie i cytowanie. Utwory Volskaha od lat są zakazane i nie usłyszy się ich w białoruskich państwowych mediach. Artysta po sfałszowaniu przez reżim wyborów prezydenckich w 2020 r. udał się na emigrację. Wspiera białoruskie siły demokratyczne, bierze udział w akcjach solidarności z więźniami politycznymi i demonstracjach w Warszawie i Wilnie.
- – Hodowla bydła w Białorusi jest zagrożona – oświadczył 29 maja podczas odprawy w Radzie Ministrów Aleksander Łukaszenka. Według danych Ministerstwa Rolnictwa w 2024 r. w kraju padło 147,9 tys. krów, a tylko w ciągu czterech pierwszych miesięcy 2025 r. kolejne 52 tys. Prawdopodobną przyczyną pomoru krów w Białorusi może być bruceloza – nieuleczalna choroba bakteryjna bydła.
- 3 czerwca grodzieński Sąd Obwodowy skazał zaocznie Antona Matolkę, blogera i założyciela zamkniętego obecnie projektu monitorowania aktywności wojskowej „Białoruski Hajun”, na 20 lat więzienia. Został on również ukarany grzywną w wysokości 84 tys. rubli (ok. 95 tys. zł). W ramach tzw. „postępowania specjalnego” postawiono mu m.in. zarzut „zdrady państwa”.
- 10 czerwca Aleksander Łukaszenka dokonał otwarcia nowo wybudowanego Narodowego Stadionu Piłkarskiego w Mińsku. Obiekt wznieśli Chińczycy za własne pieniądze jako „dar dla narodu białoruskiego”. Symboliczny klucz do stadionu przekazał Łukaszence wiceprzewodniczący Komitetu Olimpijskiego Chińskiej Republiki Ludowej Zhang Jiasheng.
-
„Нас яднае граніца” – пад такой назвай з 5 па 11 чэрвеня прайшлі ў Беларусі прапагандысцкія канцэрты Цэнтральнага пагранічнага ансамбля Федэральнай службы бяспекі Расіі. Уключае ён эстрадна-сімфанічны і духавы аркестры, біг-бэнд і балетную групу. Канцэрты адбыліся ў Новаполацку, Лідзе, Гродне, Брэсце, Маладзечне і Мінску
Фота з Інтэрнэту - W dniach 18-27 czerwca w graniczącym z Polską obwodzie brzeskim odbyły się ćwiczenia mobilizacyjne. Białoruskie komisariaty wojskowe wzywały do stawienia się osoby objęte obowiązkiem służby wojskowej. Jak poinformowało ministerstwo obrony, rezerwiści „odnowili nawyki użycia broni i sprzętu i wykonali ćwiczenia z użyciem broni strzeleckiej”. Przećwiczono także zawiadamianie o mobilizacji i wzywanie do komisariatów wojskowych. W ćwiczeniach wzięły także udział Siły Operacji Specjalnych. Podobne ćwiczenia przeprowadzono w lipcu ubiegłego roku w obwodzie witebskim – przy granicy z Litwą, Łotwą i Rosją.
- 21 czerwca specjalny wysłannik prezydenta USA do spraw wojny na Ukrainie, emerytowany generał Keith Kellogg, przybył do Mińska, gdzie spotkał się z Aleksandrem Łukaszenką. Tego samego dnia władze Białorusi uwolniły 14 więźniów politycznych, w tym Siarhieja Cichanouskaha, męża liderki białoruskich władz na emigracji Światłany Cichanouskaj. Cichanouski, popularny bloger, miał kandydować przeciwko Łukaszence w 2020 r., ale został aresztowany, tak jak inni liczący się kontrkandydaci. Ostatecznie wystartowała jego żona Swiatłana, a on spędził 5 lat w więzieniu. Białoruski reżim uwolnił w sumie 14 osób – Białorusinów, Polaków, Łotyszy, Japończyków, Estończyka i Szwedki. Zabrakło wśród nich znanego dziennikarza Andrzeja Poczobuta, o którego uwolnienie szczególnie zabiegają polskie władze. Wszyscy bezpiecznie dotarli do Wilna.
- Jak poinformowała opozycyjna organizacja byłych białoruskich mundurowych BYPOL, milicja i straż pożarna bez podawania przyczyny rozpoczęły zakrojone na szeroką skalę kontrole budynków schronów, w tym wyjść ewakuacyjnych i piwnic. Zdaniem BYPOL, mogą to być przygotowania do nowej eskalacji rosyjskiej wojny z Ukrainą. Biorąc pod uwagę zależność Mińska od Moskwy nie można wykluczyć, że terytorium Białorusi znów będzie wykorzystywane jako przyczółek, jak to było w lutym 2022 r.
- Białoruś przywróciła import do kraju ziemniaków, cebuli, kapusty i jabłek z UE, zawieszając tym samym embargo na te produkty, wprowadzone wobec „nieprzyjaznych państw” 1 stycznia 2022 r. Krok władz w Mińsku spowodowany jest znaczącym niedoborem wymienionych produktów na białoruskim rynku.
- W Białorusi brakuje rąk do pracy. Według danych zamieszczonych na stronie internetowej Państwowej Służby Zatrudnienia, na dzień 8 czerwca na białoruskim rynku pracy było ponad 210 tys. wolnych stanowisk. Najwięcej w Mińsku – ponad 58 tys., w obwodzie brzeskim prawie 26,2 tys., a w obwodzie grodzieńskim ponad 22,5 tys. Najbardziej poszukiwani są pracownicy w branżach budowlanej, rolniczej i ochrony zdrowia.
- Jak poinformowała w swoim raporcie agenda Organizacji Narodów Zjednoczonych ds. Wyżywienia i Rolnictwa (FAO), udział Białorusi w światowym handlu potasem spadł z 9 proc. w 2021 r. do 6 proc. w 2024 r. W ujęciu bezwzględnym oznacza to spadek sprzedaży nawozów potasowych z 5,1 mln do 4 mln ton. W tym samym czasie udział Rosji wzrósł z 18 do 25 proc. – z 10,3 do 16 mln ton.